Kwas foliowy- zapobieganie i leczenie depresji

Alternatywne sposoby leczenia. Akupresura, akupunktura, homeopatia, bioenergoterapia itp.

Kwas foliowy- zapobieganie i leczenie depresji

przez Anna R. 31 mar 2009, 13:59
Chciałabym się z wami podzielić ciekawą informacją, przeczytaną przeze mnie w jednej z niemieckich gazet.
Tytuł artykułu brzmi: „Depresja- wpływ niedoboru kwasu foliowego na kondycję psychiczną”
Niemieccy naukowcy przebadali działanie kwasu foliowego i witamin z grupy B jako środków wspomagających leczenie depresji i znaleźli dowody na to, że niedobór kwasu foliowego prowadzi do wzrostu poziomu homocysteiny, a to z kolei do większej zachorowalności na choroby psychiczne i neurologiczne, takie jak depresja, demencja czy choroba Parkinsona. Ponadto ludzie z niskim poziomem kwasu foliowego źle reagują na leki antydepresyjne i leczenie nie przynosi zadowalających wyników lub w ogóle ich brak.
Jednym słowem im niższy poziom kwasu foliowego i witamin z grupy B w organizmie (a przede wszystkim B 6 i B 12) tym wyższa jest skłonność do depresji. Uzupełnienie diety w kompleks witamin B i dobrze przyswajalny kwas foliowy poprawia nastrój, powoduje lepsze działanie leków, a co za tym idzie skraca czas przebiegu choroby. U osób zdrowych może zapobiec wystąpieniu dolegliwości psychicznych i neurologicznych.

Jako osoba lubiąca nowości zaopatrzyłam się w preparat z kwasem foliowym, zawierający witaminy B kompleks i metafolinę (bioaktywna i dobrze przyswajalna postać kwasu foliowego) oraz tabletki z drożdży piwnych. Mija już drugi miesiąc brania przeze mnie tych preparatów i ich działanie przerosło moje oczekiwania. Na plus oczywiście. Powoli zeszłam ze wszystkich leków i biorę jedynie podtrzymującą dawkę Lerivonu . Jeśli w najbliższym czasie nie wystąpią żadne niespodzianki mam zamiar pożegnać się z farmakologią na zawsze.
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

Re: Kwas foliowy- zapobieganie i leczenie depresji

przez malwina77 14 kwi 2009, 23:03
Biore kwas foliowy juz pół roku. Pomaga mi bardzo. Zxeszłam z Anafranilu 150 mg do dawki podtrzymującej . Polecam goraco. Malwina
Syndrom Hallervordena-Spatza

Wenlafaksyna 75 mg
Mianseryna 60 mg
Lamotrygina 200 mg
Hydrochlorothiazid 25 mg

przez laguna 16 kwi 2009, 09:17
kwas foliowy bierze sie w pierwszym okresie ciazy oraz jezeli planuje sie zajsc w ciaze takze wszystko mozna zalatwic naraz;)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez betty_boo 16 kwi 2009, 14:20
a ja myslalam ze kwas foliowowy to vitamina C...nie jest to witamina C?

przez laguna 16 kwi 2009, 14:35
nie :D to cos tam innego, ale szczerze mowiac nie mam pojecia nie zaglebialam sie w to co biore. ale wiem ze jest bardzo wazny wlasnie dla ciaz.

przez Korba 16 kwi 2009, 17:21
Nie wiedziałam, że kwas foliowy przeciwdziała depresji........ Biorę go od jakiegoś czasu, ale z innego powodu, heh. Super - 2 w 1 :P
Korba

przez laguna 16 kwi 2009, 19:19
Korba, ciaza?:P

przez Korba 16 kwi 2009, 21:14
Jeszcze nie, ale kto wie może wkrótce ;)
Korba

przez laguna 17 kwi 2009, 08:05
mmmm ale fajnie :) tez bym bardzo chciala, ale poki co to nawet nie ma jak z funduszami itp... moze za rok, a ja juz nie moge sie doczekac az znowu ktos bedzie mnie kopal w brzuszku cale dnie ;p

przez Anna R. 24 kwi 2009, 10:10
To na pewno nie jest witamina C :lol:

Dla zainteresowanych powtarzam za http://www.folik.pl

"Kwas foliowy, witamina z grupy B, jest niezbędny przy tworzeniu komórek płodu, jednak jego niedobory występują powszechnie w codziennej diecie. Zbyt niska ilość kwasu foliowego w organizmie kobiety w bardzo wczesnej ciąży może przyczynić się do zaburzeń podczas tworzenia tzw. cewy nerwowej i powstania u dziecka ciężkich wad wrodzonych, takich jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa.

Jest to wyjątkowa witamina, która pomaga zapobiegać m.in.:
• anemii (niedokrwistości)
• miażdżycy
• zawałowi serca i innym chorobom układu krążenia
• niektórym nowotworom (m.in.: rakowi okrężnicy, gardła, jamy ustnej, piersi)

Kwas foliowy bierze także udział w powstawaniu „hormonów szczęścia” (substancji neurostymulujących) serotoniny i adrenaliny. Pierwsza – uspakaja, relaksuje, pomaga spokojnie zasnąć, wprawia w dobry nastrój, druga – napędza do działania, aktywizuje organizm. Pomaga więc zachować równowagę psychiczną i zapobiegać depresji"

Skutkami niedoboru tej witaminy są:
-powstawanie ciężkich zaburzeń u płodu
- niedokrwistość megaloblastyczna.
- wzrost poziomu homocysteiny we krwi sprzyjający rozwojowi miażdżycy.
- spowolnienie syntezy DNA i replikacji (podziału) komórek
- zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego
- upośledzenie funkcji układu nerwowego (nadpobudliwość i trudności w zasypianiu).
- zahamowanie wzrostu i odbudowy komórek w organizmie
- uczucie przemęczenia i kłopoty z koncentracją
- stany niepokoju i lęku, depresja, nadmierna drażliwość, bezsenność, roztargnienie, problemy z pamięcią.
-zaburzenia w trawieniu

Niedawno przeprowadzono badania na osobach biorących leki przeciwdepresyjne i ci, którzy mieli niedobory kwasu foliowego nie reagowali na terapię. Po uzupełnieniu ich diety w 1 mg folacyny dziennie zaczęli szybciej wracać do zdrowia. Ich samopoczucie psychiczne poprawiło się znacząco.

Jeśli ktoś chce sobie jeszcze poczytać na ten temat podaję linki:

http://cyber-sport.us/printview.php?t=69981&start=0&sid=8f91aec2ffdf6a4c831c1e5ca23fe6a9

http://www.folik.pl/serwis.php?s=1568
Heimat ist kein Ort, Heimat ist ein Gefühl
Herbert Grönemeyer

przez Bodzio72 30 lip 2009, 14:35
Zdecydowani wszyscy nerwicowcy powinni jeśc B complex lub zastrzyki Milgamma N i duzo magnezu, cynku.

Pozdrawiam

przez verdemia 01 sie 2009, 20:02
ja kiedys odkrylam, ze jak pobiore troszke witamine B kompleks i magnez to jest mi troszke lepiej. Powinnam pomyslec o dluzszym wspomaganiu sie witaminami, ale u mnie jak przychodzi ciezki dzien to nawet do wziecia tablekii sie ne imoge zmusic i wszytko upada...
a po kwasie foliowym strasznie mi sie wzmaga apetyt co przy moim bulimicznym glodzie jest bardoz niewskazane zeby brac.
verdemia

przez dzidzius22 18 sie 2009, 09:51
ciesze sie ze moglam dowiedziec sie od was o wydawaloby sie zwyczajnych lekach i witaminach.
szkoda ze psychiatrzy o nich nie wiedza...
DZIEN DZISIEJSZY JEST NAJWAZNIEJSZYM DNIEM TWOJEGO ZYCIA
WCZORAJSZY - DOSWIADCZENIEM
JUTRZEJSZY - NIEWIADOMA

przez Ginka 20 sie 2009, 17:32
Kwas foliowy i witaminy z grupy B biorę, w różnych dawkach, od jakiś 9 lat. A do tego jeszcze często dochodzi żelazo, bo mam problem z nawracającą anemią. I mimo regularnego przyjmowania zachorowałam na depresję. Myślałam nawet, że moja anemia i ataki depresji się czasowo pokrywają, ale nie zawsze. Bywa, że mam ostry epizod, a morfologię w porządku albo anemię, a psychicznie czuję się całkiem nieźle. Ale i tak sądzę, że kwas foliowy i witaminy B warto przyjmować - nie zaszkodzą (o ile się ich nie przedawkuje), a mogą rzeczywiście pomóc, choćby poprawić działanie antydepresantów :)

Sortuj wg