Psychologia - co to jest?

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

przez makuwa 27 lip 2012, 21:20
Witam,

na początku zaznaczę, że zapoznałem się z zanim założysz temat, a przede wszystkim z czym się różni się psycholog od psychiatry

Pytanie, które zadaję sobie ja i wielu moich znajomych, brzmi: są psychiatrzy, po co komu psychologowie? Odnoszę wrażenie, że faktycznie można wykorzystać ich w dziedzinach, cyt. "reklamie, transporcie, mediach, czy działach personalnych", chociaż widzę na tych miejscach również specjalistów z mnóstwa różnych dziedzin nauki (w tym nawiasie postawiłbym znak zapytania - czy to nauka - ale nie o to mi chodzi). Tak naprawdę nie rozumiem jaki jest sens w wizycie u psychologa. Czy uważacie się za mądrzejszych od mojego kolegi spod przysłowiowej budki z piwem, który powie mi "Nie dołuj się k**wa", zamiast to samo wyjaśniać używająć pseudomądrych słówek przez pół godziny? To nie jest żaden przytyk w Waszą stronę (o ile są tu psychologowie), chciałbym się po prostu dowiedzieć jaki jest sens spędzania czasu i wydawania pieniędzy na kontakty z Wami - obcymi ludźmi. Mam nadzieję, że takie tematy nie są od razu kasowane, próbowałem wyszukać i nie znalazłem...

Pozdrawiam.

przez monk.2000 27 lip 2012, 22:59
Mi psycholog przydaję się o tyle, że mogę przy nim bezkarnie narzekać i mówić o swoich problemach, bo to jego praca żeby tego wysłuchiwać. Moja mama ma już dość mojego stanu, a reszty ludzi nie wypada niepokoić swoimi zmartwieniami.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

przez ala1983 27 lip 2012, 23:06
monk.2000 napisał(a):Mi psycholog przydaję się o tyle, że mogę przy nim bezkarnie narzekać i mówić o swoich problemach, bo to jego praca żeby tego wysłuchiwać. Moja mama ma już dość mojego stanu, a reszty ludzi nie wypada niepokoić swoimi zmartwieniami.

Fajny tekst :mrgreen:
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez kaczanov 27 lip 2012, 23:07
Psychologia jest dla dzieci. Mi z ciemnej dupy na wyżyny człowieczeństwa pomogły wyjść nauki buddyjskie i mądre książki (psychologiczne też, ale wybitnych ludzi jak C.G. Jung) a nie jakieś pierdy.

przez makuwa 29 lip 2012, 22:21
monk.2000 napisał(a):Mi psycholog przydaję się o tyle, że mogę przy nim bezkarnie narzekać i mówić o swoich problemach, bo to jego praca żeby tego wysłuchiwać. Moja mama ma już dość mojego stanu, a reszty ludzi nie wypada niepokoić swoimi zmartwieniami.

Przykro mi, że nie masz przyjaciół :) Dziękuję Ci, że utwierdziłeś mnie w przekonaniu co do psychologów, że jak nie mam dziewczyny to idę na kurwy. Może jakiś psycholog odezwie się i uzasadni swoją bytność?

przez monk.2000 29 lip 2012, 22:29
Mam jednego przyjaciela, ale on też ma problemy z nastrojem i cichą zgodą postanowiliśmy nie poruszać tematów zaburzeń psychicznych, bo wzajemnie się nakręcaliśmy. Tyle że wiele tematów zostało odciętych i czasem się niezręcznie czuję.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

przez ( Dean )^2 31 lip 2012, 16:10
Odnosze wrażenie że temat miał być kolejnym obrazoburczym wątkiem stwierdzającym że psychologia to szarlataneria,nie ma sensu i tak dalej.
Ja nie jestem milośnikiem psychologii,ale już rok uczęszczam na terapie i cos w tym jest,są jakieś efekty choć podstawa to zawsze leki.
Po co psychoterapia?Zdaje mi się że jesli człowiek dłużej jest w depresji,to zmienia ona jego postrzeganie rzeczywistości,uczy niekorzystnych schematów działania i postrzegania.Sam zauważyłem jak wielki wpływ mają one na utrzymywanie się depresji.Czasem są też jakieś nierozwiązane sprawy,a co najważniejsze jak ktoś sobie już w życiu coś rozwalił jak ja na przykład,to samemu ciężko to poskładać,w tym terapia pomaga.Ale nie z byle kim.Zdaje mi się że tak naprawde ważniejsza jest osobowość terapeuty niż formalne wykształcenie.Dla mnie ważne też jest żeby terapia była z nfz bo inaczej to czuje że jestem dojną krowa i terapeuta nie ma żadnego interesu w tym żeby mnie wyleczy.
Ale terapia to tylko zmiana myślenia,to dopiero krok do zmiany działania,wiem po sobie.
Najgorszy jest wiatr.

przez Candy14 31 lip 2012, 16:28
makuwa, rozumiem, ze jestes nastepnym wcieleniem ktosia77? Nie odpuszczasz :P
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez psyche_ 01 sie 2012, 19:12
makuwa, a powiedz czy masz na mysli psychologow (czyli ludzi ktorzy ukonczyli kierunek psychologia) czy psychoterapeutow (czyli ludzi po kursie psychoterapeutycznym). Bo jesli takiego rozroznienia nie znasz to odpowiedz na Twoje pytanie moze byc mylace w interpretacji.

przez psyche_ 02 sie 2012, 22:57
No to tak jak mowilem. Niestety ludzie bardzo czesto myla tez pomoc psychologiczna (ktorej udziela psycholog) i psychoterapie (ktora prowadzi psychoterapeuta). W pomocy psychologicznej psycholodzy doradzaja (ale nie podejmuja decyzji za klientow ). Jesli o tych wlasnie "psychologow" chodzilo autorowi tematu to osobiscie jestem zdania ze wizyta u takich osob to strata czasu. Owszem mozna sie czegos dowiedziec, pogadac, pozalic, ale takie wizyty nie ulecza. Natomiast psychoterapia to juz grubsza sprawa - psychoterapeuci zajmuja sie tu leczeniem zaburzen psychicznych w okreslonej (lub nie) szkole (np. psychodynamiczna, pozn-behawioralna itp). Skutecznosc psychoterapii zalezy przede wszystkim od samego pacjenta i jego woli wyzdrowienia (a wiekszosc osob z zaburzeniami psychicznymi nieswiadomie chce w swojej chorobie za wszelka cene pozostac). Szkola i umiejetnosci psychoterapeuty stoja na drugim miejscu :)

Sortuj wg