MIANSERYNA (Lerivon,Deprexolet,Mianserin,Miansec,Norserin)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mianseryna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
70
62%

Nie
26
23%

Zaszkodziła
17
15%

Liczba głosów : 113

przez miko84 02 gru 2014, 07:25
suwak nie do końca, bo wzrost jest i tak organiczony, a dawek zwiększać w nieskończoność nie można. Przy dodaniu antagonisty 5-HT2c wzrost jest wyraźnie większy o kilkaset procent. Chociaż czy rzeczywiście się to przełoży na lepszy efekt terapeutyczny to nie do końca wiadomo.

Znam to badanie, jest ciekawe, ale należy pamiętać o dwóch rzeczach: takie mocne zwiększenie noradrenaliny nie przez każdego będzie tolerowane. Druga sprawa: połączenie wellbutrinu z czymkolwiek to już mocno droga sprawa (mówię o 300 mg) :/ Wg. mnie najlepszym i "najprzyjemniejszym" sposobem na zwiększenie dopaminy w korze przedczołowej jest silny i selektywny blok 5-HT2c, ale na takie leki przeciwdepresyjne przyjdzie poczekać (nie wiadomo czy kiedykolwiek zostaną opatentowane).

PS. Ten skok dopaminy w korze przedczołowej przy zastosowaniu bupropionu i wenli jest rzeczywiście wysoki ale nie utrzymuje się przez dłuższy czas, później zaczyna spadać do 200% gdzie utrzymuje się przez pewien czas. Tak czy owak ciekawe badanie, ciekawe połączenie, tylko jak już pisałem drogie i noradrenalina może ostro kopać. Ja chyba lepiej toleruję wzrost dopy i nor z mirty, przez dodatkowy blok 5-HT2a/c. Poza tym nie wiadomo, czy serotonina z wenli jeśli brałoby się to przez dłuższy czas, w końcu nie stłumi aktywności kory przedczołowej jak robią to SSRI. Pewnie też zależy od wrażliwości receptorów 5-HT2c u danej osoby.

-- 02 gru 2014, 06:43 --

Zrobiłem porównanie wzrostu dopaminy w korze przedczołowej przy różnych lekach i połączeniach.

Obrazek

-- 02 gru 2014, 06:44 --

Ten niebotyczny wzrost w 1 badaniu to bardzo wysoka dawka mirty - 16 mg na kg masy. Ale wzrost DA imponujący. Jak widać w przypadku mirty im wyższa dawka tym większy wzrost DA.

-- 02 gru 2014, 06:46 --

Jak widać w przypadku mirty i połączenia fluo z olanzapiną wzrost na pewnym podwyższonym poziomie w miarę stabilnie się utrzymuje przez dłuższy czas a w przypadku wenli z bupropionem dość znacznie spada.
miko84

przez suwak 02 gru 2014, 15:48
Jak widać, żeby mieć jakąś dopaminową korzyść z mirtazapiny trzeba użyć dawki 16mg/kg lub 8mg/kg, czyli w moim przypadku jedyne 1360mg lub 680mg :mrgreen: To dopiero byłby niezły wydatek...
A połączenie wenli i bupropionu faktycznie na tym wykresie nie wygląda ciekawie. No i nie wiadomo jak by było w dłuższym terminie, a nie tylko 3h od zażycia... Tam te zielone trójkąty to bupropion a niebieskie wenla?
Miko, Ty masz wykupiony jakiś szerszy dostęp do tych badań? Bo ja mogę w większości przeczytać tylko streszczenia :/

przez miko84 02 gru 2014, 15:54
Tak, jak się dobrze poszuka to wszystko się znajdzie w necie :)

Mirtazapina jest przydatna, wzrost dopaminy nie musi być tak wysoki. Poza tym to są badania koncentrujące się na natychmiastowym efekcie, a jak wiadomo w przypadku leków przeciwdepresyjnych większość osiąga się po czasie. Np. w przypadku mirtazapiny dłuższy czas może przynieść downregulację 5-HT2c a przez to więcej dopaminy.

Tak czy owak wiadomo, że w przypadku zwiększania DA w PFCX korzystni są NRI, antagoniści alfa-2, antagoniści 5-HT2c, agoniści 5-HT1a/5-HT2a/5-HT3, antagoniści 5-HT2a+D2.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez suwak 02 gru 2014, 15:57
A i jeszcze do co tej dodatkowej serotoniny z bloku 5ht2c, to nie jest tak, że ta serotonina jednocześnie osłabia ten blok?

przez slow_down 02 gru 2014, 18:23
miko84, raczej jestem zielony, ale ciekaw jestem jednego: jeżeli olanzapina i fluoksetyna w mixie zwiększają dopaminę, to dlaczego stosowane są w stanie mieszanym?
slow_down

przez miko84 02 gru 2014, 19:20
suwak to już rozważania filozoficzne. W badaniach dodanie blokady 5-HT2c do SRI powodowało większy wzrost niż same SRI.

slow_down zwiększają dopaminę ale w korze przedczołowej. W stanie mieszanym podobnie jak w schizo możemy mieć nadmiar dopaminy wszędzie indziej, np w prążkowiu albo układzie limbicznym. W schizo i depresji jest niedobór dopaminy w korze przedczołowej i tam powinno się ją zwiększać.
miko84

przez Gregorio86 05 gru 2014, 13:16
Biorę Lerivon 15 mg na noc od 6 dni. Śpi się po tym doskonale, ale mam senność w ciągu dnia i zero motywacji do czegokolwiek, ciekaw jestem czy to minie bo potrzebuję pobudzenia do działania.

przez arnibarni 05 gru 2014, 13:36
W takiej dawce lerivon działa tylko nasennie,myśle że zamuła w dzień raczej nie przejdzie,chyba że sie do tego przyzwyczaisz.A może spróbuj brać połowe 15 mg,czyli plus minus 7,5mg też cie uśpi,ja tak czasami biore i zamuła jest mniejsza w dzień.Wszystkie wątpliwości konsultuj z lekarzem to jest tylko forum :D
'Gdy gra się kończy, król i pionek wracają do tego samego pudełka'.
Włoskie przysłowie

przez suwak 05 gru 2014, 15:10
miko84 napisał(a):suwak to już rozważania filozoficzne. W badaniach dodanie blokady 5-HT2c do SRI powodowało większy wzrost niż same SRI.

No wg mnie wcale nie filozoficzne a kluczowe jeśli np. podejrzewa się, że rec. 5ht2c są nadaktywne. Poza tym chyba dałoby się to zbadać, tylko albo nikomu się nie chce albo nikt o tym nie pomyślał.

przez miko84 05 gru 2014, 15:20
To zależy na jakiej teorii się opieramy, czy na tym, że w depresji jest ogólna słaba aktywność serotoniny - wtedy to nie ma znaczenia, ważne, że wzrost serotoniny jest większy. Jeśli zaś koncentrujemy się na wątku nadaktywności 5-HT2c to chyba najlepiej nie stosować żadnego SRI, tylko od razu leki blokujące ten receptor.

Wg. mnie są dwa główne typy depresji, atypowa i typowa (melancholijna). W pierwszej pomaga wzrost serotoniny, w drugiej wzrost dopaminy (tu wzrost serotoniny może być przeszkodą), głównie w korze przedczołowej.

Zgadzam się tą tezą:

http://www.medworksmedia.com/pdf_abstra ... Landen.pdf
miko84

przez suwak 05 gru 2014, 15:25
A masz jakąś teorię na fobię społeczną? ;)

przez miko84 05 gru 2014, 15:29
U mnie na lęk społeczny sprawdzają się leki dopaminowe. Wg. mnie to ograniczenia w transmisji tego neuroprzekaźnika odpowiadają za lęk społeczny, wycofanie i brak motywacji do socjalizowania się. Z dostępnych to bupropion, metylofenidat, selegilina, ew. tianeptyna, wenla w wyższych dawkach, duloksetyna, zależy jak co zadziała. Może nawet neuroleptyk w małej dawce mógłby pomóc.
miko84

przez Patryk29 06 gru 2014, 11:49
U mnie znowu zamula dzisiaj, czyli to od mianseryny, wzialem wczora 15mg i nie ma tego co bylo wczoraj :?

-- 06 gru 2014, 12:05 --

miko84 napisał(a):U mnie na lęk społeczny sprawdzają się leki dopaminowe. Wg. mnie to ograniczenia w transmisji tego neuroprzekaźnika odpowiadają za lęk społeczny, wycofanie i brak motywacji do socjalizowania się. Z dostępnych to bupropion, metylofenidat, selegilina, ew. tianeptyna, wenla w wyższych dawkach, duloksetyna, zależy jak co zadziała. Może nawet neuroleptyk w małej dawce mógłby pomóc.

Selegilne chetnie bym spróbowal, co do reszty to nie bardzo buprupion wiadomo nerwówa bezsensowne pobudzenie cos nie do ujarzmienia, wenla to znowu zalew serotoniny przycmi dopamine, z tianeptyna nie wiem jak jest nie bralem tego, duloksetyna podobnie jak wenla, pozostaje neuroleptyk i metylofenidat, metylofenidat fajna sprawa, ale ja mimo tego bym w to nie wchodzil, Miko a jesli neuroleptyk to jaki ?? masz jakis pomysl??
"Nawet gdyby u twego boku stal sam bóg, zwyciestwo byloby watpliwe"

przez miko84 06 gru 2014, 12:18
Olanzapina lub kwetiapina.
miko84

Sortuj wg