Czy poczucie gorszości może prowadzić do depresji?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez acherontia-styx 03 sie 2014, 12:35
mark123, czyli sądzisz, że wad u siebie na siłę nie wyszukujesz? :lol:
Świat zwariował, a wielu z nas wraz z nim...
Jemy szybko, pracujemy szybko, odpoczywamy szybko...
i umieramy zaskoczeni, że nasze życie już się skończyło.

Sertralinum 200mg
Quetiapinum 75mg

przez Bonus 03 sie 2014, 12:45
Świadomość własnych wad, to jedna z form asertywności. To pozytywna sprawa.
Psychologia uczy nas myślenia i mądrego postrzegania świata.

przez carlosbueno 03 sie 2014, 13:07
Bonus napisał(a):Świadomość własnych wad, to jedna z form asertywności. To pozytywna sprawa.

Sama świadomość nic nie daję, co z tego jak jestem świadomy jak nic z tym nie robię z różnych względów. Poza tym upajanie się swoimi wadami co często sam robię jest mocno destruktywne zarówno dla mej psychiki jak i odbioru wśród innych.
Największy Forumowy Maruda

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez mark123 03 sie 2014, 13:10
acherontia-styx napisał(a):mark123, czyli sądzisz, że wad u siebie na siłę nie wyszukujesz? :lol:

Nie wyszukuję na siłę wad.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez Bonus 03 sie 2014, 17:08
Ja myślę sobie, że "poczucie bycia gorszym", po części, a może i bardziej, zależy też od innych ludzi. Bo nie jest to zawsze wina tych ludzi, którzy czują się gorsi od innych, tylko może to być, w jakimś stopniu wina innych.
chodzi mi o osoby, które się zna, ktoś w rodzinie.
Czasami obojętność, lekceważenie, czyjeś zaniedbanie powodują, że ktoś inny czuje się gorszy, poniżony. A tak, przecież się dzieje często.

przez Nicholas1981 03 sie 2014, 17:16
Bonus napisał(a):Ja myślę sobie, że "poczucie bycia gorszym", po części, a może i bardziej, zależy też od innych ludzi. Bo nie jest to zawsze wina tych ludzi, którzy czują się gorsi od innych, tylko może to być, w jakimś stopniu wina innych.
Czasami obojętność, lekceważenie, czyjeś zaniedbanie powodują, że ktoś inny czuje się gorszy, poniżony. A tak, przecież się dzieje często.

Podpisuję się pod tym
Nicholas1981

przez inspektor_erektor 03 sie 2014, 17:22
Bonus napisał(a):Ja myślę sobie, że "poczucie bycia gorszym", po części, a może i bardziej, zależy też od innych ludzi. Bo nie jest to zawsze wina tych ludzi, którzy czują się gorsi od innych, tylko może to być, w jakimś stopniu wina innych.

dokładnie tak. bardzo trafne ziom. na siłe wmawia sie ludziom że to ich wina że mają sie za gówno, a tak na prawde nic nie dzieje sie z przypadku, choć wiadomo słaba psychika/nadwrażliwość danej osoby też są czynnikiem potęgującym owe poczucie

przez Bonus 03 sie 2014, 17:34
Bo to tak jest, że jak traktuje się kogoś gorzej, mówi się komuś negatywne rzeczy, zarzuca się komuś nieprawdę, to nic dziwnego, że to "poczucie gorszości" w kimś siedzi.
I wtedy jest to wina tych, którzy tak traktują kogoś, nie zdając sobie sprawy, że ktoś ma uczucia, psychikę i mogło go to dotknąć. To jest bezmyślne traktowanie kogoś, jak "nieważny przedmiot"...A jeżeli ktoś ma wrażliwe uczucia, to bardziej to odczuwa.

przez Białoczarna 27 cze 2016, 18:27
Odkopię stary wątek.Mam nadzieję, że to nie zakazane? Mam wrażenie,że poczucie gorszości wyssałam z mlekiem matki.Może to brak uwagi w stosunku do mnie sprawił ,że jestem w jakimś sensie tym kim jestem.Dużo rzeczy zawaliłam, myśli o byciu "nikim" setki i dużo gorszych mimo,że być może obiektywnie nie było powodów?Nadwrażliwość często. Poczucie bycia balastem dla świata i innych , oczywiście nie mówiłam tego głośno. Wszystko przeżywałam w sobie, obwinianie się o przeszłość itd. Nastolatką nie jestem już dawno, a to czasami wraca.
Z drugiej strony miałam stany,że mogę wszystko.

przez Bonus 28 cze 2016, 11:31
Fajnie, że powracamy do tego tematu.
Nie zawsze tak jest, że czyjeś poczucie gorszości spowoduje depresję. W niektórych przypadkach tak jest i jest to smutne.
Często jest tak, że ludzie, którzy czują się od kogoś gorsi, są przygnębieni, zagubieni i mają ogromny żal do losu, że tak ich potraktował, niesprawiedliwie.
Znam to sam po sobie. Choć odczuwam czasami poczucie jakiejś gorszości, to staram się sobie z tym radzić.
Tylko że takie poczucie można różnie odczuwać. Jedni się czują gorsi z powodu biedy i braku, różnych, materialnych rzeczy, inni z powodu brzydkiego wyglądu, braku jakichś umiejętności, a jeszcze inni z powodu niespełnionych marzeń, jakiegoś odrzucenia przez społeczeństwo.

Chociaż to wszystko w jednym powoduje poczucie gorszości u niektórych ludzi.
Można starać się to sobie tłumaczyć w taki sposób, że "wprawdzie żyję biednie i nie mam nic swojego, nie stać mnie na nic, ale mam w sobie wartości, dobry charakter, szanuje innych ludzi i to jest powód do dumy".
Ja zawsze sobie to tłumaczyłem, w takich chwilach, gdzie czułem się gorszy, z czymś było mi źle, więc mam teraz jest mi z tym łatwiej, nawet jak odczuwam gorszość.
To jest tak naprawdę praca nad sobą, żeby chcieć sobie wytłumaczyć pewne rzeczy w chwilach trudnych.
Trzeba mieć do tego właściwe nastawienie psychiczne, ale tego trzeba się nauczyć. Samo z siebie nie przyjdzie. Tylko może nie każdy tak by potrafił się na to nastawić i żyć luźniej, bo łatwe to nie jest dla każdego.
Jeżeli ktoś nie chce się załamać, mieć depresji z poczucia gorszości, z jakiegoś przygnębienia, to powinien się starać o to zawalczyć, żeby żył sobie spokojnie.
Bardzo dużą rolę w takich sprawach odgrywa psychika i odpowiednie nastawienie do tego.

przez Białoczarna 28 cze 2016, 18:01
A skąd ktoś kto tak myśli ma wziąć wiarę w siebie, jak mam przykładowo podnieść swoje poczucie wartości kiedy od zawsze było niskie?

przez wiejskifilozof 28 cze 2016, 18:27
Ja się zawsze czułem gorszy,niż inni.

przez Bonus 28 cze 2016, 19:56
No tak, to jest dla niektórych bardzo trudne.
I niestety, też jest tak, że niektórym ludziom się po prostu wmawia, i to też w najbliższych rodzinach, że są zawsze w czymś gorsi, do niczego się nie nadają nawet, gdy nie jest to prawdą.
I takie "wmawianie" komuś tego, przez najbliższe otoczenie z rodziny, przez znajomych powoduje, że ktoś tak właśnie się czuje i jest poniżony. To jest ogromna niesprawiedliwość i skurwysyństwo ze strony takich ludzi. Psychiczne nękanie i znęcanie się poprzez takie nastawienie ludzi do słabszych psychicznie i z niską wartością.
Nie wiem, jakim trzeba być człowiekiem, żeby w taki sposób innych gnębić, bo ktoś jest słabszy i ma niepowodzenia w życiu.

Zwykłe draństwo!

przez Stracona100 28 cze 2016, 20:39
Białoczarna napisał(a):A skąd ktoś kto tak myśli ma wziąć wiarę w siebie, jak mam przykładowo podnieść swoje poczucie wartości kiedy od zawsze było niskie?

Chyba jedyną metodą jest samodoskonalenie, nauka, zdobywanie nowych umiejętności, rozwianie pasji itd.

Sortuj wg