Patogeneza zaburzeń psychicznych

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

Jestem zwolennikiem:

kierunku przyrodniczego (psychiatria biologiczna)
4
33%

kierunku psychologicznego (psychiatria humanistyczna)
4
33%

kierunku społecznego
0
Brak głosów

podejścia holistycznego (psychiatria systemowa)
3
25%

antypsychiatrii
0
Brak głosów

nie mam zdania
1
8%

Liczba głosów : 12

przez Lord Kapucyn 07 lut 2012, 12:13
kierunek przyrodniczy (psychiatria biologiczna)

- zakłada, że zaburzenia psychiczne to następstwo choroby mózgu, zaburzenia równowagi biochemicznej w mózgu etc.
- zakłada prymat uwarunkowań biologicznych nad psychospołecznymi przyczynami zaburzeń psychicznych
- zjawiska psychofizjologiczne i psychopatologiczne rozpatruje w kategoriach zmian morfologicznych i zakłóceń fizjologicznych w układzie nerwowym
- bazuje pośrednio na paradygmacie kartezjańsko-newtonowskim
- zakłada, że ciało ludzkie to "maszyna", a choroba to "nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmów biologicznych tej maszyny"

kierunek psychologiczny (psychiatria humanistyczna)

- wywodzi się z psychoanalizy i koncepcji psychodynamicznej
- pierwotnie zakładał, że u podstaw zaburzeń psychicznych leżą nieświadome konflikty wewnętrzne, nieprawidłowo wykształcone mechanizmy obronne, nieprawidłowości w rozwoju psychoseksualnym
- akcentuje przewagę roli zjawisk psychologicznych w patogenezie zaburzeń psychicznych nad uwarunkowaniami biologicznymi
- traktuje pacjenta jak człowieka, a nie "sumę narządów, tkanek i komórek"

kierunek społeczny

- odrzuca bio- i psychogenezę zaburzeń psychicznych, w ich miejsce przyjmuje socjogenezę
- zakłada, że u podstaw zaburzeń psychicznych (nerwicowych i psychotycznych) leżą nieprawidłowe relacje człowieka z jego środowiskiem - rodzinnym, szkolnym, zawodowym itd.
- określa społeczne determinanty zaburzeń pychicznych
- poszukuje nowych, optymalnych rozwiązań lecznictwa psychiatrycznego
- wypracowywuje metody oddziaływania leczniczego (socjoterapia)
- charakteryzuje, z wykorzystaniem metod socjologicznych, stosunek społeczeństwa do problemów psychiatrii

psychiatria systemowa
http://www.aditrans.pl/podstawy-teorety ... systemowej

antypsychiatria

- neguje psychiatrię biologiczną i humanistyczną
- neguje istnienie chorób i zaburzeń psychicznych
- traktuje psychiatrię jako narzędzie systemu do represjonowania niedopasowanych i zbuntowanych jednostek w społeczeństwie
- uświadamia społeczeństwu nierzadko dramatyczne położenie chorych psychicznie w archaicznych szpitalach psychiatrycznych, będących organizacyjnymi reliktami XIXw.
- sprzeciwia się łamaniu praw człowieka w placówkach pychiatrycznych, na pierwszym miejscu stawia godność człowieka
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Zenonek 07 lut 2012, 14:12
Zdecydowanie znaczenie mają i czynniki biologiczne (mózg) i psychologiczne (bo to jak myślimy ma wpływ na poziom neuroprzekaźników w mózgu). A u osób nadwrażliwych mają miejsce bardzo duże wahania poziomu neuroprzekaźników (np pod wpływem myśli) i pewne nieprawidłowości w aktywności pewnych częsci mózgu (np nadaktywność powodująca, ze osoba z obsesją nie może przestać o czymś myśleć przy jednoczesnej niedostatecznej aktywności części mózgu odpowiedzialnej za eliminowanie nieistotnych informacji lub takich o których człowiek chce przestać myśleć).

przez carlosbueno 07 lut 2012, 14:26
Ja myślę że każdy w każdym z wyżej wymienionych kierunków jest trochę racji. Wg mnie przecenia się kierunek biologiczny na pewne sprawy żadne leki nie pomogą nie dowiemy się dzięki nim jak mamy żyć i nie będziemy szczęśliwi choć doraźnie mogą pomóc. W moich problemach główną rolę odegrały czynniki społeczno- psychologiczne, niewłaściwe wzorce myślowe, destrukcyjny wpływ rodziny, środowiska, nierozwiązane prze lata wewnętrzne konflikty, prymat superego nad id.
Największy Forumowy Maruda

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Zenonek 07 lut 2012, 14:36
Oprócz kierunku antypsychiatrycznego, który jest po prostu śmieszny.

przez carlosbueno 07 lut 2012, 14:44
Kierunek antypsychiatryczny to pokłosie hippisowskiego buntu i postmodernizmu negujące naukę i obowiązujące normy. Brakuje mi tu jeszcze kierunków związanych z religiami czy NLP i innego pozytywnego myślenia, programowania ale to chyba nie mieści się w zakresie nauki.
Wg mnie genetycznie niektórzy są bardziej podatni na zaburzenia a niektórzy mniej ale główne znaczenie mają czynniki psycho-społeczne.

przez Zenonek 07 lut 2012, 14:54
Zależy przy czym. Np NN siedzi w mózgu i nic za bardzo nie ma na to wpływu.

przez miko84 07 lut 2012, 15:12
Moim zdaniem zaburzenia chemiczne i receptorowe w mózgu pod wpływem przewlekłego stresu.
miko84

przez carlosbueno 07 lut 2012, 15:13
Może przy NN tak ale ja pisałem o sobie bardziej i swoich problemach. Dla niektórych zwłaszcza w zacofanych krajach a także części naszego kleru i głęboko wierzących przyczyną problemów psych są opętania, złe moce czy brak wiary.

przez Lord Kapucyn 07 lut 2012, 15:16
Dlatego pominąłem nurty religijne i koncepcje pseudofilozoficzne przesiąknięte do cna ideologią.

Moderator/ R2 - D2

przez Zenonek 07 lut 2012, 15:30
Oprócz silnego przewlekłego stresu duży wpływ na wywoływanie zaburzeń mają jakieś silnie traumatyczne wydarzenia, które jednorazowo mogą "pomieszać" w głowach.

Choć w takich przypadkach dochodzi również sprawa przewlekłego stresu, który trauma może wywołać w dłuzszym okresie czasu.

przez Lord Kapucyn 07 lut 2012, 15:55
Słyszałem o karkołomnej hipotezie (chyba kahir albo Zbychu nawet wspominali o tym na forum), która zakłada, że niektóre zaburzenia psychiczne (m.in. NN) są skorelowane z infekcją (retro)wirusem, np. HSV1/HSV2 (wirus opryszczki pospolitej), VZV (wirus ospy wietrznej-półpaśca), EBV (wirus Epsteina-Barr), wirusy grypy, HIV itd. Mój psychiatra też kiedyś do tego luźno nawiązał w rozmowie.

"W ostatnich latach wskazuje się go (wirus EBV - przyp.) jako możliwy czynnik etiologiczny zespołu przewlekłego zmęczenia i depresji (tzw. chroniczny zespół Epsteina-Barr CEBV)"
http://www.livingwith.org/whatisepsteinbarrdisease.html

Moderator/ R2 - D2

przez miko84 07 lut 2012, 16:00
Ale infekcje wirusowe czy ogólnie infekcje często bierze się pod uwagę przy patogenezie depresji, przynajmniej w USA.

"Conditions that increase cytokine levels in the human body may have potential to raise 5-HT2C gene expression in the brain. This could possibly comprise a link between viral infections and associated depression. Cytokine therapy has been shown to increase 5-HT2C gene expression, resulting in increased activity of 5-HT2C receptors in the brain."

Jak wiadomo 5-ht2c odgrywa pewną rolę w depresji.
miko84

przez Badziak 08 lut 2012, 03:27
Oprócz depresji z przyczyn pierwotnych, objawy depresyjne mogą występować wtórnie w przebiegu innych chorób somatycznych i zaburzeń psychicznych. Choroby mogące mieć wpływ na wystąpienie depresji to m.in. choroby zakaźne: zapalenie wątroby, mononukleoza zakaźna, opryszczka, bruceloza, dur brzuszny, AIDS, kiła.

Co do innych zaburzeń/chorób psychicznych to czytałam gdzieś kiedyś, że niektóre rodzaje schizofrenii są wywoływane przez pasożyta powodującego toksoplazmozę.

-- 08 lut 2012, 03:43 --

Z kolei na innej stronie wyczytałam, że wszyscy posiadacze psów i kotów mają jakieś pasożyty w organizmie. Nie wiem na ile rzetelne było to źródło, ale mam nadzieję, że nie mam żadnej wielkiej larwy w mózgu.
Zaburzenia depresyjno-lękowe z elementami fobii społecznej:
Anafranil SR (klomipramina) 150 mg
Amizepin (karbamazepina) 400 mg

+ terapia behawioralno-poznawcza :)

przez Sorrow 08 lut 2012, 11:28
Wychodzi na to, że najlepiej gdyby były jakieś testy na te choróbska.

Sortuj wg