SSRI-temat ogólny

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

SSRI-temat ogólny

przez Stracona100 18 lip 2016, 22:23
slawas napisał(a):Ja osobiscie chwale bardzo sobie leki z grupy ssri,a tym co nie pomogly no coz zawsze beda szukac dziury w calym,

Też bym chwaliła, gdyby pomogły i nawet na początku tak było :105:

a przeciez sa leki z innej grupy.mysle ze zawsze znajdzie sie wyjscie by wrucic do zdrowia

A ja myślę, że jednak nie zawsze :bezradny:
"Im mniej człowiek wie, tym łat­wiej mu żyć. Wie­dza da­je mu wol­ność, ale unieszczęśliwia."
"Le­piej jest um­rzeć, kiedy człowiek chce żyć, niż umierać wte­dy, kiedy człowiek chce już tyl­ko umrzeć."

- E.M.Remarque

zabija mnie DEPRESJA ENDOGENNA

SSRI-temat ogólny

przez bedzielepiej 30 lip 2016, 20:15
"Kolejne wątpliwości wokół skuteczności leków SSRI" artykuł ze strony http://www.psychologia.edu.pl/obserwatorium-psychologiczne/1169-kolejne-watpliwosci-wokol-skutecznosci-lekow-ssri.html

Nawet osoby, u których następuje prawidłowa reakcja na leczenie depresji antydepresantami mogą doświadczać niektórych symptomów choroby takich jak bezsenność, smutek, spadek koncentracji, naukowcy z Centrum Medycznego Southwestern (Uniwersytetu w Teksasie) odkryli to w wyniku analizy danych jednego z największych programów badawczych dotyczących metod leczenia depresji.

Zdaniem dr Shawa McClintocka, głównego autora analiz dostępnych w kwietniowym numerze Journal of Clinical Psychopharmacology szeroko stosowane antydepresanty, w wyniku działania uogólnionego mogą pomijać niektóre objawy. U pacjentów, u których występują trwałe (rezydualne) symptomy obserwuje się wysokie prawdopodobieństwo braku całkowitego wyzdrowienia. Badacze z UT Southwestern (University of Texas) odkryli szerokie spektrum objawów depresji – włączając w to smutek, myśli samobójcze, zmiany we wzorcu spania (bezsenność, nadmierna senność), jak również zmiany w apetycie i masie ciała, wyglądzie zewnętrznym, zdolności do koncentracji uwagi, poziomie energii/zmęczenia – występujących u osób z depresją zarówno na początku jak i na końcu leczenia antydepresantami.

W badaniu Dr McClintocka użyto danych z programu Sekwencyjnego Alternatywnego Leczenia w celu Łagodzenia Objawów Depresji (Sequenced Treatment Alternatives to Relieve Depression lub STAR*D) – największego jak dotychczas przedsięwzięcia na polu badań nad leczeniem dużej depresji. Ten sześcioletni program badawczy sponsorowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (National Institute of Mental-Health) pozwolił na zbadanie ponad czterech tysięcy pacjentów ze zdiagnozowaną dużą depresją z klinik z całego kraju. Dr Madhukar Trivedi profesor psychiatrii z Uniwersytetu w Teksasie był jednym z głównych autorów i badaczy STAR*D oraz autorem artykułu analizującego zebrane dane.

Wszyscy badani zgłaszali od 3 do 13 przetrwałych objawów depresji, przy czym 75% badanych pacjentów zgłaszało 5 lub więcej objawów. Część z tych objawów uwzględniała: bezsenność pojawiającą się w środku nocy (79%), smutek (71%), spadek koncentracji uwagi i umiejętności podejmowania decyzji (prawie 70%). Umiarkowanie ciężka bezsenność środkowonocna zgłoszona została przez ok. 60% badanych – prawie dwukrotnie częściej niż inne objawy. Ustalono też, że przetrwałe lub pojawiające się w trakcie leczenia myśli samobójcze należą do rzadkości.

Badacze z programu STAR*D dowiedli także, że tylko ok. 33% pacjentów ulega remisji w ciągu pierwszych 12 tygodni leczenia antydepresantami z grupy SSRI, selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Z różnych leków antydepresyjnych to właśnie leki tej grupy przepisywane są najczęściej pacjentom.

Osoby przyjmujące leki z grupy SSRI często pomimo leczenia wciąż doświadczają różnych symptomów depresji. Po raz pierwszy w tym badaniu naukowcy próbowali zidentyfikować na podstawie dużej próby osób badanych rezydualne objawy depresji oraz ustalić czy objawy te pojawiają się przed czy w trakcie leczenia. Dr McClintock i współpracownicy przyjrzeli się danym od 2,876 uczestników STAR*D, którzy ukończyli leczenie w pierwszym etapie - po 12 tygodniach terapii antydepresantami. Około 15% z tych badanych czyli 428 osób odpowiedziało na leczenie brakiem jakiejkolwiek poprawy. U ok. 50% badanych z tej grupy zaobserwowano spadek natężenia objawów depresji. Średnia wieku badanych w tej próbie wynosiła 40 lat, 73% było rasy białej, 66% próby stanowiły kobiety.

W Stanach Zjednoczonych każdego roku około 19 milionów osób dorosłych walczy z depresją. Osoby chorujące na depresję zaliczyć należy do grupy podwyższonego ryzyka chorób serca, cukrzycy, astmy i otyłości. Każdego roku depresja kosztuje budżet państwa w przybliżeniu 83 biliony dolarów.

Kolejnym krokiem, jak mówi dr McClintock, będzie stworzenie bardziej skutecznej celowej terapii antydepresyjnej redukującej objawy choroby oraz zrozumienie związku pomiędzy depresją a koncentracją uwagi.

Dr Trivedi twierdzi, że ustalenia płynące z badania sugerują, że leczenie oparte na pomiarze i identyfikacji oraz wzięcie na cel rezydualnych objawów depresji jest niezbędnym czynnikiem pomocy pacjentom w powrocie do normalnego funkcjonowania i wyzdrowienia z depresji na długi czas.

:brawo:

SSRI-temat ogólny

przez Grabarz666 30 lip 2016, 20:33
http://www.medicalnewstoday.com/releases/223051.php

Researchers Find Antidepressants May Not Improve All Symptoms Of Depression

Też mi odkrycie. Spodziewałeś się, że leki to cudowne pigułki, po których świat nagle staje się taki sam jak przed chorobą?

http://www.nimh.nih.gov/about/director/bio/publications/beyond-efficacy-the-star-d-trial.shtml
W badaniu STAR*D, w 1. poziomie (cytalopram, śr. 40 mg) wynosiła 27.5%, po przejściu do 2. poziomu (sertralina śr. 135 mg) remisja wynosiła 17.6%. To daje 45.1% remisji (a nie tylko odpowiedzi - response) po samych lekach SSRI (dwie kuracje lekami z tej samej grupy) w badaniu STAR*D. Uważasz, że to mało? Czy to jest dowód na nieskuteczność leków z grupy SSRI?

Nie bardzo rozumiem ciągłe narzekanie na SSRI, przecież istnieje wiele alternatywnych i skuteczniejszych farmakoterapii (TCA, NaSSA, SNRI).

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

SSRI-temat ogólny

przez bedzielepiej 30 lip 2016, 20:50
Grabarz666 napisał(a):W badaniu STAR*D, w 1. poziomie (cytalopram, śr. 40 mg) wynosiła 27.5%, po przejściu do 2. poziomu (sertralina śr. 135 mg) remisja wynosiła 17.6%. To daje 45.1% remisji (a nie tylko odpowiedzi - response) po samych lekach SSRI (dwie kuracje lekami z tej samej grupy) w badaniu STAR*D. Uważasz, że to mało?

to żałośnie mało, zwłaszcza że nie dodaje się procentów w sposób jaki Ty zrobiłeś :lol:

polecam innym artykuł https://www.podyplomie.pl/pspd_online/articles/15988
Mimo dostępności coraz to nowych leków przeciwdepresyjnych (LPD) o różnorodnych mechanizmach działania, wykazano, że aż jedna trzecia pacjentów z nawracającą depresją o głębokim nasileniu nie uzyskuje poprawy po pierwszej kuracji lekami przeciwdepresyjnymi, 20 proc. pacjentów cierpi na stałe objawy depresyjne po okresie dwóch lat leczenia, a 10 proc. pacjentów pozostaje depresyjnymi, pomimo leczenia wieloma różnymi tymoleptykami. Przyjmuje się, że leczenie LPD pierwszego rzutu pozwala uzyskać remisję objawową u 25-35 proc. chorych.[1] W badaniu STAR-D jedynie u 1/3 pacjentów udało się uzyskać odpowiedź terapeutyczną na pierwszy zastosowany LPD; nawet po roku leczenia kolejno czterema różnymi LPD, z których każdy był stosowany przez 12 tygodni, stan remisji osiągnęło tylko 2/3 chorych.[2] U 50-60 proc. obserwuje się poprawę kliniczną, która definiowana jest jako co najmniej 50-proc. redukcja w skalach mierzących nasilenie depresji (Skala Depresji Hamiltona czy Skala Montgomery-Asberg). Wynika z tego, że 40-50 proc. chorych nie osiąga poprawy lub osiąga jedynie częściową poprawę. A u ponad 30 proc. pacjentów, którzy odpowiedzieli na leczenie, utrzymują się objawy rezydualne.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na zasadniczą różnicę pomiędzy remisją a poprawą i odpowiedzią terapeutyczną.

Termin poprawa (improvement) oznacza 20- lub 30-proc. spadek punktacji w skalach mierzących nasilenie depresji (np. w Skali Hamiltona – HDRS) w stosunku do pomiaru wyjściowego.

Odpowiedź terapeutyczna (response) to redukcja nasilenia depresji o co najmniej połowę w stosunku do stanu wyjściowego. Jest to najczęściej analizowany parametr w badaniach dotyczących krótkoterminowej skuteczności leczenia przeciwdepresyjnego.

Wynika z tego, iż jeśli mamy do czynienia z pacjentem głęboko depresyjnym, mającym wysoką punktację w skalach, to mimo uzyskania tzw. poprawy lub odpowiedzi terapeutycznej, chory nadal może pozostawać w klinicznej depresji.

Terminem remisja określa się brak objawów chorobowych lub utrzymywanie się ich w minimalnym stopniu, pozwalający na powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania, zaś wyleczenie to stan remisji, który utrzymuje się przez okres dłuższy niż 6-12 miesięcy. Remisja może być pełna, kiedy to pacjent jest całkowicie wolny od objawów chorobowych, lub niepełna, co oznacza utrzymywanie się pojedynczych symptomów o niewielkim nasileniu.

Głównym celem leczenia zaburzeń depresyjnych jest osiągnięcie pełnej remisji objawowej i funkcjonalnej. Zadowolenie się niepełną remisją niesie za sobą poważne konsekwencje i wiąże się z większym ryzykiem nawrotów, gorszym funkcjonowaniem, większym ryzykiem nadużywania alkoholu i innych substancji uzależniających, większym ryzykiem podejmowania prób samobójczych.

SSRI-temat ogólny

przez Grabarz666 30 lip 2016, 21:10
bedzielepiej napisał(a):to żałośnie mało, zwłaszcza że nie dodaje się procentów w sposób jaki Ty zrobiłeś :lol:

Skoro oczekujesz od leków, że będą złotym panaceum o 100% skuteczności i 0% skutków ubocznych, to muszę cię zmartwić, ale masz problemy z postrzeganiem rzeczywistości.
Obrazek
http://stahlonline.cambridge.org/essential_4th_chapter.jsf?page=chapter7_summary.htm&name=Chapter%207&title=Summary

Tak jak napisałem wcześniej, masz do dyspozycji leki z innych grup oraz elektrowstrząsy, których skuteczność (przynajmniej w porównaniu do farmakoterapii) jest wyższa. Jest więc w czym wybierać.
Jak dla mnie jesteś bardziej Ziębą medycyny niż Stonogą psychiatrii :lol: chociaż na dobrą sprawę niewiele się to różni.
Ostatnio edytowano 30 lip 2016, 21:13 przez Grabarz666, łącznie edytowano 1 raz

SSRI-temat ogólny

przez Monster6 30 lip 2016, 21:11
bedzielepiej, ''Monster, odchodzę przez Ciebie z forum. Chcę Ci tylko napisac, że jesteś niedojrzałym kawałem skorvvysyna, agresywnym i w pełni zdrowym człowiekiem udającym chorego, bo czerpiesz z tego korzyści. Za 10 lat ja będę zdrowa, a ty ze swoją wiarą w leki i psychiatrów z encefalopatią w DPSie. Wal się 8)''

Po czym po paru dniach jesteś spowrotem na forum.Nie wspominając przez ile osób tak odchodzisz z forum :lol:

''bedzielepiej
Tytuł: opuszczam forum z powodu tych durnych filmików ''

.....

''Sigrun, mam Cię w ignorach i nie interesuje mnie co wys.rał Twój zaburzony mózg, ale na pożegnanie napiszę Ci: weź spier.dalaj 8)''

''Piszę was, bo poza warning mam na myśli użytkowników takich jak Monster, Grabarz666, Ricah, Sigrun. Nie rozumiem, co wy na takim forum robicie, naprawdę. Dowartościowujecie się kosztem słabszych, bo nie wierzę, że na coś chorujecie. Z takimi problemami jak wasze to na forum o2, naprawdę.''

Bo tylko bedzielepiej jest tak biedna chora i nieszczęśliwa bo ma brain zappsy po odstawieniu antydepresantu :mrgreen:

Twoja aktywność forumowa jest świetnym przykładem pewnego zaburzenia.Ale przez to że obrażasz,nie liczysz się z nikim itd. To ci nie powiem co to jest.
Pozdrówki :D
Choroba afektywna dwubiegunowa typ I
''Odważni nie żyją wiecznie lecz ostrożni nie żyją w ogóle.''

SSRI-temat ogólny

przez dopamine 30 lip 2016, 21:46
su
Uważam że antydepresanty z grupy SSRI są preferowane przez ludzi którzy chcą wchodząc w stan emocjonalnego odurzenia uciec od rzeczywistości takiej jaką ona jest .
Dopaminergiki przeciwnie do SSRI rozbudzają w człowieku energię która daje odwagę na wzięcie odpowiedzialności za własne życie.
Sami musicie odpowiedzieć sobie na pytanie czy w życiu idzie o to by od niego uciekać czy raczej stawić mu czoła.
Od 04.11. 2016 r.
Pramipeksol- jednorazowo dwie tabletki 1,05 mg o przedłużonym działaniu

SSRI-temat ogólny

przez Korat 30 lip 2016, 21:55
No w tym STAR*D na lvlu drugim była do wyboru na przykład terapia CBT bez leków. Co śmieszniejsze procent remisji u tych co wybrali taką opcję był taki sam jak tych co wybrali zmianę leku. Nic mi nie wiadomo o kontroli placebo w tym badaniu. No i dochodzi jeszcze problem, że im dłużej trwa badanie tym trudniej ocenić czy to zasługa leku, bo człowiek to nie jest układ izolowany i ludzie na przestrzeni miesięcy i lat mogli na własną rękę znaleźć rozwiązanie dla swoich problemów. Wniosek z badań jest taki, że obecne leki coś tam niektórym służą, ale nie ma co się nad nimi zbytnio spuszczać.

dopamine ja też bardziej ceniłem środki, które budziły we mnie miłość do świata i zaangażowania. Lepiej wspominam to co manipulowało dopaminą.
Co cię nie zabije, to uczyni niepełnosprawnym.

Ayahuasca
Psylocybina
LSD

SSRI-temat ogólny

przez Grabarz666 30 lip 2016, 22:23
Korat napisał(a):No w tym STAR*D na lvlu drugim była do wyboru na przykład terapia CBT bez leków.

Póki co jesteśmy przy farmakoterapii. Jeśli jednak ktoś nie chce brać leków, to jest to alternatywa.

Korat napisał(a):Co śmieszniejsze procent remisji u tych co wybrali taką opcję był taki sam jak tych co wybrali zmianę leku.

Nie wiem czy to śmieszne... Jest to raczej nadzieja dla tych, którzy nie chcą brać tych złych leków...

Korat napisał(a):Nic mi nie wiadomo o kontroli placebo w tym badaniu.

Owszem brak, jest to jeden z mankamentów. Jednak o skuteczności poszczególnych leków względem placebo możesz poczytać w innych publikacjach.

Korat napisał(a):No i dochodzi jeszcze problem, że im dłużej trwa badanie tym trudniej ocenić czy to zasługa leku, bo człowiek to nie jest układ izolowany i ludzie na przestrzeni miesięcy i lat mogli na własną rękę znaleźć rozwiązanie dla swoich problemów.

Psychofarmakologia/psychiatria to nie nauka ścisła, tutaj nie zawsze otrzymujemy wartości ścisłe, ponieważ jest za dużo zmiennych. Stąd poruszanie się w zakresie prawdopodobieństwa i używanie aparatu statystycznego. Nic lepszego nie da się wymyślić. Dla tych co umieją z tego skorzystać są to przydatne narzędzia.

Korat napisał(a):Wniosek z badań jest taki, że obecne leki coś tam niektórym służą, ale nie ma co się nad nimi zbytnio spuszczać.

Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody?
Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach dworca warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną.

Reasumując, statystyczna skuteczność leków przeciwdepresyjnych (po 4 kuracjach) wynosi 67%. Uważam, że tragedii nie ma, choć jest jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii, niestety perspektywy nie są obiecujące, na szczęście są jeszcze metody: CBT, EW i zabiegi neurochirurgiczne (ablacyjne, stymulacyjne), tak więc jest z czego wybierać.

Korat napisał(a): dopamine ja też bardziej ceniłem środki, które budziły we mnie miłość do świata i zaangażowania. Lepiej wspominam to co manipulowało dopaminą.

Wolny kraj, każdy może leczyć się czym chce, do SSRI nikt nikogo nie zmusza...
Niestety frustracja związana z tym, że komuś one nie pomogły mocno przyćmiewa obiektywizm...

SSRI-temat ogólny

przez bedzielepiej 30 lip 2016, 22:39
Grabarz666 napisał(a):Wolny kraj, każdy może leczyć się czym chce, do SSRI nikt nikogo nie zmusza...

Wow, byłeś na wszystkich moich wizytach w gabinecie że to wiesz? Właśnie że mi zawsze wypisywano SSRI, jako jedyną alternatywę dodając... Depakine lub inny shit. Mimo, ze mówiłam, iż na mnie te leki nie działają. Nie, musieli przerobić na mnie wszystkie, by zaproponować na koniec... powrót do wenlafaksyny tylko że w końskich dawkach, na co się nie zgodziłam, na co lekarka ukarała mnie wysłaniem na testy osobowości. Ta sama co paroksetynę braną dwa lata odstawia w 5 dni. Oto moja historia. Nie znasz mnie, a oceniasz. Nie mam nic do tego, jeśli ktoś się tym leczy, i uważa że mu to pomaga. Niech se bierze latami i nie próbuje odstawiać. Ale jak o tym piszę to widzę, że jest dużo ludzi którzy mieli podobne doświadczenia z SSRI. I do nich kieruję swoje posty. A Ty po prostu masz złą wolę i złe intencje wobec mnie.

SSRI-temat ogólny

przez Korat 01 sie 2016, 12:13
Chronic and Treatment Resistant Depression
Tom Bschor, Michael Bauer, Mazda Adli
Dtsch Arztebl Int 2014; 111: 766–76

Depression is a common condition that often takes a
chronic course and fails to respond to treatment
(Box 1). The 12-month prevalence of depression in
Europe is 6.9%, according to the largest and best study of
the subject to date (1). Depression is thus one of the most
common diseases of any kind. It has not, however,
become more common in recent years (1). Although it
classically takes an episodic course, depression becomes
chronic in 15–25% of sufferers (2). 50% of the depressed
patients in a longitudinal study were well again six
months later (e1), but 7% were still depressed ten years
later (e2). Resistance to treatment is also common: in the
approval and efficacy trials of various antidepressants,
one-third to one-half of the patients did not respond to
several weeks of treatment (2–4). The largest-ever study
of the treatment of depression was the STAR*D trial
(Sequenced Treatment Alternatives to Relieve
Depression), carried out in the USA and involving over
4000 participants: only 37% were in remission after an
initial 12-week treatment trial with citalopram, and 67%
after four treatment trials (5).
Co cię nie zabije, to uczyni niepełnosprawnym.

Ayahuasca
Psylocybina
LSD

SSRI-temat ogólny

przez Kiper 01 sie 2016, 12:13
dobre te SSRI?
Osuch-Pinokio!

SSRI-temat ogólny

przez dopamine 01 sie 2016, 13:35
Serotonina ma istotny wpływ na nastrój podobnie jak dopamina . Tylko że mechanizm zwiększenia poziomu tej pierwszej przez SSRI jest niezbyt udany.
Od 04.11. 2016 r.
Pramipeksol- jednorazowo dwie tabletki 1,05 mg o przedłużonym działaniu

SSRI-temat ogólny

przez agunka29 07 wrz 2016, 12:12
Witam czy ktos tutaj zarzywal lek Parogen jak sie po nim czuliscie?

Sortuj wg