poczucie własnej wartości, samoocena, pewność siebie itp

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Re: poczucie własnej wartości, samoocena, pewność siebie itp

przez marmarc 04 lis 2008, 22:26
wejście w nowy świat, bogatszy, modniejszy, seksowniejszy, trendy i "w ogóle" to może być i zwykle jest dla nas trudne doświaczenie. mnie samemu nie było łatwo, popełniałem te same błędy.
nie musisz być lepsza od innych, nie musisz mieć najnowszej komórki, nie musisz zostać panią prezes - uwierz, nie musisz. wiem, że to bardzo trudne, i sam często nie potrafię.
znaleźć dla siebie odpowiednią grupę pozytywnych znajomych, nieuprawiających pustej bufonady - to trudne, czasem niemożliwe.

przez amateur 15 lis 2008, 20:03
Czy radzicie sobie jakoś z porównywaniem się z innymi ? Proszę, podzielcie się doświadczeniami...

W moim przypadku większość moich przemyśleń bazuje na ciągłym porównywaniu pod różnym względem. W zasadzie to przy każdej najdrobniejszej interakcji z inną osobą (wystarczy, że ją mijam) zastanawiam się co ta osoba o mnie myśli. Obecnie dotyczy to głównie pracy, trudności w ocenie własnych kompetencji co prowadzi do ciągłej analizy własnej wartości....

Utrudnia to wykonywanie obowiązków w sposób znaczny a wynik tych przemyśleń często pogłębia niską samoocenę i pogarsza i tak złe relacje z innymi. Tak bardzo chciałbym umieć to zwalczyć w sobie...

przez depresyjny86 16 lis 2008, 19:32
Ja cały czas sie z kimś porównuje....i zawsze wychodze gorzej...
Nie zmieniam o sobie zdania....
:)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez MOCca 16 lis 2008, 20:13
Idź na całość :!:
idxcie na całosc nie łapiąc yonka, pusycyajcie latawce na łące i dmuchajcie motzlki...

"Wyobraź sobie prawa i obowiązki, przywiązania i potrzeby, wspomnienia i wdzięczność, zespól to wszystko pod jednym imieniem i imieniem tym będzie Ojczyzna". V.v.G.

przez Autodestrukcja 16 lis 2008, 22:30
człowiek nerwica napisał(a):Ja cały czas sie z kimś porównuje....i zawsze wychodze gorzej...
Nie zmieniam o sobie zdania....

Ale porównywanie nie ma sensu, tak samo ocenianie ludzi nie ma sensu.
Tylko szkoda ze tak ciezko przeztac sie porownywac i patrzec na ludzi ,,po prostu" bez zadnego skrzywienia i bez punktu widzenia wywolanego kompleksem :/
Autodestrukcja

przez jaaa 18 lis 2008, 01:06
wlasnie;)
wiec teraz sama widzisz ze terapia nie ma sensu dlatego z niej rezgnuje;)
i tez mnie zastawnia skad w nas sila by innych pocieszac jak sami sobie pomoc nie umiemy;) paradoks

przez depresyjny86 18 lis 2008, 02:03
Dokladnie z tym pocieszaniem to rzeczywiście paradoks......
Być może po prostu wierzymy że komuś się coś uda,że inni wyjdą z dołka ....natomiast nie wierzymy w to że coś nam samym może się udać,że u nas samych może być lepiej niż dotychczas.

MOCca-pójde na całośc!! :D
:)

przez marmarc 19 lis 2008, 16:13
bo my się tym dowartościowujemy, że wiemy co komu doradzić...
trochę tak jak z tym że do małżeństwa namawiają najbardziej stare panny i księża
kolejne błędne koło, jak to u neurotyka.....
kiedy będzie można wymienić sobie system nerwowy na nowy? kiedy...?

przez Donkey 08 cze 2009, 09:47
Shani a co nie podoba się Tobie w swoim wyglądzie?

przez Nocka 08 cze 2009, 11:42
Jeszcze pare lat temu nie mialam zbyt wielkiego mniemania o sobie Raczej myslalam o sobie taka jaks nijaka czego dotkne to zepsuje Nawet zwiazki z facetami uwazalam ze rozpadaja sie przeze mnie choc trudno mowic o mojej winie kiedy zylam z kims kto mnie gnebil i ponizal psychicznie doprowadzil do proby samobojczej Ale zawsze gdzies dopatrywalam się że to ja popelnilam blad I wtedy bardzo nie lubilam siebie tego ze jestem taka beznadziejna Teraz jest troszke inaczej wiem ze nie jestem tak calkiem do bani i Lubię siebie (nie zawsze) Nadal Łatwo ulegam szantażom emocjonalnym ze strony innych osob (choc dzis dzieki terapii wiem jak to dziala) Teksty pt. "Wiesz bo myslalam/em ze mi pomozesz ale skoro nie chcesz.." Wywoluja we mnie straszne poczucie winy i zle sie z tym czuję Przez pare dni chodze przybita z poczuciem ze kogos zawiodlam ze jestem samolub i tylko o sobie mysle Takiej siebie nie lubie

[Dodane po edycji:]

maugoha napisał(a):Mi tam się wszystko w sobie nie podoba, nie tylko w wyglądzie, ale charakter też, zachowanie, w ogóle chciałabym być innym człowiekiem, dochodzi do takiej paranoi, że nawet mi się wydaje, że moi wieloletni najlepsi znajomi na pewno mnie nie lubią, bo jestem taka beznadziejna, tylko się umawiają ze mną z przyzwyczajenia :?

maugoha przez takie wlasnie myslenie stracilam swoich przyjaciol odsunełam sie od nich bo myslalam ze oni tego chca Zostala mi dzis jedna przyjaciolka z ktora odnowilam kontakt po paru latach jest ze mna do dzis i ona mi uswiadomila w jakim ja tkwilam obledzie myslac w taki wlasnie sposob. I tu uklon w strone mojej Jagodki Jak ja dziekuje dzis bogu ze ja mam
Patrzeć poprzez mrok i widzieć
Dostać więcej niż dziś mam
Cały w sobie krzyk wykrzyczeć
Z losem wygrać w to w co gram
Żebym poczuć mógł jak się czuje Bóg

http://www.youtube.com/watch?v=mksboDiArm0

przez Donkey 08 cze 2009, 13:02
A czy leczysz ten tradzik?

przez betty_boo 08 cze 2009, 15:33
a jak pogodzić pewność siebie z pokorą?

przez Donkey 08 cze 2009, 22:10
shani napisał(a):donkey leczyłam u dobrego lekarza wydawałam kupę kasy i na nic. nie było mnie stać na regularne wizyty. 80zł sama wizyta +leki za 200zł kogo stać. planuję teraz zmienić lekarza na tańszego ale to w te wakacje dopiero.

Shani ja tez mam problem z cera od dawna :(, i wpierw leczylam sie prywatnie ale jakis rok temu znalazlam w moim miescie poradnie ktora [przyjmuje w ramach nfz i nic nie place za wizyty. Moze w twoim miescie tez taka jest.
A jak nie masz za duzo pieniedzy to kup sobie w aptece czarcie żebro - takie ziolka to sa -kosztujaok3,5. przemywaj nimi buzie i zobaczysz ze dzialaja :)

przez Pstryk 09 cze 2009, 10:36
maugoha napisał(a):W takim razie może spróbuj odgrodzić się od wszystkiego gruba linia i zacząć od nowa? Chyba zawsze można! Zrobienie czegoś xle w przeszłości nie warunkuje tego, kim się jest i kim eis może być, też mam parę grzechów na sumieniu ale skończyłam pewne rzeczy, to właśnie wyraża zdanie że człowiek uczy się na błędach!

Amen:) Wydaje mi się, że umiejętność uczenia się na błędach charakteryzuje człowieka ;) Jeśli był kiedyś kim był ale potrafił to zmienić...
Pstryk

Sortuj wg