Skocz do zawartości
Nerwica.com

OPIPRAMOL (Pramolan, Sympramol)


beti35

Czy opipramol pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

73 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy opipramol pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      48
    • Nie
      23
    • Zaszkodził
      6


Rekomendowane odpowiedzi

Jest też sporo teorii na temat fobii społecznej i układu dopaminergicznego - do czego osobiście po spróbowaniu leków serotoninowych i dopaminergicznych bym się bardziej skłaniał.

 

Tu do poczytania na temat opioidów i dopaminy:

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3171132/

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11931344

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15358984

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24561044

 

Kalebx3 łączą wg zasady, że częściowy agonista/antagonista 5-HT1a augmentuje działanie SSRI. Ale z jakim skutkiem? Nie jest to zbyt częsta kombinacja w dzisiejszych czasach. Ja pisałem, że część naukowców skłania się do tego, że obniżenie serotoniny jest głównym mechanizmem przeciwlękowym buspironu i dlatego radzę ten lek kalikali, bo miał dobrą reakcję na klona (a bierze serotoninowce bez efektu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz666, Nie powiedziałbym że za fobie społeczną odpowiada serotonina.Brałem i paro wysokie dawki i klomi i niestety nie ma takiej poprawy po której bym normalnie funkcjonował na co dzień.Bardziej na fobie liczy sie układ opioidowy,gaba ew.dopamina.

Serotonina jest dobra na ataki paniki i natręctwa.Takie jest moje zdanie.

 

Okej przemyślałem sprawe.Niedługo wskakuje już ostatni raz na 600mg moklobemidu plus mianseryna i olanzapina na sen.Daje mu 3 miesiące i przechodzę na 200mg fluwoksaminy+150mg pramolanu,jeśli te połączenie również da dupy to pozostaje Wenla 300mg+Mirta 45mg+Buspiron 30mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miko , jeszcze jedno( dwa ) ;) pytanie , a jakie według Ciebie sa duże dawki Buspironu ? Ja na 20 mg mam już max , nogi wieczorem mi sie gotują .

Myslałem ,żeby podreperować sie buprenomorfiną . Takie 2-4 mg tego opoidu zawsze likwidowały u mnie lęk , a na drugi i trzeci dzień czułem się fajnie dobrze ( bez póżniejszych zjazdów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. Co znaczy, że Ci się nogi gotują?

czuję taką bolesną gorącz w nogach ( pomimo tego ,że są one obiektywnie zimne ) głównie w stopach ,że muszę dla ochłody nimi machać , a i tak gównio to daje . Jedyny lek , który pomaga ( i objawy znikaja jak ręką odjął ) to Pirybedyl , nawet ćwiartka tabletki starcza . Po wyższych dawkach Paro mam ten sam objaw poalenia nóg .

Miko , a ta bupra ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wiem, nie wchodziłem nigdy w opioidy, więc trudno mi powiedzieć. Serio masz taką dobrą reakcję na buspiron?

 

kalikali1 a że tak zapytam, jaki jest powód tego, że szukasz innych leków skoro baklofen+klon działają na to co chcesz (chyba, że nie do końca)? Chodzi o strach długoterminowego brania tych leków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio masz taką dobrą reakcję na buspiron?

Serio .

Kilka razy podchodziłem do tego leku i zazwyczaj nic .

Dopiero po półrocznej kuracji Brintellixem ( i zakończeniu jej ) , postanowiłem jeszcze raz spróbować z Buspironem . Jakież było moje zdziwienie , gdy po 5 mg Buspironu lęk rozpłynął siew nicość . Potem znowu wrócił , ale kolejne 5 mg i znów jakbym był zdrów . potem trzeba było zwiekszyc dawke , ale lek cały czas działa świetnie .Chyba ( a raczej na pewno ) ten Brintellix podregulował receptory .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad Kaleb

SSRI hamując wychwyt zwrotny serotoniny powodują zwiększenie jej ilości w szczelinie synaptycznej i ta serotonina oddziałuje na min. na postsynaptyczny receptor 5-HT1A, którego agonistą jest buspiron, tak więc "ułatwia" on łączenie się serotoniny z tym receptorem. Tak więc działanie tych leków jest synergistyczne i nieprzeciwstawne.

Pindolol jest natomiast antagonistą presynaptycznych receptorów 5-HT1A (Ki = 33n M) i bywa łączony z SSRI, aby potencjalizować ich działanie.

 

Ad

Psychopharm

Ja pisałem, że część naukowców skłania się do tego, że obniżenie serotoniny jest głównym mechanizmem przeciwlękowym buspironu i dlatego radzę ten lek.

 

Możesz napisać więcej?

 

Ad Kalikali

A jednak głównie serotonina, skoro lekami pierwszego rzutu w fobii społecznej są SSRI - wybitnie serotoninowe i wyjątek - moklobemid (RIMA).

A dopiero lekami 2. iMAO.

Widocznie jesteś wyjątkiem od tej reguły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko on niestety.

 

Nie chce mi się szukać, bo to było w pełnym artykule a nie skrócie, ale pisało tam, że podejrzewa się, że działanie przeciwlękowe klonazepamu ma w części związek z działaniem obniżającym serotoninę.

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8570030

 

"The present observations indicate that clonazepam produces a reduction of serotonin turnover rate in the hippocampus of the rat concomitant with a down-regulation of 5-HT1A binding sites, probably by an effect at the forebrain projections. There is also an up-regulation of the serotonin transporter, which might contribute to a reduction in the synaptic availability of serotonin during clonazepam treatment"

 

Podobnie z buspironem to są dość stare artykuły i nie chce mi się ich szukać. Faktem jest, że buspiron zmniejsza poziom serotoniny (brany oczywiście solo).

 

"Social Phobia Linked To High Levels Of Serotonin: Time To Rethink SSRIs And Other Anxiety Drugs"

 

http://www.medicaldaily.com/social-phobia-linked-high-levels-serotonin-time-rethink-ssris-and-other-anxiety-drugs-338608

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest też sporo teorii na temat fobii społecznej i układu dopaminergicznego - do czego osobiście po spróbowaniu leków serotoninowych i dopaminergicznych bym się bardziej skłaniał.

 

Tu do poczytania na temat opioidów i dopaminy:

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3171132/

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11931344

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15358984

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24561044.

 

Venlafaxine is influenced by opioid receptor subtypes (mu-, kappa1- kappa3- and delta-opioid receptor subtypes) combined with the alpha2-adrenergic receptor, whereas the antinociceptive effect of mirtazapine mainly involves mu- and kappa3-opioid mechanisms. This opioid profile of the two drugs may be one of the explanations to their efficacy in severe depression.

 

Nie wiedziałem o tym, bardzo ciekawa informacja. Stąd może wynikać wyjątkowa skuteczność tych dwóch leków w depresji (w porównaniu do innych). Dzięki, przydałyby się jeszcze wartości stałych powinowactwa wenlafaksyny i mirtazapiny do receptorów opioidowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychopharm, Dobry ten artykul o tym, ze za duzo serotoniny zle wplywa na ludzi z fobia spoleczna, mozna to w sumie sprawdzic, brac tianeptyne przez 2 tygodnie bo niby w czasie 2 tygodni tianeptyna obniza serotonie, no i nie jesc rzeczy które zawieraja tryptofan lub ograniczyc bardzo mocno i jesc mniej weglowodanów, po takiej kuracji fobik powinien poczuc sie lepiej. :pirate:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre badania nie potwierdzają zmniejszenia serotoniny przez tianeptynę - a unikać pokarmów bez tryptofanu to bardzo trudna rzecz (jest prawie we wszystkim). U mnie leki serotoninowe nigdy nie miały zbyt dużego działania a mam fobię społeczną - już bardziej przełomowo działał metylofenidat czy bupropion.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się szukać, bo to było w pełnym artykule a nie skrócie, ale pisało tam, że podejrzewa się, że działanie przeciwlękowe klonazepamu ma w części związek z działaniem obniżającym serotoninę.

 

Podobnie z buspironem to są dość stare artykuły i nie chce mi się ich szukać. Faktem jest, że buspiron zmniejsza poziom serotoniny (brany oczywiście solo).

 

Nie bardzo rozumiem. Obniża serotoninę, ale w jakiej części mózgu? Obniża w szczelinie synaptycznej, czy wewnątrz neuronu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychopharm, Chce wszystko przetestować sumiennie,by puźniej już dożywotnio przejść na mix clon+baclo.Zgadza sie ten zestaw zapewnia mi taką poprawę jaką chcę i da radę iść do pracy i funkcjonować normalnie.Jednak ma tą wadę że rośnie tolerancja i bym był zmuszony robić średnio raz na pół roku detox 2 miesięczny na pregabalinie i gabapentynie żeby tolerka spadła i znowu zabierać sie od tych samych dawek za ten mix.

Też uważam że dopamina bardziej odpowiada za fobie społeczne,bardziej niż serotonina po której ma sie wyjebane i nie ma sie chęci na socjalizacje.Tak jak pisałem serotonina łagodzi natręctwa i ataki paniki,ale na fobie społeczne niewiele daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że bardzo trudno będzie określić który układ i w jakim stosunku do siebie bardziej odpowiada za występowanie fobii społecznej.

 

Słyszałeś żeby używano np bupropionu lub przeciwpsychotyków (jako leków 1. rzutu) w fobii społecznej?

Aczkowiek uważam,że dopamina pełni większą role w fobii społecznej niż w zaburzeniach kompulsywno-obsesyjnych, stąd zastosowanie klonazepamu i RIMA/iMAO w fobii społecznej.

 

-- 19 cze 2015, 14:46 --

 

Grabarz666, No jesli obniza w szczelinie sunaptycznej to i równoczesnie mniej znajdzie sie w neuronie.

 

To zależy czy pre, czy postsynaptycznym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz666 na pewno obniża w PFC, bo to mnie interesuje głównie. Prawdopodobnie przez to, że obniża serotoninę zwiększa dopaminę w PFC (chociaż i antagonizm alfa-2 jego metabolitu i blokada D2 też może mieć jakieś znaczenie). To wszystko jest tzw. dialysate levels - mierzy się poziom serotoniny, chodzi prawdopodobnie o jej poziom w przestrzeni międzysynaptycznej.

 

Grabarz666 bupropion jak i inne leki dopaminowe mają taką wadę, że zwiększają noradrenalinę a ta jest raczej lękotwórcza niż przeciwlękowa. No a leki przeciwpsychotyczne mimo, że zwiększają dopaminę to blokują bezpośrednio receptory dopaminowe. Nie jest łatwo oceniać działanie dopaminowe w oderwaniu. Nie ma aktualnie dobrych, czystych leków dopaminowych (i nie wiadomo czy kiedykolwiek będą - chociaż ja bym chętnie obczaił silnego i selektywnego antagonistę 5-HT2c).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zmagasz się z anhedonią?

 

A myślałeś o dekstrometorfanie?

 

PS ciekawy artynkuł w Nature:

 

http://www.nature.com/nrn/journal/v12/n11/full/nrn3119.html

 

oraz o metodzie alternatywnej do farmakoterapii:

 

http://www.researchgate.net/publication/258058551_Anti-Anhedonic_Effect_of_Deep_Brain_Stimulation_of_the_Prefrontal_Cortex_and_the_Dopaminergic_Reward_System_in_a_Genetic_Rat_Model_of_Depression_An_Intracranial_Self-Stimulation_Paradigm_Study

 

oraz udział układu glutaminergicznego w anhedonii:

 

http://www.nature.com/npp/journal/v37/n11/full/npp2012105a.html

 

-- 19 cze 2015, 16:05 --

 

Nie jest łatwo oceniać działanie dopaminowe w oderwaniu.

 

W oderwaniu od czego?

 

Nie ma aktualnie dobrych, czystych leków dopaminowych (i nie wiadomo czy kiedykolwiek będą - chociaż ja bym chętnie obczaił silnego i selektywnego antagonistę 5-HT2c).

 

Jak to nie, przecież jest agomelatyna;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz666 znam te badania. Wiem, że kora przedczołowa to główna siedziba samokontroli i "wolnej woli" (chociaż tu drugie z przymrużeniem oka). Deep brain stimulation? Przecież to inwazyjna metoda. Jak już to jeśli miałbym możliwość poddałbym się TMS. O wpływie układu glutaminergicznego na anhedonię też wiem, ale po moich nieudanych próbach z ketaminą odstawiłem ten wątek. U mnie chodzi stricte o dopaminę w PFC i ostrzał neuronów w VTA (tak zadziałała u mnie mirta).

 

Nie jest łatwo ocenić działanie dopaminowe właśnie w oderwaniu od działania noradrenalinowego i innych działań (jak blokada receptorów D2) - nie mamy już niestety amineptyny.

 

Z tą agomelatyną to rozumiem żart, chociaż straciłem na ten słaby lek 6 tygodni i prawie 200 zł więc mnie mało śmieszy ;)

 

Patryk29 funkcjonalny antagonizm mianseryny i mirtazapiny jest o dużo silniejszy, ale nie wzrost dopaminy w PFC o który chodzi (a który powodują silni i selektywni antagoniści 5-HT2c) - nie ma tego wzrostu bo miansa i mirta to są odwrotni agoniści 5-HT2c a nie antagoniści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×