Skocz do zawartości
Nerwica.com

ironia i sarkazm


silly angel

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie Kochanienka - nie zrobiłaś tego świadomie. Tak wyuczyłaś swoją podświadomość traktować siebie :? Eh, znam ten mechanizm. Moja Droga, skoro zabolały Cię Twoje własne słowa - najwyższy czas powalczyć o szacunek dla siebie samej :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja staram się nie być ironicznym, ani złośliwym. Zazwyczaj wtedy druga osoba się czuje urażona i mam poczucie porażki, że kogoś skrzywdziłem. Pokręcenie religijne daje o sobie znać i zaraz widzę siebie jako grzesznika, który jest złym człowiekiem. Wydaje mi się, że ironia oraz sarkazm służą rozładowaniu negatywnych emocji. Biorąc pod uwagę humor internetowy można dojść do wniosku, że ironia & sarkazm są spokrewnione z czarnym poczuciem humoru. A akurat takie memy lubię. Jestem zdania, że wszystko ma swoje miejsce, łącznie z ironią. W memach nikt nie jest skrzywdzony i tutaj ironia się wpasowuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój wykładowca na pewno używa.

O co ja widzę czasy maleją a liczba operacji rośnie. To ten Pana algorytm to musi być jakaś bomba. Będą mówili Archimedes, Einstein, Kowalski.... to muszę Panu powiedzieć, że to musi się Pan po grant zgłosić, jakiś naukowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ironia może być konstruktywna, zwłaszcza jeśli dotyczy zjawiska, a nie konkretnej osoby, jest niezgodą na zastaną rzeczywistość i odpowiedzią na jej absurd. Dobrze to ujął Lec- "Niektóre rzeczy trzeba doprowadzić do absurdu, nich poznają swego rodzica". Dla mnie ironia i sarkazm są też krzykiem - kiedy widzę, że została zniszczona możliwość porozumiewania się na gruncie racjonalnym.

 

Czuję w sobie nieraz nadmiar złośliwej ironii czy sarkazmu np. w dyskusjach na forum, zastanawiam się czy miałam jakąś głębszą myśl czy tylko chciałam kogoś zdyskredytować, wsadzić szpilę, czasem jestem tym zaniepokojona, a czasem lubię to w sobie.

 

Według Allporta jedną z cech osobowości dojrzałej są życzliwe stosunki z innymi ludźmi pozbawione ironii i sarkazmu. Mi ciężko by było w ogóle ich nie stosować (trochę mnie to martwi, że ciężko). Wydaje mi się jednak, że istnieje też niewinny sarkazm/ironia, które nie obrażają drugiej osoby, tylko wprowadzają dystans do jej sposobu myślenia czy zachowania w sposób żartobliwy. Czasem uzasadniona mi się wydaje złośliwa ironia, jeśli ktoś nie przyjmuje argumentów czy atakuje. Ale ciężko mi tu wyznaczyć granicę.

 

Sarkastyczne podejście do zjawisk, rzeczywistości, wydarzeń dla kogoś bezsensownych, wydaje mi się jedną z naturalnych reakcji obronnych (tak walczono np. z komuną), autoironia jest wskazana, o ile ktoś sam siebie nie gnębi ciągłą krytyką i jeśli jest pogodna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój wykładowca na pewno używa.

O co ja widzę czasy maleją a liczba operacji rośnie. To ten Pana algorytm to musi być jakaś bomba. Będą mówili Archimedes, Einstein, Kowalski.... to muszę Panu powiedzieć, że to musi się Pan po grant zgłosić, jakiś naukowy

 

To jest chyba w ogóle jakaś cecha zawodowa nauczycieli i wykładowców. Na przykład po 30-tu minutach egzaminu ustnego i wyciągania na tróję - "O, zaczęła się pani rozkręcać, gdyby egzamin trwał 4 godziny godziny, to miałaby pani szansę na całkiem dobry wynik".

 

Do studenta, który zawsze się spóźnia, a wyjątkowo przyszedł punktualnie "Ale pan biedny, chyba nie mógł dziś pan spać w nocy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ironia może być konstruktywna, zwłaszcza jeśli dotyczy zjawiska, a nie konkretnej osoby, jest niezgodą na zastaną rzeczywistość i odpowiedzią na jej absurd.

 

Sarkastyczne podejście do zjawisk, rzeczywistości, wydarzeń dla kogoś bezsensownych, wydaje mi się jedną z naturalnych reakcji obronnych (tak walczono np. z komuną), autoironia jest wskazana, o ile ktoś sam siebie nie gnębi ciągłą krytyką i jeśli jest pogodna.

 

Ja tak sobie radzę z życiem, trudnymi momentami - wtedy ironia i sarkazm jest jak najlepsze lekarstwo, pozwala wyrzucić z siebie nadmiar złych emocji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO ironia i sarkazm są domeną osób, którym brak odwagi, by wyrazić dezaprobatę wprost lub osób złośliwych, które chcą uchodzić za inteligentne, obrażając rozmówcę w nieoczywisty dla niego sposób. Uważam, że sarkazm służy wyrażaniu pogardy.

Nadawca komunikatu powinien się liczyć z możliwością niezrozumienia przez odbiorcę, a co za tym idzie, zachowaniem adekwatnym do subiektywnej interpretacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

anemon, ale pamiętaj też, że można dawać błędne sygnały zwrotne, aby utwierdzić w przekonaniu "tą" osobę! ;)
W jakim celu? By dać nadzieję, pozostawiając "furtkę interpretacyjną", czy dać upust swojej niechęci i pogardzie? Może w przypadku przez Ciebie opisanym, domniemany sarkazm jest pozorny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie jacy ludzie użwają irioni i sarkazmu?

 

Odpowiadając na zadane 9 lat temu pytanie, z moich obserwacji:

 

1. Ludzie buntowniczy z natury kierujący się w chwilach kryzysu bardziej gniewem lub gniewem tłumionym niż skrzywdzeniem emocjonalnym/depresją.

2. Ludzie mało wrażliwi emocjonalnie na innych.

3. Mający dystans do problemików życia codziennego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica między pierdlem a małżeństwem?

W pierdlu łatwiej o seks analny

 

Nauczycielka w klasie:

-Co daje nam gruba krowa?

- Tłuste mlekoooo!

-Co daje nam kura

-Jajka!

-A co daje nam tłusta świnia?

-Pracę domową!

 

Hej kobiety nie przerabiajcie tak swoich zdjęć na portalach społecznościowych. Jak któraś z was zaginie to na plakatach wszyscy będą szukali Beyonce a tak naprawdę to zaginął Krzysztof Krawczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×