Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Ja to nie jestem taki przekonany w 100% co do skuteczności wysokich dawek...poza tym to szeroko pojęte działanie przeciwlękowe ssri musi być obarczone działaniami mniej pożądanymi, chodzi mi tu o przyhamowany odbiór tych pozytywnych bodźców z otoczenia, jeśli kogoś męczy anhedonia to nie wydaje mi się żeby wysokie dawki ssri coś pomogły w tej kwestii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafić na dobrego lekarza jest dosyć ciężko ale kiedy się w końcu trafi to pomału zaczyna się wychodzić na prostą . Najważniejsze aby stosować się do zaleceń .

 

-- 24 wrz 2013, 21:55 --

 

Popiół, wszystko zależy od rodzaju i stopnia depresji . Niekiedy potrzebne są wysokie dawki kiedy gdzie indziej sprawdza się niskie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ladywind no tak, jeśli u kogoś anhedonie powoduje silna depresja to działanie przeciwdepresyjne leków automatycznie ją zmniejszy, natomiast jak u kogoś pojawi się jakieś działanie na nastrój a anhedonia zostanie to wydaje mi się że większe dawki ssri raczej nie pomogą w tym przypadku. Ale to tylko moje zdanie. Anhedonia i depresja nie zawsze idą w parze.

 

-- 24 wrz 2013, 23:33 --

 

Dżejmson, psychomotoryka to bardzo ogólne pojęcie, ja też nie twierdzę że to sertralina tak działa, ja po prostu piszę że sertra nie pomaga mi na ww. objawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzilam ze sie odezwe. U mnie zadziałało !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wreszcie. A biore jedynie 50 mg. Wychodze normalnie z domu pracuje sa jednak momenty kiedy pomysle o lękach ale jakoś szybko znikaja. Jednak są. wiem ze 50 mg to malo. Slyszalam ze jakiś czas dziala i pozniej trzeba zwiekszac coraz wiecej bo przy braniu 50 mg lęki za jakiś czas zaczynają wracać. to prawda ???

 

-- 25 wrz 2013, 01:59 --

 

ps i faktycznie przy sertalinie malo sie spozywa posiłków.

Ja po prostu nie mam ochoty jesc. Czasem potrafie obudzic sie o 9 i nie jesc nic do 17 mimo ze czuje sie głodna.

Czasem tez mam napady przejedzenia, zjem 3 wafelki pod rzad a pozniej ide wymiotowac. Z czekolada jest tak samo. Nie wiem skad to sie bierze.

nakupuje, zjem, i pójdzie wszystko i tak ze spłuczką toalety.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od wczoraj biorę 1/2 i jest chyba w miarę ok. Trochę mnie mdli, jakieś zawroty głowy mam czasami i dzisiaj wstałam o 6tej, wyspana. Dziwne... :roll: Mam nadzieję, że jak od jutra wskoczę na całą tabletkę to nie będzie gorzej. Chcę wytrwać, bo może ten lek pomoże... :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy te leki jakoś się różnią jakością... :mhm: Słyszałam opinię, że jak sertralina, to tylko Zoloft, bo reszta, to podrabiane gówno. No ale jeśli substancję ma tę samą, to chyba nie ma wielkiej różnicy? Prócz ceną oczywiście. :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko płać sobie zoloft, jak ktoś bierze 200mg i jeszcze inne leki to jednak trochę kasy schodzi. Nie wierzę w tą zajebistość najdroższych odpowiedników, tak jak np. Efectin kilka razy droższy od Venlectine, albo Seroxat droższy od Paroxinoru ponad 10 razy. Substancja czynna to substancja czynna, zawsze jest taka sama i w takiej samej ilości. Gdyby było inaczej, dany preparat nie zostałby dopuszczony do sprzedaży. To nie cukierki, tylko psychotropy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy te leki jakoś się różnią jakością... :mhm: Słyszałam opinię, że jak sertralina, to tylko Zoloft, bo reszta, to podrabiane gówno.

Pewno oglądałaś reklamę Pfizera i Ci się tak zakodowało XD

Substancja czynna to substancja czynna, zawsze jest taka sama i w takiej samej ilości. Gdyby było inaczej, dany preparat nie zostałby dopuszczony do sprzedaży. To nie cukierki, tylko psychotropy.

W miażdżącej części się zgadza, ale w procesie produkcyjnym oprócz ilości i jakości substancji czynnej wchodzącej w skład tabletki (które oczywiście są pod tak ścisłą kontrolą, że o jakiś różnicach pomiędzy oryginałem , a zamiennikiem mowy być nie może) są jeszcze inne czynniki wpływające na farmakokinetykę danego leku (w szczególności jeżeli mówimy o tabletkach o przedłużonym uwalnianiu substancji czynnej). Tabletki są wytwarzane pod prasą – w fabryce firmy A nacisk to 5ton, a w fabryce firmy B 11ton. Powlekanie tabletek warstwami mającymi regulować uwalnianie substancji w czasie też sprowadza się mniej-wiecej do ogólno przyjętego tam jakiegoś schematu, ale różni się szczegółami u konkretnych producentów, podobnie jak kształt tabletki, wcięcia na jej powierzchni, itd. Wobec powyższego tabletki z tą samą dawką tej samej substancji czynnej, ale pod różną nazwą handlową mogą uwalniać substancję czynna w różnej ilości w czasie. Musi się ona mieścić jedynie w określonych normami przedziałach. Z tego powodu np. Sertragen 50mg został usunięty z rynku i nie otrzymał pozwolenia dopuszczającego go do obrotu – testy rozpuszczalności wykazały że substancja czynna jest uwalniana w czasie zbyt szybko i lipa :P Jednak to że lek jest tańszy czy droższy wcale nie ma tu znaczenia, znaczenie ma jedynie proces produkcyjny, a ten jest niezależny od ceny leku – płaci się za firmę. Lekką różnice mogą odczuć wyjątkowo wrażliwi pacjenci , którzy przerzucili się z leku o tej samej s.cz. uwalnianej najwolniej (wg. dopuszczalnych norm) , na lek , który uwalnia ją najszybciej – można wtedy po wzięciu dawki pare dni odczuwać większe ”walnięcie obuchem w łeb” :P , itp. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że różnice takie dotyczą raczej pacjentów przyjmujących leki przeciwpsychotyczne, a nie przeciwdepresyjne, ludzie dosyć często zgłaszają takie rzeczy np. na przesiadce na inną nazwę handlową olanzapiny.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy te leki jakoś się różnią jakością... :mhm: Słyszałam opinię, że jak sertralina, to tylko Zoloft, bo reszta, to podrabiane gówno.

Pewno oglądałaś reklamę Pfizera i Ci się tak zakodowało XD

NIe wiem jaką reklamę masz na myśli...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie przeraża to, że niektórzy na recepcie dostają efectin albo seroxat i nie mając wiedzy o zamiennikach, dostają to co przepisał lekarz i płacą kosmiczne kwoty (nie mówiąc już o osobach bez refundacji). Warto zapytać w aptece o zamienniki. Niektóre apteki, przynajmniej w mojej okolicy, same informują o możliwości zakupienia tańszego odpowiednika. Z tego co widzę, takich aptek jest coraz więcej, niektóre nawet wykorzystują ten fakt jako element reklamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dżejmson, masz rację, w aptece tylko raz zdarzyło mi się, że zaproponowali zamiennik. Poza tym słyszałam, że część lekarzy zaznacza na recepcie, żeby nie dawać zamienników, co moim zdaniem jest skandalem. Każdy powinien mieć prawo wybrać czy chce przepłacać, czy nie... Jeśli o mnie chodzi- nie ma szans, żebym przeszła na zamiennik chociaż bardzo bym chciała. Mam bardzo silne lęki związane z lekami, które biorę (nie biore nawet leków przypisywanych przez lekarza w obawie przed interakcjami) i siła sugestii ma u mnie dużo do gadania.. :) Inna sprawa, że lek lekowi nie równy- nawet gdy substancja czynna ta sama (nie chce mi się rozpisywać, ale mój partner zajmuje się mikrobiologią i mam zboczenie w tych kwestiach ;p) i mając to na uwadze nie ma bata, żebym wziela zamiennik... Bo oryginał na mnie lepiej działa- bo jego pierwszego wziełam x lat temu i teraz musze wywalać te 150 zl miesięcznie... Gdybym mogła cofnąć czas bez wahania zaczęłabym od zamiennika.

 

Na koniec pytanie: ktoś z Was bierze większe dawki sertry? Ponoć czuć dużą różnicę między 100, a 150 czy 200 mg (z powodu wyhwytu dopaminy w większych dawkach), ale czy to prawda? Mam wejśc na 150 i podobno to juz ma być własnie "TO", ale sama nie wiem czy faktycznie ma być tak super...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też odczuwacie to irytujące uczucie gorąca i zwiększoną potliwość? Na mniejszych dawkach chyba tego w ogóle nie miałem, ale teraz na 150 mg dość wyraźnie, po krótkim treningu brzucha, po którym miałem może krople potu teraz oblewa mnie pot :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę Setaloft 50 mg od soboty i albo mi się zdaje, albo faktycznie już jest efekt a minęło 6 dni... Dostałem go według pani doktor na zaburzenia depresyjne z lękami, ale w jakimś ciężkim stanie, przynajmniej wg mnie, nie byłem. Otóż na dzień dzisiejszy mniej dokucza mi "dziwne" uczucie w głowie, ale nie ustąpiło całkiem, lęków praktycznie nie ma żadnych i mam jakbym wszystko w d***** a natrętne myśli jak się pojawiają to ze sporą łatwością je odrzucam. Jestem natomiast dość pobudzony, ale nie mam akatyzacji ani nic z tych rzeczy oraz za cholerę nie mogę się skupić w pracy, pod tym względem jest rzeźnia... Jeśli chodzi o efekty uboczne to tylko suchość w ustach, ale nie uciążliwa i nie cały czas. Zobaczymy co będzie dalej, ale na razie mi się podoba :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u mnie schemat wchodzenia wygląda tak:pierwsze 2-3 tyg -dętka bez powietrza ale za to mniej napięć, a później ciach: mega napięcie, pobudzenie, akatyzja, lęki i wtedy problemy kondycyjne mijają jak ręką odjąć i chodzę jak nakręcony. Niestety, podobnie działają na mnie inne ssri. Biorę je, bo mimo wszystko poprawiają mi nastrój, dzięki nim chce mi się pracować i wykonywać obowiązki. Poprawiają również sen, co dla mnie bardzo ważne, bo mam z tym problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×