Tworzymy grupę wsparcja skype'oweg?

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

Re: Tworzymy grupę wsparcja skype'oweg?

przez Ridllic 14 lut 2009, 23:34
bunny, zniszczyłaś początek tworzonej grupy niedobra TY ;)
Ridllic

przez wojtala 15 lut 2009, 00:03
Dobra. Widze, że jest zainteresowanie. Fajnie, mam nadzieje, że uda nam się coś zdziałać, bo samo pisanie o tym nie daje efektów. Piszcie do mnie na prywata wiadomości ze swoimi loginami na skypie a ja będę się odzywał. Jak się zbierze kilka osób za parę dni ustalimy termin i zaczniemy rozmawiać. Myślę, że warto ustalić też tematykę, żeby nie wyszło tak że każdy gada, narzeka i nie ma żadnego porządku. Piszcie o czym chcecie pogadać. Ja mogę zaproponować może tak:

1. Każdy opowie w kilku zdaniach swoją sytuację, jakie ma objawy, problemy, wątpliwości, oraz o tym czy i jak walczy i radzi sobie z problemem. Ta część może bez komentarza innych. Jeden mówi - reszta słucha.
2. Myślę, że po monologu takiej jednej osoby powinna być dyskusja. Będziemy dyskutować, wyrażać opinie, wspierać, ogólnie komentować to co usłyszeliśmy, tak żeby ta osoba usłyszała to co sama opowiedziała z ust innych osób (inne spojrzenie na problem). W tej części mogą też pojawić się rady, próby wywołania u opowiadającego innego spojrzenia na problem. Chodzi o to, żeby ta mówiąca osoba zobaczyła, że to co ona uważa za prawdę obiektywną, nie jest wcale obiektywne, bo inni myślą inaczej i żeby zaczeła patrzeć na sprawy z dystansu i innej perspektywy (jak wiadomo to jest największym problemem u Nas wszystkich).

Myślę, że od takiego planu można zacząć. Zobaczymy ile czasu nam zajmie taki cykl (jedna osoba opowiada + komentarz reszty) i w miarę czasu na każdym spotkaniu będziemy słuchać i dyskutować o problemie jednej osoby. Ważne jest, żeby tak jedna osoba dobrze przygotowała się do swojego wystąpienia (spisujemy na kartce to co chcemy powiedzieć, żeby łatwiej później było mówić i przekazać dokładnie to co się chce).

Dajcie znać jak się na to zapatrujecie? Ja mogę na ochotnika pierwszy opowiadać o sobie na pierwszej rozmowie. Czekam na odzew i na sugestie co do planu rozmowy.

pozdrawiam

przez pajak 15 lut 2009, 12:43
Myślę że pomysł jest naprawdę super, takie spotkanie jak na prawdziwej grupie wsparcia. Tylko boje się jednego, normalnie taką grupę prowadzi psycholog, terapeuta albo ktoś kto ma do tego uprawnienia, musimy o tym pamiętać i mieć lekki dystans do tego. Ja to tak widzę.
Obrazek

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez wojtala 15 lut 2009, 14:04
pajak, jak nie spróbujemy to się nie dowiemy. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie prowadzącego, ale przecież jak się rozmawia o problemie to niekoniecznie musi to być moderowane. Myślę, że dystans jest ważny. Zobaczymy jak ludzie będą się czuć po tych rozmowach i czy będą efekty pozytywne. Myślę, że szanse są duże.

przez bunny_wrrr 15 lut 2009, 14:33
Ridllic a wcale nie :P sie probuje pomoc ;)
wojtala wszystko ok i w ogole ale jak to czytam to juz sie stresuje :roll:
nie mozna by jakos bardziej na luzie jak na ircu chocby?
no i 1 problem na spotkanie... czekac tak w kolejce i spotykac sie tylko po to by rozkminiac problemy innych...hm jeszcze zalezy jak czesto by byly te spotkania ale zwazajac na trudnosci w zgraniu raczej niezbyt czesto wiec kiepsko
a chyba kazdy chcialby zeby te spotkania jak najszybciej przyniosly mu jakas korzysc nie?
moze na spontanie wyszloby bardziej naturalnie i milo ;) tylko wtedy faktycznie przydalaby sie jakas osoba prowadzaca ale mysle ze rid jak najbardziej by sie nadawal zwlaszcza ze on nie STENKA! :mrgreen:
ee zreszta robta co chceta
ja pewnie i tak sie nie zdecyduje :roll:
you can't get rid of your fears...but you can learn to live with them
Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
ExModerator

przez wojtala 15 lut 2009, 15:24
bunny zauważyłem problem tego, że nie wszyscy od razu będą o sobie opowiadali. Myslę, że rozmowa jest tylko na początku stresująca, ale wybrałem właśnie skypa, żeby nie pisać, bo mówiąc można przekazać zdecydowanie więcej informacji w krótszym czasie (na ircu, czacie czy forum komunikacja jest asynchroniczna :P czyli w jednej chwili może się wypowiadać tylko jedna osoba). Poza tym żeby napisać jedno zdanie tutaj to zabiera zdecydowanie więcej czasu niż mówienie.

Jeśli chodzi o pośpiech nie ma co się spieszyć. Myślę, że jak coś ma pomóc to warto poświęcić trochę czasu. Poświęcając na jedną osobą 20 minut można na każdym spotkaniu spokojnie omówić 2 osoby. Powiedzmy, że weźmie w tym udział 6 osób to są 3 spotkania i wszyscy są załatwieni. Poza tym myślę, że słuchając problemów innych i im radząc, komentując sami też dużo zyskamy, bo zauważymy u siebie wiele podobieństw i też będziemy umieli swoje problemy zauważyć z innej perspektywy i czasem skonkretyzować (mi tego na przykład czasami brakuje, bo nie wiem co jest najważniejsze w moim przypadku). bunny, jeśli chcesz możemy od Ciebie rozpocząć rozmowy.

W kwestii kogoś kto mógłby moderować rozmowy jestem jak najbardziej otwarty.

Czekam na odzew i pozdrawiam.

przez spinoza1988 15 lut 2009, 15:40
no dlaczego nikt do mnie nie napisal ani nie podal nicka do skypa. ja podalem, czekam, i zero odpowiedzi.
ludzie smialo.

przez bunny_wrrr 15 lut 2009, 16:07
wojtala, nie mialam na mysli ze mamy pisac tylko zeby atmosfera nie byla taka spinajaca :smile: w sensie ze 1 gada a reszta rozkmina tylko bardziej naturalnie
no i po 3 spotkaniach finito? co dalej?
you can't get rid of your fears...but you can learn to live with them
Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
ExModerator

przez wojtala 15 lut 2009, 16:50
bunny, nie chodzi o to, że ma być spinająco. Ale jak będzie każdy mówił to myślę, że się z tego zrobi bałagan. Chodziło mi o to, żeby to lekko sformalizować. Można oczywiście zrobić tak, że jak jedna osoba mówi, to inni na bieżąco mówią. Nie mam doświadczenia w tym, więc trzeba będzie zobaczyć jak będzie najlepiej. Myślę, że nie ma co się bać, stresować. Wszyscy mamy podobne problemy, więc myślę, że po krótkim czasie damy rade :)

Ile będzie spotkań to zobaczymy po pierwszych kilku i efektach. Bez pośpiechu, zróbmy jeden krok a nie myślmy co będzie później.

przez pajak 15 lut 2009, 18:45
ja w każdym razie jestem cały czas za pomysłem wojtala :) , popieram w 100%
Obrazek

przez Ridllic 15 lut 2009, 19:48
za duzo kombinujecie kilka osob niedawno sie zmówiło na czacie i po 10 minutach juz rozmawiali na skyp-ie ;)
Ridllic

przez depresyjny86 15 lut 2009, 21:24
ja nie mam kamerki i by mnie nie było widać więc odpadam...
:)

przez Ridllic 15 lut 2009, 21:27
człowiek nerwica, to raczej voice nie video terapia ;) wiec starczy Ci mikrofon ;)
Ridllic

przez Korba 15 lut 2009, 21:51
Nooo. Mikrofon wystarczy nawet do tego, żeby się zakochać :smile:
Korba

Sortuj wg