Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czym różni się psycholog od psychiatry?


Gość paradoksy

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjenci, którzy nie mieli jeszcze nigdy kontaktu z pomocą psychoterapeutyczną, często zastanawiają się na czym zasadza się różnica między pracą psychologa a psychiatry. Obaj przecież prowadzą terapie, grupy spotkaniowe, dbają o stan zdrowia psychicznego pacjentów. Różnica polega zarówno na kompetencjach jak i charakterze otrzymanego wykształcenia.

 

Psycholog to osoba o wykształceniu akademickim, która niekoniecznie musi zajmować się pracą z osobami z trudnościami natury emocjonalno - psychicznej, ale może też pracować w reklamie, transporcie, mediach, czy działach personalnych. Jedynie część psychologów zajmuje się pracą w ośrodkach terapeutycznych i pomaganiem ludziom z trudnościami emocjonalnymi bądź społecznymi. Aby sprawdzić zakres obszarów w których działa psycholog w ośrodku terapeutycznym, można wpisać w wyszukiwarkę frazę "psycholog Warszawa" i przejrzeć zakres usług oferowanych w Warszawskich ośrodkach psychoterapeutycznych.

 

Psychiatra zaś, to osoba o wykształceniu medycznym, mogąca przepisywać lekarstwa (tu jest właśnie główna różnica kompetencyjna między psychiatrą a psychologiem). Również prowadzi terapię indywidualną i grupową, ale najczęściej, psychiatra zajmuje się zaburzeniami uznawanymi za chorobę (depresja, schizofrenia, napady lękowe). Zakres pracy psychiatry można sprawdzić szukając frazy "psychiatra Warszawa" w Internecie.

 

Przy wyborze ośrodka terapeutycznego, warto zwrócić uwagę na to aby pracował w nim zarówno psychiatra jak i psycholog. Ich współpraca jest bowiem znamienna dla prawidłowego zdrowienia pacjenta z poważniejszymi zaburzeniami psychicznymi.

 

 

Tematy na forum:

Wizyta u psychologa/psychiatry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny temat z kategorii- "nie bardzo wiem z czym to się je".

 

Psychiatra- lekarz specjalista, osoba o wykształceniu medycznym, która ukończyła 6-letnie jednolite studia na wydziale/kierunku lekarskim, odbyła 13 miesięczny staż podyplomowy, zdała LEP(lekarski egzamin państwowy), ukończyła 5 letnią specjalizację z dziedziny psychiatrii. Psychiatra jest uprawniony do wypisywania recept na leki.

 

Psycholog- osoba o wykształceniu akademickim, która ukończyła 5-letnie jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia na uniwersytecie albo innej uczelni wyższej. Osoba zajmująca się diagnozą psychologiczną, opiniowaniem, orzekaniem, świadczeniem pomocy psychologicznej. Psycholog nie jest uprawniony do wypisywania recept.

 

Psychoterapeuta- lekarz psychiatra, psycholog lub absolwent niektórych innych kierunków studiów magisterskich(po zdaniu egzaminu z psychologii klinicznej pod nadzorem komisji powołanej przez KCP) po odbyciu atestowanego kursu psychoterapii/podyplomowych studiów z psychoterapii(około 4 lata), odbyciu terapii własnej, pracy terapeutycznej pod superwizją oraz spełnieniu innych kryteriów i wymagań wyszczególnionych na stronach Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, który zdobył stosowny certyfikat ww. instytucji. Należy zawsze sprawdzać jakim wykształceniem i certyfikatem legitymuje się psychoterapeuta ze względu na niedostateczne umocowanie tego zawodu w polskim prawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca jest zgodne ze stanem faktycznym.

 

W Polsce obecnie nie ma regulacji prawnych dotyczących zawodu psychoterapeuty. Nad projektem ustawy pracuje Polska Rada Psychoterapii która zrzesza kilkanaście różnych organizacji:

 

Instytut Analizy Grupowej "Rasztów"

Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt - Stowarzyszenie Edukacji Człowieka Dorosłego

Instytut Terapii Gestalt

Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Koło Warszawskie Szkoły Europejskiej Psychoanalizy

Polska Federacja Psychoterapii

Polskie Stowarzyszenie Neurolingwistycznej Psychoterapii

Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne

Polskie Stowarzyszenie Psychoterapeutów i Trenerów Psychologii Procesu

Polskie Towarzystwo Psychoterapii Gestalt

Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej

Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej

Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczo-Behawioralnej

Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

Sekcja Naukowa Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

Sekcja Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich

Krakowskie Koło Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej

Polskie Towarzystwo Psychologii Procesu

 

Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychiatryczne są tylko dwiema spośród nich i wydawane przez nie certyfikaty - jak dotąd - są tylko tym: certyfikatami tych organizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik @dwadnitemu wskazał właściwe podejście. Warto podkreślić, że uwypuklanie dwóch z listy kilkunastu polskich towarzystw terapeutycznych jest niedemokratyczne i mija się z kierunkiem prac PRP nad ustawą.

Podaję dwa odnośniki, poszerzające temat:

 

Wskazówki do poszukiwania właściwego psychoterapeuty:

http://psychoterapeutyczny.blogspot.com/2012/10/jak-znalezc-wasciwego-psychoterapeute.html

 

Krajowe certyfikaty psychoterapeuty:

http://www.psychoterapia-polska.org/kto-jest-kto-nie-jest-psychoterapeuta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ładnie, tylko jak się to ma do osoby która ma zaburzenia psychiczne, źle się czuje, nie myśli do końca jasno, straciła sens życia jest zagubiona, nieszczęśliwa z lękami, myślami samobójczymi, no jak ? Mnie pomogła przyjaciółka i poszłam do terapeuty z polecenia ale jest ogrom ludzi którzy idą „w ciemno” po pomoc bo się źle czują i nie mają nikogo bliskiego kto mógłby im pomóc. Jak ktoś pyta np tutaj to fajnie może sobie sprawdzić czy ta osoba która się ogłasza terapeutą jest na liście PTP. Niech mi ktoś powie z ręką na sercu czy zapytał swojego terapeutę o dyplom ten mu go pokazał a pacjent go zweryfikował i ocenił czy ma odpowiednie kwalifikacje? Tak samo jak rodzaj psychoterapii. Ludzie często na forum są zagubieni i pytają jaki dla niego najlepszy byłby nurt psychoterapeutyczny. No bez sensu. To nie pacjent o tym wszystkim powinien wiedzieć. Teraz jak czuję się dobrze to sobie czytam na temat tych nurtów, szkół terapeutycznych i wiele innych ciekawiących mnie rzeczy. Ale na początku było mi to obojętne nie miałam o tym pojęcia.

Jak idę do ortopedy to nie proszę go o dyplom i go nie weryfikuje, nie wybieram sobie metody leczenia a mój stan psychiczny jest o wiele jaśniejszy.

To jest wszystko science fiction !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie psycholog kojarzy się ze specjalistą od problemów psychicznych, które dotykają normalnych ludzi takich jak depresja, itd. Co do psychiatry to sprawa według mojego rozeznania zajmuje się ludźmi rozchwianymi emocjonalnie i niebezpiecznymi dla siebie i otoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie psycholog kojarzy się ze specjalistą od problemów psychicznych, które dotykają normalnych ludzi takich jak depresja, itd. Co do psychiatry to sprawa według mojego rozeznania zajmuje się ludźmi rozchwianymi emocjonalnie i niebezpiecznymi dla siebie i otoczenia.

 

:lol::lol::lol:

 

Skąd takie rozeznanie?

Ja jakoś w osobach czekających pod gabinetem psychiatry (razem ze mną) nie dopatruję się kogoś kto zaraz zrobi mi krzywdę, wręcz przeciwnie, jeszcze nigdy pod tymi drzwiami nie spotkałam się z jakaś kłótnią (u innych lekarzy owszem).

Co więcej w tym budynku jest jedna poczekalnia dla ludzi z problemami natury psychicznej, dla "normalnych" (według grossika czekajacych do psychologa) i... :roll: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja niestety byłam/jestem takim przykładem - o czym pisze Kaja /btw, też mnie to ... bulwersuje, delikatnie pisząc/.

I qrwa niestety przez mega złe doświadczenie - mam wiedzę, często też tą "nie dla nas, pacjentów".

 

Gwoli ścisłości - i to radzę:

kierować się wyłącznie tym, czy dana osoba ma akredytację Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. To najlepiej, nota bene tylko te (+pozn-beh) są finansowane przez NFZ .

Inne, dobre - to Rasztów, Pozn -Behaw. (jak ktoś lubi ;)), analityczne.

 

OMIJAĆ szerokim łukiem polską federację psychoterapii.

 

A przede wszystkim sprawdzać czy dany terapeuta ma wykształcenie psychologiczne czy inne, bo to robi różnicę.

Co do psychiatrów - to ktoś kto nie ma skończonej szkoły terapeutycznej (i tych dodatkowych wymogów; nie ma certyfikatu) - NIE JEST PSYCHOTERAPEUTĄ. A że oni robią coś na "kształt" psychoterapii, wcale nie oznacza że to tym jest.

 

Oddałbym wszystko żeby dzisiaj nie mieć takiej wiedzy, przez takie a nie inne chu ... doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

essprit, ja się zgadzam, teraz psychoterapeutą może być każdy, nawet mechanik samochodowy, jak dostanie dyplom ukończenia szkolenia na psychoterapeutę. Lepiej jest szukać mgr psychologii po szkole psychoterapii. no a jak pisała reszta psychiatra jest lekarzem, moze wypisywać recepty, psycholog ma za zadanie pomóc na przyklad poprzez rozmowę, czy też psychoterapię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

psychiatra - ktoś kto chce na tobie żerować przepisując leki

psycholog - --------------||-------------- wysłuchując twoich żalów

:D

 

W samo sedno.

:brawo::brawo::brawo:

 

 

 

Również się zgadzam. Acz, są psychiatrzy z certyfikatem którzy prowadzą psychoterapię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co psychiatra przyjmujący w Poradni na NFZ może pacjentowi zaproponować, a co psycholog, (Psycholog (zwykły), Psycholog-psychoterapeuta.) również przyjmujący na NFZ.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech mnie ktoś uświadomi, czy ja dobrze sądzę, że psycholog to taki w sumie niedorobiony psychiatra? no bo zakres wiedzy psychologa mieści się w tym, co wie psychiatra- psychiatra wie to co psycholog, plus wiedza z zakresu medycy i do tego może jeszcze wypisać receptę...czyli w sumie od czego jest psycholog w odniesieniu do ludzi z problemami psychicznymi, skoro wszystko co robi psycholog, może zrobić psychiatra i do tego jeszcze przypisać leki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×