Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Badziak

METYLOFENIDAT (Concerta, Medikinet, Ritalin)

Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

47 użytkowników zagłosowało

1. 1. Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

• Tak
      41
    • Nie
      9
    • Zaszkodził
      2

Rekomendowane odpowiedzi

Ja podobnie ,mam dwa opakowania concerta 36mg ,po ostatnim leczeniu .Nie wiem jak ten lek dziala dokladnie,ja zauwazylem ze w pierwszym miesiacu dzialal swietnie,jednak im dluzej go stosowalem tym ciezsze zejscia (placzliwosci),po miesiacu zespol odstawienny w postaci zmeczenia ogromnego i braku sil ,ale to moze tez przez bromazepam .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 9.04.2019 o 21:01, Sympatyczny27 napisał:

zauwazylem ze w pierwszym miesiacu dzialal swietnie,jednak im dluzej go stosowalem tym ciezsze zejscia (placzliwosci),po miesiacu zespol odstawienny w postaci zmeczenia ogromnego i braku sil ,ale to moze tez przez bromazepam .

O lekach Bracie trudniej jest mówić niż o samej chorobie , którą maja leczyć ,,,a cóż dopiero o takim kontrowersyjnym "majstersztyku" jakim jest bez wątpienia  metylofenidat >>>

>>>  ,,,Nie jest łatwo pojąć nawet to
To że co rano słońce świeci
Że świat będzie jakim stworzą go
Niepoczęte jeszcze dzieci,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Edytowane przez Kalebx3 Gorliwy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 9.04.2019 o 21:01, Sympatyczny27 napisał:

dwa opakowania concerta 36mg ,po ostatnim leczeniu .Nie wiem jak ten lek dziala dokladnie,ja zauwazylem ze w pierwszym miesiacu dzialal swietnie,

mam nadzieję ,że nie startowałeś z tym lekiem od dawki 36 mg /d. ?,,,

na początek to zbyt wiele( zaczyna się zwykle od 5-10 mg ) , jednak przy Concercie wszelkie kombinacje z wysokością dawkowania to raczej są skazane na niepowodzenie .

Z drugiej strony  sam lek Concerta/ metylo  ( bez zdiagnozowanego klinicznie ADHD) przy zaniżonym nastroju lub nawet tylko  skłonności do depresji , bez mocnego obstawienia "pleców "lekami  SSRI , Niansa / mirta , etc to strzał w kolano podczas biegu .

Juz nawet jak nie SSRI i reszta antydepów , to przynajmniej od strasznej biedy ( L -tyrozyna , dopa macuma , lub minimalne dawki L- dopy carbidopy , pronoran )

- to takie moje wypociny (-: >>>

>>>Nie jest łatwo pojąć nawet to
To że co rano słońce świeci
Że świat będzie jakim stworzą go
Niepoczęte jeszcze dzieci,,,

,,, a cóż dopiero metylofenidat (-;

Edytowane przez Kalebx3 Gorliwy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tez zaczynałam od Concerty w 2012 i Medikinetu o przedłużonym działaniu, ale u mnie oba się NIE sprawdzały (nie mogłam spać). Teraz mam od kilu lat Medikinet zwykły, dziala ze 4 h, po 4 h moge wziac nast. i nie czuje sie zle. Też się męczyłam na początku. Na szczęście już się przyzwyczaiłam, że w ciągu dnia czuje się normalnie (coś robie, nie bombarduja mnie setki mysli), a po jakims czasie wraca chaos. Jak mieszkałam w USA, to przepisali mi tam zamienne Adderal, nie miałam, żadnych problemów od pierwszego dnia, nie czułam kiedy przestawał działać, spanie, apetyt, nawet lęki. Teraz w Polsce, wróciłam do Medikinetu, i się zastanawiam, czy to z perspektywy czasu tak postrzegam Adderal, czy faktycznie była to dla mnie lepsza opcja. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uhiyka ,

Kogo Moje oczy widzą .(-:

Witaj Krajanko , byłoby mi bardzo miło , jakbyś cos do mnie skrobnęła na PW ( jeśli bedziesz miała kiedyś czas i ochotę ) .

Pozdrawiam Cie bardzo serdecznie .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Metyofenidat dobry jest ,ale w niskich dawkach,10mg .Wiekszych nie ma sensu pakowac,bo pojawia sie zejscie ,tzn płaczliwość bez powodu O_o ale lek swietnie wycisza w dawkach 10mg ,wewnetrzny spokoj ,i koncentracja na tu i teraz 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siema! 

Szukam namiarów na lekarza który nie boi się wypisywać MPH we Warszawie/na Mazowszu. Solidna flaszka za pomoc 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy ktoś stosuje metylo i mianseryne plus chlor na spanie? czy taki mix sie nie kłóci? jestem po pierwszym dniu i odczucia są dość dziwne...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam:) jest to mój pierwszy post na tym forum, przeczytałem cały wątek związany z metylofenidatem. Leczyłem się ładnie parę lat różnego rodzajami leków ssri, snri,Nassa, neuroleptykami, itp. NIC NIE POMAGAŁO BYŁO JESZCZE GORZEJ. Odwiedziłem paru psychiatrów i wydaję mi, że z wszystkich lekarzy są oni najbardziej nastawieni na zysk. Ale wracając do metylofenidatu to lek zmienił całe moje dotychczasowe życie, ciężko to opisać. Dawka to 36mg concerta do tego 10mg medikinet, 3x12,5 coaxil i beto zk25mg

Tak ten jest działa od pierwszej tabletki ale trzeba ruszyć dupe TRZEBA DZIAŁAĆ dać sobie trochę czasu mózg jest plastyczny po pierwszym miesiącu sami zobaczyce ile się zmieni. 

Mój przykład rok temu byłem cały czas śpiący nic mi się nie chciało takie chodzące zombi, było jak było słaba praca, nic mnie interesowało całe szczęście że moja dziewczyna która pewnie nie mogła już ze mną wytrzymać wysłała mnie do neurologa który okazał się jako pierwszy lekarz przejąć problemem i powiedział że " taka jest u nasz psychiatra ludzie mają wegetowac bo to się opłaca a nie zacząć zyc" wysłał na parę badań i obiecał trochę porozmawiać z kolegami i na pewno nie zostawi mnie z tym problemem. Myślałem że tylko tak mówi żeby się mnie pozbyć juz nie raz to słyszałem od innych lekarzy. Ale jakie było moje zdziwienie kiedy powiedział wycofujemy się z efectin brałem go 450mg oraz wellbutrin 300mg i mirtor 30mg, robimy to powoli i włączamy do leczenia concerta, medikinet, coaxil oraz ochronie na serce beto ZK. Jeżeli ktoś mówi że metylofenidat uzależnia to chyba nigdy nie brał wyżej wymienionych leków bo była jakaś masakra. Na koniec dostałem numer do lekarza który obiecał podjąć się mojego dalszego leczenia. Odszykalem wiarę w lekarzy.  Do odsawieni wszystkich leków powoli wchodzę na concerte i reszta wymienionych leków. Ludzie w pracy mnie nie poznają, wreszcie chce mi się żyć pracuje spokojnie wydanie zauważyłem że jakoś ludzie sami się do mnie garna chcą że mną sami rozmawiać, może i jestem bardziej nerwowy ale mysle że tak pozytywnie potrafię teraz komuś zwrócić uwagę nawet podnieść głos  a nie tak jak przedtem ktoś wychodził mi na głowę ale ja jeszcze byłem miły i mu dziekowslem że wychodzi mi na głowę masakra. Po 6 miesiącach zmieniam pracę normalnie nie chcieli mnie puścić przed leczeniem concerta byłem prosic o podwyżkę nie chcieli mnie nawet słuchać.W nowej pracay prawdopodobnie będę awansować a w dziale jest dużo starszych pracowników. W związku też się jakoś wszystko naprawilo:) ale poemat napisałem. 

A teraz o metylofenidat torelancja nie rośnie, jest to drogi lek ale warty zachodu. Co się u mnie najbardziej zmienilo:

- umiem wreszcie odpoczywać 

-mam swoje zdanie i umiem go obronic

-czystość umyslu

-sex wreszcie jest prawdziwa przylemnoscia

-poprawa finansów wreszcie coś odkładam

-wreszcie pokazały się marzenia a nie jak przed tem to pracy i do łóżka. 

Chciałem się podzielić moim szczęściem i pokazać że z depresji można wyjdź. Aha mój psychiatra mówi że nie leczone adhd u dorosłych to choroba która się pogłębia i to że jest mu przykro że środowisku jest taka ignorancja że ta choroba nie istnieje albo że się z niej wyrasta. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałam podobnie. Trzymam kciuki, jak chcesz zgłębić temat, zamiast czytać fora, moj lekarz na samym początku powiedział, żebym przeczytała książkę Sabine Bernau ADHD u dorosłych. Dostałam tę rade po wszystkich testach i badaniach z pierwszą receptą i pierwsze co pomyślałam to to jak mam przeczytać książkę o ADHD jak mam ADHD, czytanie książek mi nie wychodzi... pół strony to walka o sukces, każde zdanie jak czytałam czytałam bardzo ostrożnie, żeby nie musieć zaczynać kilka razy i nie myśleć czy na pewno nadal je czytam. Po doczytaniu zdania do końca nie wiem co przeczytałam, bo myslalam o tym żeby mnie nie poniosło myślami gdzie indziej. I wiesz co? Przeczytałam tę książkę! Za pierwszym podejściem:) A potem już wszystko było tylko lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,dziś  pierwsza tabletka Medikinet  20 mg.Zmuliło  mnie trochę,w zasadzie nic poza tym.Brałam do tej pory Amantadine 200,koncentracje owszem i poprawiło,niestety zrobiło ze mnie ciut zombie.Mam stwierdzone adhd ,do tego  chyba  depresja...

Mam pytanko,też mieliście  takie  mrowienia w rękach?

Nie biorę nic innego,na sen 12,5 kwetiapiny,właściwie  schodzę już z niej.

Najlepsze  co  brałam  to elontril ,niestety  po  2 miesiącach podbiła ciśnienie,i z wielkim  smutkiem  musiałam ją odstawić.

Różnie się  tu pisze o med,więc jestem ciekawa,czy ktoś bierze to już  długo i jest  zadowolony? Pierwsze posty są  z 2011,to pewnie 

już  coś wiecie:)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

20 mg ir czy o przedłużonym uwalnianiu? Jak ir to sporo jak na pierwszą tabletkę. Serio dużo. Może stąd ta zmula. Nie wiem. Jak o przedłużonym to powinno być ok. Obserwuj dalej 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witajcie.

Mam stwierdzone ADHD, dostaje Medikinet IR 30mg.

Substancja bardzo dobra natomiast lek nie. Medikinet CR zawiera w sobie perełki o natychmiastowym uwalnianiu i o przedłużonym działaniu. Przez to u mnie lek jest niestabilny - rozpuszcza się nierównomiernie przez co mam wahania stężenia - trochę to miesza w życiu..

Natomiast mój psychiatra twierdzi, ze wersja Medikinet IR przeznaczona jest tylko dla dzieci - u mnie sprawdziło by się to o wiele lepiej bo można bardziej kontrolować stężenie leku we krwi przez to ze „rozpuszczalność” zawsze jest taka sama.

Jak to jest u Was? Macie podobne odczucia? 

Jeśli dostajecie wersje IR jako dorośli - jak to jest prawnie ? (Mój psych mówi ze nie można)

Jaką macie maksymalna dawkę dobowa?

Ja mam 2x30mg Medikinet CR i wydaje mi się, ze lepiej było by 2x40mg a najlepiej przejść na wersje IR ale tej możliwości nie mam.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W Medikinecie CR w kapsułkach są kulki białe i niebieskie. Rozumiem, że jedne działają od razu a drugie po 3 - 4h. Które są które?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozpoczęłam dzisiaj leczenie Metylofenidatem - dokładnie Medikinet CR 5, jak nie pomoże po tygodniu mam zacząć brać 10 mg .
Wiem, że to dopiero pierwszy dzień ale mam mocno mieszane uczucia, więc może znawcy się wypowiedzą w moim temacie. Biorę go z powodu hipersomnii/narkolepsji.
Jak do tej pory wspierałam się Modafinilem, który o wiele lepiej na mnie działał już od pierwszej tabletki 100mg niż metylo. Dzisiaj wzięłam 5mg rano, nie poczułam żadnej różnicy, więc koło południa dorzuciłam kolejne 5mg i wtedy poczułam, że coś tam działa ale nie tego się spodziewałam i nie takie działanie wynikało z rozmowy z lekarzem.
Ta dawka strasznie mnie wyciszyła, aż za bardzo i czuję się z tym nienaturalnie. Koncentracja może jakaś tam jest ale totalny brak motywacji, najchetniej siedziałabym i patrzyła prosto w ścianę, totalne lenistwo bez żadnych uczuć wyższych, nawet ulubiona muzyka stała się obojętna. Na Modafinilu - dokładnie Modalercie 100mg czyli pół tabletki była zupełnie inna bajka. Senności prawie w ogóle nie było, motywacja do pracy, działania czy wyjścia z domu o 100% w górę, dodatkowo wzrost kreatywności i całkiem dobry nastrój. Mam wrażenie, że metylo zamiast pomagać wysysa ze mnie resztki energii i emocji pozostawiając mnie jedynie w stanie czuwania, choć i tak chce mi się spać.
No i nie wiem co robić, zwiększyć sobie dawkę metylo lub zmienić na ten szybkouwalniący? Czy on działa od razu czy musi się "wkręcić" przez kilka dn ? 
Zastanawiam się czy dac mu jeszcze szansę czy po prostu nie wrócić do Modafinilu skoro jest na nim całkiem dobrze?
Jedyne co mnie zmusza do zastanowienia nad wyborem to cena Modafinilu. Każdy mówił, że metylo jest mocniejszy, więc zastanawia mnie dlaczego działa on na mnie tak słabo?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
9 minut temu, Martina100 napisał:

Rozpoczęłam dzisiaj leczenie Metylofenidatem - dokładnie Medikinet CR 5, jak nie pomoże po tygodniu mam zacząć brać 10 mg .
Wiem, że to dopiero pierwszy dzień ale mam mocno mieszane uczucia, więc może znawcy się wypowiedzą w moim temacie. Biorę go z powodu hipersomnii/narkolepsji.
Jak do tej pory wspierałam się Modafinilem, który o wiele lepiej na mnie działał już od pierwszej tabletki 100mg niż metylo. Dzisiaj wzięłam 5mg rano, nie poczułam żadnej różnicy, więc koło południa dorzuciłam kolejne 5mg i wtedy poczułam, że coś tam działa ale nie tego się spodziewałam i nie takie działanie wynikało z rozmowy z lekarzem.
Ta dawka strasznie mnie wyciszyła, aż za bardzo i czuję się z tym nienaturalnie. Koncentracja może jakaś tam jest ale totalny brak motywacji, najchetniej siedziałabym i patrzyła prosto w ścianę, totalne lenistwo bez żadnych uczuć wyższych, nawet ulubiona muzyka stała się obojętna. Na Modafinilu - dokładnie Modalercie 100mg czyli pół tabletki była zupełnie inna bajka. Senności prawie w ogóle nie było, motywacja do pracy, działania czy wyjścia z domu o 100% w górę, dodatkowo wzrost kreatywności i całkiem dobry nastrój. Mam wrażenie, że metylo zamiast pomagać wysysa ze mnie resztki energii i emocji pozostawiając mnie jedynie w stanie czuwania, choć i tak chce mi się spać.
No i nie wiem co robić, zwiększyć sobie dawkę metylo lub zmienić na ten szybkouwalniący? Czy on działa od razu czy musi się "wkręcić" przez kilka dn ? 
Zastanawiam się czy dac mu jeszcze szansę czy po prostu nie wrócić do Modafinilu skoro jest na nim całkiem dobrze?
Jedyne co mnie zmusza do zastanowienia nad wyborem to cena Modafinilu. Każdy mówił, że metylo jest mocniejszy, więc zastanawia mnie dlaczego działa on na mnie tak słabo?

Jak można zdobyć w Polsce modafinil?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Martina być może faktycznie dawka jest za mała ale skonsultuj to z lekarzem. Szybkouwalniany daje kopa od razu. 5 mg na dzień to imo bardzo mało ale skoro tak zalecił lekarz. A jak nie to być może lek jednak nietrafiony i modafinil lepiej się u Ciebie sprawdzi. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

(...)

Edytowane przez Heledore
Na forum nie udzielamy porad dot. leczenia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest raczej dawka dla dzieci na adhd, 5mg cr to jak 2,5 mg ir więc raczej nic specjalnego się po tym nie odczuje, jeśli w ogóle cokolwiek. Ja zaczynałem od dawki 20mg cr i to było wyraźnie odczuwalne, zarówno koncentracja jak i stymulacja. Ostatnio szukałem coś o modafinilu i z tego co ludzie piszą wygląda to raczej na odwrót, niż napisałaś - że modafinil to taka mniej ciekawa wersja z pustą stymulacją.

Edytowane przez NoMoreDepression

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może nawet jeszcze mniej niż 2,5 ir? Concerta działa 12 godzin a medikinet 4 godziny.  Dlatego odpowiednikiem medikinetu 5mg jest concerta 18 mg. Wiec 5mg cr to naprawdę mikro dawka. 

Jak dla mnie 2,5 wystarcza na większych dawkach pojawiają się już skutki uboczne. Wiec kwestia dawek to już kwestia bardzo indywidualna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Edit: mały błąd,  Medikinet cr działa tylko 2 razy dłużnej, wiec rzeczywiście 5 cr to 2,5 ir.

Edytowane przez nico123

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyżej piszesz, że 2,5 mg wystarcza dla Ciebie, więc tu chyba też jest mały błąd?

Mi się wyrobiła tolerancja i nawet 20 mg niewiele działa, może warto jednak nie brać codziennie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi