Skocz do zawartości
Nerwica.com

słońce - naturalny antydepresant?


Rekomendowane odpowiedzi

Uwielbiam słońce. Najlepiej jest w lecie, bo wtedy pojawia się u mnie jakby stan hipomanii - jestem często w stanie euforii, podwyższa się samoocena, pojawia się motywacja, zanika przewlekłe zmęczenie i zanikają nawet niektóre objawy nerwicowe.

 

Jestem ciekaw czy słońce stymuluje powstawanie neuroprzekaźników w jakiś inny sposób niż leki, czy może faktycznie chodzi tutaj o witaminę D. A może jeszcze coś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Innych już chyba nie ma.. nawet sie postarałam i poszperałam w internecie, ale oprócz tych 2 nic nie znalazłam.
W necie jest mowa, że przy braku słońca, wzrasta ilość melatoniny w mózgu, której nadmiar ma działać depresyjnie.

 

Na samej północy Szwecji, podobno trudno jest wytrzymać ludziom, którzy z stamtąd nie pochodzą, a szczególnie z tym z innego klimatu - mają łapać porządne depresje po jakimś czasie. Natomiast ci miejscowi są podobno ciągle senni, zmęczeni i mają nastroje depresyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak to prawda, gdzieś obiło mi się o uszy, że dzięki nasłonecznieniu mózg lepiej różnicuje pory snu i czuwania, dzięki temu nasze zworki lepiej wytwarzają serotoninę (w dzień) i z niej melatoninę (kiedy jest ciemno). W Polsce, w naszym pięknym kraju jesienią, zimą, wiosną i czasami latem szyszynka może głupieć :mhm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenka30, nareszcie spotkałam osobę, która woli chłodne, a nawet mroźne klimaty...

Ja w czasie upałów, ponad 25oC nie żyję...optymalna letnia tem.to 22, 23.

Zimą do -10 - uwielbiam.

 

A jesień kocham...deszcz, kolory, temperatura...wszystko mi pasuje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mnie słońce samo w sobie nie wpływa. Słońce wpływa na mnie bardzo pozytywnie tylko, gdy są przy tym upały; a jeszcze pozytywniej wpływa na mnie nawałnicowa pogoda zamieniająca ulice w potoki i z dużą ilością piorunów; tylko szkoda, że w mojej okolicy takie nawałnice zdarzają się raz na około 10 lat (podczas gdy w niektórych miejscach Polski kilka razy w roku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w czasie upałów, ponad 25oC nie żyję...optymalna letnia tem.to 22, 23.

Zimą do -10 - uwielbiam.

Ja mam podobny problem ale w pomieszczeniach.. jak jest powyżej 20 C to już źle dla mnie i dużo gorzej funkcjonuję. Najbardziej mnie denerwują grzejniki odkręcone na maxa i niewietrzone pomieszczenia zimą. Z taką sytuacją często się w pracy spotykam (biurowa) i nijak nie idzie durniom wytłumaczyć, że Kodeks Pracy mówi inaczej :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słońce mnie wkurwia, najczęściej nakręca mi w danym momencie nerwicę i potrafi wywołać potliwość nawet nie musi być gorąco wystarczą bezpośrednio padające promienie, dlatego potrafię je tylko znieść w beztroskim okresie wolnym od stresów i złego myślenia, w zeszłe lato takich dni miałem max tyle ile palców u rąk, w to nie będzie ani jednego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słońce to żaden antydepresant.

Kilka lat temu naczytałem się o zbawiennym słońcu i w lutym wystawiałem z nadzieją do niego pysk - bzdury.

Całe zeszłe lato przesiedziałem na tarasie w słońcu w podkoszulce, krótkich spodenkach i laczach (takich jak do ogrodu).

Nieosłonięte części ciała czarne jak u murzyna, nawet stopy opalone w kratkę od dziurek w klapkach.

Po roznegliżowaniu się komiczny wygląd jak żołnierz z Africa Corps bez munduru - łeb, ręce i nogi zjarane, reszta biała. (Efekt utrzymał się do obecnej wiosny).

Depresja jak była - tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×