Skocz do zawartości
Nerwica.com

Motywy chorób psychicznych w kinie


Majster

Rekomendowane odpowiedzi

Dodaję : Wyspa tajemnic - reż. Martin Scorsese - genialna rola Leonardo DiCaprio.

Enen - główna rola Borys Szyc.

 

Oba filmy poruszają problemy natury psychicznej, ten pierwszy genialny, moim zdaniem jeden z lepszych fimów ever, ten drugi całkiem niezły jak na polskie kino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy o tym ktoś już pisał. Ja bardzo, bardzo lubię film Adam, jest o mężczyźnie z zespołem Aspergera. Jest świetnie zrobiony, bardzo wzruszający i naprawdę, bardzo wszystkim polecam!

tutaj link do poczytania o nim, nie przestraszcie się, że to komedia romantyczna bo moim zdaniem właśnie dość dobrze pokazuje życie takich ludzi i nie jest przesłodzona.

http://www.filmweb.pl/film/Adam-2009-475159

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lista filmów o tematyce zaburzeń umysłowych.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_featuring_mental_illness

Podział filmów ze wzgl. na zaburzenia:

Demencja, amnezja, agorafobia, zab. lękowe, autyzm, chad, depresja, zab. dysocjacyjne, zab. odżywiania, zab. obsesyjno-kompulsyjne, zab. osobowości (borderline, dyssocjalna, narcystyczna), schizofrenia, zab. uczenia się, zab. urojeniowe i inne psychotyczne, zab. nieokreślone.

 

 

Lista filmów kinowych z zaburzeniami psychicznymi (bez wyszczególnienia poszczególnych zaburzeń/chorób).

http://en.wikipedia.org/wiki/Mental_illness_in_film

z ostatnich lat:

# Peacock (2010)

# Shutter Island/Wyspa Tajemnic (2010)

# Temple Grandin (2010)

# Inception/Incepcja (2010)

# Black Swan/Czarny Łabędź (2011)

 

Lista książek z zaburzeniami psychicznymi

http://en.wikipedia.org/wiki/Mental_illness_in_fiction

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SHRINK ("Całe życie z wariatami") z 2009 z kevinem spacey i R.Williamsem

-wymienialiście go tu i dlatego postanowiłam obejrzeć ze względu na ciekawą fabułę.Mi bardzo się podobał,K.Spacey gra psychiatrę i psychoterapeutę,jego żona niedawno popełniła samobójstwo o czym jego najbliżsi przyjaciele dowiadują się pózniej.Pomaga nastolatce,która przeżyła podobną traumę.Ciekawy film.Specyficzny.W filmie oprócz tych więcej osób i wątków.

 

-- 11 kwi 2011, 12:14 --

 

"fISH TANK" 2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ogród Luizy "polski film,widziałam parę lat temu akcja ma miejsce w szpitalu psychiatrycznym z M.Dorocińskim Patrycją Soliman i Kingą preis...naprawdę polecam!!Z 2007 r,reż. Wojtyszko

Ja ten film uwielbiam! :D Widziałam kilka dni temu, jest świetnie grany. Ale umówmy się: To taka bajka o księżniczce zamkniętej w wieży. Luiza jest uroczą istotką, z jej emocjami wszystko w porządku, po prostu co jakiś czas ma halucynacje i się ich boi... Schizofrenia to choroba, z którą jest o wiele ciężej żyć. Poza tym, chorzy z reguły nie zachowują się jak Luiza, mają poważne problemy z emocjami, potrafią być zimni w stosunku do swoich bliskich, jakby odcięci od świata. :roll: W mojej opinii, to jest bardzo prawdziwy film o schizofrenii: http://www.filmweb.pl/film/Edmond-2005-229109 . Mnie się podobał, choć jak zauważyłam, mnóstwo użytkowników http://www.filmweb.pl go krytykuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"ogrod luizy" tak bardzo optymistycznie przedstawia i sprawia ,że widz lubi Luizę,a objawy wytwórcze schizofrenii tytuł. łuizy mocno odbiegaja, to fakt...spotkałam sie z wieloma ludzmi chorujacymi na schizofrenię

Zakończenie z happy endem .A oglądałam 2 razy i bardzo mi się podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam

Filmy:

:arrow: Hellen(2009)

Poukładane życie Hellen (dom,rodzina) rozpada się na skutek ciężkiej depresji na którą zapada bohaterka.

:arrow: Nigdy nie obiecywałem ci ogrodu pełnego róż (1977)

Kapitalna rola Kathleen Quinlan (Deborah).Nastoletnia dziewczyna chora na schizofrenię,szpital psychiatryczny,niesamowite wizje,psychoterapia.

:arrow: Wojaczek(1999)

Film biograficzny o tworzącym w latach 60-tych poecie Rafale Wojaczku, autorze mrocznym,wulgarnym a jednocześnie niezwykle wrażliwym,który chorował psychicznie (prawdopodobnie cyklofrenia).

:arrow: Król Śmierci(1990)

Seria samobójstw popełnianych przez ludzi chorych,zdesperowanych i przegranych.

:arrow: Let's Scare Jessica To Death(1971)

Kobieta z zaburzeniami psychicznymi.Dom na odludziu.To czego dośwadcza Jessica to nawrót choroby czy

może faktyczne zagożenie?

:arrow: Clean, Shaven (1993)

Samotność,schizofrenia,jeden z najbardziej dołujących filmów jakie widziałem.Nie ma w nim odrobiny życia

tylko wciągająca pustka.Do tego te głosy w głowie bohatera.

:arrow: Magic (1978)

A.Hopkins gra iluzjonistę brzuchomówcę występującego na scenie z lalką.Nie będąc w stanie udźwignąć

rosnącej popularności ucieka.Granica między rzeczywistością a fikcją zaczyna się zacierać.

:arrow: Szaleństwo króla Jerzego (1995)

Dramat króla Anglii Jerzego III,który popada w obłęd,traci kontakt z rzeczywistością i staje się

marionetką w rękach stronnictw politycznych.

:arrow: Twarzą w twarz(1976)

Psycholog Jenny Isaksson przeżywa załamanie nerwowe i depresję.Wspomnienia zamieniają się w halucynacje.

:arrow: Pięści w kieszeni(1965)

Włoska rodzina żyjąca na prowincji,znana w okolicy z problemów psychicznych,patologiczne relacje między

domownikami i narastający obłęd głównego bohatera.

:arrow: Za ścianą (1971)

Samotna kobieta w głębokiej depresji,wołanie o pomoc,ostateczna decyzja...

:arrow: Stay(2005)

Psycholog próbuje zapobiec samobójstwu nowego pacjenta, mającego dziwne prorocze wizje.

:arrow: Powrót idioty (1999)

Frantisek próbuje odnalezieżć się w społeczeństwie po opuszczeniu szpitala psychiatrycznego

:arrow: Naboer(2005)

Główny bohater sam nie zdaje sobie sprawy ze swoich czynów balansując na granicy jawy i snu.Brutalne sceny.

:arrow: Dom Durakov (2002)

Szpital psychiatryczny w Inguszetii i jego pacjenci w czasie wojny między Rosją a bojownikami

czeczeńskimi."Normalni"ludzie w wojskowych mundurach wypruwają sobie flaki.Kto tu tak naprawdę zwariował?

:arrow: Anioł przy moim stole(1990)

Utalentowana,zamknięta w sobie,krucha psychicznie dziewczyna z biednej wiejskiej rodziny pragnie zostać

pisarką.Historia życia kobiety przez lata leczonej w szpitalach psychiatrycznych,często niewłaściwie.

 

Teatr TV:

:arrow: Zbrodnia i Kara(1987)

Rodion Raskolnikow - jego depresja,paranoiczne poczucie misji,szalone idee i czyny.

:arrow: Wariat i zakonnica (1977)

Szpital psychiatryczny.Poeta wariat i ludzie odwiedzający jego celę.

:arrow: Freuda teoria snów (1991)

Lekko i pryjemnie dla zainteresowanych psychoanalizą.

:arrow: Noc Walpurgii albo kroki Komandora (1991)

Guriew-inteligent,filozof alhoholik,oryginał trafia do szpitala psychiatrycznego.

:arrow: Pogodzić się ze światem (1996)

Dziennik poety i pisarza Edwarda Stachury,w którym opisuje swoją chorobę psychiczną,próbę samobóczą i

pobyt w szpitalu psychiatrycznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojaczek świetny w ogóle jako postac , znał sie ze Stachura, Stachura go namawiał na skończenie studiów.

Postać Raskalnikowa juz mnie tak nie kręci cała książka jest dla mnie zbyt osadzona w realiach 19 .w,ale na pewno psychologicznie skomplikowany bohater , który na końcu jakby sie odradza. Jeszcze kilka filmów z Twojej listy widziałam a teatry również, w ogóle gratuluję gustu i wiedzy. :uklon: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy znacie może jakieś filmy z motywem autoagresji?

Szukałam trochę, ale nie znalazłam zbyt wielu pozycji. W sumie obejrzałam "Sekretarkę", która pozostawiła we mnie bardzo mieszane uczucia. No i "Trzynastkę" oglądałam. Znalazłam też ze dwa filmy, do których nie mogę znaleźć napisów... Może znacie coś jeszcze w tym temacie? (Mogą być nawet postaci epizodyczne...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałem,ze można nakręcić o tym film a jednak! :shock: Przecież wiem ze swojego doświadczenia ,że depresja i proces znikania ze społecznego życia rozwija się dokładnie tak.I właśnie takie "pomysły" rodzą się wtedy w głowie.Czyli ktoś już myślał to co ja?Jestem trochę mniej ...sam ...z tym czymś.Czy to może też film o Was :?:

 

"Człowiek, który śpi"(1974)

Do pobrania tutaj +opis filmu (kliknąć Pobierz.download> choć są też alternatywne linki)

http://alterkino.org/czowiek-ktory-pi

Asleep_1.jpg.f793d5dfacd8e3a94c488acdd13b168f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza wymienianymi klasykami, to widziałam też nowy film-SAMOTNOŚĆ LICZB PIERWSZYCH, niektóre rzeczy mi się może mniej podobały (może to,że mówią po włosku), ale i tak polecam, smutny, wciągający. Trudno mi teraz coś sensownie o nim napisać, ale naprawdę warto zobaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić dwa filmy na temat zespołu Aspergera:

 

Mozart and Whale:

[videoyoutube=xiRzwhb6d2E][/videoyoutube]

świetna komedia romantyczna

 

Adam:

[videoyoutube=92U6OnVZG3U][/videoyoutube]

To bardziej smutne.

 

W tym temacie znam też:

 

Ben X

[videoyoutube=0s3GR7QNo6g][/videoyoutube]

 

W kosmosie nie ma uczuć:

[videoyoutube=xW1lkjfCTgg][/videoyoutube]

 

Mary and Max:

[videoyoutube=MgRjB8PEDkM][/videoyoutube]

 

Bo mnie interesuje to zaburzenie bardzo, choć chyba tylko częściowo mogę mieć coś z tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×