Beta-Blokery na zaburzenia psychiczne

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

przez mvp95 09 lip 2014, 20:54
Witam. Ostatnio zacząłem interesować się lekami takimi jak w temacie. Czy można je stosować na zaburzenia psychiczne? Jeśli tak to na jakie konkretne objawy mogą one pomóc? I jakie konkretne leki się do tego celu najczęściej stosuje? Plus może jakieś inne ciekawe informacje na ich temat. Pzdr
mvp95

przez Imipramina 09 lip 2014, 21:07
propranolol w: drżenie samoistne rodzinne lub dziedziczne, stany lęku i niepokoju, lęk "sceniczny" - lęk przed egzaminem, wystąpieniem publicznym - czyli ogólnie lęk

w depresji raczej się nie stosuje, bo mogą ją powodować lub zaostrzać

przez mvp95 10 lip 2014, 14:21
Dzięki, a poza tym jednym jakie jeszcze się stosuje? Które są "lepsze" jeśli można tak w ogóle powiedzieć, te co blokują beta-1 i beta-2 czy tylko te blokujące beta-1? Czy pogarszają mocno zdolność uczenia się, koncentracje itp? No bo to w końcu noradrenalina...
mvp95

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Imipramina 10 lip 2014, 14:36
to zależy do czego mają być lepsze
kardiologiczne - lepiej selektywne
na lęk - nieselektywne
wszystkie oprócz nebiwololu powodują impotencję

najlepiej rozmawiać o tym z lekarzem psychiatrą

przez mvp95 10 lip 2014, 14:42
O shit, impotencje? :shock: Ale to jest 100% efekt w sensie że zawsze występuje? To na moje PSSD raczej nie bardzo wskazane? A jak z tą koncentracją?
mvp95

przez Lord Kapucyn 10 lip 2014, 17:04
Receptory beta1-adrenergiczne zlokalizowane są przede wszystkim w mięśniu sercowym(w mniejszym stopniu także w korze mózgowej). Ich pobudzenie(agonizm) wywołuje dodatnie tropizmy serca: przyspieszenie czynności oraz zwiększenie przewodnictwa, kurczliwości, pobudliwości mięśnia sercowego. Zablokowanie rec. beta1 przez beta-blokery coś dokładnie odwrotnego. Dlatego te leki znajdują zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca(tachykardii).

Receptory beta2-arenergiczne zlokalizowane są w:
- mięśniach gładkich naczyń krwionośnych- ich pobudzenie tamże powoduje rozkurcz, ich zablokowanie skurcz
- mięśniach gładkich oskrzeli- ich pobudzenie tamże powoduje rozkurcz, ich zablokowanie skurcz <-dlatego te leki są przeciwwskazane u osób z astmą oskrzelową; w zasadzie jedynym betablokerem, który można zastosować u astmatyków jest celiprolol, których jest antagonistą rec. beta-1, ale w stosunku do beta-2 wykazuje aktywność sympatykomimetyczną(jest jego częściowym agonistą);
- mięśniach gładkich jelit, pobudzenie=rozkurcz, zablokowanie=skurcz
- w mięśniu rzęskowym, pobudzenie=rozkurcz, zablokowanie=skurcz
- w macicy, pobudzenie=rozkurcz, zablokowanie=skurcz <-m.in. dlatego betablokery nie są dobrym pomysłem u ciężarnych kobiet
- wątrobie- pobudzenie= wzrost glikogenolizy, glukoneogenezy, zablokowanie=ich spadek <- dlatego betablokery nie są dobrym pomysłem u ludzi z cukrzycą, a w każdy razie zalecana jest ostrożność
- trzustce- pobudzenie= zwiększenie uwalniania insuliny, zablokowanie=zmniejszenie uwalniania insuliny <- jak wyżej

Receptory beta3 zlokalizowane są w tkance tłuszczowej. Ich pobudzenie= wzrost lipolizy, termogenezy, zablokowanie=zahamowanie lipolizy i termogenezy= dlatego betablokery nie są dobrym pomysłem u ludzi ze znaczą nadwagą, otyłych.

Ponadto jak zostało wspomniane betablokery jako leki ingerujące w układ krążenia powodują impotencję. Wyjątkiem jest nebiwolol dlatego, że jako betabloker III generacji łączy antagonizm rec. beta1-adrenergicznego(w mięśniu sercowym) z wpływem rozszerzającym na naczynia krwionośne, ponieważ wpływa na gospodarkę tlenku azotu- może rozszerzać żyły i tętnice. Tlenek azotu odgrywa kluczową rolę przy erekcji. Dlatego np. paroksetyna(która blokuje syntezę NO w połączeniu z głównym mechanizmem SSRI- blokadą wychwytu zwr. 5-HT co też upośledza zdolności prokreacyjne) statystycznie jest najbardziej kastracyjnym SSRI. Betablokery nieselektywne(np. propranolol, pindolol <- mój ulubiony betabloker :P ) wykazują też powinowactwo do rec. serotoninowego 5-HT1a, którego są częściowym agonistami o właściwościach antagonisty. Jak wiadomo ten receptor odgrywa kluczową rolę m.in. w depresji i innych zaburzeniach, dlatego betablokery mogą nasilać/powodować depresję, zaburzenia snu, koszmary senne. Być może wpływają także na inne rec. serotoninergiczne- np. 5-HT1b. Także ze względu na efekt hipotensyjny doświadczysz prawdopodobnie nieznacznej sedacji co pośrednio może pogorszyć koncentrację.

Propranolol przepisuje się na nerwicę lękową, tremę, lęk sceniczny w zasadzie tylko po to, żeby stłumić część współczulną autonomicznego ukł. nerwowego(nie pozwala łączyć się noradrenalinie z ww. receptorami)- może on pomóc na takie objawy jak kołatanie serce, drżenie, czerwienie się, pocenie się itp. Działania przeciwlękowego sensu stricto nie posiada. Likwiduje jedynie albo aż zewnętrzne objawy stresu, lęku. W USA betablokery nigdy nie zostały zatwierdzone przez FDA do leczenia zab. lękowych, no ale z powodzeniem je się w tych zaburzeniach stosuje, właśnie z tych powodów, które wyżej wymieniłem.

Propranolol ponadto (czego możesz nie znaleźć w ulotce) obniża aktywność tarczycy dlatego może nie być zalecany u osób z niedoczynnością tarczycy- a stąd też mogą wynikać jego właściwości depresjogenne. Przy nadczynności tego gruczołu jest wskazany(ale off-label).

Reasumując bardziej bym się skoncentrował na rec. alfa1- adrenergicznych i alfa-2adrenergicznych(które są auto- i hetero-receptorami= ich blokada skutkuje wzmożonym uwalnianiem NE, DA, 5-HT i Ach) niż na beta.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez mvp95 10 lip 2014, 19:00
Dzięki Dark, szczerze mówiąc to zakładając ten temat liczyłem właśnie na Ciebie że przygotujesz coś w stylu tego co napisałeś :mrgreen: W takim razie ten Nebiwolol wydaje się być ciekawym lekiem dla mnie, ponieważ mam zarówno ten lęk sceniczny jak i problemy z nieregularną pracą serca. To jeszcze jedno pytanko - są jakieś przeciwwskazania do brania tego razem z Metylofenidatem i Mirtazapiną?
mvp95

przez Lord Kapucyn 10 lip 2014, 19:04
Mirtazapina i nebiwolol mogą wzajemnie potęgować swój wpływ hipotensyjny co może się skończyć bólami głowy, zawrotami, omdleniem, osłabieniem pulsu, obniżeniem HR.

Moderator/ R2 - D2

przez Imipramina 10 lip 2014, 21:51
mvp95 napisał(a):W takim razie ten Nebiwolol wydaje się być ciekawym lekiem dla mnie, ponieważ mam zarówno ten lęk sceniczny jak i problemy z nieregularną pracą serca. To jeszcze jedno pytanko - są jakieś przeciwwskazania do brania tego razem z Metylofenidatem i Mirtazapiną?

jaką masz dokładnie arytmię? konsultowałeś ją u kardiologa? bo B-blokery są lekami antyarytmicznymi, należą do II klasy leków p/arytmicznych, ale są jeszcze leki innych grup - o tym powinien zdecydować specjalista - chorób wewnętrznych albo kardiologii, bo samowolka może skończyć się tragicznie

nebiwolol działa na receptory B1 i przez NO, więc na lęk sceniczny nie bardzo
Wskazania
Nadciśnienie tętnicze w monoterapii i leczeniu skojarzonym. Leczenie uzupełniające standardową terapię w łagodnej i umiarkowanej stabilnej przewlekłej niewydolności serca u osób po 70. rż.

przez Psychoanalepsja_SS 10 lip 2014, 22:08
mvp95 napisał(a): To jeszcze jedno pytanko - są jakieś przeciwwskazania do brania tego razem z Metylofenidatem i Mirtazapiną?

Narkusy mówią, żeby nie brać beta-blokerów ze stymulantami (metylo), ale w sumie czytam i w małych dawkach raczej nie ma efektów ubocznych. Ostatecznie nie doradzę, ani nie odradzę.

przez Kontrast 10 lip 2014, 22:28
A mam pytanie, co powiecie o takim zestawie:beto, Vivance i polfenon? Może to powodować depreche?
Nie znam roli którą gram. Wiem tylko, że jest moja, niewymienna.

przez Lord Kapucyn 10 lip 2014, 22:36
Kontrast, Zakładam, że chodziło Ci o Vivace czyli ramipryl- lek stosowany m.in. w nadciśnieniu tętniczym bo Vivance/Vyvanse to lisdeksamfetamina. :P Z tych trzech beto(metoprolol) jest betablokerem i w skutkach ubocznych wymienia się depresję.

Moderator/ R2 - D2

przez Kontrast 10 lip 2014, 22:45
Dark Passenger, ja biorę te wszystkie trzy i właśnie jak brałem tylko beto50 to nic się nie działo, ale potem miałem uciski w klatce to mi dopisał Vivace 2,5 i było jakoś tam, ale nie miałem rytmu raz na ekg i dopisał polfenon i od tej pory jestem chyba tak najbardziej zmulony i w ogóle. Chyba muszę te leki jakoś inaczej ogarnąć, bo cześć tych objawów to pewnie z nerwów, a cześć z nadciśnienia.
Widzę po sobie, że jest kapa straszna i teraz, który z tych leków to największy szkodnik?
Ostatnio edytowano 10 lip 2014, 22:51 przez Kontrast, łącznie edytowano 1 raz
Nie znam roli którą gram. Wiem tylko, że jest moja, niewymienna.

przez mvp95 10 lip 2014, 22:47
Imipramina - Ja nie mam żadnej arytmii, tzn mam nieregularny puls ale to wynika właśnie z problemów że tak powiem z głową, w sensie że przez te lęki itd dlatego myślę że taki Beta-bloker powinien załatwić sprawę.

Chociaż teraz z drugiej strony - przypomniałem sobie że jak brałem kiedyś Metylo to tych problemów z sercem nie miałem... A przecież to całkowite przeciwieństwo beta-blokerów. Masakra już nie ogarniam tego wszystkiego :roll:
mvp95

Sortuj wg