Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Antaro, Tak w skrócie, jeżeli jest to pojedynczy epizod depresji wywołany np. jakimiś czynnikami psychologicznymi to zazwyczaj można uzyskać trwały efekt terapii lekami. W innych przypadkach po odstawieniu LPD człowiek wraca do stanu z przed leczenia, a to dlatego że te leki nie leczą tylko "maskują" chorobę.

 

Leki leczą, ale nie prowadzą do wyleczenia. Tak jest z większością leków we wszystkich gałęziach medycyny. Psychotropy nie są tu wyjątkiem. Po co używać twierdzeń typu maskują, nie leczą itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko: po jakim czasie brania Paro w dawce 20mg powinny pojawić się oznaki poprawy w depresji z lękiem? Wiem, że każdy organizm inaczej reaguje na piguły, ale chcę więcej tak mniej/więcej jak długo powinienem czekać na efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuję pilnej porady. Przez dwa lata brałem parogen i lekarz 3 dni temu zmienił mi lek na seronil (fluoksetyna)-ze względu na duży przyrost wagi (20kg) na poroksetynie. Także od 3 dni biorę seronil i czuję się fatalnie-olbrzymi lęk, bezsenność i wysokie ciśnienie krwi. Czy mogę wrócić do paroksetyny jutro, jeśli brałem przez 3 dni seronil, czy muszę zrobić jakąś przerwę? Pomóżcie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luki, w benzo nie bawię się. Brałem alprox przez jakiś czas i momentalnie rosła mi tolerancja i z dnia na dzień większa chęć brania. Nie miałem pojęcia, że fluoksetyna to taki syf, czuję się jak przećpany amfetaminą. Mój główny problem to lęki, a fluoksetyna najwyraźniej na nie mi nie pomoże. Wolę być gruby, ale bez lęków. Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmartwiłeś mnie tym tyciem na paro. Biorę je 3 m-ce, przybyło mi ok. 3 kg, ale myślałem, że to przez zimowe rozleniwienie i brak ruchu.

20 kg bym nie zdzierżył.

Pogadaj jeszcze z lekarzem. Może przypisze Ci sertralinę, na której też raczej się nie tyje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dwa SSRI różnią się zasadniczo profilem terapeutycznym. Paroksetyna ma profil wyraźnie przeciwlękowy i sedatywny, a fluoksetyna ma profil raczej aktywizujący.

 

W badaniach klinicznych wykazano, że fluoksetyna w początkowym okresie leczenia(zazwyczaj pierwsze parę tygodni) jest paradoksalnie najbardziej lękotwórczym SSRI, czyli może nasilać lęki. Dopiero po paru tygodniach ujawnia się działanie przeciwlękowe.

 

Z kolei po paroksetynie faktycznie można nieznacznie przytyć (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18494538). Przyrostu wagi rzędu 20kg nie zwalałbym na paroksetynę, bo takiego przyrostu masy ciała nie powodują nawet niektóre neuroleptyki czy mianseryna/mirta. Paroksetyna obok wenlafaksyny jest też najtrudniejszym lekiem do odstawienia z grupy SSRI/SNRI.

 

Zbierając to wszystko do kupy- czujesz się jak się czujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za informacje. W pierwszym poście nie napisałem, że na noc biorę także lerivon, więc zapewne połączenie mianseryny z paroksetyną spowodowało tak znaczny przyrost wagi (albo po trzydziestce zwolnił mi tak metabolizm). Lekarz stwierdził, że teraz "modne" jest połączenie mianseryny z fluoksetyną, a ja skusiłem się.

Faktycznie odstawienie wenlafaksyny (w moim przypadku symfaxin 227mg) to koszmar. Wyładowania elektryczne w głowie, to była pestka w porównaniu do dwutygodniowych problemów z błędnikiem. Mogłem patrzeć wyłącznie w ziemię, gdyż każde podniesienie wzroku kończyło się wymiotami. Poza tym stan przypominający ostrą grypę. Pomimo tego wspominam go dobrze, gdyż to był mój pierwszy lek, który brałem i który z lękami radził sobie znakomicie. Jednak co jakiś czas tracił swą moc i musiałem zwiększać dawkę, a 225 mg w moim przypadku (problemy z sercem), to już był max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×