Skocz do zawartości
Nerwica.com

SULPIRYD (Sulpiryd Hasco/Teva)


Czy sulpiryd pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

112 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sulpiryd pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      78
    • Nie
      24
    • Zaszkodził
      23


Rekomendowane odpowiedzi

lek ma duży potencjał, szczególnie jeżeli chodzi o szybkosc działania i skuteczność, czasem jedna dawka potrafi pozamiatać dużą częśc objawów depresyjnych i nerwicowych z którymi ssri nie radzą sobie tygodniami, czemu tak rzadko stosowany pojęcia nie mam, jedyny minus to skuteczność przy długotrwałej terapii, pod tym względem ustępuje ssri bardzo wyraźnie, ale są na to sposoby

Negatywny wpływ sulpirydu na organy rozrodcze:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3620290

A 3 mg sulpiride dose produced similar levels to those achieved with both 10 mg and 50 mg. Circadian effects were studied showing no significant differences in the prolactin response to sulpiride. Acute or chronic responses showed an attenuation with chronic sulpiride treatment to 50% of the peak levels attained with acute treatment.These results indicate that sulpiride retains its potent ability to produce prolactin release even at the low doses studied here.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11899856

It is noted that sulpiride clearly increases the evolution of prolactin in both sexes. It gives a chain of various consequences. They are, among others, impairment of gonad activity in both sexes which causes emmeniopathy and galactorrhea in women and impotence in men.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25554483

SUL treatment did not impair maternal care, but caused testicular damage in male offspring. At postnatal day 90, a reduction in testis weight, volume of seminiferous tubule and histopathological alterations such as an increased percentage of abnormal seminiferous tubules were observed. Data shows that maternal exposure to SUL during lactation may impact the reproductive development of male rats and the testes seem to be the main target organ at adulthood.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4001434

It is concluded that sulpiride induced impotence is associated with hyperprolactinemia.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7165412

Hyperprolactinaemia produces a decrease of semen volume and seminal quality. In hyperprolactinaemia, normozoospermic patients had an increase of serum androstenedione. In both normo- and oligozoospermic groups, a decrease of serum testosterone was observed. Hyperprolactinaemia also causes an inhibition of the secretory activity of the accessory sexual glands of the reproductive tract, as well as either a decrease of 17-ketosteroid reductase or an increase of 17-alpha-hydroxysteroid dehydrogenase (enzymes that participate in the androstenedione-testosterone interconversions).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25083185

SPD-administered animals showed sporadic follicular atresia in different sizes associated with higher numbers of CL on the ovaries. The mammary glands exhibited features of galactorrhea. There was remarkable (p<0.05) elevation in SPD-administered animals' uterine horn endometrium, myometrium and perimetrium thicknesses. The serum levels of PRL and progesterone significantly (p<0.05) increased, while the serum concentration of estradiol, LH and FSH notably (p<0.05) decreased according to the SPD administered dose. No histological and biological changes occurred in control-sham animals. SPD-induced animals had unsuccessful attempts at mating and decreased pregnancy rates.

The present findings suggest that SPD-induced disturbances depend on PRL level. In addition, an increased PRL level is largely dependent on the administered doses of SPD.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3008378

Serum prolactin levels decreased in rats treated with larger doses of oPRL, but increased with larger doses of sulpiride. Serum LH levels increased with both agents. Although the ovaries treated with either oPRL or sulpiride suggested the lack of ovulation, there were no significant changes of steroid hormones in oPRL groups. In contrast, sulpiride treatment resulted in a reduction of estradiol and an increase of progesterone secretion, suggesting the prolonged effect of the drug. Thus, prolactin appeared to act on the rat ovarian LH receptors in two different manners in hyperprolactinemia, depending on the amount of this hormone or a ratio of prolactin to LH.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6438254

Hyperprolactinemia was induced in rats by sulpiride, and the effect on pituitary lactotrophs was studied. In the hyperprolactinemic state caused by PIF inhibition by sulpiride it was indicated that there was a limit to prolactin secretion and release by the pituitary gland. It was also confirmed that a large amount of estradiol exerted a stimulating action directly on the PRL-producing cells of the pituitary gland.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6815597

The mean responses of luteinizing hormone and follicle-stimulating hormone to LRF in the sulpiride group were higher than those in the controls. Despite enhancement of the gonadotropin levels, the mean response of estradiol was suppressed significantly in the sulpiride group in the luteal and follicular phase of the menstrual cycle. However, the mean response of progesterone was not statistically different, in either group, in the luteal phase. The results suggest that sulpiride-induced hyperprolactinemia exerts an inhibitory effect on steroidogenic activity in estradiol but not in progesterone in the ovary.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3093203

In order to explore the mechanism underlying this disorder, hyperprolactinemia was induced in baboons (Papio cynocephalus) by daily administration of sulpiride during follicular and early luteal phases. In hyperprolactinemic baboons, the plasma progesterone level was suppressed without notable changes in plasma estradiol, LH and FSH levels. When corpora lutea from these baboons were examined in vitro to investigate their ability to convert 14C-pregnenolone into various steroids, there was progressive inhibition of steroid metabolism related to the plasma levels of prolactin. These findings strongly suggest, although do not actually prove, that an elevated level of prolactin could directly impair luteal function by adversely affecting 3 beta-hydroxysteroid dehydrogenase activity.

oraz negatywny na układ kostny:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24738111

One hundred and sixty-three first-episode inpatients with schizophrenia were recruited, to whom one of three conventional antipsychotics (perphenazine, sulpiride, and chlorpromazine) or one of three atypical antipsychotics (clozapine, quetiapine, and aripiprazole) was prescribed for 12 months as appropriate.

The increase of PRL might be an important risk factor leading to a high prevalence of osteoporosis in patients with schizophrenia on long-term conventional antipsychotic medication.

negatywny wpływ na pamięć:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15114435

Sulpiride impaired performance of the delayed-response task both without distraction and with task-relevant distraction. By contrast, the drug protected against deficits from task-irrelevant distraction seen in the placebo group. Task set-switching was also impaired by sulpiride, with participants being slower to respond on switch trials compared with non-switch trials. There was also a trend for attentional set-shifting to be impaired following sulpiride. In contrast, self-ordered SWM performance was enhanced by sulpiride on the second test session only.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17935847

Importantly, water maze tests revealed that SUL prenatal exposure impaired visual cue response in visual task performance (stimulus-response, S-R memory), but not place response as reflected in hidden platform task (spatial memory acquisition and retention). In addition, prenatal SUL treatment reduced spontaneous activity as measured in open field. Both behavioral deficits suggest that SUL prenatal exposure may lead to subtle disruption of striatum development and related learning and motor systems.

negatywny wpływ na prostatę:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18379994

Results demonstrated that sulpiride-induced hyperprolactinemia is associated with an increase in mRNA levels of both 5alpha-R1 and 5alpha-R2 in prostate of adult rats.Although a direct effect of sulpiride on prostate gland cannot be ruled out, hyperprolactinemia may be a factor to be considered in aging males, in whom prostatic diseases such as BPH and PCa are more frequent.

Nadal uważasz, że to dobry lek? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jesteś taki mądry to pokaz mi lek ktory nie ma zadnego negatywnego wplywu na organizm, jakąkolwiek ulotke ssri miales w ręku? to wez i zobacz na ile układów mają potencjalny wpływ, a jak chcesz sie bawic w wieczne cytowania to idź robic doktorat, tam sie tym pasjonuja, ze jeden cytuje drugiego i tak w kolko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jesteś taki mądry...

Z twoich ust to żadne wyróżnienie, ale to dobrze, że chociaż stwierdzasz fakt :twisted:

 

to pokaz mi lek ktory nie ma zadnego negatywnego wplywu na organizm

Dzięki za "cynk", że mnie uświadomiłeś.

 

jakąkolwiek ulotke ssri miales w ręku? to wez i zobacz na ile układów mają potencjalny wpływ

Potencjalny - słowo klucz...

 

a jak chcesz sie bawic w wieczne cytowania to idź robic doktorat, tam sie tym pasjonuja, ze jeden cytuje drugiego i tak w kolko

Obok doktora to pewnie nawet nie stałeś :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze, ze traktujesz forum jako element podniesienia swojej wartosci, czyli musi byc niska bo inaczej bys tego nie robil, to nie jest zadna zlosliwosc bo tu pewnie 99% ma zanizoną samoocenę i jest elementem schorzeń z którymi każdy się tu zmaga, ale czy to jest dobry sposób to moznaby miec co do tego wątpliwości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można brać sulpiryd doraźnie? Dziś wzięłam 100mg zamiast benzo bo byłam bardzo przygnębiona i pomogło.Cały dzień minął mi bez lęków i niepokojów.Bardzo ciężko rozkręca się u mnie sertralina i mam doraźnie przepisany alprazolam 0,5mg. Zaczęłam jednak zbyt często po niego sięgać i boję się uzależnienia. Sulpiryd brałam blisko 2 lata z wenlafleksyną ale przestały działać i psychiatra zmieniła mi antydepresant. Sulpirydu już nie dodała.Zostały mi zapasy w domu więc postanowiłam dziś sprawdzić czy teraz zadziała.No i jest naprawdę dobrze. Nie wiem tylko czy mogę go łykać doraźnie.Wizytę mam dopiero za dwa tygodnie a bardzo chciałabym uwolnić się od benzo.Liczę na podpowiedź :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze, ze traktujesz forum jako element podniesienia swojej wartosci, czyli musi byc niska bo inaczej bys tego nie robil

Nawet bym na to nie wpadł, skoro wydałeś się z tą metodą, to już wiem czemu służy ci obecność na forum.

 

to nie jest zadna zlosliwosc bo tu pewnie 99% ma zanizoną samoocenę i jest elementem schorzeń z którymi każdy się tu zmaga, ale czy to jest dobry sposób to moznaby miec co do tego wątpliwości

Nie muszę tego robić, jestem w remisji, więc moja samoocena jest prawie taka sama jak sprzed choroby. Twoja diagnoza jest więc nietrafna. Jesteś drugą osobą, która mi ją stawia, pierwsza to był ZOK, w związku z moim zainteresowaniem psychofarmakologią. Dobrze, że nie jesteś lekarzem.

 

Żegnam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

to nie jest zadna zlosliwosc bo tu pewnie 99% ma zanizoną samoocenę i jest elementem schorzeń z którymi każdy się tu zmaga, ale czy to jest dobry sposób to moznaby miec co do tego wątpliwości

Nie muszę tego robić, jestem w remisji, więc moja samoocena jest prawie taka sama jak sprzed choroby. Twoja diagnoza jest więc nietrafna. Jesteś drugą osobą, która mi ją stawia, pierwsza to był ZOK, w związku z moim zainteresowaniem psychofarmakologią. Dobrze, że nie jesteś lekarzem.

 

Żegnam.

czyli kwestia charakteru, a myślałem że to moj jest ciężki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz jest osobą o wyjątkowo wrednym charakterze, której uporczywe zainteresowanie farmakologią chorób psychicznych należy rozpatrywać jedynie w kontekście jego własnych zaburzeń.

Twoje zdanie o mnie zupełnie mnie nie obchodzi, bo kim ty właściwie dla mnie jesteś? Nikim, dosłownie.

Dla ciebie forum jest od tego, żeby wylewać własne frustracje, za swoje życiowe porażki, a dla mnie jest to forma upowszechniania, dzielenia się wiedzą i zainteresowaniami. Nie moją winą jest, że spora część, takich jak ty, tworzy nowe teorie farmakologiczne dziwiąc się później, że potrafię im udowodnić, że nie jest to prawda. Dorabianie ideologii o niedowartościowaniu, wrednym charakterze, ZOK jest żałosne, bo jak można mieć pretensje do kogoś, kto w zasadzie każdą swoją odpowiedź (argument) podaje w postaci linku do badania/publikacji, bo właściwie do tego się sprowadza każdy mój post.

Nadal nie mogę się nadziwić, dlaczego udowodnienie komuś w dyskusji, że nie ma racji w swoich teoriach musi powodować kontrargument w postaci agresji słownej. Nie miejcie pretensji do mnie, że nie macie racji, tylko do siebie.

 

Aha, no i nie pozdrawiam :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj łyknąłem pierwszy raz 200 mg na spróbowanie tego leku i powiem szczerze że jestem dość zaskoczony obsesyjne myśli bardzo spadły,lęk sporo się zmniejszył,ogólnie dobrze się po nim czułem. Taka happy phils. Jest tu ktoś kto brał sulpiryd długo i mocno po nim przytył i dostał ginekomasti ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie, jak chyba u każdego, na początku też było zadowolenie, zmniejszenie lęku, fobii, nawet zauważyłem, że nie pocę się, kiedy jadę autobusem. Poza tym aktywizacja. Potem jednak, po miesiącach przyjmowania, ten efekt znika, następuje adaptacja do leku i stagnacja. Nic nie przytyłem i nie mam żadnej ginekomastii, ale jest całkiem możliwe, że - jak tutaj ktoś to ujął - mam prolaktynę wyjebaną w kosmos. Muszę iść na badanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie, jak chyba u każdego, na początku też było zadowolenie, zmniejszenie lęku, fobii, nawet zauważyłem, że nie pocę się, kiedy jadę autobusem. Poza tym aktywizacja. Potem jednak, po miesiącach przyjmowania, ten efekt znika, następuje adaptacja do leku i stagnacja. Nic nie przytyłem i nie mam żadnej ginekomastii, ale jest całkiem możliwe, że - jak tutaj ktoś to ujął - mam prolaktynę wyjebaną w kosmos. Muszę iść na badanie.

 

A robiłeś badania prolaktyny jaki wynik ?. Z tego co wiem to jesteś uzależniony od alprozamu dawka dość spora, więc wcale bym się nie dziwił że masz wysoko prolaktynę. A jak długo już przyjmujesz sulpiryd ?.

 

Alpra i skutki uboczne.

 

Niezbyt częste działania niepożądane (występują u 1 do 10 pacjentów na 1000):

- hiperprolaktynemia (nieprawidłowa, zbyt duża zawartość hormonu prolaktyny we krwi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem rok czy dwa temu, przed kuracją sulpirydem. Brałem wtedy często alprazolam i wyniki PRL były w normie. SSRI też mogą powodować skoki prolaktyny, ale podobnie jak benzo, jest to rzadkie. Najczęściej winne są antypsychotyki.

 

Co do mojego uzależnienia - są osoby, które biorą benzodiazepiny w kilkukrotnie, a nawet kilkunastokrotnie większych dawkach i to nie tak jak ja przez 2 lata, a przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Jest to tzw. uzależnienie od dawek wysokich. U mnie jest to w dalszym ciągu uzależnienie od dawek terapeutycznych, bo alprazolam bierze się w dawce do 4 mg na dobę (wg. polskich wytycznych, w USA więcej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

achino2017 z tego co pamiętam to ty brałeś sulpiryd wcześniej i przez długi okres czasu na ciebie dobrze działał ?,potem odstawiłeś chciałeś do niego wrócić i już nie działał ?. To ile go brałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, od jakichś kilku lat z przerwami, a bez przerwy może dwa lata. Mam dziury w pamięci. To nie jest lek, który kogokolwiek z czegokolwiek wyleczy. Ten lek może służyć jedynie jako dodatek do innych leków, głównie SSRI lub benzo i SSRI.

 

Umówmy się że żadne z tych leków nie lecza a zaleczają :). Wyleczyć się można np zakażenie układu moczowego. Grabarz666 jesteś już tu ? :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×