Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Mam chyba już dość tej elicei. Dziś 2 miesiąc brania i jakoś słabo to widzę. Dziś mam tragiczny dzień. Duszno mi, bolą mnie plecy i jakiś tragiczny niepokój. Boję się że coś mi się stanie. Mówią ze lek o najmniejszych działaniach ubocznych. ..ha ha . Na mnie działa niezbyt ok.

 

-- 10 paź 2016, 17:08 --

 

Jak przez 4 dni brałem 10mg dziennie na początek przez pomyłkę to te dusznosci miną? Bo rozmawiałem z lekarzem i mówił mi że nie ale ciężko mi się oddycha

 

-- 06 paź 2016, 10:33 --

 

Tzn mówił że nic mi nie będzie

TomoS minęły ci dusznosci? Bo ja biorę 2 miesiąc i od wczoraj mam też dusznosci i mam wątpliwości co do tego leku. Boże czy to źle samopoczucie minie? Bo mam już dosyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to nie od leku, tylko dolegliwości nerwicowe? Może przeciwnie - dawka za mała?

 

Biorę 15mg. Więc nie taka mala ta dawka. Aj powiem ze zaczynam wątpić w ten lek. Poranki tez są kiepskie. Az boje sie chodzic spac wiedzac ze bedzie taki poranek. Kiedyś brałam seroxat I było oki. Jutro idę na psychoterapię. Przecież muszę mieć siłę do dziecka i do pracy. Zycie w ciągłym strachu przed zawałem , śmiercią i zwariowaniem jest koszmarne. A wydaje mi się ze elicea mi to nasiliła. A może tylko tak mi się wydaje. Za tydzień idę do lekarza ale boję się zmieniać lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie sporo. A jak się rano czujesz? Lęk? Depresja? Czy coś innego?

 

Rano czuję lęk połączony ze strachem i niepewnością. Ogólnie od ok 5 nad ranem juz nie mogę spać bo się poprostu boję. Nie wiem czego...? (Chyba śmierci, omdlenia, zawału albo choroby psychicznej) Od tej 5 godziny tylko tak podsypiam. Ogólnie mam stwierdzone zaburzenia lękowe. Kurde jak z tym żyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam dziś przygodę z escitalopramem od dawki 30 mg. toleruje wysokie dawki ,niskie zresztą na mnie słabo działają. Był okres czas jakiś temu gdzie stosowałem 60 mg esci na dobę.

Główny problem to ZOK ,depresja i lęki.

Do tego podjadam 60 mg metylofenidatu o przedłużonym uwalnianiu na dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Ostanie 5 lat brałam paroxetynę. Jednak oboje z lekarzem stwierdziliśmy że ona już nie działa tak jak powinna. Od 27 września tego roku przeszłam na citalopram w dawce 10mg. Po 4 dniach weszłam ma 20 mg .czyli biorę 20 mg 10 dni.

Odczuwam jednak niepokój serce czasami szybciej bije no i cholernie się boję że nie będzie działać.

Jak myślicie uzbroić się w cierpliwość? Do tego ryczeć się chce z tej bezradności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 27 września tego roku przeszłam na citalopram w dawce 10mg. Po 4 dniach weszłam ma 20 mg .czyli biorę 20 mg 10 dni.

edytka1976, wiesz jak na mój gust za szybko wskoczyłaś z 10 mg na 20mg .

Za szybko , za ostro, za wysoko,,, tak z nagła po 4 dniach na 20 mg ,, i stąd te bolesne sensacje .

Poza tym jest to wątek o ESCItalopramie , o Citalopramie rozmawiamy w innym miejscu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

Dawno mnie tu nie było ale czytam wpisy. U mnie w tym miesiącu minie trzy lata jak biorę Elicea 10mg i muszę przyznać,że jak do tej pory było okey tak teraz czuję niepokój być może to z powodu pogody,. W piątek mam wizytę . A tak na koniec to mam nerwicę lękową Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy duża jest różnica między dawką 10mg a maksymalną 20? Mój lekarz upiera się, że większą się stosuje tylko w wyjątkowych sytuacjach, a mi się wydaję, że przydałoby się coś więcej. Może ktoś powiedzieć z własnego doświadczenia albo podać linka do jakichś badań?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy duża jest różnica między dawką 10mg a maksymalną 20? Mój lekarz upiera się, że większą się stosuje tylko w wyjątkowych sytuacjach, a mi się wydaję, że przydałoby się coś więcej. Może ktoś powiedzieć z własnego doświadczenia albo podać linka do jakichś badań?

Ciekawy opis kazuistyczny pacjenta zażywającego 100 mg (sic!) cytalopramu:

 

http://old.ipin.edu.pl/fpn/aktualne/3-4/t22z34_7.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ciekawe. Niestety jestem teraz na oddziale dziennym i tutaj na eksperymenty nie mam co liczyć, stosuje się zasadę minimalnej dawki dającej jakikolwiek efekt i unikanie miksów. Za wolno to wszystko idzie. Jak się poczuję lepiej to się chyba wypiszę i wybiorę do poprzedniego dr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy duża jest różnica między dawką 10mg a maksymalną 20?

 

U mnie była spora różnica między 10mg, a 15mg.

Może nie wynika to z żadnych badań, może było to placebo, ale czułem się zdecydowanie lepiej.

Moim zdaniem nie zaszkodzi spróbować. Jeśli nie poczujesz się lepiej zawsze możesz wrócić do mniejszej dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

Dawno mnie tu nie było ale czytam wpisy. U mnie w tym miesiącu minie trzy lata jak biorę Elicea 10mg i muszę przyznać,że jak do tej pory było okey tak teraz czuję niepokój być może to z powodu pogody,. W piątek mam wizytę . A tak na koniec to mam nerwicę lękową Pozdrawiam.

 

Witaj krista

Ja też mam nerwicę lękową. Tylko ja biorę esci dopiero od 2,5 miesiąca.

Ja za każdym razem czuję niepokój jak zapowiada się deszcz. Dwa dni przed trzęsę się i czuję lęk.

Trzymam kciuki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie spróbuję większej dawki, ale będę musiał się namęczyć, żeby się na to zgodzili. Wczoraj wziąłem samowolnie 15 mg (5 mg wieczorem) i samopoczucie dużo lepsze zarówno wieczorem, jak i rano.

Różnica pomiędzy dawką 10 mg a 15 mg, jest bardzo niewielka, tym bardziej, że praktycznie jedynym mechanizmem działania escytalopramu (w przeciwieństwie do reszty SSRI) jest inhibicja SERT. Dawka 10 mg hamuje SERT w ok. 80%. Okupacja SERT pomiędzy w/w dawkami wynosi zaledwie kilka %.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ciekawe. Niestety jestem teraz na oddziale dziennym i tutaj na eksperymenty nie mam co liczyć, stosuje się zasadę minimalnej dawki dającej jakikolwiek efekt i unikanie miksów. Za wolno to wszystko idzie. Jak się poczuję lepiej to się chyba wypiszę i wybiorę do poprzedniego dr.
Po to się idzie do szpitala by testować duże dawki lub mixy leków, których psychiatra bałby się zapisać do domu bez możliwej całodobowej obserwacji, kto cię tam leczy studenci I roku?? :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie spróbuję większej dawki, ale będę musiał się namęczyć, żeby się na to zgodzili. Wczoraj wziąłem samowolnie 15 mg (5 mg wieczorem) i samopoczucie dużo lepsze zarówno wieczorem, jak i rano.

Różnica pomiędzy dawką 10 mg a 15 mg, jest bardzo niewielka, tym bardziej, że praktycznie jedynym mechanizmem działania escytalopramu (w przeciwieństwie do reszty SSRI) jest inhibicja SERT. Dawka 10 mg hamuje SERT w ok. 80%. Okupacja SERT pomiędzy w/w dawkami wynosi zaledwie kilka %.

A jeśli np. mam szybki metabolizm i t 1/2 jest mniejszy niz standardowy, czy w takich przypadkach nie sa potrzebne wyzsze dawki, zeby utrzymac odpowiednie stezenie w ogranizmie?

Rzeczywiście ciekawe. Niestety jestem teraz na oddziale dziennym i tutaj na eksperymenty nie mam co liczyć, stosuje się zasadę minimalnej dawki dającej jakikolwiek efekt i unikanie miksów. Za wolno to wszystko idzie. Jak się poczuję lepiej to się chyba wypiszę i wybiorę do poprzedniego dr.
Po to się idzie do szpitala by testować duże dawki lub mixy leków, których psychiatra bałby się zapisać do domu bez możliwej całodobowej obserwacji, kto cię tam leczy studenci I roku?? :mrgreen:

No wlasnie tak myslalem, ale po pierwsze przypadkowo trafiłem na oddział leczący psychozy, a po drugie jacyc tacy niechetni sa do eksperymentow. Nawet benzo nie chca za bardzo dawac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli np. mam szybki metabolizm i t 1/2 jest mniejszy niz standardowy, czy w takich przypadkach nie sa potrzebne wyzsze dawki, zeby utrzymac odpowiednie stezenie w ogranizmie?

Szybki metabolizm nie ma tutaj nic do rzeczy.

Żeby T1/2 (i AUC, ale już nie koniecznie inhibicja SERT) escytalopramu były różne musiałbyś mieć polimorfizm cytochromu p-450 (a dokładnie CYP2C19):

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19404631

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17625515

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16418702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co najmocniejsze paro anafranil czy esci ?
Ale na co? Wszystkie trzy są mocne. Anafranilu nie brałem, ale paro bardziej zwarzywia od esci i moim zdaniem jest bardziej przeciwlękowe.

To pytanie jest pozbawione sensu. W psychofarmakologii nie używa się pojęcia mocy, a nawet jeśli to w nawiązaniu do czego?

Porównanie przeciwlękowego działania escytalopramu i paroksetyny:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21035633

Looking for the influence of baseline anxiety on SSRI treatment effects, the authors showed that antidepressant efficacy of 20mg escitalopram was better than 40mg paroxetine for patients highly depressed with comorbid anxiety symptoms and that, contrary to paroxetine, escitalopram maintained sustained antidepressant activity in patients featuring increased baseline anxiety levels.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20067433

Patients with severe depression together with comorbid anxiety symptoms responded significantly better to treatment with escitalopram 20 mg compared with paroxetine 40 mg. Contrary to paroxetine, escitalopram maintained its efficacy with increasing baseline anxiety levels.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16946363

Escitalopram was efficacious in generalised anxiety disorder, 20 was not significantly superior to 10 mg/day. Escitalopram 10 mg was more efficacious than paroxetine.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16014329

Escitalopram 20 mg was significantly more effective than paroxetine 20 mg on 5 of the 6 symptom dimensions.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16075658

After 24 weeks of treatment, mean changes in HAMA scores were -15.3 and -13.3 for escitalopram and paroxetine, respectively (p = 0.13).

These results support the use of escitalopram as a first-line treatment for GAD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×