Skocz do zawartości
Nerwica.com

PREGABALINA (Egzysta, Linefor, Lyrica, Naxalgan, Pragiola, Preato, Pregabalin Accord/Mylan/ Pfizer/ Sandoz/ Sandoz GmbH/ STADA/ Zentiva, Pregamid, Tabagine)


tekla67

Czy pregabalina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

193 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy pregabalina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      138
    • Nie
      42
    • Zaszkodziła
      16


Rekomendowane odpowiedzi

Skąd wiem, że się nie uzależniłem? Heh w sumie nie wiem, ale wiem jaki jest czynny stan mojego uzależnienia i aktualnie żadnego objawu nie doświadczam. Uzależnienie to jednak się wiąże z jakimiś zaburzeniami, chociażby braniem jakiś psychoaktywnych substancji. Albo od innych rzeczy. Ja nie mam żadnego takiego czynnika, także nie wiem od czego mógłbym być uzależniony. Chyba tylko od życia bo chcę sobie jeszcze pozwiedzać świat ;)

Zolpidem, klonazepam, midazolam... na pewno nie jesteś uzależniony.

 

odniosę się również do odpowiedzi w innym wątku:

Zauważyłem dziwną zależność u terapeutów, psychiatrów/terapeutów. U nich benzo = uzależnienie. Czemu tylko to. Czemu wkładają każdego do jednego wora. Może kiedyś znajdę odpowiedź ;)

 

Ale też jest druga strona medalu piętnowania wszystkiego co uzależnia. Wszystko co nie uzależnia jest lepsze.

Gdyby wychwalane przez ciebie benzodiazepiny były skuteczne p/depresyjnie, to po prostu stosowane byłyby w leczeniu depresji. Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Mam wrażenie, że twoja bezkrytyczna ocena wobec tej grupy leków jest spowodowana uzależnieniem oraz ciągotami do odurzania się różnymi substancjami (THC, CBD, benzodiazepiny, Z-leki...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Ty myślisz, że ja jestem na jakimś poziomie ekscytacji lekami? To zluzuj bo złą drogą kroczysz :) W ogóle da się odurzyć CBD? Przecież to niemożliwe. Nawet nie wiesz ile tych leków mam w domu i ile czego biorę a wysuwasz tak pochopne wnioski. Ty przypadkiem nie siedzisz gdzieś na izbie przyjęć w czasie pracy na jakimś psychiatryku i jako dyżurny szufladkujesz tak ludzi przychodzących po pomoc? Oni pewnie po ćpanie przyszli. To Won!

Zolpidem, midazolam, klonazepam. Na samą myśl o tych lekach pewnie myślisz od razu, że to ćpun. A może to chory człowiek objęty leczeniem paliatywnym? Widziałeś kiedyś takich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek w mojej ocenie pregabaline to bardzo dobry lek.3 * 150/doba trzymało mnie super przez 6 miesięcy. Teraz zwiekszyłem do 600/ doba.trzeba czekać na lepsze samopoczucie

 

-- 06 lip 2017, 06:03 --

 

Czy ktoś wyrazi swoją opinię na temat skuteczności pregabaliny w leczeniu lęku.ja choruje od 18 roku życia .miałem dużo ŕóżnych leków.najlepiej czułem się po pregabaline 450 doba Ale teraz gorzej czuje i zwiększenie na 600 ale narazie zaniepokojony ciągle.otepiały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek w mojej ocenie pregabaline to bardzo dobry lek.3 * 150/doba trzymało mnie super przez 6 miesięcy. Teraz zwiekszyłem do 600/ doba.trzeba czekać na lepsze samopoczucie

 

-- 06 lip 2017, 06:03 --

 

Czy ktoś wyrazi swoją opinię na temat skuteczności pregabaliny w leczeniu lęku.ja choruje od 18 roku życia .miałem dużo ŕóżnych leków.najlepiej czułem się po pregabaline 450 doba Ale teraz gorzej czuje i zwiększenie na 600 ale narazie zaniepokojony ciągle.otepiały.

 

Nie leczy leku tylko redukuje objawy, cos jak benzo chociaz subiektywnych opinii duzo bardziej ryje beret w dluzszym terminie.

Przy benzo praktycznie nie wystepuje tolerancja na efekt przeciwlekowy (w odroznieniu od hipnotycznego),za to pregi trzeba coraz wiecej zarzucac.

No ale za to benzo nie wplywa korzystnie szczegolnie na pamiec krotkotrwala i zawsze jest ryzyko uzaleznienia (chociaz nie tak wielkie jak niektorzy sadza)

Na lęki (w odroznieniu od depresji) dobre są SSRI i glownei do tego powinny by stosowane, ewentualnie buspiron albo psychoterpia.

Rozjebiesz sobie baniak tym grzebaniem w GABA systemie,wiec radze przemyslec ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie leczy leku tylko redukuje objawy, cos jak benzo chociaz subiektywnych opinii duzo bardziej ryje beret w dluzszym terminie.

Ani pregabalina, ani benzodiazepiny nie "leczą" lęku, ale redukują objawy. Jedyne z czym się mogę zgodzić to wyższa skuteczność przeciwlękowa benzodiazepin w porównaniu do pregabaliny (w krótkim czasie leczenia):

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17582925

Seven placebo-controlled trials have shown that pregabalin has a modest effect on generalised anxiety in the short term. Pregabalin has not been shown to be as effective as a benzodiazepine or better tolerated.

 

Przy benzo praktycznie nie wystepuje tolerancja na efekt przeciwlekowy (w odroznieniu od hipnotycznego),za to pregi trzeba coraz wiecej zarzucac.

Jest dokładnie odwrotnie:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19180163

However, available documentation indicates that pregabaline is associated with less physical and psychological dependence than benzodiazepines.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18090504

No safety concerns were identified with long-term treatment. The study indicates that pregabalin is an effective treatment for the prevention of relapse in patients with GAD.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20518384

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22725618

The abuse potential, however, is an issue that should be taken into account, mostly in subjects at risk for developing substance/alcohol misuse.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23547854

Considering that the drug has recently been proposed as a treatment for alcohol- and benzodiazepine-dependence a better clarification of its abuse potential is essential.

Dlatego nie dziwię się, że akurat ty możesz mieć skłonności do nadużywania pregabaliny i/lub benzodiazepin.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21334859

Our results suggest that pregabalin is an efficacious and well-tolerated adjunctive treatment for benzodiazepine withdrawal.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20070788

Despite the limited quality of the studies design, their findings suggest that PGB might constitute a novel efficacious and safe option in the treatment of both AD and BD.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22545971

This study shows that some patients reduced their use of benzodiazepines substantially after starting pregabalin.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20563568

Out of 198 reports indicative of abuse or addiction to any drug, 16 concerned pregabalin. The IC became significantly elevated in the fourth quarter of 2008, rising to 3.99 (95% confidence interval 3.21-4.59) at the end of 2009.
Rozjebiesz sobie baniak tym grzebaniem w GABA systemie,wiec radze przemyslec ;)

Pregabalina nie działa na układ GABA-ergiczny:

 

http://www.nerwica.com/post2388633.html#p2388633

 

A teraz przewidzę przyszłość, i znając ciebie, zapewne wyzwiesz mnie, w związku z tym, że przytoczyłem argumenty przeciwko twoim teoriom...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz te moje600 pregabaliny chyba lepsze niż benzo?

Nie ma leków idealnych, ale zdecydowanie wolałbym brać przewlekle pregabalinę niż benzodiazepiny, jeśli chodzi o leczenie GAD (pod warunkiem, że pregabalina jest w twoim przypadku skuteczna). Benzodiazepiny jedynie doraźnie. Wybór i tak należy do Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pregabalina u mnie jest skuteczna biorę ja w połączeniu z wenlafaksyną.po dołączeniu Peregi lek znacznie się zredukował.tylko teraz na dawce 600 czuje się zakręcony.może to minie jak myślisz ?Może odczuwam przejście z 450 na 600?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo indywidualna sprawa .lęków.każdy ma inne i inaczej reaguje.ja np. Zwiekszyłem pregabaline z 450 na 600 drugi dzień i czuje się źle ale po prostu zawsze kilka dni i samopoczucie się lepsze robiło więc warto poczekać.wogóle przy wprowadzaniu jakiegokolwiek leku warto czekać mimo gorszego samopoczucia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty przypadkiem nie siedzisz gdzieś na izbie przyjęć w czasie pracy na jakimś psychiatryku i jako dyżurny szufladkujesz tak ludzi przychodzących po pomoc? Oni pewnie po ćpanie przyszli. To Won!

Obecnie siedzę w domu bo wróciłem z urlopu, nie pracuję w psychiatryku, ale w innej placówce służby zdrowia.

 

Zolpidem, midazolam, klonazepam. Na samą myśl o tych lekach pewnie myślisz od razu, że to ćpun. A może to chory człowiek objęty leczeniem paliatywnym? Widziałeś kiedyś takich?

Nikt rozsądny, lub ufający dobremu lekarzowi nie stosuje tych trzech leków jednocześnie, ani nawet zamiennie. A ludzi uzależnionych od lorazepamu, diazepamu i klonazepamu spotykam codziennie w pracy, wyglądają i zachowują się oni jak zombie, dosłownie.

 

no ok tylko ja pytam czy na początku brania pregi lęki i inne objawy nasilają się tak jak np. przy paro czy setrze??? :uklon:

Nie pregabalina działa już po 1h, jej działanie nie jest skutkiem czasochłonnego zjawiska downregulacji receptorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok tylko ja pytam czy na początku brania pregi lęki i inne objawy nasilają się tak jak np. przy paro czy setrze??? :uklon:

Nie pregabalina działa już po 1h, jej działanie nie jest skutkiem czasochłonnego zjawiska downregulacji receptorów.

 

właśnie dziwne bo biorę rano 75 od 7 dni i zacząłem wieczorem też dołączać i miałem większe lęki niż zanim bałem prege ,choć teraz jest troszkę lepiej poczekam może za mała dawka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę pregabalinę już rok. Jest wspaniałym lekiem - razem paroksetyną działa odhamowująco. Początkowo było czuć różnicę między dawkami np. 300 a 600mg, ale po dłuższym czasie jest już bez różnicy między dawkami. Obecnie biorę 150mg rano i jest to dawka dla mnie wystarczająca. Okazało się w moim przypadku, że branie pregabaliny na wieczór w ogóle nic w sumie nie daje - zaburza jedynie pamięć snów. Pozytywnego wpływu na snu nie odczułem nigdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

Jestem tu nowa ale z lękiem walczę już parę lat. Miesiąc temu lekarz przepisał mi Egzystę i ..... moje lęki ustąpiły :D:D . Jestem bardzo zdziwiona i zszokowana boję się cieszyć , że zaraz lęki mi wrócą. Do egzysty rano 75 popołudnie 37,5 biorę elicea w dawce 15 mg. Od właśnie tego miesiąca schodzę z elicei bo biorę ją już 3 lata i lęki cały czas są. Byłam na 20 ale zamuliło mnie strasznie. przy teraźniejszym zestawie mam ,, luźniejszą '' głowę. Co do pregabaliny to : skutków ubocznych brak a tak się czaiłam żeby wziąć pierwszą tabletkę ale chyba szybko rośnie zapotrzebowanie na więcej leku. Przez 16 dni brałam rano 75 lęku brak potem pojawił się niepokój dołożyłam 13 dni 37,5 ok.17.00 teraz mam znowu niepokój, lęk i od jutra 2*75 zobaczę co dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

redford1974, lek rozpierdziela w drobny mak układ pokarmowy . Brzuch mi po tym puchnie jak babie w ciąży . Wkurwi-a mnie to niemiłosiernie , zapierdzielam espunisan aż huczy ,,, ale przynajmniej po tym leku nie mam lęków pier-dolonych pomiotów diabelskich .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jakich dawkach to już działa przeciwlękowo ?? wiem że rozwija się tolerancja i podobno uzaleznia?

 

-- 24 lip 2017, 03:00 --

 

czytalem ze pregabalina nie oddziałowuje bezpośrednio na receptory gaba , ale zwiększa ilość gaba w mózgu i może być pomocne dla ludzi co mają zdownregulowany układ gaba po benzosach , jak ja :) zamierzam to testować . bo mam pare paczek . co o tym myślicie ?

 

-- 24 lip 2017, 03:10 --

 

Tolerancja nie rośnie, ale to ślepa uliczka. Oczywiście życzę powodzenia , ale gabapentyna/pregabalina nie sprawdzi się jako substytut dla klona/alpry. Niech każdy stestuje na własnej skórze , ale do sprawy trzeba podchodzić realistycznie. Inaczej wszyscy by szamali te dwa środki zamiast benzo, a na odwykach od benzo zamiast terapii substytucyjnej diazepamem podawano by pregabalinę.

 

ale podobno zwiększa ilość GABA w mózgu , nie działa na receptory agonistycznie , ale w jakiś sposób zwiększa GABA w mózgu , tylko nie wiem od jakich dawek ,a to dla ludzi z uzależnieniami od benzo , mogło by być pomocnę , bo wiadomo że mają rozpierniczony układ gaba i tyle tego gaba co kot napłakał , jak sądzicie ludzie ?? by po prostu sobie podnieść gaba do względnie zdrowego poziomu , nie za dużo nie za mało :))

 

mógłby ktoś doświadczony sie podzielic i sprostować,dopowiedzieć , pozdrawiam , może Grabarz :DDDD ale wolalbym darkpasenger ;)

 

-- 24 lip 2017, 03:15 --

 

sówka,

zamiast wywalać kupę kasy na wątpliwe działanie Lirycy , zainwestuj grosze w Baclofen . Nie dośc ,że tańszy to lepszy pod każdym względem . Brałem stosunkowo dośc długo Lirycę ( na eliminację lęku uogólnionego ) i lek wprawdze pomagał na początku dosyć w miarę to pózniej jego działanie skończyło się .

Miałem to za darmo od kolesia z Angli ,,,i za hu---a nie dał bym za to tyle kasy co pierdzi za to polskie apteczno- ministerialne lobby .

 

baclofen to inna bajka jem go srednio raz na tydzen , ti silny agonista gaba_b jak zaczynałem z nim przygodę to czułem się tak pewny siebie jak terminator i wielka empatia do ludzi , chciałbym z wszystkimi się uściskać m super sprawa teraz juz tak nie dziala nawet w dawce 125mg . a bralem tak 75mg i byly objawy jak wyzej , zajebiste i 0 depresji i chce sie żyć, podejrzewam też że moj uklad gaba B zdjechał w dół i s tąd tak słabe działanie , dlatego celuje w cos co zwiększa ilość gaba w mózgu a nie aktywuje poszczegolne receptory

 

-- 24 lip 2017, 03:45 --

 

http://old.ipin.edu.pl/fpn/aktualne/2007/4/t23z4_5.pdf

 

Pregabalina

Pregabalina jest lekiem o szerokim spektrum

działania klinicznego. Mechanizm działania wiąże

się z powinowactwem do podjednostki α2 δ napięciowo

zależnych kanałów wapniowych. Podjednostka ta

reguluje uwalnianie neuroprzekaźników o działaniu

pobudzającym z pęcherzyków presynaptycznych,

szczególnie w neuronach wykazujących nadmierne

wyładowania. Przypuszcza się, że lek ten zwiększa

ilość GABA w mózgu, ale nie wiadomo jaki jest

mechanizm tego zjawiska

 

-- 24 lip 2017, 04:29 --

 

Tylko żeby te zamienniki były faktycznie dostępne, bo na razie np. na doz.pl nadal tylko Lyrica. Ale cena Pregabalin Zentiva faktycznie atrakcyjna w kontekście oryginału.

Wydaje się że pregabalina ze swoim działaniem przeciwlękowym może być świetnym dodatkiem do SSRI

 

-- 09 lis 2015, 21:02 --

 

Ja chcę połączyć pregabaline z gabapentyną,może uzyskam efekt podobny do benzo.Do tego jeszcze paroksetyna.To dobrze że cena spadła niech jeszcze spadnie i wejdą nowe zamienniki.Sama serotonina nie wystarczy na Fobie,potrzeba jeszcze coś na Gaba.

Z drugiej strony sama GABA też nie wystarczy, dlatego bez tych całych SSRI i serotoniny też może być lipa

 

 

dobrze gadasz ,dlatego dokladam to do brintellixu od razy 150-0-150 , mam w domu troche tego ale 75mg wiec musze brać 4 , ale za 2 dni mam lekarza i poprosze go o 2 paczuszki pregi 56 kaps 150mg , najtanszy odpowiednik:

 

Pregamid kapsułki twarde; 150 mg; 56 kaps. G.L. Pharma 39.49

i inny troszke droższy ale ujdzie : Pregabalin Zentiva kapsułki twarde; 150 mg; 56 kaps. Zentiva 47.14.

za 2 paczki zapłace 80 zl a na troche starczy . gorzej z brintellixem bo 150 zl . no ale zobaczymy jak mix zaskczy i czy wogolę

 

-- 24 lip 2017, 04:34 --

 

Nie widzę najmniejszego sensu łączenia gabapentyny z pregabaliną. Obie te substancje są gabapentoidami i wykazują ten sam mechanizm działania- tj. są blokerami napięcio-zależnych kanałów wapniowych na podjednostkach a2δ-1 i a2δ-2. Nie wpływają bezpośrednio na receptory GABA-A/B. Pregabalina weszła na rynek akurat wtedy, gdy wygasł patent na gabapentynę, więc można ją uznać za kolejny przykład evergreeningu , ze strony Pfizera. Do gabapentoidów , które blokują VDCC a2δ-1/2 należą także phenibut, baklofen i GABOB. Z tym, że GABOB jest także pełnym agonistą receptorów GABA-A i GABA-Arho (GABA-C), a baklofen i phenibut są agonistami receptora GABA-B (phenibut w wyższych stężeniach dodatkowo GABA-A). Te substancje nigdy nie będą substytutem dla benzo. Cały receptor GABA-A jest heteromerem, który może składać się z 5 podjednostek (z różnymi wariantami podtypów). Istnieje 7 rodzajów podjednostek z łącznie 16 podtypami dla receptorów GABA-A. Najczęstszą kombinacją są receptory GABA-A posiadające po dwie podjednostki alfa i beta, i jedną podjednostkę gamma. Leki z grupy benzodiazepin działają na te receptory GABA-A, które posiadają podjednostki alfa-1, alfa-2, alfa-3 albo alfa-5. Benzodiazepiny nie łączą się ze stroną ortosteryczną receptora (tam gdzie normalnie wiąże się GABA) tylko ze stroną allosteryczną (tzw. strona benzodiazepinowa) w interfejsie zlokalizowanym pomiędzy podjednostką alfa i gamma. Benzo pełnią rolę pozytywnych allosterycznych modulatorów dla GABA-A czyli krótko mówiąc powodują zmianę konformacji białka receptorowego i zwiększają powinowactwo endogennego GABA do receptora. Teraz w zależności, która podjednostka zostanie aktywowana będziemy mieć odmienne efekty farmakologiczne. Jeżeli aktywowana zostanie podjednostka alfa1= efekty sedatywne, nasenne, jeśli alfa2/3= efekty anskjolityczne, przeciwlękowe, jeśli alfa5= miorelaksacja, rozluźnienie mięśni szkieletowych. Dlatego obecnie poszukuje się leków, które będą selektywne jedynie wobec konkretnych podjednostek. Tak jak z-drugs (zolpidem i spółka) są relatywnie selektywne względem podjednostki alfa1 (działanie nasenne). Albo wręcz przeciwnie- takich leków jak bretazenil, który w przeciwieństwie do klasycznych benzo wiąże się z wszystkimi sześcioma podjednostkami alfa (benzo tylko z czterema). To , że lek "działa na GABA" znaczy tyle co nic. Na GABA "działa", w taki albo w inny sposób, alkohol etylowy, benzo, phenibut, baklofen, brom, barbiturany, tiagabina, hiperforyna/adhiperforyna, fenelzyna, gabapentyna, pregabalina, kwas walerianowy, kwas walerenowy, bajkalina, bajkaleina, pikamilon, kwas walproinowy/walproinian sodu (Depakine) i wiele innych , a każde z innej bajki. Jedne z drugim mają tyle wspólnego co słoń ze słoniną.

 

Reasumując- lepiej wszamać phenibut albo baklofen niż męczyć się z tymi analogami GABA, a benzo to benzo- póki co są niezastąpione.

 

 

też racja ale na rozumne myślenie , prega zwiększa ilość całosciową gaba w n=mózgu i gaba b i a , nie wiem jak ale w necie pełno takich artykułów , substytutem napewno nie może być bo tak jak pisałeś nie ma tu agonizmu na receptory , ale ja mówie że zwiększa się ilość gaba , co może być i powinno pomocne w lękach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mógłby ktoś doświadczony sie podzielic i sprostować,dopowiedzieć , pozdrawiam , może Grabarz :DDDD ale wolalbym darkpasenger ;)

Jak coś potrzebujesz to Grabarz, a jak się coś nie podoba, to stosujesz wyzwiska. Na forum pisałem już o nieaktywnym wobec układu gaba-ergicznego mechanizmie działania pregabaliny, ale celowo ci nie podlinkuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×