Psycholog woła pacjenta po nazwisku przy innch pacjentach

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez *_* 10 lis 2015, 00:42
Psycholog woła pacjenta po nazwisku na korytarzu na konsultacje/badanie przy innych pacjentach. Pan/Pani xy - zapraszam. Istnieje ochrona danych osobowych a psycholog mimo to narusza rażąco ten przepis. Spotkaliście się z czymś takim, z taką sytuacją.?
*_*
obserwowany

przez Hans 10 lis 2015, 00:49
To powiedz psychologowi, że po nazwisku to po pysku.
Feed your head
Feed your head

przez tristezza 10 lis 2015, 01:15
O!

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Artemizja 10 lis 2015, 06:42
Ogólnie w przychodniach lubią wywoływać po nazwisku. To dość częste nie tylko u psychologów...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez agusiaww 10 lis 2015, 08:03
*_*, a jak ma do Ciebie powiedziec hej Ty swirze?
Warto żyć, warto marzyć, bo to co osiągalne możliwe jest do zdobycia.

przez ego 10 lis 2015, 09:44
Po numerku powinni wołać, albo tak:

Obrazek
ego

przez jetodik 10 lis 2015, 10:53
*_*, tak, ja się spotkałem, wywołany zostałem po imieniu i nazwisku, to była psychoterapeutka i psycholog a jak powiedziałem w gabinecie, że bym prosił nie wywoływać mnie po imieniu i nazwisku przy ludziach, to powiedziała, że skoro mi to przeszkadza to znaczy, że mam urojenia prześladowcze względem tych ludzi. co o tym sądzisz?
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez Lord Kapucyn 10 lis 2015, 11:57
*_* napisał(a):Istnieje ochrona danych osobowych a psycholog mimo to narusza rażąco ten przepis

Który przepis konkretnie narusza? Szeroko pojęta ochrona danych osobowych w Polsce obejmuje uodo z 1997 r. z późń. zm., trzy rozporządzenia MSWiA, rozporządzenie PRP ws. GIODO, deklarację UNESCO, parę dyrektyw PE i kilka rezolucji ONZ. Twierdzenia, że lekarz/psycholog łamie ustawę o ochronie danych osobowych wołając pacjenta/klienta po nazwisku są tak samo nonsensowne jak uznanie stwierdzenia, że hipotetycznie jutro polecę , razem ze swoim klonem , aeromobilem 3.0 prosto do Twojego domu, tamże obetniemy Ci głowę mieczem świetlnym i przekażemy ją w podarku Sarumanowi, a całą resztą nakarmimy Ewoki na księżycu Endora- za groźbę karalną (art. 190 u 1 k.k.). Groźba musi "wzbudzać w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona". Trudno za wzbudzanie uzasadnionej obawy uznać grożenie z użyciem nieistniejącego wspólnika, nieistniejącego pojazdu, nieistniejącej broni i na modłę nieistniejących mocodawców.

Art. 6. 1. uodo
"1. W rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie
informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby
fizycznej."

Art. 6. 3. uodo
"3. Informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osoby,
jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań."

Jeżeli ktoś nazywa się Nowak, a w Polsce jest ponad 200 tys. Nowaków, to ustalenie jego tożsamości zdecydowanie wymaga nadmiernych kosztów, czasu i działań. A czasami jest w ogóle niemożliwe. Reasumując- psycholog nie narusza żadnego przepisu, uderza jedynie prosto w Twoje neurotyczne lęki i obawy, że jak inni pacjenci (tfu... klienci) usłyszą Twoje nazwisko to sprowadzą Ci o 4 rano na łeb ABW, wezmą na Ciebie chwilówkę, albo narazisz się na ostracyzm, wykluczenie społeczne i ludzie na mieście zaczną plotkować o "yebniętym" Nowaku, którego spotkali w przychodni. Ale to już Twój problem.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez bonsai 10 lis 2015, 12:10
Mnie to zupełnie nie przeszkadza, ale raz widziałem, jak pewien pan oblał się soczystym rumieńcem w poczekalni. Chodziło jednak o badanie usg. No i siedzą sobie panie, panowie, jedni ziewają, inni czytają gazetę, a tu nagle wychodzi pani z gabinetu i donośnym głosem oznajmia: (tu nazwisko), to pan na usg jąder? Nastąpiła krótka cisza, po czym jeden nieszczęśnik wstał i wszedł do gabinetu.

Niby nic, dorośli jesteśmy, ale jednak od lekarza można by oczekiwać większej subtelności.
bonsai

przez Lord Kapucyn 10 lis 2015, 12:20
Też kiedyś byłem świadkiem podobnej sytuacji. Siedziałem na korytarzu ,w poczekalni do psychiatry , razem z paroma innymi osobami. No i tam generalnie były dookoła drzwi prowadzące do różnych gabinetów- do internisty, do endokrynologa, do kardiologa, na usg, w tym , właśnie, do psychiatry. Wszędzie wisiały tabliczki z danymi osobowymi lekarza, specjalizacją, w jakich godzinach przyjmuje itp. Tylko drzwi do psychiatry to był pokój lekarski widmo, przejście do Narnii, nie było żadnej tabliczki. Po prostu jak ktoś przychodził z zewnątrz to pytał- "kto z państwa ostatni do pokoju nr. 4?", żeby nie wzbudzać zainteresowania innych osób oczekujących do lekarzy innych specjalności. Tak sobie siedzimy, siedzimy. Nagle z dworu wpada młody chłopak, zatacza się jakby na dworze była niezła wichura , i na całą przychodnię krzyczy- "Przepraszam bardzo, kto z państwa ostatni do PYCHIATRY?!". No i jakiś nieszczęśnik nieśmiało wskazał na siebie. Cała konspiracja i cały misterny plan w piz.du. :D
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez ala1983 10 lis 2015, 12:30
bonsai napisał(a):No i siedzą sobie panie, panowie, jedni ziewają, inni czytają gazetę, a tu nagle wychodzi pani z gabinetu i donośnym głosem oznajmia: (tu nazwisko), to pan na usg jąder?

Ale masakra..
powinni umawiac albo na godzine, albo z numerkiem, albo normalna kolejka bez wywolywania.
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

przez bittersweet 10 lis 2015, 12:35
Dla mnie wywoływanie po nazwisku jest niestosowe i wkurwiajace, przecież można prosić "pacjenta z nr, X, albo pana Marka, albo osobe na godzinę X". Można to obejść, tylko lekarzom się po prostu nie chce, no i sa przyzwyczajeni do traktowania pacjentów przedmiotowo, jakby pacjent przestawał być nagle człowiekiem. Co do anonimowosci, to w małej miejscowości zaraz się rozniesie, ze pani Kowalska był wywołana w przychodni do psychiatry. Duzo osób mysle z tego powodu nie chce się tam pokazywac, bo wiedza, ze prędzej czy później cos przecieknie do ich społeczności.
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

przez ego 10 lis 2015, 13:28
http://www.giodo.gov.pl/1520001/id_art/8934/j/pl

Dark Passenger napisał(a):Art. 6. 3. uodo
"3. Informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osoby,
jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań."
A psycholog się upewnił uprzednio, że identyfikacja tej osoby, przerasta koszty osób, które na podstawie obserwowanego wyglądu , nazwiska lub imienia i nazwiska mogą zidentyfikować? A co rozumieć pod tożsamością osoby? czy trzeba koniecznie znać imię, nazwisko, adres, telefon uj wiesz jeszcze co, żeby wiedzieć, że ten to ten? moja ciotka tylko raz poszła do przychodni we wsi i na drugi dzień już cała wiocha plotkowała, że ma raka i to pomimo, że nikt z oczekujących pacjentów jej nie znał bezpośrednio, a pół tej wiochy ma na nazwisko tak samo jak ona. :bezradny:
Co innego chyba jest mówić o jakimś tam nie wiadomo Nowaku, co chodzi do psychiatry, a co innego patrzeć na tego Nowaka, że chodzi.

albo narazisz się na ostracyzm, wykluczenie społeczne i ludzie na mieście zaczną plotkować o "yebniętym" Nowaku,
No jasne psycholog powinien wyjść z gabinetu i zadrzeć się na cały ryj:Nowak z urojeniami do gabinetu!, wszak ostracyzm społeczny osób leczących się psychiatrycznie to urojenie, w dodatku dodanie informacji o urojeniu Nowaka , nie sprawia że identyfikacja staje się nagle możliwa..chyba, że dla samych kilku Nowaków co siedzą w przychodni, żeby wiedzieli o którego chodzi. ;)

jetodik, ja sadzę, że owa pani albo nie wie co to są urojenia, co źle świadczy o niej jako o przedstawicielce zawodu jaki wykonuje, albo sama ma jakieś urojenia.
ego

przez bedzielepiej 11 lis 2015, 01:15

Sortuj wg