CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez malgosia7602 29 kwi 2013, 09:45
Sens, dzięki:)
Mam ten sam dylemat. Jak zorganizować sobie życie? Tak bardzo chciałabym wierzyć, że taka stabilizacja, pozwalająca na w miarę normalne funkcjonowanie jest możliwa. Boję się jednak, że to tylko taki okres. Rozmawiałam z moim lekarzem, który twierdzi, że na wiosnę dużo ludzi ma remisję.
Chciałabym wrócić do pracy, ale czuję się taka bezwartościowa...
F31
"Za każdą chwilę ekstazy musimy płacić drżący twardą walutą cierpienia."- Emily Dickinson

Lamotrygina 200 mg
remisja

przez insomnia-one 30 kwi 2013, 01:04
CHAD a zaburzenie depresyjno-lękowe.

Witam wszystkich

Od około roku mam zdiagnozowane zaburzenie depresyjno-lękowe na podstawie wywiadu podczas uczestniczenia w trzy miesięcznej psychoterapii grupowej na oddziale w szpitalu psychiatrycznym. Z racji wywiadu przeprowadzonego w moim mniemaniu przez kompetentnych lekarzy te diagnozę uznaje za trafioną (objawy się pokrywają prawie w 100% ). Aczkolwiek pewien lekarz psychiatra zasugerował ze może to być coś więcej a mianowicie choroba maniakalno-depresyjna (stwierdził to po 7 minutowym wywiadzie)
Nie zauważam u siebie klarownych stanów maniakalnych aczkolwiek mogę być nieobiektywny.
Mam pytanie do ludzi którzy byli w podobnej sytuacji lub tych którzy zmagają się z choroba maniakalno-depresyjną, czy stany manii są zauważalne (trwonienie pieniędzy, przelotne znajomość itd) czy to tylko jedna z możliwości chadu, wprost czy da się u siebie zauważyć podejrzane symptomy wskazujące na te chorobę czy raczej ciężko być obiektywnym w stosunku do siebie?

Dziękuje za pomoc
Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 01 maja 2013, 02:21 przez *Monika*, łącznie edytowano 1 raz
Powód: połączono z w/w wątkiem z uwagi na treść postu

przez paulunia 01 maja 2013, 00:28
witam osoby z CHaD, od długiego czasu miałam zamiar dołączyć do tej społeczności, choruję od 15 roku życia ale zdiagnozowano u mnie CHaD w 2009 roku

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Łapa 01 maja 2013, 00:52
Hej paulunia, witaj wśród swoich :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

przez barsinister 01 maja 2013, 07:23
insomnia-one napisał(a):Nie zauważam u siebie klarownych stanów maniakalnych aczkolwiek mogę być nieobiektywny.
Mam pytanie do ludzi którzy byli w podobnej sytuacji lub tych którzy zmagają się z choroba maniakalno-depresyjną, czy stany manii są zauważalne (trwonienie pieniędzy, przelotne znajomość itd) czy to tylko jedna z możliwości chadu, wprost czy da się u siebie zauważyć podejrzane symptomy wskazujące na te chorobę czy raczej ciężko być obiektywnym w stosunku do siebie?

ciężko, polecam podręcznik pacjenta autorstwa Moniki Ramirez Basco - świetny do samoobserwacji
w teorii mania jest tak uciążliwa i generuje takie źródło cierpień, że na ogół kończy się to szpitalem
stany hipomaniakalne nie są tak radykalne, choć potrafią w podobny sposób wpłynąć na jakość życia

słowem długów narobisz w obu postaciach, ale w hipomanii będą bardziej racjonalne
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez JOSE 2 01 maja 2013, 09:43
Z racji wieku chciałbym coś wspomnieć o tej strasznej chorobie. Życie układało mi się jak w bajce, studia, stanowiska, piękne dziewczyny, póżniej piękna żona itp. Lecz już będąc tuż po studiach potrafiłem zazdrościć typowym nieudacznikom grasującym w śmietnikach. Nie potrafiłem sobie wytłumaczyć czego. Te objawy zdarzały mi się dosyć często, lecz ja nie wiedziałem wtedy na jak straszną chorobę choruję.
Jestem przykładem, że można z tą chorobą żyć normalnie, mieć zdrowe dzieci i robić karierę na starość dzięki KETRELOWI!!!

-- 01 maja 2013, 09:09 --

W młodości miałem straszne objawy czad (depresja), lecz nie zdawałem sobie do końca sprawę, dlaczego mam te dolegliwości. Zawsze winnym byłem ja (słabsze oceny, nie ta dziewczyna, zrobienie czegoś głupiego itp.) Udawało mi się z tego wyjść, sam do końca nie wiem dlaczego.
Możliwe, że dzięki sukcesom w życiu. Niestety pokosztowałem prawdziwej depresji czadowej (która jest straszniejsza od normalnej). Doprowadziła mój rozum po przejściu na emeryturę do samobójstwa. Dziwne ale prawdziwe. Miałem przyzwoitą emeryturę i pracującą żonę.
Teraz dalej w dwójkę pracujemy, mając trzy pensje.
Dawniej Rambo.

przez paulunia 01 maja 2013, 18:26
Mimo wielu prób i zaczynania od nowa ja nie potrafię ułożyć sobie życia. Jaki aspekt nie byłby brany pod uwagę- choroba komplikuje wszystko.Dzięki Bogu mam moją naukę,pasję ale w okresach ,,dołu,, myślę tylko o samobójstwie. w stanach hipo nie jestem obliczalna i niestety nie wyjaśnię o co mi chodziło.to można porównać z byciem pijanym.Chciałabym żyć, ale jak? Moja choroba doprowadziła do tego że chciałam być sama, zaszyć się przed zwykłym życiem, a tylko w okresach hipo- oczywiście,imprezy. Ale już jak coś to bez ograniczeń.

przez malgosia7602 01 maja 2013, 22:02
insomnia-one Mam stwierdzone co najmniej trzy epizody manii. Długo nie przyjmowałam do siebie tej myśli, bo obiektywna samoocena w manii nie jest możliwa. Wcale nie trzeba zaraz zaciągać Bóg wie jakich długów czy zawierać nie wiadomo jakich znajomości. To książkowe przykłady, a tak naprawdę każdy reaguje indywidualnie. Dlatego Chad jest tak trudny do stwierdzenia i postawienie diagnozy wymaga czasu.
F31
"Za każdą chwilę ekstazy musimy płacić drżący twardą walutą cierpienia."- Emily Dickinson

Lamotrygina 200 mg
remisja

przez sens 02 maja 2013, 08:28
paulunia
witaj u nas. A jak u Ciebie podczas remisji?

insomnia-one
ja mam diagnozę spectrum CHADu - o ile wiem nigdy nie miałam manii, tylko hipo i poza tym, że byłam nadmiernie energetyczna, towarzyska, miałam poczucie że wszystko jest możliwe i inne podobne objawy nie narobiłam jakiś głupot.

Problem polega na tym, że ciężko o diagnozę w sprawach problemów psychicznych. Może masz jakąś łagodniejszą formę CHAD która nakłada się na inne problemy. Może potrwać trochę czasu zanim zweryfikujesz diagnozę. Warto się obserwować pod kątem pytań które ci lekarze zadają.

a ja mam teraz lekki zjazd w dół, na razie nic poważnego, ale staram się robić dla siebie miłe rzeczy i od siebie jak najmniej wymagać....

miłego weekendu wszystkim
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez paulunia 02 maja 2013, 13:06
niestety,teraz zaliczam charakterystyczny ,,spadek,, ,,dół,, . Podczas manii któa potrafi trwać około 3 tygodni mogę góry przenosić.PRzed chwilą wstałam,czuję się fatalnie.Proszę o pomoc.Jestem już spanikowana,bo teraz zaczęłam terapię która jest moją ostatnią deską ratunku

przez JOSE 2 03 maja 2013, 10:06
Nie znam nikogo komu psychoterapie pomogły w czadzie. Mnie nigdy, szczególnie w depresji. Moim koszmarem jest jak pomyślę o końcu życia który może np. wyglądać tak, że leżę sparaliżowany w ciężkiej depresji - mózg pracuje normalnie, a ja jestem niezdolny nawet do samobójstwa.
Dawniej Rambo.

przez Siding Spring 03 maja 2013, 10:11
Chyba cialo pracuje normalnie bo mozg to u nas normalnie nie pracuje.

przez sens 03 maja 2013, 13:01
Jose 2 sama psychoterapia dla CHADowca nie pomoże pewnie
ale dobrze poprowadzona terapia pomaga w jakimś stopniu
mozna się albo siebie nauczyć - zrozumieć, rozpoznawać objawy, patrzeć na siebie inaczej, działać inaczej...

już nie mówiąc o aspekcie, że terapeuta czy lekarz często jest jedyna osobą z otoczenia która rozumie problemy z jakimi się zmagamy

ale rzeczywiście jak sie nie trafi dobry terapeuta to jest bicie piany...

paulunia trzymam kciuki
a ile już chorujesz
napisałaś że od 15 roku życia

S jak... Widmo co u Was?
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez JOSE 2 03 maja 2013, 13:19
lubudubu napisał(a):Chyba cialo pracuje normalnie bo mozg to u nas normalnie nie pracuje.

Miałem na myśli to, że w ciężkiej depresji czadowej, mózg pracuje tak jak czadowiec się czuje. Jeżeli ma ciężką depresję, którą można zwalczyć tylko i wyłącznie lekarstwami, a łubudubu zostałeś sparaliżowany, to nie możesz poprosić o tabletki, które wybawiłyby cię z depresji.
Poza tym nie wiem nawet czy chorujesz na czad. Raczej wtrącasz tu swe trzy grosze, w najmniej odpowiednim momencie.
Jak długo chorujesz na czad???
Dawniej Rambo.

Sortuj wg