inteligencja a psychika

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

inteligencja a psychika

przez carlosbueno 22 mar 2013, 23:33
Skoro są inteligentne i potrafią wiele rzeczy zrozumieć i przeanalizować, to nie jest im łatwiej sobie poradzić z problemami psychiki? :)
nie zawsze za świadomością podążają czyny, większość osób stąd niby wie co należy zrobić by wyjść ze swych zaburzeń ale jednak ma duże problemy żeby je pokonać np w przypadku nerwicy lękowej to szczególnie trudne.

Zastanawia mnie co mówią niektórzy z was, że osoby bardziej inteligentne mogą mieć skłonności do bardziej intensywnych przemyśleń, które mogą prowadzić do tych zaburzeń.
ja myślę że nie do końca tak jest, ale osoby mniej inteligentne mają większą tendencje do przypisywania swoich niepowodzeń czynnikom zewnętrznym a mniej u siebie widzą winy.
Największy Forumowy Maruda

inteligencja a psychika

przez niecierpliwy 22 mar 2013, 23:54
Moim zdaniem nie ma prostego przekładu zaburzen psych. na inteligencje i kazdy przypadek nalezalo by badac osobno. W sieci mozna znalezc artykuly ze jakies ziarno prawdy w tym jest.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... encji.html

http://www.afektywni.pl/kreatywnoscacho ... 29,l1.html

http://www.bon.uw.edu.pl/budw/niep_psych.html

inteligencja a psychika

przez papillon 23 mar 2013, 00:04
monk.2000 napisał(a):Nie wiem czy tu ma tu w dyskusji jakieś znaczenie, ale dzieci przeważnie są bardziej radosne, nastawione na zabawę i chwilę teraźniejszą. Nie drążą tematów typu sens życia, marność egzystencji itd. A jak wiadomo inteligencja rośnie wraz z wiekiem. Schizofrenia np. ujawnia się tylko w określonym wieku, wcześniej nie (z na prawdę rzadkimi wyjątkami).

Dobrze powiedziane, że natłok informacji i niezdolność przetworzenia, mam takie uczucie. Właśnie bym to określił, zaburzeniami w sferze poznawczej. Teraz próbuję trochę filozofować, ale może są też jakieś inne recepty na to.

Woody Allen miał depresję i nerwicę od dziecka, ale ich podłożem była właśnie wiedza i na jej podstawie potwierdzenie własnej marności w tym wielkim wszechświecie.

Wg mnie trudno upatrywać się jakiś zależności między inteligencją a psychiką i jej problemami. Nie wiem nawet w jaki sposób można by przeprowadzić badania na ten temat. Już od dawna rozdziela się kilka typów inteligencji, a testy na nie ponoć określają tylko "zdolność rozwiązywania testów na inteligencję". Nadmiar wiedzy, może doprowadzić np. do nihilizmu i depresji ale nie musi i zazwyczaj daje nawet motywację. Poza tym głupi (obiektywnie) ludzie też chorują.
Chociaż zawsze można się pocieszać faktem, że mam problemy bo za dużo myślę.

Z filozofowaniem to już w ogóle nie warto się zapędzać, najpierw odkrywczo i kolorowo, później Schopenhauer i Kierkegaard i nieprzespane noce ;) Mówi się, że ludzie z problemami idą na psychologię a ci którzy mają ich za mało na filozofię i coś w tym jest ;)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

inteligencja a psychika

przez deader 23 mar 2013, 00:06
Jedne badania mówią to, a drugie tamto... Osobiście skłaniałbym się ku opinii że coś jest na rzeczy - z ludzi których znam ci zadowoleni z życią rekrutują się spośród tych hmm mniej skorych do refleksji nad życiem, a raczej nad najnowszym teledyskiem Dody czy kto tam jest teraz modny, a ci o większym potencjale inteligencji dostrzegający syf tego świata wykazują odstępstwa od zdrowia psychicznego.
When I die, bury me upside down so the world can kiss my ass

inteligencja a psychika

przez mark123 23 mar 2013, 01:53
Trudno mi stwierdzić czy poziom inteligencji ma wpływ na zaburzenia psychiczne czy nie.

Ja jakiś czas temu robiłem sobie test na IQ w internecie, wyszło mi 83 (odpowiadałem tylko na te pytania, na które odpowiedź znałem, aby wynik był jak najbliższy prawdy). I w sumie się chyba z tym zgadzam, że mam IQ=83. Z nauką idzie mi bardzo źle, nie rozumiem wielu przedmiotów, muszę wkuwać, a i z tym mam problem (a jestem na prostej prywatnej uczelni) no i mam raczej ubogi zasób słownictwo, czasem zdarzają się słowa, których znaczenie prawie każdy zna, a ja muszę czytać w encyklopedii znaczenie takiego słowa. Ale czy moje niskie IQ ma wpływ na moje zaburzenia, to nie wiem.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

inteligencja a psychika

przez carlosbueno 23 mar 2013, 10:26
Ja jakiś czas temu robiłem sobie test na IQ w internecie, wyszło mi 83 (odpowiadałem tylko na te pytania, na które odpowiedź znałem, aby wynik był jak najbliższy prawdy)
gdybyś trochę postrzelał może do 100 byś doszedł. No ale to tylko test i jego miarodajność jest przez wielu kwestionowana, taka Doda ma 150 np i jest członkiem Mensy a nie zachowuje się jak inteligentna kobieta( no ale może ta inteligencja pozwoliła jej być sławną i bogatą ) ;)

inteligencja a psychika

przez kaja123 23 mar 2013, 12:02
Moim skromnym zdaniem bardziej wrażliwość ma wpływ na psychikę

inteligencja a psychika

przez mark123 23 mar 2013, 13:44
Chyba powinienem pracować nad tym, by być niewrażliwym.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

inteligencja a psychika

przez carlosbueno 23 mar 2013, 13:47
ja jestem nadwrażliwym i to chorobliwie tylko w stosunku do siebie, wobec innych jestem niewrażliwy, szkoda że tak wobec siebie nie potrafię.

inteligencja a psychika

przez mark123 23 mar 2013, 13:50
Ja w stosunku do innych mam chyba przeciętną wrażliwość, a w stosunku do siebie patologiczną.

inteligencja a psychika

przez kaja123 23 mar 2013, 15:51
mark123 napisał(a):Chyba powinienem pracować nad tym, by być niewrażliwym.

Chyba nie do końca tak jest. Wrażliwość to pozytywna cecha ale nadwrażliwość już nie i nad tym należałoby pracować. Ludziom niewrażliwym też jest trudno.

inteligencja a psychika

przez monk.2000 23 mar 2013, 18:26
freitag20, jakaś racja jest. Problem w tym że zaburzenia pogarszają funkcjonowanie, stąd można zakopać się jak w ruchomych piaskach.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

inteligencja a psychika

przez wysłowiona 23 mar 2013, 19:28
Ale jak Wy definiujecie "wrażliwość"?:) Bo jeśli na przykład uznamy, że to "wyłapywanie" różnych sygnałów, zwracanie na siebie uwagi, to równie dobrze moglibyśmy ją uznać za samoświadomość, a z tą jak najbardziej można żyć szczęśliwie ;)
Znowu jeśli odniesiemy się do zachowania i podstawimy pod termin jakieś emocjonalne reakcje na rzeczywistość, to przecież one mogą być pozytywne.

inteligencja a psychika

przez mark123 23 mar 2013, 21:12
wysłowiona napisał(a):Ale jak Wy definiujecie "wrażliwość"?:)

Dla mnie wrażliwość to poziom odczuwania różnych emocji w wyniku jakiegoś "bodźca". Im odczuwanie emocji jest silniejsze, tym większa wrażliwość. U niektórych osób wrażliwość przekracza "stan ostrzegawczy" i staje się nadwrażliwością, a u niektórych przekracza "stan alarmowy" i wtedy staje się nadwrażliwością patologiczną (wrażliwość o takim poziomie przestaje być zwykłą cechą, a staje się zaburzeniem).

Sortuj wg