Skocz do zawartości
Nerwica.com

Pomocne książki, artykuły, strony internetowe


napoleon

Rekomendowane odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez lata przeczytałem sporo książek z tej tematyki - od ściśle naukowych podręczników, po "dzieła" różnego rodzaju uzdrawiaczy-amatorów. W końcu zrozumiałem, że 90 procent tej makulatury jest absolutnie bezużyteczna. A nawet im więcej człowiek czyta tego gówna im częściej rozczarowuje treścią tych kolorowych i obiecująco zatytułowanych pozycji w tym większy dół wpada. Żadna książka człowieka nie uleczy z depresji, z dystymii (ja jestem dystymikiem) Ja w każdym razie przestałem się już czarować. Znam tylko trzy książki, które w 100% z czystym sumieniem mógłym polecić jako wartościowe wsparcie normalnego procesu leczenia - (czyli fachowej psychoterapii) i rzeczywiście pomocne (pod warunkiem solidnej pracy nad sobą). Pierwsza to - "Świadomą drogą przez depresję" Marka Williamsa i Johna Teasdale'a. Zero lania wody, za to jest tam opis faktycznie skutecznych strategii wpływania na własny, codzienny nastrój. Pozostałe dwie są mniej z dziedziny psychologii, a bardziej socjologi a nawet biznesu. "Męskość" Stephena Bidulpha - moim zdaniem obowiązkowa lektura, nie tylko dla mężczyzn. Mądra książka i bardzo krzepiąca. A trzecią jest sławna pozycja Napoleona Hilla "Myśl i bogać się" - pozornie nic wspólnego z depresją nie ma (poza rokiem wydania 1937 - czyli schyłkiem "depresji" w USA, najbardziej przygnębiającego okresu w dziejach Ameryki), a jednak ... :) Założę się, że SUMIENNE stosowanie się do wskazówek Hilla wyleczyłoby z depresji niejednego :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba najlepsze książki na temat lęków:

 

Roger Baker "Strach i paniczny lęk" - polecam!

Judith Bemis, Amr Barrada "Pokonać lęki i fobie" - wcześniej pod tytułem "Oswoić lęk".

 

-- Śr mar 21, 2012 10:50 pm --

 

ciekawy artykuł na temat wstydu i poczucia winy u alkoholików. myślę że wiele osób z nerwicą ma podobne problemy...

http://morawica.com.pl/wstronetrzezwosci/wstydpoczuciewiny.html

 

Uwolnienie się od wstydu i poczucia winy jest chyba najważniejszym pierwszym krokiem w powrocie do zdrowia.

Ciągle ze sobą walcząc i na siłę starając się żyć normalnie tak jak inni, możemy coraz bardziej się wstydzić i dołować, nie radząc sobie w różnych sytuacjach.

Więc dobrym wyjściem jest zaakceptować swoje ograniczenia i nie obwiniać się za nie, bo przecież jesteśmy tylko ludźmi i nie naszą winą jest że chorujemy.

Bądźmy dla siebie bardziej wyrozumiali a krok po kroku wrócimy do zdrowia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie, czy ktoś może wypowiedzieć się na temat ksiązki - "Nerwica a Rozwój Człowieka. Trudna Droga do Samorealizacji" H. Karen? jestem bardzo ciekawa opinii, z góry dziękuję.

Ja bym tego nie poleciła, nudna encyklopedyczna wiedza. Za to polecam to co ktoś polecił już wyżej. "Świadomą drogą przez depresję"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

nie wiem, czy ta książka była wymieniona tu: "5 prostych sposobów radzenia sobie z lękiem" Borwina Bandelowa.

 

Cała książka jest nudna opisuje badania nad lękiem, jego rodzaje - podaje teorię na temat nerwicy, depresji, lęków, fobii.

Mnie interesowało głównie: jak się wyleczyć.

 

Jeśli nie będziecie mieli okazji po nią sięgnąć,

to przedstawiam wam kilka sposobów z książki, które mi pomogły. Są... wywrotowe, ale skuteczne!

 

1. Używaj rozsądku.

 

Lęki pojawiają się na dwóch poziomach (w książce jest wyjaśnione dokładnie) - emocji i rozsądku. W ogóle lęk jest nazywany w niej: ministerstwem absurdalnego lęku :] Np. kiedy myślimy nawykowo, gdy serce zaczyna bić nam szybciej: "bije nie tylko za szybko, ale i nieregularnie; jesteś w wielkim niebezpieczeństwie; jesteś chory", to należy to kontrolować za pomocą umysłu, i powiedzieć sobie: "robiłeś badania EKG i nic nie pokazały; serce ci bije, bo szybko idziesz; uspokój się właśnie teraz; wszystko jest w porządku".

 

2. Doświadczaj tego, czego się boisz.

 

Boisz się czegoś? Rób to. Za pierwszym, drugim i trzecim razem, odczujesz makabryczny strach. Za czwartym będziesz mówić innym, jak mają to zadanie wykonać dobrze :)

 

3. Uświadom sobie, że lęki - zazwyczaj - biorą się z obserwacji rodziców.

 

Nie ma jednoznacznych badań, że lęki są przekazywane genetycznie. Generalnie, od dzieciństwa uczymy się obserwować naszych rodziców. Jeśli są nieśmiali, też tacy będziemy. Jeśli w dzieciństwie często byliśmy rozdzielani od rodziców, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia/pogłębienia fobii.

 

4. "Ludzie najchętniej wierzą w to, w co chcą wierzyć". [słowa Cezara, cytowane w książce]

 

5. Badania dowodzą, że bez terapii też dochodzi po pewnym czasie do naturalnego wyleczenia, tak zwanego wyleczenia spontanicznego (bez psychoterapii i farmakologii). Dotyczyło to 64% wszystkich pacjentów nerwicowych. Osoby, które wiele lat cierpią na zaburzenia lękowe, po pewnym czasie odzyskują radość życia (dlatego psychoterapeuci lubią ich leczyć!).

 

6. Ćwiczenia praktyczne: boisz się wind - jedź windą; boisz się hipermarketów - rób tam zakupy. Zasada jest prosta - wystaw się na lęk!

 

7. Uświadom sobie, czy czasami nie czerpiesz korzyści z choroby - nią usprawiedliwiasz swoje lenistwo; lubisz, jak inni się tobą opiekują; tak jest ci łatwiej, bezpieczniej;

 

8. Naucz się cierpieć, nie skarżąc się.

 

Chodzi o to, że wyczerpujące opisanie fizycznych objawów lęku, które występuje podczas paniki, przynosi choremu ulgę. Cierpienie opowiedziane jest o połowę mniejsze. Na początku partnerzy czy przyjaciele wysłuchują naszych narzekań i skarg, ale po czasie... Nie mają już na to sił. Zacznij słuchać drugiej osoby, a nawet rozmawiać na ciekawsze tematy, niż ty i twoje lęki.

 

9. Opracuj traumatyczne przeżycia.

 

10. Psychoterapia to nie metoda na relaks.

 

Niestety. Człowiek spięty musi się odprężyć, to fakt. Faktem jest to, że osoby cierpiące z powodu lęków są spięte. Ale to plotka, że psychoterapia wiąże się z odprężeniem! Psychoterapia to jak lekcja, np. angielskiego. Masz się na niej uczyć. Masz zadania do wykonania. Czasem trudne, a czasem łatwe, jak np. wkuwanie słówek.

 

11. Jakie metody relaksacyjne są skuteczne?

 

Właściwie nie ma badań, które potwierdziłyby, że jakieś metody relaksacyjne są skuteczne dla osób lękowych i innych. Ani trening autogenny, ani progresywna relaksacja mięśniowa, ani hipnoza, ani biofeedback, ani kontrola oddechu. Tę ostatnią autor wyjaśnia tak: "Problem pacjentów cierpiących na zaburzenia lękowe polega właśnie na tym, że zbyt uważnie obserwują funkcje ciała, na które ludzie zdrowi w ogóle nie zwracają uwagi. Natura tak to urządziła, że oddychamy automatycznie, także we śnie lub w śpiączce. Jednak osobę cierpiącą na zaburzenia lękowe, skłonną do zbyt intensywnej obserwacji swego ciała, przyspieszone bicie serca mogłoby przerazić do tego stopnia, że zamiast się uspokoić, dostałaby nawet napadu paniki".

 

12. Psychoterapia i leczenie farmakologiczne - badania potwierdziły, że są tak samo skuteczne. Terapia kombinowana - jest najbardziej skuteczna.

 

13. Co można zrobić samemu, jeśli nie chce się iść do lekarza lub brać leków:

 

I. Rozpoznaj swój lęk.

 

Dlaczego się boisz? Czemu boli cię brzuch? Czemu nie chcesz wyjść z domu? Odpowiedz sobie na te pytania.

 

II. Zignoruj lęk.

 

Najlepiej jest zignorować lęk i zająć się sprawami codziennymi. Wielu osobom udaje się nie zauważać drobnych zaburzeń. Oczywiście tylko wtedy, gdy lęki są słabe.

 

III. Nie gódź się ze swymi lękami.

 

Realna szansa poradzenia sobie z lękiem istnieje wtedy, gdy mu się nie pozwoli zdominować swojego życia.

 

IV. Nie bądź taki delikatny.

 

Nie tchórz przed sytuacjami wywołującymi lęk. Po prostu. Każdy unik, trwożliwość lub chowanie się powodują, że lęk wzrasta.

 

V. Nie odwracaj uwagi.

 

Najlepiej - jak radzą behawioryści - nie uciekać od lęku, ale pozwolić mu działać i... go wytrzymać. Chociaż - można też dzięki niemu coś stworzyć. Wiersz, opowiadanie, utwór... Lęk po chwili osłabnie.

 

VI. W żadnym wypadku nie rozładowuj stresu.

 

Źródłem zaburzeń lękowych, wbrew temu, co się powszechnie sądzi, nie jest stres. Więc gdy go rozładujesz, lęk nie minie. Ale warto rozładowywać stres, żeby nie zaostrzał on stanów lękowych. Chociaż z tym jest trudno w ekstremalnych przypadkach, np. gdy pracujesz i boisz się utraty pracy...

 

VII. Jesteś zupełnie normalny.

 

Stany lękowe, ataki paniki - to może zdarzyć się każdemu.

 

VIII. Rozmawiaj z innymi ludźmi.

 

Rozmawiaj o swoich kłopotach z innymi. Ale uwaga - nie za dużo, nie za długo. Nasi rozmówcy na początku nas słuchają, współczują. Jednak... ileż można! Kto ciągle sprawia wrażenie ponurego, osowiałego i pozbawionego radości, temu grozi, że inni go opuszczą. Związek oparty na współczuciu nie jest trwały. Otoczenie nie podda się twojemu ponuremu nastrojowi. Jeśli masz skłonności do nadmiernego obciążania innych ludzi swoimi kłopotami, to spróbuj choć raz zachować się tak, jakby wiodło ci się jak najlepiej, mimo że jest na odwrót. Szybko zauważysz, że taka postawa o wiele bardziej podoba się innym ludziom. Nagle i oni staną się bardziej pozytywni. Dłużej będą z tobą rozmawiać. Śmiej się, gdy chce ci się płakać. Poudawaj trochę. To trudne, wymaga siły i nie zawsze jest zabawne. Po pewnym czasie zauważysz, że i tobie poprawia się humor, a ludzie chcą z tobą przebywać.

 

IX. Czy w ogóle chcesz wyzdrowieć?

 

Zastanów się uczciwie, czy wyrządzisz sobie przysługę, otrząsając się z lęków. Czy nie jest tak, że lęk przynosi ci korzyści? Nie musisz robić nic nowego - bo się boisz. Nie stresujesz się, z obawy przed ludźmi, wyjściem z domu itd. nie podejmujesz wyzwań. Tak jest milej.

 

X. Nie musisz zmieniać diety.

 

Nie wiadomo, czy na zaburzenia lękowe, można wpływać za pomocą diety, chociaż niezdrowy tryb życia traktuje się jako przyczynę choroby. Oczywiście zdrowe odżywianie się nie jest bez sensu, ale nie popadajmy w paranoję zdrowego trybu życia.

 

XI. Napady paniki cię nie zabiją.

 

Napad paniki nie prowadzi do zatrzymania akcji serca. Nie dostaniesz udaru mózgu, nie udusisz się. Nie zemdlejesz, bo ciało w panice jest postawione do gotowości - aktywne, pełne energii.

 

XII. Zaufaj swojemu ciału.

 

Np. gdy masz atak, nie siedź na krześle, nie leż na sofie, tylko zejdź po schodach, zrób przysiady. Zobaczysz, że jeśli nie umarłeś od tego, nic ci nie będzie - twoje serce będzie dalej biło.

 

XIII. Sport to mord - a może nie?

 

Nie ma badań, które potwierdzają, że sport zwalcza lęki i fobie. Jednak wyzwala hormony szczęścia, a poza tym, jeśli np. biegasz, to wiesz, że np. nie możesz mieć nic z sercem, bo byłbyś martwy po 1 przebieżce.

 

XIV. Twoje ciało jest zdrowe - masz tylko zaburzenia lękowe, które występują bez powodu i z mocnym nasileniem. Jak nie wierzysz - zrób badania lekarskie.

 

XV. Życie - to ryzyko. NIGDY nie wiesz, co cię czeka. Po co się więc zamartwiasz?

 

XVI. Co się naprawdę stało?

 

Jeśli już od rana zamartwiasz się, co złego ci się może przydarzyć, zapisuj przez cały dzień czego się obawiasz (np. tramwaj się przewróci; szef będzie zły; wywrócę się) i sprawdź wieczorem, które przewidywania się sprawdziły. Po tygodniu zobaczysz, ile z nich jest bezpodstawnych.

 

XVII. Swoje obawy zachowaj dla siebie.

 

Jeśli masz dzieci, to oczywiście się o nie martwisz. Zrozumiałe jest, gdy idą na rower, ty każesz im włożyć kask. Jednak jeśli się zamartwiasz, pomyśl, czy ma to realne podstawy. REALNE. I wiedz, że ostrzegasz innych nie zawsze dlatego, że się o nich martwisz, ale by uwolnić się od rzekomej winy...

 

XVIII. Nie jesteś tak ważny, jak sądzisz.

 

Boisz się wyśmiania? Nawet jeśli ludzie będą się z ciebie śmiać, bo się wywrócisz na chodniku, następnego dnia nikt o tym nie będzie pamiętać...

 

XIX. Ćwicz psychokarate.

 

Gdy stale ustępujesz komuś z drogi, źle się czujesz, masz do siebie pretensje. Skończ z tym. Codziennie ćwicz prowadzenie małych i dużych sporów. Nie musisz być agresywny, ale asertywny.

 

XX. Masz przed sobą wielką przyszłość.

 

Osoby z fobiami, lękami, neurozami, są ciekawsze, milsze, wrażliwsze. To czasem dusze artystyczne. Jest przed nimi przyszłość, osiągnięcia itd.

 

XXI. Nawet jeśli zawiodą wszystkie metody, pewnego dnia wasz stan poprawi się. Bo czas wszystko leczy!

 

XXII. Jeśli nie zwalczycie waszych lęków, zaakceptujcie je. To część waszej osobowości. (Znacie detektywa Monka? :)).

 

I ostatnie zdanie:

 

XXIII. "Kto przezwyciężył lęk, jest silniejszy od człowieka, który nigdy go nie odczuwał".

 

---

 

Uf, słowem - polecam tę książkę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś pisał o tej książce, serdecznie polecam tytuł "Potęga Teraźniejszości" aut. Eckhart Tolle.

Książka porusza kwestie z pogranicza psychologii, duchowosci, religii, i mimo poruszania tak skomplikowanych dziedzin, opisuje je wyjatkowo przystepnie, każdy rozumny człowiek jest w stanie to zrozumiec. Książka wydaje się banalna, ale nie głupia, upraszcza niejako nasze myślenie, pozwala się 'cofnac' do stanu czystego, nieskazitelnego, tak jak nowo narodzony człowiek. Ten tytuł pozwolił mi naprawde ruszyć z depresją, z moimi wlasnymi problemami to tez jej zawdzięczam praktycznie wszystko jezeli chodzi o moje dotychczasowe wyleczenie, wprowadzila mnie w piekny stan, gdzie czujesz się żywy, gdzie wydaje się, że świat sprzyja twojej osobie, gdzie szczęście mozna znalezc wszędzie. Polecam, ze szczerego serca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie radzić z nieśmiałością:

 

-- Pn cze 04, 2012 8:04 pm --

 

a tu przy okazji omawiania sposobu nauki angielskiego, ciekawie mówi na temat przekonań:

http://www.youtube.com/watch?v=qXEnJ_EUl3k

 

polecam też książkę:

Anna Freud "Ego i mechanizmy obronne"

 

opis mechanizmów obronnych:

http://sciezkami-zycia.prv.pl/mechanizmy.html

 

-- Pn cze 04, 2012 8:36 pm --

 

http://bartoszmankowski.wordpress.com/2011/09/10/mechanizmy-obronne-ego

 

-- Pn cze 04, 2012 8:43 pm --

 

http://spolecznosc.grmg.pl/forum/130-osobowosci

 

-- Pn cze 04, 2012 9:16 pm --

 

"Im jest silniejsze ego, nasze myślenie o sobie, rozumienie siebie, tym mniejszy lęk i tym mniej patologiczne obrony stosujemy, które mniej zniekształcają rzeczywistość."

http://www.kolonaukowe.pl/mechanizmy-obronne-pomoc-czy-przeszkoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie najlepsza książka jak wpadła w me dłonie jest " POTĘGA TERAŹNIEJSZOŚCI " Eckharta Tolla.

 

czytałem wiele poradników, poprawiaczy nastroju i zacytuję Marcina Świetlickiego, który zaopiniował książkę następująco:

 

"Jeśli nie ma przeszłości i przyszłości, jeżeli jest tylko teraźniejszość - to jest to najwłaściwsza książka na tę chwile." !!!!!!!!!!!!!! :)))))

 

-- 05 cze 2012, 19:58 --

 

Zdecydowanie najlepsza książka jak wpadła w me dłonie jest " POTĘGA TERAŹNIEJSZOŚCI " Eckharta Tolla.

 

czytałem wiele poradników, poprawiaczy nastroju i zacytuję Marcina Świetlickiego, który zaopiniował książkę następująco:

 

"Jeśli nie ma przeszłości i przyszłości, jeżeli jest tylko teraźniejszość - to jest to najwłaściwsza książka na tę chwile." !!!!!!!!!!!!!! :)))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://sensus.pl/ksiazki/jak-przezwyciezyc-niesmialosc-i-lek-przed-otoczeniem-trening-martin-m-antony-richard-p-swinson,niesmi.htm

 

Jak przezwyciężyć nieśmiałość i lęk przed otoczeniem? Trening

 

Autorzy: Martin M. Antony, Richard P. Swinson

Data wydania: 2007/07

Stron: 344

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

"Jezus najlepszym psychoterapeutą wszechczasów"

 

Aż musiałam sprawdzić. Chętnie bym przeczytała.

W domu mam ''To Jezus uzdrawia złamanych na duchu'' - ks. Reczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://sensus.pl/ksiazki/jak-przezwyciezyc-niesmialosc-i-lek-przed-otoczeniem-trening-martin-m-antony-richard-p-swinson,niesmi.htm

 

Jak przezwyciężyć nieśmiałość i lęk przed otoczeniem? Trening

 

Autorzy: Martin M. Antony, Richard P. Swinson

Data wydania: 2007/07

Stron: 344

 

Ja też polecam. Bardzo wartościowa książka dla osób z fobią społeczną. Pomaga poznać mechanizmy naszych myśli, zmienić nastawienie do świata i zaplanować walkę z własnymi lękami. Mnie samej dużo dała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://sensus.pl/ksiazki/jak-przezwyciezyc-niesmialosc-i-lek-przed-otoczeniem-trening-martin-m-antony-richard-p-swinson,niesmi.htm

 

Jak przezwyciężyć nieśmiałość i lęk przed otoczeniem? Trening

 

Autorzy: Martin M. Antony, Richard P. Swinson

Data wydania: 2007/07

Stron: 344

 

Ja też polecam. Bardzo wartościowa książka dla osób z fobią społeczną. Pomaga poznać mechanizmy naszych myśli, zmienić nastawienie do świata i zaplanować walkę z własnymi lękami. Mnie samej dużo dała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Osobowość symbiotyczna i jej leczenie" S. Johnson

 

świetna książka! myślę że może pomóc wielu osobom w oddzieleniu się od chorego otoczenia...

 

-- Pt lip 13, 2012 9:25 pm --

 

Ta też jest ciekawa:

"Koniec współuzależnienia" Melody Beattie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Osobowość symbiotyczna i jej leczenie" S. Johnson

 

świetna książka! myślę że może pomóc wielu osobom w oddzieleniu się od chorego otoczenia...

 

-- Pt lip 13, 2012 9:25 pm --

 

Ta też jest ciekawa:

"Koniec współuzależnienia" Melody Beattie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm....Niech pomyślę.

"Oswoić lęk..." - Judith Bemis i Amr Barrad

"Powrót do swego wewnętrznego domu..." John Bradshaw

Coś się wyciągnie z książek Horney oczywiście także, choć jej książki są momentami zbyt przytłaczające jak dla mnie.

 

Wczoraj dorwałam ciekawą stronkę dla DDA/DDD: http://www.uzaleznienieodmilosci.pl/page/cz_dd/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×