Skocz do zawartości
Nerwica.com

BÓG - czy istnieje,jaki jest,nasze wyobrażenie


sbb88

Czy wierzysz w Boga?  

52 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wierzysz w Boga?

    • Tak, jestem wyznawcą kościoła latającego potwora spaghetti
      0
    • Tak, wierzę w Boga (hinduista)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (judaista)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (muzułmanin)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (chrześcijanin-inny odłam)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (protestant)
      1
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (prawosławny)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (katolik)
      19
    • Tak, jestem rycerzem Jedi
      2
    • Tak, ale go nie lubię (satanista, nihilista)
      1
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (wyznaję inną religię)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (ale nie wyznaję religii)
      2
    • Przykładam marginalne znaczenie do koncepcji Boga (buddysta)
      1
    • Tak, wierzę w Boga bezosobowego (deista/panteista itp.)
      6
    • Nie mam zdania/Niezdecydowany (agnostyk)
      9
    • Nie, Bóg nie istnieje (ateista)
      19


Rekomendowane odpowiedzi

juz, prawda Biblii nie można brać dosłownie ale ile ludzi tyle interpretacji . :)

Ale jestem przekonana ,że istnieje Ktoś ,Coś silnego czego człowiek nie jest w stanie ogarnąć rozumem .

Nazwano to Bogiem . Większość ateistów zdeklarowanych to cierpiący ludzie duchowo/fizycznie.

I wtedy odchodzą od wiary jaką wyznawali . Wiara nie opiera się na tym ,że wierzymy kiedy jest nam dobrze . Niektórzy pytali gdzie jest Bóg jak były wojny . No był tylko jak dał wolną wole i dal człowiekowi rozum to chce byśmy go używali . Jaki sens miała by wiara jakby Siła (Bóg) dwał nam znak na każdym etapie życia ? Przeczy to definicji wiary .I nie piszę tu tylko o Bogu katolików .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczy to definicji wiary .
Tylko zastanów się kto stworzył definicję wiary? To po prostu przykład psychomanipulacji. Wierzycie w to, że wiara bez dowodów to coś pozytywnego, że to dobre wierzyć w coś, czego nie można być pewnym.

Tylko skąd wiesz, że taka wiara ma sens, może to kłamstwo, że ślepa wiara to coś pozytywnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NoOneLivesForever, Wszyscy wierzący i niewierzący są ludżmi prawda.

Choć zachowana niektórych nie zasługują na miano człowieka.

Jasne zdarzają się psychomanipulacje ale nie tylko w religii więc nie ma co generalizować :)

Obojętne wierzy nie wierzy powinien być dobrym człowiekiem .I tyle. Dla niektórym, aż tyle :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Tylko przyjrzyj sie samemu stwierdzeniu "inteligentny projekt" w kontekście istoty wszechmocnej. Przecież inteligencja to niedoskonałość z samej swojej natury. Inteligencja mniejsza lub wieksza to wykorzystanie funkcji poznawczych w celu porządkowania świata. Inteligencja to narządzie do poruszania sie w naszym świecie. Cos nas ogarnia otacza i my przy uzyciu inteligencji staramy sie w tym świecie poruszać. Dokonujemy wyborów, które moga byc złe lub dobre. Jednak juz sam fakt że tych wyborów dokonujemy świadczy że inteligencja i fnkcje poznawcze nie daja nam oręża doskonałego, w sensie że nigdy nie mamy 100% pewności. Nawet gazela uciekająca przed lwem korzysta ze swojej inteligencji. Biegnąc kątem oka zauważy że lew jest w pewnym pkcie i zrobi zwrot. Jesli zrobi to o ułamek sekundy za pożno bedzie po niej.

inteligencja to atrybut istot takie jak my, żyjących w swiecie zamknietym przez prawa fizyki biologii... Jesli Bóg miałby byc inteligentny, to musiałby dokonywac wyborów. To świadczy o tym, że nie byłby doskonały. Oczywiście można powiedzieć że jest inteligentny doskonale, jednak to tak samo jak powiedzieć że zna liczbe nieskonczoną. Nie ma czegoś takiego jak inteligencja doskonała. Tak samo jak nie ma czegoś takiego jak szybkość doskonała, jak siła doskonała. Rozumiem stwierdzenie że świat jest projektem, tworem... jednak że jest projektem inteligentym to jest prymitywny nielogiczny antropomorfizm, przed którym kazda religia momoteistyczna przestrzegała. U ich fundamentów lezała ucieczka od tego myślenia. Rozum jest stworzony do porządkowania świata, ma pozwolić nam sie w nim poruszać, czuc pewniej. Rozum zapełnia luki przeróżnymi tworami.

Antropomorfizm to czysty prymitywny intelektualizm, a nie duchowośc. Duchowośc to wyzwolenie sie spod tego rozumowego skryptu.

Przecież wszystkie cechy ludzkie nie sa Boskie:). To takie proste i oczywiste dla wszystkich, jednak z automatu wiekszosć teistów uważa coś inego. W zasadzie trudno sie dziwić, skoro doktrynalnie Bóg katolicki to osoba, Bóg osobowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie co, Wszyscy jesteście niemądrzy....

każdy ma swoje zdanie... a tak na prawde po prostu trzeba być dobrym człowiekiem..

nie szowinistą; nie fanatykiem.. po prostu dobrym człowiekiem... brzmi banalnie? a jakie trudne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie co, Wszyscy jesteście niemądrzy....

każdy ma swoje zdanie... a tak na prawde po prostu trzeba być dobrym człowiekiem..

nie szowinistą; nie fanatykiem.. po prostu dobrym człowiekiem... brzmi banalnie? a jakie trudne...

nie wydaje mi się to jakieś bardzo trudne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się wydaje łatwe w teorii, ale jak teoria zostanie zderzona z życiem to niestety różnie wychodzi. Jak być dobrym człowiekiem, kiedy masz wybór: nauka/praca czy czas z rodziną, która Cię potrzebuje albo jak po trudnym rozstaniu się zachować kiedy wiesz, że ex ma kłopoty albo co robić kiedy nie masz kasy a ktoś bardzo potrzebuje Cię zobaczyć, jechać bez biletu czy stopem... Ja na przykład nigdy wtedy nie jestem pewna czy jestem dobrym człowiekiem czy nie. Nie wiem gdzie zaczyna się egoizm a kończy asertywność i jakie zasady warto łamać dla innych zasad... Gonitwa myśli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz,

 

Ta całość jako całość

 

dodam jedynie ,że ;

masło jest maślane .

a wszystkie fakt są autentyczny .

A mitologie dzielimy na ;zapomniane ,pamiętane i dążące do stania się mitologią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. To może całośc jako jedno coś i całość jako zbiór części. Z czego te czesci w swojej indywidualności działaja w rytm tego samego co całość. Pisałem w kontekście pewnej siły. Gdyby nie było tych częsci to i tak ta całośc by istniała i jej istota nie wiele by sie różniła.

Co do mitologii to kto ja tak dzieli? Co znaczy my? Co rozumiesz przez określenie mitologia? Cała Biblia jest dla ciebie mitologią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek składa sie z wielu połaczonych cześci tworzących mechanizm. Jesli jedna z tych cześci sie zepsuje cały mechanizm sie psuje. To działanie mechanizmu mozna nazwać jakąś zasadą, lub kluczem wedłóg którego ten mechanizm działa. Taki mechanizm jest nastawiony na konkretny cel i konkretny wynik. Mi chodzi o mechanizm doskonały, w sensie takim że jego działanie nie jest skonkretyzowane. Celem jego działania jest samo działanie. A raczej jego istnienie jest wynikiem działania, a nie odwrotnie. Taki mechanizm jest jakoby przesiąkniety tym pierwotnym..."czyms" i bedąc zmienny zawsze bedzie działać. Mechanizm jako całość jest zdeterminowany tym pierwotnym tchnieniem, podobnie jego czesci składowe wchodzace w skład wiekszych całości działają wedłóg tej samej pierwotnej zasadady.

Najogólniej. Powtsaje wszechswiat

1 Era Plancka. Nie umiemy opisać co sie działo

2 Era hadronowa.

3 Era leptonowa.

4 Era promieniowania

5 Era gwiazdowa

6 Powstaje nasze słońce. Powstaje nasza planeta. Zachodza pewne mechanizmy i powstaja pewne organizmy, potem w koncu powstajemy my.

 

Nasze życie jest bezposrednio zdeterminowane i zależne od słońca, wody itd... Jednak to wszystko od czego zależymy powstało wedłóg pewnej zasady("na poczatku było słowo")

Wedłóg tych samych zasad funkcjonujemy my. Jest jeden Bóg, który zastepuje Boga słońce, Księżyć, Bóg urodzaju Bóg piorunów itd... Choć nie przeżyjemy bez słonca, to żyjemy wedłóg regół wedłóg których zyje tez słonce. Słońce nie jest Bogiem. Ta regóła przenika cały wszechswiat. Wszystkie jego składowe od najmniejszych, które składają sie na wieksze. Te z kolei na jeszcze wieksze aż dochodzimy do całości jaką jest wszechswiat(bez znaczenia czy obecna jego wizja jest prawidłowa czy nie).

 

http://www.ingeneza.com/pl_ingeneza.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

buzka ""problem zaczyna się kiedy ktoś traktuje to wszystko serio a w dodatku wychowuje się w religijnej rodzinie :("

 

Wychowałam się w religijnej rodzinie, bardzo ją kocham i każdemu bym takiej życzyła. Naprawdę są prawdziwsze problemy niż takie dumania na bazie uprzedzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy religia wpływa na kształtowanie się męskich i kobiecych postaw?

 

Jeśli przyjrzymy się świętym mężczyznom, znajdziemy wiele cech, które mogą przydać się dorosłemu mężczyźnie. Rzecz w tym, żeby prezentować szeroki repertuar tych cech, a nie sprowadzać ideał mężczyzny do pokornego Józefa czy cukierkowego Jezusa. Przecież Jezus był też wojowniczy: rozwalił stoły przed Świątynią i zrugał handlarzy. Był prawdziwym mężczyzną.

 

Rzadko tak o Jezusie myślimy.

 

Wolimy Go widzieć jako zniewieściałego mężczyznę, który jest tak litościwy, że zachowuje się jak fajtłapa. Bycie wrażliwym nie oznacza bycia słabeuszem, który dopuszcza do nadmiernej zuchwałości i rozpasania. Niezaj-mowanie stanowiska, gdy komuś dzieje się krzywda, gdy naruszane są pewne zasady, to brak wzorców i tchórzostwo.

 

Dedykuje ten fragment wywiadu z Dr Z. Dudkiem Ahmatowi, który pisał że Jezus był ostatnim i jakoby frajerem doskonałym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz, Ale gdzie w tym wszystkim ,miejsce na system religijny i kastę kapłańska .

Każdy rolnik wie kiedy jest które przesilenie i jaka data jest data graniczna dla wegetacji . Ot cały system wierzeń solarnych .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz, nie ,dziwi mnie cos innego .

Większość wiar oparta jest na kulcie solarnym i tu należny dopatrywać się archetypu Boga .

jestem zdziwiony ,jedynie tym że ewoluujemy i nie potrafimy pozbyć się pasożytniczej kasty kapłańskiej .

dziwi mnie ,że oddajemy kult ;obrazom,rzeźbom,budynkom,relikwią w tych budynkach przetrzymywanym .

 

Wiesz ile na świecie jest palców świętego Wojciecha ?( musiał być nieźle zmutowany )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Dla mnie ksiądz to koleś co jak stanie na palcach i wyciągnie rękę do góry, to nawet po pietach nie posmyra tego za którego sie podaje/ widza go inni.

Chodzi mi o to, że piekarz może być bardziej uduchowiony i zyciowo madry niż kaiądz.

Napisałem wielki post i skasowałem, bo nie wiem. Jest wiele teorii, ja mam wiele pomysłów... ale to w zasadzie i tak nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dedykuje ten fragment wywiadu z Dr Z. Dudkiem Ahmatowi, który pisał że Jezus był ostatnim i jakoby frajerem doskonałym

 

Nigdzie czegoś takiego nie napisałem,juz,nie użyłem tego słowa w stosunku do Jezusa.

Jest w ST o Jezusie tak:"Nie złamie trzciny nadłamanej,nie zgasi knotka o nikłym płomieniu"

Ale to co cytujesz,to też prawda.

Ale Jezus też sam mówi:""Uczcie się ode mnie,bo jestem cichy i pokornego serca"-i to też prawda.

Ale po naszemu-ktoś to się nie broni na sądzie,gdy jest do tego niewinnie oskarżany to kto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×