Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jak odczuwacie emocje na lekach ?


cynthia

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie leki bierzecie/braliście i jak się po nich czujecie/czuliście?

Jake macie, czy mieliście skutki uboczne?

Na co się leczycie?
Aktywizowały was, czy wręcz przeciwnie: uspokajały, przymulały i sprawiały, że nie mieliście na nic siły i ochoty?

 

Na moją chorobę i zaburzenia leki działają uspokajająco, nasennie, tłumią emocje przez to czuję brak empatii, brak chęci do życia i anhedonię.
Czuję się jak w tytule: Jak zombie. Zombie na haju. Leki tłumią objawy chorobowe, ale sprawiają, że jestem pusta, nie mam chęci do życia, nie mam motywacji.
Jestem spowolniona ruchowo, brak mi równowagi, nie mówiąc o skutkach ubocznych. Ale na swój pokręcony sposób działają. Czasami zastanawiam się, czy warto.

 

A jak to u was jest z lekami? Jacy byliście przed braniem leków i jacy jesteście teraz?

Odczuwacie jakieś zmiany wewnętrzne, czy zewnętrzne?

Chciałabym, by każdy tutaj na chwilę przysiadł i zastanowił się jaką rolę przyjęły leki w jego życiu.

Jak te życie w chorobie się zmieniło. Na lepsze, czy na gorsze?
Jesteście zadowoleni z efektów końcowych? Jak to wpłynęło na waszą osobowość?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyyy, u mnie wszelkie leki zamulające, załączające tryb zombie odpadają i jeśli jakiś się trafi to jest z automatu odstawiany przez moją lekarkę.

 

16 minut temu, cynthia napisał(a):

Jak te życie w chorobie się zmieniło. Na lepsze, czy na gorsze?
Jesteście zadowoleni z efektów końcowych? Jak to wpłynęło na waszą osobowość?

U mnie ciężko stwierdzić co jest zasługą leków a co terapii, przy czym terapii jednak przypisuję większe zasługi niż lekom. Leki swego czasu przytłumiły moją impulsywność, to była jedna z zauważalnych zmian. No i swego czasu jeden lek mnie wyciągnął z poważnych m.s., poza tym ja niespecjalnie uzależniam swoje samopoczucie od leków. Jak mam gorszy czas to raczej nie biegnę od razu do lekarza, tylko obserwuję co się będzie działo dalej. Przeważnie mija bez interwencji farmakologicznej, zresztą moja lekarka niespecjalnie jest chętna  na zmiany w lekach, bo zestaw, który mam obecnie jest optymalny i w mojej opinii i w jej, zarówno pod względem dawek, braku skutków ubocznych i obciążania narządów typu wątroba/nerki etc., ale ja jestem na raczej na lekach uznawanych za te "słabsze". A nawet jeśli coś dołącza do zestawu to przeważnie przejściowo, na 2-3 miesiące i koniec.

Czy jestem zadowolona z efektów? Tak. 

Czy leki wpłynęły na moją osobowość? Nie.

Czy terapia wpłynęła? Tu zależy jak na to patrzeć. I tak i nie. Mojego charakteru czy temperamentu ani leki ani terapia nie zmieniły jakoś, zmieniły za to komfort życia i jego jakość ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłaś ciekawy i potrzebny temat. Swojego rodzaju temat zbiorczy dotyczący wszystkich stosowanych leków i ich działania w naszych chorobach.

 

Leczę się na zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane oraz zaburzenia snu.

Długo się wzbraniałem przed przyjmowaniem jakichkolwiek psychotropów, pomimo że staczałem się w dół ze zdrowiem psychicznym to przez lata miałem przeświadczenie, że zawsze dam sobie radę i nie potrzebuję pomocy. Przyszedł jednak moment, że po fachową pomoc sięgnąłem i zacząłem się leczyć. Generalnie uważam, że leki, które przyjmowałem pomogły w moich objawach, zależy też w jakich celach i w na jakim etapie mojego leczenia były przyjmowane, jedne aktywizowały, inne uspokajały. Jeżeli czułem, że coś mi ewidentnie szkodzi i ma duże skutki uboczne to w porozumieniu z lekarzem odstawiałem.

 

Może wymienię najpierw listę leków, które przyjmowałem przynajmniej przez miesiąc, na co przyjmowałem oraz moje odczucia na temat każdego. Nie jest tego aż tak dużo, więc mam nadzieję, że nie napiszę elaboratu 😄

 

Tisercin (Lewomepromazyna) - dawka od 25 do 75 mg dziennie, głównie w celach nasennych, stary lek, dużo skutków ubocznych, ale sen po nim bardzo dobry i głęboki. Samopoczucie w ciągu dnia przy regularnym stosowaniu również przyzwoite, odnosiłem wrażenie, że nawet lekko przeciwdepresyjne. Nie byłem w stanie stosować tego na dłuższą metę, ponieważ kastrował mnie, a nie chciałem czuć się jak impotent w tak młodym wieku.

 

Perazin (Perazyna) - dawka 25 mg 3 razy na dobę - swojego czasu jak pozwalałem sobie ze stymulantami to lekarz przepisał aby wyciszyć moje myśli i generalnie ustabilizować mi głowę, bo już momentami miałem nieciekawe myśli. Efekty odczuwalne, tą funkcję którą ten lek miał spełnić to spełnił, ale czułem się na nim raczej depresyjnie, brak chęci do czegokolwiek, anhedonia (prawdopodobnie również wskutek odstawki stymulantów).

 

Estazolam 2mg - świetny lek nasenny, sen po nim głęboki i niezwykle odprężający, samopoczucie w ciągu dnia również bardzo dobre, niestety uzależnia...

 

Trittico CR (Trazodon) - dawka od 25 do 150 mg na dobę; potencjał nasenny u mnie mizerny, niezależnie od dawki, przeciwdepresyjnie też średnio, niby coś tam działał, ale dziwnie się na nim czułem, niby uspokojony, a zarazem pobudzony, ciężko to opisać, lekarz bardzo dobrze mi go zarekomendował w kontekście moich zaburzeń, ale wspólnie stwierdziliśmy, że to jednak nie dla mnie

 

Miansec (Mianseryna) - dawka od 10 do 30 mg; był czas że ten lek bardzo dobrze działał na moją bezsenność, stosowałem go w zasadzie bardziej bądź mniej regularnie przez kilka lat. Wspaniałe, realistyczne sny, można było nieraz po tym spać i spać, a wstawać z łóżka wcale się nie chciało. Z istotnych skutków ubocznych to zwiększenie apetytu, co u mnie akurat było niekorzystne. Zrezygnowałem na razie z tego leku, bo jako świeżo upieczony rodzic nie mam czasu żeby przesypiać tak dużo jak wcześniej, miansa niestety dość długo przymula po przebudzeniu. Działanie przeciwdepresyjne znikome, jeżeli już to przy dawce 30mg czułem lekką poprawę nastroju.

 

Mirtor (Mirtazapina) - dawka 15 mg; działanie nasenne podobne jak w przypadku mianseryny, czyli dobre, ale po kilku miesiącach regularnego stosowania sukcesywnie słabło, ponadto wywoływała u mnie zespół niespokojnych nóg. Przeciwdepresyjnie ciekawy lek, czułem wyraźne działanie, ale też po jakimś czasie zaczęła mnie zbyt mocno pobudzać, nie w tą stronę, której potrzebowałem. Z tym, że ja nigdy nie brałem mirty solo, tylko z wenlafaksyną. Również wzrost apetytu, dodatkowo pogorszenie wyników prób wątrobowych (mam problemy z wątrobą).

 

Hydroksyzyna dawka od 25 do 100mg na dobę; delikatne działanie przeciwlękowe, doraźnie ciekawa propozycja, ale jako dodatek do innych leków, solo raczej niewiele zdziała, u mnie w pewnym momencie okazała się przydatna

 

Alprox (Alprazolam) dawka od 0,25 do 2 mg na dobę; cóż klasyka gatunku, w kilkanaście minut pozbawiała mnie wszelkiego napięcia i lęku, ale niestety jest to uzależniający psychotrop, szybko rośnie tolerancja i czułem się po tym nieco ogłupiony, po prostu czuć ten chemiczny spokój na krótką chwilę, później znowu to samo albo gorzej

 

Solian (Amisulpryd) dawka 100 mg rano; dołożony jako komponenta przeciwdepresyjna, ciekawy lek, z jednej strony czułem lekkie uspokojenie, nawet senność (trzeba było wypić kawkę żeby ją zasłonić), z drugiej strony miłą chęć do działania, entuzjazm. Miał ten lek w sobie coś interesującego, przynajmniej dla mnie. Niestety po kilku tygodniach przestał działać, nie było już tego pozytywnego efektu.

 

Alventa (Wenlafaksyna) dawka od 75 do 150 mg rano; chyba najlepszy lek jaki stosowałem, w zasadzie przyjmuję go od 2015 roku z pewnymi przerwami. Wyciągnął mnie z niezłego bagna, pierwsze miesiące na tym leku to była bajka, czułem się świetnie, bardzo ładnie mnie aktywizował, a przy okazji tłumił wszelkie lęki, depresje i generalnie miałem po tym bardzo dobry nastrój. Stosuję do dzisiaj, nie działa już tak jak kiedyś, niemniej jednak cenię sobie ten lek, bo ma ogromny potencjał i dużo mi pomógł. Ze skutków ubocznych to pocenie się, szczególnie nocą, wzrost poziomu cholesterolu, podwyższone ciśnienie, pogorszenie wyników z badań wątroby. Niemniej skutki uboczne były dla mnie w przypadku tego leku zawsze na poziomie akceptowalności w stosunku do efektu terapeutycznego.

 

Ketrel (Kwetiapina) dawka od 25 do 150 mg; głównie w celach nasennych. Dobry lek, który jest w stanie dać mi zawsze chociaż chwilę snu. We większych dawkach sen nadal bardzo dobry, przy okazji aktywizacja w ciągu dnia, większa pewność siebie i takie poczucie, że wszystko będzie dobrze. Chociaż zdarzało się też, że aktywizował mnie za bardzo (przy dawce 150 mg). Niestety u mnie dość mocno podnosi cholesterol, przy większych dawkach niekorzystnie wpływa na glikemię, podwyższa próby wątrobowe, dlatego muszę uważać na ten lek, w ogóle nie jest mi wskazany, ale przyjmuję aktualnie 50 mg na sen co jest pewnym kompromisem.

 

Egzysta (Pregabalina) dawka 75 mg 2 razy dziennie - przyjmuję od niedawna, czuję że trochę pomaga mi w lękach, nieco je tłumi, niemniej jednak to jeszcze nie jest to czego potrzebuję. Ze skutków ubocznych odczuwam na razie jedynie częstsze oddawanie moczu, może lekkie obniżenie koncentracji i lekkie pogorszenie pamięci krótkotrwałej.

 

W moich zaburzeniach pomaga również terapia, na którą wybrałem się 2 lata temu, swoją drogą głównie w celu pogrzebania trochę w moim dzieciństwie i wyjaśnieniu pewnych spraw z tamtego okresu. Chciałem to zrobić przede wszystkim dla mojej rodziny, żeby nie popełnić błędów, które wystąpiły w moim rodzinnym domu i żeby w przyszłości być dobrym ojcem. Przy okazji na terapii wyszło mnóstwo innych tematów, które gdzieś tam cały czas przepracowujemy z lepszym bądź gorszym skutkiem. Terapia to wartościowe przedsięwzięcie, każdy kto ma problemy ze sobą powinien jakąś odbyć, tak uważam. Ponadto żona jest również w pewnym sensie elementem mojej terapii, ponieważ jest całkowitym przeciwieństwem mnie w zakresie zdrowia psychicznego. Jest niezwykle spokojna i zrównoważona emocjonalnie i wielokrotnie mnie uspokaja i równoważy. Kiedyś myślałem, że to się nie uda, że zbyt mocno się różnimy, ale teraz po latach widzę jak bardzo jej potrzebuję w swoim życiu i jak bardzo mnie zmieniła na lepsze. Moja terapeutka również jest tego zdania, że żona jest istotnym elementem mojej terapii. Co jeszcze mogę powiedzieć, jestem wierzący, a nawet praktykujący, wiara ma duże znaczenie w moim życiu i niejednokrotnie bardzo mi pomogła, zawsze w najtrudniejszych momentach mojego życia dostałem pomoc z góry kiedy o to mocno prosiłem. Aktualnie niestety czuje się zablokowany, nie potrafię poprosić o pomoc, nie wiem dlaczego, chyba proza życia codziennego, jego szybkość i nieustanna presja powoduje, że nie potrafię się zatrzymać i z powrotem ukierunkować się na Pana Boga. Mam nadzieję, że kiedyś znowu mi się uda.

 

Tak więc podsumowując, generalnie uważam, że jeżeli ma się problemy ze zdrowiem psychicznym to warto stosować leki, ponieważ potrafią w istotnym stopniu dźwignąć nasze samopoczucie, pomoc zebrać się w sobie i załagodzić ból psychiczny. Wszyscy jak tu jesteśmy chyba wiemy co to za ból i jak potrafi zdegradować nasze życie. Wszyscy również mamy świadomość, że przyjmowanie leków to swojego rodzaju bilans zysków i strat, bo niestety większość daje skutki uboczne, na każdego działają inaczej, kwestia w jakim zakresie te uniedogodnienia są dla nas akceptowalne.

Na ile same leki mi pomogły/pomagają ciężko jednoznacznie powiedzieć, bardziej jest to suma wszystkich działań i zmiennych, o których pisałem wyżej, natomiast mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że leki pełniły i pełnią w moim procesie leczenia istotna rolę. Nie rozwiązały problemów, ale pomogły i dały siłę do walki z nimi. Aktualnie u mnie nie jest zbyt dobrze, wciąż się stresuję i denerwuję, muszę znowu poszukać jakiejś drogi, ale nie tracę nadziei, walczę i życzę Wam również siły do walki.

 

Usłyszałem kiedyś pewną mądrość życiową, która bardzo do mnie przemawia, być może do Was też trafi - "Najtrudniejszą walkę jaką masz do stoczenia to walka ze samym sobą" Pozdrawiam

 

 

 

 

Edytowane przez mateo7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, cynthia napisał(a):

Jakie leki bierzecie/braliście i jak się po nich czujecie/czuliście?

Jake macie, czy mieliście skutki uboczne?

Aktualnie normotymik, antydepresant i neuroleptyk. Czuję się dobrze, w porządku. Na początku wprowadzania każdego z leków miałam różne skutki uboczne, ale przeszły, więc nie narzekam. Co do leków, które brałam- przeszłam przez pół tablicy Mendelejewa i były lepsze i gorsze zestawy, mój aktualny wydaje się całkiem ok.

20 godzin temu, cynthia napisał(a):

A jak to u was jest z lekami? Jacy byliście przed braniem leków i jacy jesteście teraz?

Odczuwacie jakieś zmiany wewnętrzne, czy zewnętrzne?

Chciałabym, by każdy tutaj na chwilę przysiadł i zastanowił się jaką rolę przyjęły leki w jego życiu.

Jak te życie w chorobie się zmieniło. Na lepsze, czy na gorsze?
Jesteście zadowoleni z efektów końcowych? Jak to wpłynęło na waszą osobowość?

Przed leczeniem nie sądziłam, że dożyję swojego aktualnego wieku, więc myślę, że to wiele mówi o tym, jak było kiedyś. Mój charakter się nie zmienił jednak, wciąż jestem tym samym człowiekiem, z tymi samymi zasadami. Ponieważ objawy pojawiły się u mnie w młodym wieku, bo już w podstawówce, to ciężko mi powiedzieć jak było wcześniej- niewiele pamiętam i cóż, dzieciństwo jak to dzieciństwo. Wciąż jestem na etapie dobierania leków tak po prawdzie. Aktualny stan jest całkiem świeży- mam nadzieję, że taki już zostanie, ale póki co jestem zadowolona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Zadałaś ogrom ważnych pytań. No to po kolei 🙂

 

21 godzin temu, cynthia napisał(a):

Jakie leki bierzecie/braliście i jak się po nich czujecie/czuliście?

Teraz biorę kwetiapinę 300mg, lamotryginę 200mg i flupentyksol 1mg. Czuję się po nich bardzo dobrze. Czuję, że żyję. Emocje nie przejmują nade mną kontroli, dzięki czemu mam jaśniejsze myślenie, bez niepotrzebnych, dezorganizujących go emocji. Ułatwiają mi też uczestnictwo w terapii, która jest dla mnie równie ważna, co przyjmowanie leków przy moich zaburzeniach. Nie wyobrażam sobie na chwilę obecną życia bez leków, choć chciałbym je w przyszłości odstawić. 

 

21 godzin temu, cynthia napisał(a):

Jake macie, czy mieliście skutki uboczne?

Przy kwetiapinie miałem zatrzymanie moczu i zaparcia. Lekarz wobec tego zmniejszył dawkę i teraz nie mam takich objawów. Po dorzuceniu lamotryginy do kwetiapiny nie odczuwałem żadnych skutków ubocznych. Po dorzuceniu flupentyksolu przez pierwszy tydzień zdarzały mi się lekkie i przemijające bóle głowy oraz lekkie zmęczenie za dnia. No i też pewne zmniejszenie libido i wrażliwości na bodźce seksualne, ale to dla mnie niewielka szkoda, w porównaniu do tego, jak bardzo mi pomagają. 

 

21 godzin temu, cynthia napisał(a):

Na co się leczycie?

Prawdopodobnie na zaburzenie schizotypowe. Ale jestem w trakcie pogłębionej diagnozy cały czas.

 

21 godzin temu, cynthia napisał(a):

Aktywizowały was, czy wręcz przeciwnie: uspokajały, przymulały i sprawiały, że nie mieliście na nic siły i ochoty?

Sama kwetiapina z lamotryginą nie pomagały mi w aktywizacji. Bardziej mnie uspokajały, tłumiły. Po dorzuceniu flupentyksolu dostałem bardzo dobrej aktywizacji.

 

21 godzin temu, cynthia napisał(a):

Czasami zastanawiam się, czy warto.

Jeśli masz stwierdzoną chorobę psychiczną (schizofrenia, ChAD, depresja) to leki będą u Ciebie podstawą leczenia i będziesz musiała je brać przez bardzo długi czas, z dużym prawdopodobieństwem nawet do końca życia. Na co się leczysz? Jakie leki bierzesz teraz?

 

21 godzin temu, cynthia napisał(a):

Jacy byliście przed braniem leków i jacy jesteście teraz?

Przed braniem leków (i zarazem przed odpowiednią psychoterapią) byłem bardzo wrażliwy emocjonalnie, myślenie miałem bardzo rozbiegane, chaotyczne, dopadały mnie bardzo dziwne lęki, wycofywałem się z kontaktów społecznych, miałem obsesyjne i kompulsywne myśli, manieryzmy ruchowe, mówiłem do siebie. Leki wszystkie te objawy porządnie zlikwidowały. Teraz mam więcej chęci do życia, chce mi się wychodzić z domu, robić sobie dobry obiad, uprawiać sport, prawie nie mam lęków, życie nabiera sensu, nie boję się przyszłości. 

 

21 godzin temu, cynthia napisał(a):

Odczuwacie jakieś zmiany wewnętrzne, czy zewnętrzne?

Wewnętrznie to na pewno zlikwidowanie chaosu myśli i emocji. Zewnętrznie to większa aktywizacja, chęci do życia, nie mówię do siebie, nie mam manieryzmów ruchowych, zachowuję się dużo bardziej normalnie. Na te "zewnętrzne" objawy pomógł najbardziej flupentyksol. Na wewnętrzne zaś kwetiapina i lamotrygina. 

 

21 godzin temu, cynthia napisał(a):

Jak te życie w chorobie się zmieniło. Na lepsze, czy na gorsze?

Żyje się znacznie lżej z danym zaburzeniem, prawie jakby tego zaburzenia w ogóle nie było. U mnie jest zmiana na lepsze zdecydowanie.

 

21 godzin temu, cynthia napisał(a):

Jesteście zadowoleni z efektów końcowych?

Jak najbardziej 🙂

 

21 godzin temu, cynthia napisał(a):

Jak to wpłynęło na waszą osobowość?

Leki nie wpływają na osobowość, żaden lek nie zmieni osobowości. To trzeba wiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarekWawka01 napisał(a):

Na co się leczysz? Jakie leki bierzesz teraz?

Ja leczę się na schizofrenię paranoidalną i schizoidalne zaburzenia osobowości. Biorę kolejno: Lamotrigina, fluoksetyna, klozapina, risperon.

Dziękuję wszystkim za wyczerpujące wypowiedzi. 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dryagan napisał(a):

@cynthia dla mnie z Twojego zestawu najgorszy był rysperydon (brałem rispolept). Miałem kilka razy podejście do tego leku i za każdym razem masakra. O dziwo clozapol depot toleruję w miarę dobrze (biorę od jakiegoś czasu)

U mnie risperon znika w gąszczu skutków ubocznych wynikających z klozapolu i nawet nie wiem, czy mam jakieś czy nie.

A po klozapolu masz jakieś skutki uboczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku trochę muliło, miałem zawroty i bóle głowy, ale wtedy brałem większe dawki. Teraz boję się tylko prowadzić samochód na dłuższe trasy. Z tym, że ja biorę w zastrzyku raz na miesiąc. Jakoś się przyzwyczaiłem. Do rispoleptu nie mogłem - miałem chyba wszystkie uboki z ulotki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Dryagan napisał(a):

dla mnie z Twojego zestawu najgorszy był rysperydon (brałem rispolept). Miałem kilka razy podejście do tego leku i za każdym razem masakra.

U mnie też rispolept jest skreślony. Nie lubię tego leku. Miałam 2 podejścia i oba spalone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cynthia napisał(a):

Ja leczę się na schizofrenię paranoidalną i schizoidalne zaburzenia osobowości. Biorę kolejno: Lamotrigina, fluoksetyna, klozapina, risperon.

 

Skoro masz stwierdzoną schizofrenię paranoidalną to leki koniecznie musisz brać, by zlikwidować objawy choroby. Lamotrygina i fluoksetyna są dobrymi lekami przy schizoidalnych zaburzeniach osobowości. Z kolei klozapinę to już dostałaś typowo na schizofrenię. Porozmawiaj z lekarzem o możliwości redukcji obecnego zestawu lekowego do jak najmniejszej liczby leków i jak najmniejszych dawek. Najlepiej jest zostawać na jednym i skutecznym neuroleptyku. 

Edytowane przez MarekWawka01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MarekWawka01 napisał(a):

Porozmawiaj z lekarzem o możliwości redukcji obecnego zestawu lekowego do jak najmniejszej liczby leków i jak najmniejszych dawek.

Biorę maksymalnie najniższą dawkę leków, na których mi nie odwala. Lekarze boją się schodzić bardziej. I tak, wiem, że leki raczej do końca życia będę brać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2023 o 19:26, cynthia napisał(a):

Jakie leki bierzecie/braliście i jak się po nich czujecie/czuliście?

Leczę się w sumie od dziecka, czyli bardzo bardzo długo. 

Leki brałam różne.

Hydroksyzyna, setaloft, miansec, Xanax, relanium i jeszcze jakieś których nazw nie pamiętam już. W tamtym czasie czułam się strasznie, praktycznie nie wstawałam w łóżka, nie chciałam z nikim rozmawiać, nie chciałam nawet patrzeć na swoje dzieci, byłam warzywem. Leki pomogły mi wyjść na prostą. Minusy też były, uzależnienie od Xanaxu. Reszta mnie mega muliła. Przytyłam ale to raczej była kwestia tego że nie chciało mi się nic robić. 

Później zaczęłam brać parogen. Po nim byłam mega zamulona, ciągle bym spała, nic mi się nie chciało. Najchętniej nie wychodziła bym z domu.

Obecnie również jestem na paro plus esci. Paro mnie muli, nie mam na niej sił by się zebrać i coś robić. Ale dzięki esci zaczęłam trochę się mobilizować. 

W dniu 6.09.2023 o 19:26, cynthia napisał(a):

Jake macie, czy mieliście skutki uboczne?

Chyba większość z ulotki😅 ale szczególnie to były senność, nudności, bóle głowy, zawroty głowy, pogorszenie wzroku, szumy, mrowienia ciała, wolniejsze myślenie, biegunki.

W dniu 6.09.2023 o 19:26, cynthia napisał(a):

Na co się leczycie?

Nerwica lęku uogólnionego z napadami paniki. Wcześniej to była głównie depresja i nerwica. 

Po za tym mam inne choroby.

W dniu 6.09.2023 o 19:26, cynthia napisał(a):

Aktywizowały was, czy wręcz przeciwnie: uspokajały, przymulały i sprawiały, że nie mieliście na nic siły i ochoty?

To zależy. Paro mnie wycisza i przymula, często brak mi sił. Ale jak biorę do tego esci to dodaje mi trochę motywacji by coś zrobić.

W dniu 6.09.2023 o 19:26, cynthia napisał(a):

Jacy byliście przed braniem leków i jacy jesteście teraz?

Tutaj było różnie. Od dziecka jestem znerwicowana. W szkole raczej byłam spokojna, zawsze gdzieś z boku. Bałam się ludzi. Później trochę się to zmieniło. Jako nastolatka byłam duszą towarzystwa. Lubiłam kontakt z ludźmi, zabawy, śmiech itp. Później gdy znowu łapała mnie choroba robiłam się jak zombi, bez uczuć, unikałam ludzi, traciłam sens życia.

Teraz powoli zaczynam wracać do moich wariactw 😅 uśmiecham się, żartuje, rozmawiam z ludźmi.

W dniu 6.09.2023 o 19:26, cynthia napisał(a):

Jak te życie w chorobie się zmieniło

Przez moją chorobę straciłam sporo znajomych bo przestałam się spotykać z nimi, a nawet rozmawiać. Nie miałam ochoty tego robić. Często mam też wyrzuty sumienia że moją chorobą krzywdzę swoje dzieci, bo muszą patrzeć na taką matkę, która panikuję, która się boi, która " umiera" milion razy dziennie, która mówi tylko o chorobach, która boi się wyjść z nimi nawet na spacer. Wiem że oni mnie wspierają, i nie myślą tak jak ja, mówią mi że ich nie krzywdzę ale moja głowa mówi mi co innego. 

Na szczęście gdy leki zaczynają działać to ja zaczynam wracać. Prawdziwa ja nie to zombi.

W dniu 6.09.2023 o 19:26, cynthia napisał(a):

Jesteście zadowoleni z efektów końcowych?

Myślę że tak, bo gdyby nie leki to już dawno temu nie było by mnie wśród żywych. 

W dniu 6.09.2023 o 19:26, cynthia napisał(a):

Jak to wpłynęło na waszą osobowość?

Nie zmieniło to mojej osobowości. Ja po prostu wracam do prawdziwej siebie. Do tej wesołej, lubiącej żarty babki a nie przygnębionej baby. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od kilku lat biorę duloksetynę. Leczę się na depresję. Wcześniej przez kilka lat brałem Asentrę.

 

Skutków ubocznych nie mam jakichś uciążliwych. Trochę potliwość, ale to nic w porównaniu z efektami depresji.

 

Sądzę, że gdyby nie te leki to albo wylądowałbym w szpitalu, albo się zabił. Bardzo mi pomagają.

 

Ja mam bardzo utrudniony wgląd we własne emocje i o tym, że te leki mogą przytępiać moje emocje dowiedziałem się dopiero porównując mój stan z tym co opisują inne osoby. Faktycznie, człowiek uodparnia się na pewne źle odczucia, ale na dobre też. W efekcie jak to ktoś napisał "nie czuję, po prostu sobie jestem". Ja prawdopodobnie będę musiał taki stan rzeczy zaakceptować na zawsze. W każdym razie jest to 100 razy lepsze niż silna depresja.

 

Piotrek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, cynthia napisał(a):

Nie myślałeś nad terapią? Taka terapia mogłaby pomóc zrozumieć swoje emocje.

Byłem na terapii przez pewien czas, w paru aspektach to pomogło, ale ja już jestem za stary i zbyt zrezygnowany, żeby myśleć o głębszej zmianie swojego życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Piotr03 napisał(a):

ale ja już jestem za stary i zbyt zrezygnowany, żeby myśleć o głębszej zmianie swojego życia.

Na zmiany w życiu zawsze jest czas, jeśli tylko jest taka chęć. Nie ma górnej granicy wieku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę paroksetynę od parunastu lat na zaburzenia lękowe, fobia społeczna. Obecnie pół tabletki bo chyba im większa dawka tym większe zombie. Tęsknię za stanem sprzed leczenia, to znaczy radość z wielu rzeczy, przeżywanie emocji, czerpanie przyjemności z muzyki, oglądania filmów. 

Chciałbym żeby lek działał mniej zamulajaco, mniej na odwagę, a bardziej na motywację lub przeżywanie emocji. Może jakieś podpowiedzi? Sertralina? 

Edytowane przez daammk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×