SSRI-temat ogólny

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

SSRI-temat ogólny

przez Lord Kapucyn 27 paź 2015, 14:40
Wszystkie SSRI mogą generalnie do pewnego stopnia zakłócać architekturę snu. Fluoksetyna, paroksetyna i sertralina opóźniają pojawienie się fazy snu REM. Rozbijając to na czynniki pierwsze- fluoksetyna i paroksetyna zwiększają ilość przebudzeń , skracają zarówno fazy REM jak i NREM, całkowity czas snu i obniżają efektywność snu, natomiast sertralina minimalnie zwiększa efektywność snu i skraca nocne okresy czuwania, więc może być pomocna u osób z zaburzeniami snu.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy biorąc lek w moim przypadku paro od niecałych dwóch miesięcy można po prostu przeskoczyć na inny lek ?
Przykład:
Biorę 20 mg par (1 tab). Chcę odstawić i wejść na escitalopram lub sertralinę.
Czy można po ostatniej tabletce wziętej dnia poprzedniego brać dnia następnego całą tabletkę innego SSRI?
Mój lekarz twierdzi, że tak bo to leki tej samej grupy. Czy takie podejście jest rozsądne ? Czy nie powinno się stopniowy schodzić z jednego leku i stopniowo wchodzić na następny.

Jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie (pzdr elo) . Ale generalnie można bezpośrednio przeskakiwać z jednego SSRI na inny , bo większość z nich ma half-life na poziomie 24h +/- parę godzin. Wyjątkiem jest fluoksetyna. Po niej należałoby zrobić sobie przerwę.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

SSRI-temat ogólny

przez Umpero 27 paź 2015, 14:46
Nie wiem gdzie edytować więc napiszę po prostu w kolejnym poscie....
Cytując fragment "W porównaniu do innych SSRI sertralina jest związana z większą ilością skutków ubocznych na podłożu psychicznym". Czy to oznacza, że przy sertralinie występuje więcej skutków ubocznych niż w porównaniu do innych SSRI ?

SSRI-temat ogólny

przez Lord Kapucyn 27 paź 2015, 14:52
Wyrywasz zdania z kontekstu i dokonujesz nieuprawnionych nadinterpretacji na swoją modłę. Czy jest tam gdzieś napisane, że "jest związana z większą ilością skutków ubocznych w porównaniu do innych SSRI"? Nie- jest napisane, że "jest związana z większą ilością skutków ubocznych na podłożu psychicznym"- czyli ze strony ośrodkowego układu nerwowego, a nie obwodu, czy innych narządów. Czyli tak samo jak fluoksetyna może z początku nasilać lęki, powodować bezsenność, agitację(w rozumieniu niepokoju lokomycyjnego) itp. Ale to znowu- stwierdzenie oparte o statystykę.

Moderator/ R2 - D2

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

SSRI-temat ogólny

przez tahela 27 paź 2015, 14:52
Umpero, ja nie miałam po setralinie zadnych skutków ubocznych, musisz sprówac i będziesz wiedział dopiero
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

SSRI-temat ogólny

przez Lord Kapucyn 27 paź 2015, 14:54
Też po sertralinie nie miałem i nie mam żadnych skutków ubocznych(biorę 200mg/d), słynnej biegunki też nie miałem. A znowu- statystycznie sertralina spośród wszystkich SSRI jest związana z najwyższem prawdopodobieństwem występowania biegunki i zaburzeń gastrycznych na początku leczenia.

Moderator/ R2 - D2

SSRI-temat ogólny

przez Umpero 27 paź 2015, 14:54
Dark Passenger napisał(a):minimalnie zwiększa efektywność snu i skraca nocne okresy czuwania

Okres czuwania - czyli od momentu położenia się do łożka do momentu "zaśnięcia" ?

SSRI-temat ogólny

przez Lord Kapucyn 27 paź 2015, 14:55
Umpero napisał(a):
Dark Passenger napisał(a):minimalnie zwiększa efektywność snu i skraca nocne okresy czuwania

Okres czuwania - czyli od momentu położenia się do łożka do momentu "zaśnięcia" ?

W skrócie- tak.

Moderator/ R2 - D2

SSRI-temat ogólny

przez Umpero 27 paź 2015, 14:59
Dark nie odbieraj tego, że nadinterpretuję. Po prostu chciałbym mieć jasność przed pójściem do lekarza z prośbą o zmianę leku. Ciężko mi się dzisiaj myśli i składania zdania, jestem po pierwszej dawce mirtoru więc nie unoście się proszę.

Dark... prośba jeszcze tylko abyś mi odpowiedział na poniższe pytanie. Poza tym wielkie dzięki za poświęcenie uwagi, bardzo mi pomogłeś.

Rozumiem, że aktywizacja tutaj nie oznacza pobudzenia w tym sensie, że jesteśmy nadpobudliwi ruchowo, mamy natłok myśli itp, tylko, że jesteśmy bardziej zmotywowani do działania?

SSRI-temat ogólny

przez Lord Kapucyn 27 paź 2015, 15:01
Rozumiem, że aktywizacja tutaj nie oznacza pobudzenia w tym sensie, że jesteśmy nadpobudliwi ruchowo, mamy natłok myśli itp, tylko, że jesteśmy bardziej zmotywowani do działania?

Dokładnie tak. Aczkolwiek na początku , póki trwają jeszcze działania niepożądane , może to być odbieranie właśnie subiektywnie nieprzyjemna nadpobudliwość, gonitwa itp. W normalnym rozumieniu aktywizacja to większa motywacja do działania, więcej energii, zapału itp.

Moderator/ R2 - D2

SSRI-temat ogólny

przez Blondie 27 paź 2015, 15:40
Od 41 dni biorę esci w dawce 10mg, do tego 100 trittico nasennie.
Od 5 lat cierpię na bezsenność. Później doszły do tego lęk wolnopłynący i nerwica.
Wypróbowałam już dużo leków. Esci mocno podziałała na ukojenie lęków oraz bezsenność poszła w zapomnienie, ale... czuję się senna cały czas, mam ogromne problemy z pamięcią i koncentracją. Jestem lekko odizolowana, nieobecna, zawieszona. Humor bez zmian. Smutno ale stabilnie - bez wielkich dołów.
Lekarka kazała odstawić całkiem trittico. Przy czym, jak zmniejszałam dawkę od razu miałam problemy ze snem, więc obawiam się nawrotu bezsenności. Uważacie, że po odstawieniu trittico i całkowitym przerzuceniu się na esci pamięc i koncentracja powinna się polepszyć? :? Bo ja mam wątpliwości... :/
Lekarka w razie gdybym nie dała rady wypisała sertralinę. Jak uważacie, sertra nie będzie zaburzała tak pamięci i koncentracji? No i jak z jej działaniem na lęki i bezsenność?
Co byście zrobili - esci czy sertra? :roll:

SSRI-temat ogólny

przez Umpero 30 paź 2015, 11:28
Wiem, że podczas przyjmowania leków nie powinno się pić alkoholu. Sam od niego stronie i nie ciągnie mnie jakoś do niego. Zdarza mi się dosłownie 2-3 razy w roku wypić.
Jednak są czasem takie okazje jak ślub kogoś bliskiego z rodziny co mi akurat w najbliższym czasie się przytrafi i wypadałoby by wypić chociaż symbolicznie wznieść kilka toastów za parę młodą. Czy takie okazyjne wypicie wpłynie jakoś negatywnie na skuteczność działania leku?

SSRI-temat ogólny

przez Ricah 30 paź 2015, 15:59
Umpero, nikt nie powie Ci na pewno. Moze nie wplynac, a mozesz sobie calkowicie zepsuc leczenie.
Agomelatyna 25mg
some shit

SSRI-temat ogólny

przez Kasia1986 31 paź 2015, 12:58
Witam. Od 5 dni bioreparogen w dawce jednorazowej 20 mg. Dzis rano obudzilam sie ze spoconymi dlonmi i stopami dziwnymi pradami przechodzacymi do glowy przez kregoslup akcja serca byla podwyzszona. Dodam ze spie bardzo zle dzis ledwie 3 godziny. Do tej pory w dloniach utrzymyje mi sie lekkie mrowienie. Czy objawy te wskazuja na jakies wiekszy problem???

SSRI-temat ogólny

przez Kalebx3 31 paź 2015, 14:32
Czy objawy te wskazuja na jakies wiekszy problem???

- absolutnie nie , spokojnie .
Być może dawka 20 mg na początek u Ciebie była zbyt duża ( ja sam bym zaczynał od 10mg ) . Zasada jest taka ," im mniej procha tym lepiej , im mniej a działa tym jeszcze lepiej.
Dużo zależy także od tego jak bardzo nasilone są Twoje negatywne objawy , czy brałaś wczesniej ten lek ,jak długo , czy brałaś inne już wcześniej SSRI i w ogóle takie aspekty ,,,a dawka wtedy ew. do korekty ;)
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

Sortuj wg