cześć i czołem

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

Re: j. polski, czyli nasza ojczysta mowa ;)

przez linka 10 mar 2010, 09:46
Jadis, pamiętam jak byłam w Szwecji u rodziny na wakacjach- byłam mega zdziwiona, że tam nie ma czegoś takiego jak "instytucja lektora" - jedynie bajki dla małych dzieci były pozbawione napisów. Tak normalnie szwedzkie filmy miały angielskie napisy a angielskie filmy - szwedzkie napisy - dzięki temu ja mogłam pooglądać tv a i ćwiczyłam język angielski. Później przyjechałam do Polski i tylko wkurzał mnie lektor który mi zagłuszał......kiedyś był jakiś projekt, żeby był blok filmów w państwowej tv z napisami....ale jak sama napisałaś....to zbyt męczące.... :(
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez Jadis 10 mar 2010, 10:23
nasze społeczeństwo jest zbyt wygodnickie i leniwe. pamiętam pewnego razu gdy bardzo się zdziwiłam, że TVN wyemitował film "Oczy szeroko zamknięte" z napisami, jakoś ok. godziny 23.00. Przez to, że w naszym kraju filmy mają lektora, dzieci i dorośli mają mniejszy kontakt z językami obcymi. Tak jak napisałaś, linka, oglądając filmy z napisami uczymy się języków. Polska jest chyba jedynym krajem, który ma lektora. Z kolei Niemcy mają dubbing, który jest równie złym pomysłem, wyłączając bajki dla dzieci.
Bardzo mnie drażni, że w polskich kina filmy takie jak HP albo niektóre fantasty są z dubbingiem. Na początku, gdy się takie filmy pojawiły, nie było nawet możliwości obejrzenia takiego filmu z napisami. Na szczęście teraz już jest taki wybór, co mnie bardzo cieszy.
Jadis

przez linka 10 mar 2010, 10:37
Jadis, nic nie mów, pamiętam jak się z chłopakiem najeździłam po kinach żeby obejrzeć The Simpsons - wersja kinowa bez dubbingu za to z napisami.........to samo mam teraz, na szczęście Alicja w krainie czarów na wieczornych seansach jest z napisami...bo dubbing mnie zabija. (może to z czasów dzieciństwa gdzie Cartoon network było po angielsku a muzyczne kanały tylko po niemiecku lub angielsku i się tak patrzyło, może nie rozumiałam zbyt wiele ale osłuchanie z językiem wiele daje)
Kiedyś na HBO często filmy leciały z napisami, teraz nawet tam chyba nie ma.....zawsze mnie dobija jak ktoś ode mnie chce pożyczyć filmy i tekst : ojej a to trzeba czytać...?? :evil:
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Joaśka 10 mar 2010, 10:59
linka napisał(a):Jadiszawsze mnie dobija jak ktoś ode mnie chce pożyczyć filmy i tekst : ojej a to trzeba czytać...?? :evil:

Mnie też to wkurza. :evil:
A dubbingów nie lubię, filmy z dubbingiem wydają mi się sztuczne, nie mogę się skoncentrować na akcji. :?
Joaśka

przez paradoksy 10 mar 2010, 12:00
Jadis napisał(a):faktem jest, że ludzie teraz mało czytają, a obejrzenie filmu z napisami przekracza możliwości przeciętnego Polaka, bo przecież tak szybko nie czyta/nie zamierza się męczyć z małymi literkami/lepszy jest lektor, mimo monotonnego tonu/nasza głupia telewizja publiczna woli wychowywać tabuny analfabetów niż zacząć emitować filmy z napisami, jak to się robi w każdym cywilizowanym kraju.

dlatego ja wolę filmy z napisami, a najlepiej bez, no i bez lektora. dzięki temu utrwalam sobie język angielski np. (wiadomo - jeśli się nie używa, to się zapomina - a tak mam przynajmniej raz w tygodniu "lekcję" angielskiego ;) ).
niektórym by się właśnie tak przydało, ale analogicznie - z napisami w języku polskim.
paradoksy

przez Jadis 10 mar 2010, 12:12
Gorzej, że napisy do filmów pobieranych z internetu, są często bardzo źle napisane, z błędami ortograficznymi i niewłaściwie wykonanymi tłumaczeniami.
Jadis

przez paradoksy 10 mar 2010, 12:19
Jadis napisał(a):Gorzej, że napisy do filmów pobieranych z internetu, są często bardzo źle napisane, z błędami ortograficznymi i niewłaściwie wykonanymi tłumaczeniami.

hehe, wiem :mrgreen: to nie sprzyja nauce języka polskiego..ale znajdują się i takie dobre 8)
paradoksy

przez magdalenabmw 10 mar 2010, 13:08
A ja lubię lektora. Czasem bardzo mi sie przydaje. Mam kuchnię połączoną z pokojem i jak gotuję coś w kuchni to mogę sobie zerkać na film który leci na tv w pokoju i mogę SŁUCHAĆ.
A gdyby były same napisy to co ? Lipa :? Dlatego ten lektor czasem sie przydaje. Natomiast jak oglądam film sama np na komputerze albo wieczorem jak robimy sobie seans filmowy- to wolę z napisami bo lektor mnie rozprasza. Chyba że jest dobry lektor to mi nie przeszkadza :smile: Dubbingu wcale nie lubię, wieje sztucznością.

Jak widać i to i tamto sie przydaje.
A od napisów ściągniętych z neta nie ma co wymagać za dużo bo piszą je internauci.
magdalenabmw

przez VasqueS 10 mar 2010, 15:04
Ja zawsze jak oglądam Zgubionych, to z napisami czasem najpierw polskie, czasem angielskie.
Dwie wersje, tak się bardzo dobrze ćwiczy język.
Właśnie rozpoczynam seans.
VasqueS

przez linka 10 mar 2010, 15:32
Najlepszy jest motyw z bajkami - mam np Epokę lodowcową z dubbingiem i oddzielnie bez, tak samo jak wszystkie części Shreka itd - okazuje się, że i jedno i drugie jest wyśmienite (tu akurat dubbing im się udał) ale w różnych językach są różne konteksty zdarzeń, idiomy, związki frazeologiczne i z czego innego można się uśmiać :smile:
Przyjaciel forum

przez refren 13 mar 2010, 21:55
>>Przepraszam, że jestem jędzą i się wyżywam, ale naprawdę się zastanawiam co komu szkodzi poprawnie napisać.>>.
Jeszcze przecinek przed "co" powinien być. :) To tylko przykład, że ludzie, którzy poprawiają innych, sami robią błędy.
refren

przez bliksa 13 mar 2010, 22:15
studiowałam filologię polską... mam jazdę jak ktos pisze zle ale jakos staram sie to zrozumiec, nauczylam sie ignorowac błedy, choć bardzo mnie rażą...
Są takie chwile, w których człowiek przytuliłby się nawet do jeża.
Przyjaciel forum

przez Jadis 15 mar 2010, 09:50
refren napisał(a):>>Przepraszam, że jestem jędzą i się wyżywam, ale naprawdę się zastanawiam co komu szkodzi poprawnie napisać.>>.
Jeszcze przecinek przed "co" powinien być. :) To tylko przykład, że ludzie, którzy poprawiają innych, sami robią błędy.

przynajmniej nie wskazuję nikogo palcem.
Jadis

przez galazka_jabloni 18 cze 2010, 09:18
Ja studiuję FP i robię pisząc na forum pewnie sporo literówek, a to dlatego, że jak zaczynam tu pisać to chcę wywalić wszystko z siebie i już... Ale filologia polska może zwichrować człowieka ;)
galazka_jabloni

Sortuj wg