Skocz do zawartości
Nerwica.com

Elektrowstrząsy (ECT) -kompendium wiedzy


Gość To takie czary...

Rekomendowane odpowiedzi

41 minut temu, reebok91 napisał:

 

Też jestem ciekawy bo sam mam to co ty, leki wgl nie działają.

 

To znaczy ja jeszcze wszystkich możliwości farmakologicznych nie wypróbowałem, mam teraz terapię, ale totalnie nie mogę się na niej skupić, to jest grupowa terapia codziennie. Doktorzy ciągle mnie namawiali na terapię. Muszę i tak jeszcze poczekać na działanie leków. Choć mam naprawdę mocne myśli samobójcze z pokusą ich wykonania. No nie wiem kiedy elektrowstrząsy się stosuje, ale ponoć głównie wtedy, kiedy leki i terapia nie wystarczają. 

Edytowane przez MarekWawka01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2021 o 19:05, Kamilo80 napisał:

Szczerze odradzam. Droga przez mękę a na koncu efekt dobry na 3 tygodnie okupiony masa skutkow ubocznych. Samo trafienie na oddział kosztuje 😡 odstawienie leków bez ceregieli. Lezysz wyjesz w akompaniamencie podobnych tobie nieszczęśników. W tym czasie diagnostyka psychologiczna czy nie jestes nerwicowcem. Tak jakby nie moglo to współistnieć. Na koncu jak chcesz sie zabic to ewentualnie rozważają ew. Tyle ze muszisz konkretnie wisiec a nie pokazowka jak niektorzy. Zabiegi poczatkowo najgorsze, efektow brak wracasz zeszczany i lezysz na holu ok godziny. Bolą miesnie i cholerny ból glowy z wymiotami. Pamięć z reguly popsuta, sa tacy co nie wiedzą ze mieli zabieg, pozniej juz mniejsze wymioty od 3 zabiegu tylko mdłości. Po 8 jest lepiej ale na pewno nie tak że zdrowy bylem. Leki wdrożone i do domu. Po 3 tyg efekt minął. Jest jak było przed. Szkoda meczenia się. Obecnie szpitale zamknięte dla wyjsc czy odwiedzin. Leczenie w domu wobec szpitala jest rarytasem. 

Mi ew też zaproponowano dopiero po tym jak próbowałam się powiesić w psychiatryki. Już nie mogłam znieść tego, że żyję. Niestety się nie udało...

Faktycznie odstawienie większości leków, które wtedy brałam było ciężkie. Na szczęście nie odstawili mi ketrelu. Mnie po ew mięśnie nie bolały, wymiotować też nie wymiotowałam. Czasami trochę głowa bolała i duży problem z pamięcią krótkotrwałą, ale to tyle z efektów ubocznych. Przy pierwszej serii z zabiegu na zabieg było coraz lepiej. Wyszłam ze szpitala pierwszy raz ze wspaniałym nastrojem. Druga seria zabiegów niestety nie była taka fajna. Po jednym zabiegu budziłam się i cały dzień się śmiałam, a po kolejnym cały dzień płakałam. Nie byłam w stanie w ogóle nad tym zapanować. Po drugiej serii ostatecznie nastrój mi się nie poprawił.

Edytowane przez Daria132

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Daria132 napisał:

Przy pierwszej serii z zabiegu na zabieg było coraz lepiej. Wyszłam ze szpitala pierwszy raz ze wspaniałym nastrojem. Druga seria zabiegów niestety nie była taka fajna. Po jednym zabiegu budziłam się i cały dzień się śmiałam, a po kolejnym cały dzień płakałam. Nie byłam w stanie w ogóle nad tym zapanować. Po drugiej serii ostatecznie nastrój mi się nie poprawił.

Niestety zbyt szybka poprawa po EW (w sensie wyraźny efekt już po 1-2 zabiegach) jest niekorzystny rokowniczo w przypadku EW, znaczy tyle, że depresja prawdopodobnie wróci bardzo szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2022 o 13:53, gosia17 napisał:

Jestem po serii 12 zabiegów, moja depresja zmniejszyła się o 17 procent a byłam w stanie TRAGICZNYM. Teraz jeszcze modyfikacja leczenia i powinno być dobrze. Oby tylko efekt się utrzymał.

 


Jakie skutki uboczne masz po zabiegu ?, trudno było wyprosić lekarzy o zabiegi ? i jak długo czekałaś na nie ?

Edytowane przez reebok91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2022 o 17:52, reebok91 napisał:


Jakie skutki uboczne masz po zabiegu ?, trudno było wyprosić lekarzy o zabiegi ? i jak długo czekałaś na nie ?

Po zabiegach czasem bolała mnie głowa i w pewnym momencie się powtarzałam, bo zapominałam co przez chwilą powiedziałam.

Źle napisałam. Moja depresja zmniejszyła sie o jakieś 60% po zabiegach. Nie wiem czy wpłynęły one bardziej na moje problemy poznawcze, bo miałam je i tak duże od depresji i od C-Ptsd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gosia17 napisał:

Po zabiegach czasem bolała mnie głowa i w pewnym momencie się powtarzałam, bo zapominałam co przez chwilą powiedziałam.

Źle napisałam. Moja depresja zmniejszyła sie o jakieś 60% po zabiegach. Nie wiem czy wpłynęły one bardziej na moje problemy poznawcze, bo miałam je i tak duże od depresji i od C-Ptsd.


Na jakich lekach jesteś obecnie ?, jak długo czekałaś aż lekarze się zgodzą na zrobienie elektrowstrząsów od momentu przyjęcia do szpitala ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, reebok91 napisał:


Na jakich lekach jesteś obecnie ?, jak długo czekałaś aż lekarze się zgodzą na zrobienie elektrowstrząsów od momentu przyjęcia do szpitala ?

Obecnie jestem na wenlafaksynie, kwetiapinie, licie i mianserynie. Leki będą jeszcze zmieniane.

Byłam miesiąc w jednym szpitalu, gdzie zawiesili chyba Ew i po miesiącu przenieśli mnie do kliniki, gdzie od razu były badania a po dwóch tygodniach zabiegi.

Tylko szkoda, że nie robią podtrzymujacych, bo one też są ważne.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gosia17 napisał:
3 godziny temu, reebok91 napisał:


Na jakich lekach jesteś obecnie ?, jak długo czekałaś aż lekarze się zgodzą na zrobienie elektrowstrząsów od momentu przyjęcia do szpitala ?

Obecnie jestem na wenlafaksynie, kwetiapinie, licie i mianserynie. Leki będą jeszcze zmieniane.

Byłam miesiąc w jednym szpitalu, gdzie zawiesili chyba Ew i po miesiącu przenieśli mnie do kliniki, gdzie od razu były badania a po dwóch tygodniach zabiegi.

Tylko szkoda, że nie robią podtrzymujacych, bo one też są ważne.

 

 

Czy byłaś naprawdę w ciężkiej depresji, było z tobą bardzo źle ?, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było bardzo źle, średnio w ogóle ten okres pamiętam, bo byłam w stanie tragicznym. Myśli s codziennie przez cały dzień. Wyglądałam okropnie. Brak apetytu, problemy poznawcze, spowolnienie. Zdiagnozowano mi zresztą ciężki epizod depresyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2022 o 19:32, gosia17 napisał:

Było bardzo źle, średnio w ogóle ten okres pamiętam, bo byłam w stanie tragicznym. Myśli s codziennie przez cały dzień. Wyglądałam okropnie. Brak apetytu, problemy poznawcze, spowolnienie. Zdiagnozowano mi zresztą ciężki epizod depresyjny.


A czy w twoim szpitalu wykonują również stymulacje tms ?, lekarze nie proponowali ci tego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, reebok91 napisał:


A czy w twoim szpitalu wykonują również stymulacje tms ?, lekarze nie proponowali ci tego ?

Byłam w klinice w Lublinie, nie ma tam stymulacji TMS. Z tego co się orientowałam na pewno jest ona w Krakowie. Z mojego researchu wynika, że jednak EW są skuteczniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, gosia17 napisał:

Byłam w klinice w Lublinie, nie ma tam stymulacji TMS. Z tego co się orientowałam na pewno jest ona w Krakowie. Z mojego researchu wynika, że jednak EW są skuteczniejsze.


Mam jeszcze pytanie czy musiałaś odstawić wszystkie leki jak robili ci zabiegi czy jak to wyglądało ?, i czy ty również jak ja miałaś tą depresję przebiegającą z lękiem niepokojem i takimi objawami cielesnymi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, reebok91 napisał:


Mam jeszcze pytanie czy musiałaś odstawić wszystkie leki jak robili ci zabiegi czy jak to wyglądało ?, i czy ty również jak ja miałaś tą depresję przebiegającą z lękiem niepokojem i takimi objawami cielesnymi ?

Leków nie odstawiałam, głównie zmniejszałam. Może niektóre trzeba odstawić, te które wpływają na próg drgawkowy.

Tak, ja również oprócz depresji miałam dużo lęku wolnopłynacego, niepokoju. Miałam myśli samobójcze, które znikły po 3 zabiegu, gdy tylko troszkę lepiej się poczułam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gosia17 napisał:

Leków nie odstawiałam, głównie zmniejszałam. Może niektóre trzeba odstawić, te które wpływają na próg drgawkowy.

Tak, ja również oprócz depresji miałam dużo lęku wolnopłynacego, niepokoju. Miałam myśli samobójcze, które znikły po 3 zabiegu, gdy tylko troszkę lepiej się poczułam.


A po zabiegach ect lęk i niepokój znikł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, gosia17 napisał:

Zmniejszył się, tak jak i depresja. I leki zaczęły na mnie działać. Choć nadal jest średnio, ale jestem jeszcze na etapie dobierania leków. Wcześniej byłam w naprawdę złym stanie.


Dziękuje za odpowiedzi twoje wpisy dały mi otuchy że warto dalej walczyć 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2022 o 08:30, reebok91 napisał:


Dziękuje za odpowiedzi twoje wpisy dały mi otuchy że warto dalej walczyć 🙂

Bardzo się cieszę. Pamiętaj, że elektrowstrząsy są bardzo skuteczne. I też nie porównuj się ze mną, że u mnie nie ma 100% remisji, bo ja byłam naprawdę w TRAGICZNYM stanie, który się ciągnął latami, gdzie oprócz depresji ciężkiej mam C-PTSD i mieszane zaburzenia osobowości. Nikt mi tych EW nie proponował, bo chyba nikt nie zdawał sobie sprawy z czym się zmagam. Nie chciałam iść kolejny raz do szpitala, ale poszłam, bo wymyśliłam, że chce spróbować elektrowstrząsów. Też myślałam nad TMS, ale samo dotarcie do Krakowa na kwalifikacje mnie przerastało. Nie pamiętam nawet jak dotarłam do Lublina. Nie mogłam się skupić więc z kartki czytałam ordynatorce moja historie leczenia i chorowania. Przerwała mi w połowie i powiedziała "Robimy zabiegi EW". Mnie też pomogła anglojęzyczna grupa od EW oswoić się z tym wszystkim i wiedzieć na co się pisze i czego się spodziewać. Uważam, że jeśli Twoje objawy nie dają Ci normalnie funkcjonować to jak najbardziej gra jest warta świeczki.

Mój znajomy po EW, już po 9 zabiegu pozbył się depresji i wrócił do życia. I miał tylko niewielkie problemy z pamięcią krótkotrwała, które się jeszcze potem zmniejszały, gdy odstęp pomiędzy kolejnumi zabiegamy był większy. Czasem mnie po zabiegu bolała głowa i tyle no i miałam lekkie, przemijające problemy z pamięcią.

Życzę Ci wszystkiego najlepszego, zdrowia i jak to powiedziała moja terapeutka "Zawsze warto o siebie walczyć" nie masz nic do stracenia tak naprawdę. 

Zdrowia Ci życze, bo to najważniejsze.

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×