Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

To pytanie jest pozbawione sensu. W psychofarmakologii nie używa się pojęcia mocy, a nawet jeśli to w nawiązaniu do czego?

Porównanie przeciwlękowego działania escytalopramu i paroksetyny:

Może i się nie używa (nawet jestem o tym przekonany), ale porównując siłę działania między, np. paroksetyną, a fluoksetyną... W większości usłyszysz odpowiedź "paroksetyna". I chyba nie bez przyczyny.

Porównanie przeciwlękowego działania escytalopramu i paroksetyny: (esci lepsze)

Dlatego zostawiłem sobie furtkę bezpieczeństwa w postaci 'moim zdaniem'. Paro lepsze i zdania nie zmienię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... ale porównując siłę działania między, np. paroksetyną, a fluoksetyną... W większości usłyszysz odpowiedź "paroksetyna". I chyba nie bez przyczyny.

Mówimy o porównaniu escytalopramu i paroksetyny, a nie paroksetyny i fluoksetyny.

Jakoś opinie ludzi z forum kompletnie mnie nie przekonują... Badania owszem, ponieważ spełnione są tam kryteria obiektywnej oceny.

 

Poza tym już różne głupoty czytałem tutaj na forum:

- łączenie trzech SSRI

- łączenie SNRI i SSRI

- leczenie depresji klonazaepamem 2 mg

itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem skutecznosc paro i esci jest podobna, z tym, ze ten drugi jest lepiej tolerowany bo nie wplywa na jakis tam uklad (cholinergiczny?).

Przecież przytoczyłem badania porównujące obydwa leki i escytalopram wypada tam statystycznie lepiej przeciwlękowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiaj wchodzę na max. dawkę 20 mg. 10 mg coś tam poprawiło, ale jakby przestało się już dalej poprawiać po 2 tygodniach, a wręcz cofnęło się to co poprawiło (powrócił lęk i anhedonia) :( Mam nadzieję, że przy większej dawce efekt będzie trwalszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiaj wchodzę na max. dawkę 20 mg. 10 mg coś tam poprawiło, ale jakby przestało się już dalej poprawiać po 2 tygodniach, a wręcz cofnęło się to co poprawiło (powrócił lęk i anhedonia) :( Mam nadzieję, że przy większej dawce efekt będzie trwalszy.
A co ty byś chciał po 2 tygodniach?, przecież te leki rozkręcają się miesiącami, najszybciej jakaś poprawa jest po 4-6 tygodniach, setki razy był poruszany już ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam doświadczenie z sertraliną, paroksetyną, wenlafaksyną, zarówno z kuracją kilku miesięczną, jak i kilkuletnią (paroksetyna) i wiem, że w moim przypadku jeśli coś ma działać to działa dosyć szybko. Brałem CRF i mimo usilnych pozytywnych afirmacji i dobrego nastawienia rozkręcenie nie nastąpiło w ogóle.

Wiem, że u większości ludzi jest tak jak napisałeś, ale u mnie to trochę inaczej przebiega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3ciego dnia po wdrożeniu escitalopramu zacząłem odczuwać ból głowy typu "ciśnieniowego" jakby ktoś uciskał mi palcem czoło. Ból trwa non stop, zaczyna się tuż po przebudzeniu. Czy ktoś miał taki efekt? Czy to mija z czasem? Do tego dochodzą trudności w przypominaniu sobie własciwego słowa określającego pewne rzeczy i zanik mojej typowej płynności mowy (zwykle strzelam słowami jak z karabinu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sok grejpfrutowy rzeczywiście w znaczący sposób zwiększa stężenie SSRI w organiźmie?

-według moich obserwacji (i u mnie ) sok grejfrutowy wcale nie zwieksza leczniczego działania SSRI . Jak będe chciał zwiekszyć samo steżenie SSRI to wezmę więcej leku i tyle tylko . Sok grejfrutowy za to bardzo solidnie obniża cukier .

Jednak bałbym sie mieszać antybiotyku z owym sokiem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sok grejpfrutowy rzeczywiście w znaczący sposób zwiększa stężenie SSRI w organiźmie?

-według moich obserwacji (i u mnie ) sok grejfrutowy wcale nie zwieksza leczniczego działania SSRI . Jak będe chciał zwiekszyć samo steżenie SSRI to wezmę więcej leku i tyle tylko . Sok grejfrutowy za to bardzo solidnie obniża cukier .

Jednak bałbym sie mieszać antybiotyku z owym sokiem .

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27022464

Verapamil treatment resulted in a greater than twofold increase in brain levels of escitalopram, without altering plasma levels. Neither gene expression analysis nor behavioral testing revealed an augmentation of responses to escitalopram treatment due to verapamil administration. Taken together, these data demonstrate for the first time that P-gp inhibition can yield elevated brain concentrations of an antidepressant after chronic treatment. The functional relevance of these increased brain levels requires further elaboration.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24280122

CsA pre-treatment exacerbated the severity of behaviours in an escitalopram-induced mouse model of serotonin syndrome, a potentially life-threatening adverse drug reaction associated with serotonergic drugs. P-gp inhibition by CsA enhanced the brain distribution of escitalopram by 70-80%. Serotonin (5-HT) turnover in the prefrontal cortex was reduced by escitalopram, and this effect was augmented by CsA. However, CsA pre-treatment did not augment the effect of escitalopram in the tail suspension test (TST) of antidepressant-like activity. Microdialysis experiments revealed that pre-treatment with CsA failed to augment, but blunted, the increase in extracellular 5-HT in response to escitalopram administration. This blunting effect may contribute to the lack of augmentation in the TST.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23670590

Microdialysis-based pharmacokinetic studies demonstrated that administration of the P-gp inhibitor cyclosporin A resulted in increased brain levels of escitalopram without altering plasma escitalopram levels in the rat, thereby showing that P-gp restricts escitalopram transport across the blood-brain barrier (BBB) in vivo. The tail suspension test (TST) was carried out to elucidate the pharmacodynamic impact of P-gp inhibition on escitalopram effect in a mouse model of antidepressant activity. Pre-treatment with the P-gp inhibitor verapamil enhanced the response to escitalopram in the TST. Taken together, these data indicate that P-gp may restrict the BBB transport of escitalopram in humans, potentially resulting in subtherapeutic brain concentrations in certain patients. Moreover, by verifying that increasing escitalopram delivery to the brain by P-gp inhibition results in enhanced antidepressant-like activity, we suggest that adjunctive treatment with a P-gp inhibitor may represent a beneficial approach to augment escitalopram therapy in depression.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24887634

Escitalopram concentrations were significantly higher in patients treated with omeprazole (+93.9%; P < 0.001), esomeprazole (+81.8%; P < 0.001), lansoprazole (+20.1%; P = 0.008), and pantoprazole (+21.6%; P = 0.002). Sertraline concentrations were significantly higher in patients treated with esomeprazole (+38.5%; P = 0.0014).

The effect of comedication with PPIs on the serum concentration of SSRIs is more pronounced for omeprazole and esomeprazole than for lansoprazole and pantoprazole, and escitalopram is affected to a greater extent than are citalopram and sertraline. When omeprazole or esomeprazole are used in combination with escitalopram, a 50% dose reduction of the latter should be considered.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napaliłem sie na ten Werapamil ,,, i nie byłbym sobą jakbym tego duetu ( werapamil- escitalopram ) nie wypróbował .

Zaczne spokojnie od 10 mg , potem ewentualnie zwiększe dawkowanie .

Najpierw zwiększ sam escytalopram do 20 mg, później dopiero próbuj dodać werapamil (jeśli nie chcesz zmiany leku/augmentacji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zarejestrowałam się na tym forum, żeby podzielić się moimi spostrzeżeniami na temat skuteczności zażywania leku Mozarin.

Chciałabym dodać otuchy wszystkim walczącym z nerwicą somatyczną . Ja również przez to przechodziłam , czułam się koszmarnie . Miałam wrażenie ,że nie uwolnię się od niej . Cierpiałam z bezsilności , przeżycie każdego dnia było dla mnie ogromnym wyzwaniem , codziennie miałam wrażenie że nie będę w stanie przyjść następnego dnia do pracy . Nie mogłam jeść, odczuwałam bolesne skurcze żołądka , w dwa miesiące schudłam około 10 kg .Cierpiałam na bezsenność i to mnie najbardziej wykańczało , bo wiązało się z ogromnym lękiem .Panikowałam ,że przede mnie kolejna tragiczna noc. Miałam problemy z oddychaniem , brakowało mi powietrza żeby wykonać pełny wdech , do tego ścisk i ból w klatce piersiowej . Leczyłam się najpierw lekami ziołowymi , homeopatycznymi licząc na wyciszenie objawów.

Dopiero lek Mozarin pomógł mi . Niestety trzeba się uzbroić w cierpliwość , lek DZIAŁA ale dopiero po miesiącu . W pierwszych tygodniach brania leku miałam lepsze i duuużo gorsze dni , kiedy wątpiłam w jego skuteczność . Uwierzcie !! ten lek pomoże ... ale na to trzeba czasu . Ja brałam przez 5 dni 0,5 , potem miesiąc 1 tabletkę a po miesiącu dołożyłam do tej tabletki jeszcze 1/4. W trakcie pierwszego miesiąca wspierałam się doraźnie Lexotanem , a na sen brałam dodatkowo 1/4 tabletki leku Miansec .

W tej chwili czuję się już w porządku , a minęło 2 miesiące od kiedy zaczęłam leczenie u neurologa. Biorę tylko rano jeden lek Mozarin . Sen się wyregulował , objawy somatyczne i nerwica ustąpiły . Wyciszyłam się .

Tym postem chciałabym wesprzeć wszystkich cierpiących w tej chwili . Jeśli ktoś chciałby ze mną porozmawiać , chętnie pomogę, wysłucham , dodam otuchy . Wiem jakie to ważne w tym czasie kiedy ma się mętlik w głowie i nie można poradzić sobie z nadmiarem emocji i haosem myśli w głowie cierpiąc jednocześnie . Przerabiałam to , nie miałam wtedy siły by żyć . Mam 49 lat . Chętnie pomogę i odpowiem na pytania . Pozdrawiam wszystkich nerwusków. Podaję maila javor5@op.pl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie mi się wtrącać, ale escitalopram mocno wybiórczo blokuje receptory serotoninowe i sertralina z tego co kojarzę też nie jest słaba pod tym względem.

Blackenfiel - Wenlafaksyna to SNRI. Owszem, blokuje receptory serotoninowe ale w niższym stopniu, Ki=80. Tamtych nie pamiętam, ale są na pewno sporo wyższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×