Boję się zacząć brać leki.Wątek zbiorczy.

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

poradzcie prosze

przez plummm 01 lip 2011, 14:51
Hej,
mam pewien dylemat. Bylam ostatnio u psychologa, nie radze sobie z klopotami.Juz od 2 lat mam srednie samopoczucie, raz lepiej raz gorzej ale ogolnie kiepsko. Ostatnio znow zostalam sama, poza tym mam problemy z mamą itd. Nie umiem się mobilizować, napisac pracy magisterskiej, mam uczucie ze sobie nie poradze. Pani psycholog powiedziala, ze moge zaczac terapie za miesiąc bo teraz wjezdza na urlop. Stwierdzila, ze problemy z jakimi przychodze wymagają ok. 2 letniej terapii... Powiedziala, ze jesli boję się tego miesiąca to mogę zacząc brac leki od psychiatry. Mowila, ze są bezpieczne i skuteczne. Ale sama nie wiem, z jednej strony boję się, ze się od tego uzaleznie, bedzie to pojscie na latwizne. Z drugiej moze warto skoro ma mi to pomoc? Sama nie wiem. Proszę o radę. Ewentualnie czy znacie jakiegos sensownego psychiatre z Wawy, zeby mi nie zaszkodzil i zeby nie trzeba bylo do niego chodzic raz w miesiącu i placic 150 zl:(.

poradzcie prosze

przez Lord Kapucyn 01 lip 2011, 15:11
Psychiatra najczęściej wypisuje:

- SSRI (fluoksetyna, fluwoksamina, sertralina, paroksetyna, citalopram lub escitalopram).
- TLPD (np. klomipramina)
- SNRI (np. wenlafaksyna)

Leki przeciwdepresyjne nowej generacji mają znikomy potencjał uzależniający. Przy odstawianiu możesz doświadczyć jedynie dyskomfortu abstynencyjnego, który szybko przemija. Jeżeli dalej nie jesteś przekonana to dodam, że wypróbowałem na sobie wszystkie leki z tej branży w maksymalnych dawkach i jak widać jestem w jednym kawałku. ;)
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

poradzcie prosze

przez plummm 01 lip 2011, 15:16
Dzieki za odzew.I co, pomagały Tobie te leki? Czy to jest tak, ze co miesiąc trzeba chodzić po receptę? Bo pani psycholog mówiła, że trzeba je brac dosc dlugo. Nie wiem, z jednej strony mysle, ze nie jest ze mną az tak zle ale przeciez nie jestem w stanie nic konstruktywnego robic, cale dnie moge nic nie robic, jestem ciagle zmeczona. Czy te leki są drogie,tak orientacyjnie?

-- 01 lip 2011, 15:19 --

Czy ewentualnie mozesz polecic jakiegos lekarza jesli jestes z Wawy?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

poradzcie prosze

przez Lord Kapucyn 01 lip 2011, 15:28
W przypadku medykamentów z tej branży odpowiedź kliniczna jest bardzo zróżnicowana i zależy od indywidualnej reakcji organizmu. Mi osobiście pomagają. Zazwyczaj psychiatra na recepcie wypisuje od razu dwa opakowania specyfiku, tj. 56-60 tabletek. Do psychiatry możesz się oczywiście zapisać na kasę chorych w poradni, która ma umowę z NFZ. Nie ma konieczności, aby płacić z własnej kieszeni za prywatną wizytę.

Cena leku zależy od tego czy kupujesz oryginalny preparat czy generyk (zamiennik o takim samym składzie wyprodukowany przez inny koncern farmaceutyczny). Np. Sertagen (sertralina) to koszt 5zł za opakowanie 50mg. Fluoksetyna (Seronil, Bioxetin, Andepin) to koszt 15-25zł za opakowanie 20mg. Escitalopram (Lenuxin, Mozarin, Escitil, Elicea) to około 40zł za opakowanie 10mg.
Ostatnio edytowano 01 lip 2011, 15:31 przez Lord Kapucyn, łącznie edytowano 1 raz

Moderator/ R2 - D2

poradzcie prosze

przez plummm 01 lip 2011, 15:31
Dziekuje:).

poradzcie prosze

przez Lord Kapucyn 01 lip 2011, 15:33
Trochę zedytowałem posta powyżej dodając jeszcze kilka cen.

Leki przeciwdepresyjne trzeba przyjmować długotrwale. Zauważalna poprawa następuje zazwyczaj po 3 tygodniach. Po ustapieniu objawów lek trzeba zażywać jeszcze przez pół roku w celu utrwalenia efektu leczniczego.

Moderator/ R2 - D2

poradzcie prosze

przez plummm 01 lip 2011, 15:38
Dzięki. Strasznie się boję tych leków ale z drugiej strony nie chcę żeby tak bylo dalek:(.

poradzcie prosze

przez Lord Kapucyn 01 lip 2011, 15:49
Leki przeciwdepresyjne hamują wychwyt zwrotny neuroprzekaźnika zwanego serotoniną, który działa dłużej w szczelinach synaptycznych i poprawia przewodnictwo impulsów nerwowych w mózgu. Cała magia. ;) Nie ma się czego bać.

Moderator/ R2 - D2

poradzcie prosze

przez plummm 03 lip 2011, 22:48
Zdecydowałam się iść do lekarza, tylko niestety muszę iść prywatnie. Sama nie wiem czego oczekiwać od takiej wizyty-czy po prostu zapisania leków czy tez czegos wiecej-rozmowy itd. Pani psycholog polecila mi pewnego psychiatre (na moją prośbę, to nie byla jej inicjatywa), powiedziala ze jej zdaniem jest bardzo dobry. Ma rzeczywiscie swietne opinie ale trochę tez negatywnych- ze wizyty trwają 10-15 minut, i lekarz tylko liczy pieniądze-150 zł. Mam tez do wyboru innego lekarza, jest mniej znany ale wizyta kosztuje 120 i trwa min. 50 minut.No i nie wiem czym sie kierowac. Czy ten niby super lekarz dobierze dobre leki?

poradzcie prosze

przez Lord Kapucyn 04 lip 2011, 00:13
Jak na Warszawę to stawki godzinne całkiem przystępne. Podkreślam - jak na stolicę. Psychiatra to lekarz. Lekarz przeprowadza różnicowanie, diagnozuje jednostkę chorobową na podstawie badań i ordynuje leczenie - farmakoterapię. Tutaj nie jest inaczej, tyle że lekarz tej specjalności stawia diagnozę na podstawie wywiadu. Niekiedy zleca badanie EEG lub rezonans magnetyczny, aby wykluczyć podłoże organiczne. Więc tak - jego rola w zasadzie ogranicza się do wypisania recepty. Psychoterapię zostaw swojej psycholożce. ;)

Moderator/ R2 - D2

poradzcie prosze

przez plummm 04 lip 2011, 00:26
Tak tylko niby wg kilku opinii ten polecony lekarz po 10 minutach wypisuje leki i po miesiącu trzeba przyjsc ponownie... Po prostu zalezy mi,zeby one byly dobrze dobrane. Psycholog polecila mi poki co Kalms ale nie wiem czy za duzo ich wzila czy cos, w kazdym razie wczoraj spalam od 19.30 do...9.30 nastepnego dnia.

poradzcie prosze

przez Lord Kapucyn 04 lip 2011, 00:37
Kalms to tabletki ziołowe, które ułatwiają zasypianie i stosuje się doraźnie na uspokojenie. Leki tego pokroju mają to do siebie, że ani zbytnio nie zaszkodzą, ani zbytnio nie pomogą. Na Twoje problemy z samopoczuciem, nastrojem i motywacją potrzeba leku przeciwdepresyjnego, a nie sedatywnego. Chyba, że źle Cię zrozumiałem w pierwszym poście. ;) Jeśli potrzebujesz czegoś na uspokojenie to hydroksyzyna, zolpidem, benzodiazepiny etc.

Moderator/ R2 - D2

poradzcie prosze

przez plummm 04 lip 2011, 00:48
No raczej tak. Po prostu powiedzialam psycholog, ze troche boje sie tych leków, wiec powiedziala, zebym sprobowala Kalms, ze powinnam sie poczuc lepiej. Tylko czuje sie jak śnięta ryba. Czyli myslisz, ze lepiej isc do poleconego lekarza, który po prostu szybko przepisze leki niz do niesprawdzonego, ktory przeznacza na wizyte prawie godzine?

poradzcie prosze

przez Lord Kapucyn 04 lip 2011, 00:53
Ten który poświęca swojemu pacjentowi trzykrotnie więcej czasu przy niższej stawce wykazuje bardziej kompleksowe i indywidualne podejście do człowieka. Temu, który ma tzw. "respekt na dzielni" mogła z powodu popularności uderzyć przysłowiowa woda sodowa do głowy i zaczął traktować swoich pacjentów przedmiotowo jako maszynkę do zarabiania pieniędzy.

Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg