Czy to jest jakiś konkretny lęk?

Inne zaburzenia.

przez bolia 16 sie 2011, 18:53
Od dzieciństwa zmagam się z pewnym problemem i do tej pory nie wiem co to takiego, lecz sądzę, że sprawa leży w psychice.
Otóż zawsze przy jakimkolwiek "spadaniu" odczuwam silny dyskonfort. Mówiąc o spadaniu mam na myśli przejażdżkę kolejką górską lub choćby zwykłą huśtawkę. Jak byłam mała, tak jak inne dzieci rodzice mnie podrzucali w górę, jednak zamiast luźnej zabawy miałam to samo uczucie. Sęk w tym, że nie chodzi tutaj o podnoszenie się żołądka czy nudności. Takim i podobnym czynnościom towarzyszy raczej specyficzny ścisk w okolicy głowy, może nawet lekkie zawroty oraz jakiegoś rodzaju sparaliżowanie ciała.

Zastanawiałam się czy to aby nie lęk wysokości, ale przecież huśtawka jest nisko, i jak już się huśtam to nie robię tego mocno.
Ostatnio miałam okazję skoczyć w tandemie i skutki były te same, dopiero przy otwarciu spadochronu minęło, chociaż jak instruktor raz zrobił ostrzejszy zakręt to również mnie na moment zmroziło.

Kiedyś mi się śniło, że byłam przywiązana do jakiejś liny, która się bujała dosyć mocno w lewo i w prawo, mimo, że to był tylko sen to także silnie odczuwałam owy dyskomfort.

Czy podane tu objawy mają coś wspólnego z lękiem wysokości lub mają jakieś inne uzasadnienie?

przez *Monika* 16 sie 2011, 20:16
Każdy człowiek czegoś się obawia i ma lęki. NIekiedy lęk przyjmuje postać ogromnych wymiarów, nieświadomy lęk jest katorgą.
Natomiast Ty wiesz czego się obawiasz, nie dziwię się,że lękasz się w opisywanych przez siebie sytuacjach.
Ja także w podobnych sytuacjach odczuwałabym silny dyskomfort.
Akrofobia, zwana potocznie lękiem wysokości, dotyka na co dzień wielu ludzi. Sprawia, że dana osoba czuje się niepewnie i ma zawroty głowy ilekroć znajduje się w położonym wysoko miejscu. Przezwyciężenie lęku wysokości jest sprawą trudną, ale dzięki pomocy i determinacji, można lęk ten pokonać.
Obrazek
Główny Moderator

przez bolia 16 sie 2011, 21:10
Dzięki Monika za odpowiedź :)
Wiem, że z każdym lękiem można walczyć i staram się to robić. Aczkolwiek tak jak pisałam, nie jestem pewna czy jest to akrofobia ponieważ na przykład w tym tandemie - gdy już lecieliśmy powoli z otwartym spadochronem, dyskomfort znikł, było normalnie, mogłam patrzeć w dół. Tak samo z tą huśtawką, ona jest przecież nisko, a wystarczy, że się trochę rozbujam.
Czy istnieje coś takiego jak lęk prędkości?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez *Monika* 16 sie 2011, 21:22
bolia, :mrgreen: Pewnie istnieje.
Ale to nic dziwnego. Ja też boję się szybkiej jazdy i nie traktuję tego w kategoriach zaburzenia. Po prostu...boję się i już.
Tak samo , jak boję się stać na dziesiątym piętrze patrząc w dół z balkonu.
Dlaczego pytasz o te lęki: prędkości i wysokosci?
Obrazek
Główny Moderator

przez bolia 16 sie 2011, 21:27
Z tego powodu o którym pisałam na początku :) Próbuję ustalić jaki to lęk, ale już widzę, że to na pewno nie jest akrofobia tylko być może tachofobia :/

przez wuj dobra rada 16 sie 2011, 21:27
Lęk przed spadaniem jest lękiem wrodzonym nie pamiętam już ale jest jeszcze jakiś drugi wrodzony lęk . Ten przed spadaniem występuje najczęsciej gdy spadamy niespodziewanie. To nie choroba. Tak już natura człowieka wyposażyła.
wuj dobra rada

przez *Monika* 16 sie 2011, 21:28
wuj dobra rada, :D ;)
Obrazek
Główny Moderator

przez wuj dobra rada 16 sie 2011, 21:33
No co nalezy wyjasnić i podzielić sie wiedzą . W innym temacie już rece opadają.
wuj dobra rada

przez *Monika* 16 sie 2011, 21:45
wuj dobra rada, No, ale ja przecież nic nie mówię. Spodobało mi się to, co napisałeś! :D
Obrazek
Główny Moderator

przez bolia 16 sie 2011, 22:43
Wuju Dobra Rado ;)
Piszesz, że lęk przed spadaniem występuje wtedy gdy spadamy niespodziewanie. Tyle że ja świadomie jeżdżę kolejkami górskimi i świadomie wyskoczyłam z samolotu. Tak samo jeśli chodzi o to huśtanie czy podrzucanie przez ojca w dziecinstwie. Chyba że istnieją jakieś wyjątki lub nie do końca zrozumiałam co znaczy w tym wypadku niespodziewanie :)

przez *Wiola* 16 sie 2011, 22:49
bolia, Gdybyś miała którychś z tych lęków, nie skoczyłabyś , ani nie jeździła tymi kolejkami.
Moderator

przez zalamanyfacet 17 sie 2011, 00:57
ja nie wiem w czym problem, ja tez jak jade kolejką górską to czuję lęk, raz skakałem na bungee i malo sie nie posrałem taki czułem lęk. ale jesli chodzi o mnie to podejrzewam, że to może być rak trzustki... żartuje, jak dla mnie to nie ma tu problemu, kazdy ma jakies leki, ja jak mialem (ale nie uzasadnione) to zaczalem jesc escitil 10mg i mi pomogl i teraz jestem terminatorem ;D pozdrawiam

przez b4j4bongo 23 gru 2012, 22:51
sorry ze wykopuje, ale w koncu znalazlem temat ktory mnie dotyczy i moze wlasnie tu ktos bedzie potrafil mi pomoc. najsmieszniejsze jest to ze tak samo jak Ty bolia nie przepadalem nigdy za hustaniem sie na hustawce wlasnie z tego powodu, ze odczuwalem ten dziwny lek. lek.. moze to za duze slowo, ale odczuwalem spory dyskomfort;) i wlasnie tak mam do tej pory, tyle ze podczas jazdy samochodem (jako pasazer). wydaje mi sie to strasznie dziwne, bo ten lek jest doysc irracjonalny. nie mam choroby lokomocyjnej, nie robi mi sie niedobrze podczas jazdy, ale dostaje jakby jakiegos dziwnego paralizu wtedy kiedy samochod sie rozpedza.. strasznie dziwne uczucie i ogolnie trudno je opisac. jak myslicie co to moze byc? tachofobia?

przez *Monika* 24 gru 2012, 03:39
b4j4bongo, rozumiem, że odczucia są dyskomfortowe.
A wykonywałeś badania błędnika? :D

A może zainteresuje Cię temat, który przedstawię. Jestem na bieżąco z uwagi na charakter pracy.
Zatrudniam fizjoterapeutę, logopedę i psychologa klinicznego, którzy wykonują badania i prowadzą terapię pod tym kątem, nie tylko z małymi dziećmi.

ZABURZENIA PRZETWARZANIA SENSORYCZNEGO

(Sensory Processing Disorders)

zwane również Zaburzeniami Integracji Sensorycznej. Jest to złożona dysfunkcja układu nerwowego, zaburzająca rozwój dzieci i dorosłych.
Osoby z Zaburzeniami Przetwarzania Sensorycznego nieprawidłowo interpretują odbierane codziennie informacje sensoryczne, takie jak dotyk, dźwięk, czy ruch. Jedni mogą czuć się nadmiernie bombardowani ilością bodźców, inni poszukiwać intensywnych doznań sensorycznych, a jeszcze inni mogą prezentować odmienne symptomy.

Przetwarzanie sensoryczne (integracja sensoryczna) to skomplikowany proces, w którym układ nerwowy odbiera informacje ze wszystkich zmysłów (dotyk; układ przedsionkowy odbierający ruch; czucie ciała, czyli propriocepcja, węch, smak, wzrok i słuch), następnie organizuje je i interpretuje tak, aby mogły być wykorzystane w celowym i efektywnym działaniu.

U większości osób proces ten przebiega automatycznie. Słysząc rozmowę lub śpiew ptaka nasz mózg interpretuje te dźwięki jako mowę lub odgłosy zwierząt. W efekcie reagujemy na nie w odpowiedni sposób.

U osób, które mają Zaburzenia Przetwarzania Sensorycznego proces ten przebiega inaczej. SPD zaburza sposób, w jaki mózg tych osób interpretuje odbierane informacje, jak również ich reakcje na nie; emocjonalne, ruchowe, koncentrację i inne.

Wyróżnia się kilka rodzajów Zaburzeń Przetwarzania Sensorycznego. Każdy z nich może powodować różnorodne, złożone zachowania.

Temat rzeka :smile:
Oczywiście niczego nie sugeruję, żeby nie było ;)
Obrazek
Główny Moderator

Sortuj wg