CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez everlong 25 lis 2014, 20:50
W klinice się zrobiło jakby więcej osób i teraz mają ich ponad stan, kiedy w zeszłym tygodniu było po prostu brak miejsc. Jestem w kolejce normalnie wpisana, powiedzcie mi jakim cudem oni dali tam kogoś z emergency kiedy mają szpital od tego? Ja nie wiem ile czasu mój stan będzie stabilny... miałam czekać dwa tygodnie, już nie wspomnę o tym że dogadać się z nimi przez telefon nie idzie. Co innego mówiła pani doktor która mnie przyjmowała, a co innego mówią lekarze z gabinetu do którego dzwonię. Co tu się cholera dzieje, komu wierzyć? Mam jechać do nich i ustalać co i jak?
CHAD. Niebawem w klinice!

All hail:
Zolafren
Absenor

przez _Jack_ 25 lis 2014, 21:24
Dzień na lekkim propsie. Nie czułem się tak przyjebany. Źle się czułem jedynie do 2 h po wzięciu leku. W pracy jakoś poszło. Potem zrobiłem jeszcze małe zakupy(gazetka,chleb razowy i muszynianka). Dzień jak co dzień w sumie mało ciekawy. Czekam dalej na pełną remisje. Teraz wybaczcie ,że się trochę pochwalę.Wrzucam zdjęcia moich ziamków na półce :).
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
F33 Zaburzenia Depresyjne Nawracające
10 mg Escitalopram
https://www.youtube.com/watch?v=IMZFvs-qy44

przez Bipo 26 lis 2014, 00:42
Z chęcią bym polecił na fb i napisał do znajomych niech rzucą jakąś reklamę do spradzenia ale mam lęki nawet wejść na fejsa nie mówiąc już o tym żeby coś napisać to tak samo jak nie wychodzę od miesięcy z domu przez lęk przed ludźmi.Napisałem opinię choć nie czytałem :lol:

marwil dlaczego tak podchodzisz do CBT i odradzasz jej stosowania?

U mnie ogólnie chujnia z grzybnią gdybyście wiedzieli od kiedy ja nie byłem na dworze i nie widziałem świata oprócz widzenia go przed okno to masakra :hide: Lęk przed ludźmi ogólnie wszystkoe do góry nogami od kiedy 1,5 rk puściła mania i zaczęło się ciągle huśtać w dół to ludzie nie wiedzą co się ze mną dzieje i mam dość kiedy już mnie zobaczą i te pierdolone pytania? ''Co się z Tb działo''?,''Ty jeszcze żyjesz'' ? ,''Gdzie byłeś jak cię nie było'' Co powiem że bałem się wyjść bo jestem psychicznie chory i mam Chad :D Wszystko mi się zawaliło.A największy problem to to że jedyne co w tym może pomóc to leki po których tyle objawów ubocznych jest całe ciało wariuję,leki osłabiają upośledzają i życie po nich to już nie jest jak wcześniej.Przez leki nie mogę robić tego co wcześniej.Czy to musi być taki syf i mieć tyle ubocznych.Pie*dolone leki w Chad!!! W depresji jest duży wybór nawet w schizofrenii jest duży wybór. Ważę 95 przytyłem ponad 20kg od kiedy zacząłem się leczyć teraz po ostawieniu znów stabn mieszany depresyjny i bez leków nie przechodzi a wręcz się pogarsza codziennie jest coraz gorzej.Na lekach było gorzej ale nie w takim tempie.Upośledzenie psychofizyczne po lamo albo topiramacie bo to jedynie po nich się nie tyję w Chad a i tak to by był cud żeby jedynie one zadziałały.Nie dość że choroba ciężka nie uleczalna tak dezorganizująca życie i odbierająca marzenia i to co się uzyskało dotychczas to leki z masą uboków i upośledzające leki które przeszkadzają w normalnych życiu.Nie nie zamierzam leżeć do góry brzuchem jako cieć parkingowy z rentą i stopniem niepełnosprawności! Mam większe ambicje ale leków nie wymyślę... :hide: :cry: :cry: :evil:

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez marwil 26 lis 2014, 00:54
Bipo,

Naście stron temu w trakcie dyskusji podałem odnośniki o jej nieskuteczności, a w wielu przypadkach szkodliwości- wykazane w badaniach naukowych.
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez Bipo 26 lis 2014, 01:03
Po postach Jacka widać jak bardzo różni się jednobiegunówka od Chad.Jak różni się niby ten sam podobny stan depresji.Jak bardzo różni sie funckjonowanie depresji i depresji w Chad.Jak różni się można powiedzieć zaburzenie od choroby.Nie umniejszając nikomu.Ja w dobrym stanie funckjonowałem tak jak Jack w depresji.Widzę terz na przestrzeni kilu miechów i oddalaniu się ostatniej manii poprzez wieczną huśtwakę wpadając w depresję jak zmienia się moje myślenie.Kolosalne przeciwieństwo.W depresji teraz myślenie przepełnione lękiem obawą przed oceną,nie pewnością,brakiem aktywności,smutkiem,widzenia wszystkiego negatywnie,czym dłużej to trwa tym bardziej to się różni tym bardziej zapominam swoją manię.Nie dziwne że chodziłem do psych tylko w depresji skoro z tej manii mało co pamiętam tylko tyle jak odmienny to był stan od obecnego.Wtedy byłem pewny że ja mam rację nie analizowałem sie próbowałem nawet przyjąć czyjiś racji,wierzyłem w siebie jak nigdy że będę wielkim,odnawiałem znajomości,poznawałem co rusz nowych ludzi którzy zaraz mi się nudzili,traktowałem ludzi z góry byli nicznym nie zwykłym zwykłe szaraczki z nudnym życiem.I tak naprawdę więcej pamiętam z ostatniej depresji chwil niż tych nad wyraz przyjemnych (nienormalnie przyjemnych)patologicznie przyjemnych.choć wtedy byłem pewny że nie mam żadnej manii że to jakaś bujda że mi nazmyślali że chcą ze mnie zrobić chadowca że ja miałem tylko depresje nie patrząc teraz to była tak nienormalne że dla mnie zupełnie normalne.My Chadowcy to mamy siłę przejść to wszystko...Powiedzą o nas słabi psychicznie mówimy im najsilniejsi na świecie.

-- 26 lis 2014, 00:04 --

marwil napisał(a):Bipo,

Naście stron temu w trakcie dyskusji podałem odnośniki o jej nieskuteczności, a w wielu przypadkach szkodliwości- wykazane w badaniach naukowych.

To że nie działa to jest pewne ale że szkodzi to nie widziełem w sumie wcale mnie to nie dziwi.Zresztą kto będzie myślał o tym co mówili na terapii będąc w manii :blabla: :mrgreen: Szkoda czasu :P Niezbyt to się przyda w przyszłośći.Tak bardzo chciałbym żeby było na odwrót,tak na opak jak deprecha a mania :lol:

Piszę chyba tak chaotycznie że nawet nie czytam co piszę tylko lecę z tamtem jak Gagarin.Nawet zapisząc post już przeczytać go na spokojnie nie daję rady bo wszystko pędzi do przodu żadnego tekstu żadnej książki nie jestem w stanie do końca doczytać przykład ostatnio zaczałem czytać 10 książek skończyło się na kilku stronach a przed każdą zarzekałem się że przeczytam całą i innej nie dotknę.Mając patrząc tak z boku cały czas.''Najlepsze'' że w obecnych stanie- patrząc z boku to nic nie robię i mam wieczną nudę.A ja bez stabilizacji nie robiąc nic nie nudzę się i wydaję mi się że cały czas zapierdalam.A tak naprawdę to nie robię nic a przynajmniej nic pożytecznego.W naukoywch czasopisamch tak się odróżnia stany mieszany od depresji pobudzonej.

przez Widmo 26 lis 2014, 10:34
marwil napisał(a):Widmo, Lamotrygina nie chroni przed manią i hipomanią. Jak guglujesz i bawisz się proroka, to rób to rzetelnie.

A Ty marwil moze bys sie w koncu douczyl podstaw :D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Leki_normotymiczne.
" Zalicza się do nich najstarszy z nich węglan litu oraz karbamazepina, okskarbazepina, sole kwasu walproinowego, oraz nowszej generacji lamotrygina i topirama.(...)
Zasadniczą cechą leków tej grupy jest obniżenie napędu i nastroju w manii, od podwyższonego do prawidłowego, bez wykazywania tendencji do obniżania go dalej, czym znamiennie różnią się na przykład od starszej generacji neuroleptyków (np. haloperidolu), które mogły doprowadzić u osoby leczonej do zmiany fazy choroby z maniakalnej na depresyjną."

Kazdy lek normotymiczny (powszechnie nazywany stabilizatorem) ma za zadanie chronic przed depresja i mania.
Zapewne miales na mysli to, ze lomotrygina nie jest w stanie zahamowac duzych objawow hipo/maniakalnych
(stad moja przestroga dla Wolfxa)
Moze miales tez na mysli to, ze lomotrygina skuteczniej dziala na depresje niz na manie.
Ale i tak jak kazdy stabilizator (z definicji) ma za zadanie trzymac w ryzach kazda z faz.

-- 26 lis 2014, 09:48 --

Wolfx napisał(a):Czasem mam wrażenie że lekarze chcą nas trzymać na tej chemicznej smyczy żeby nie było ani dobrze ani żle żeby było pomiędzy taki pacjent człowiek Zombiie bezwolny zdany na ,,potężną,,wiedzę i doświadczenie lekarza.

Marwil dobrze radzi (oprocz oczywiscie podejscia do psychoterapii - czemu nie sprobowac bedac juz w remisji?).
Z czasem naturalnie rozpoznaje sie zmiany nastroju.
Ale z hipo/mania nie ma zartow. Twoja rodzina i Ty pamietacie na pewno jak rozwijala sie mania poprzednim razem.
Choc bylo to chyba zaindukowane wtedy antydepresantem co jednak nie zmienia reguly.
Dlatego raz to wlasna obserwacja a dwa poleganie na osobie bliskiej - obiektywnej.
A najwazniejsze to jesli juz rozwija sie hipo to jej nie karmic.
W takim ukladzie pacjent-lekarz-bliski mozna na prawde nauczyc sie swojego chad. Jak to ja pisze nim zarzadzac.
I tego trzeba sie nauczyc a pomagac w tym moze psychoedukacja i np. CBT

"zeby nie było ani dobrze ani żle żeby było pomiędzy"
Poniewaz takie jest zycie wiekszosc szaraczkow :)
Przez calez zycie przed diagnoza zylismy z takim natezeniem i spektrum emocji, ze teraz ich "brak" a na prawde
zdrowy zakres wydaje sie bezduszny

-- 26 lis 2014, 09:50 --

marwil napisał(a):
W szpitalu w lipcu odmówiłem olanzapiny i słusznie. Wygrzebałem się na samej Lamo, choć i tak to czas uczynił raczej swoje.

To znaczy, ze Lamo sama jednak ochronila?

-- 26 lis 2014, 09:56 --

marwil napisał(a):[b]Bipo,

Hehehe, Marwil wredny skurczybyku ;) Czy moglbys uczciwie prezentowac szeroki poglad na ta sprawe?
Bipo, jakis czas temu, tutaj prowadzilsimy z marwilem dyskusje na ten temat.
Mozesz poszukac. Nie jest prawda, ze CBT jest nieskuteczna ale nie jest tez potwierdzone, ze jest.
Sprawa jest rozwojowa i naukowo caly czas badana.
Marwil jest tutaj zagorzalym "przeciwnikiem" CBT a ja sadze, ze przynosic moze korzysci.
Dane naukowe sa "za i przeciw"
Wtedy padlo duzo argumentow i odnosnikow do publikacji. Jak ktos chce sam wyrobi sobie na ich podstawie zdanie.

przez INTEL 1 26 lis 2014, 10:56
Wikipedia jest dobra jako encyklopedia pierwszego rzutu. Zgłębiając temat , zwłaszcza leków , należy podeprzeć sie bardziej wiarygodnymi źródłami na przykład takimi

http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=500

i tutaj jest między innymi napisane że
"Profilaktyka zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, zwłaszcza zapobieganie nawrotom depresji."

Bipo Znam ten stan doskonale. Będąc w nim ( i bywając znów coraz częściej) byłem ( i bywam) najbliżej samobójstwa niż kiedykolwiek. To się nazywa "mania dysforyczna"
"Stany mieszane należą do najniebezpieczniejszych faz w przebiegu zaburzeń afektywnych. Podobnie jak w depresji pojawiają się wtedy endogenne i egzogenne myśli samobójcze, wynikające często z zaburzonej oceny siebie i otoczenia.[potrzebne źródło]

Współczynnik podejmowanych prób samobójczych w stanach mieszanych jest kilkakrotnie wyższy niż w depresji. Współczynnik dokonanych samobójstw jest kilkanaście razy wyższy"

I zapożyczony tekst dotyczący tegoż stanu z CSK w Łodzi
"Może też wystąpić tak zwany stan mieszany, w którym chorzy są naładowani energią, nadmiernie aktywni i mało śpią, a jednocześnie bywają drażliwi i doświadczają wybuchów gniewu. Występuje gonitwa myśli, które mają charakter depresyjny, a zmniejszona potrzeba snu (typowa dla manii) przechodzi w bezsenność (typową dla depresji). Stan mieszany jest najprawdopodobniej najbardziej dolegliwą i niebezpieczną dla życia postacią choroby. Jest również najtrudniejszy w leczeniu. Samobójstwo jest największym zagrożeniem dla chorych. Od 10 do 15% chorych popełnia w tym stanie samobójstwo…”

Nie chcę się licytować, ale patrząc na stopień cierpienia spowodowanego chorobą CHAD przebiegający gównie ze stanem mieszanym jest na czołowym miejscu. Statystyki są nieubłagane. A należy dodać jeszcze samobójstwa, na samobójstwa niewyglądające, typu wypadek samochodowy po pijanemu ( obecnie ten sposób znów zaczyna być moim najprawdopodobniejszym).
Zastanów się nad lamo jeszcze raz.
Wszystko na to wskazuje, że ten lek nie powinien az tak bardzo upośledzać funkcji poznawczych.Wielokrotnie o tym czytałem , a i sam , z własnego doświadczenia mogę to potwierdzić. Kilka postów temu opisalem swoje podejrzenia wobec lamo, lecz po przemyśleniach dochodzę do wniosku, że to jednak objaw choroby . Przed lamo było po stokroć gorzej, jeżeli chodzi o te funkcje ( poznawcze), a właściwie nie było już ich wcale...
Nie potrafię teraz odnaleźć artykułu traktującego o lekach normotymicznych traktującego o tym, że lamo nie ma wpływu na funkcje poznawcze. Postaram się znaleźć, ale zważyszy na mój stan nie będzie to łatwe :D
...nie mam podpisu...

przez marwil 26 lis 2014, 11:33
Widmo,
Uogólniłeś w myśl amatorskiej Wikipedii działanie wszystkich stabilizatorów, a każdy jest inny

Lamotrygina:
Mania. W żadnym z badań przeprowadzonych metodą podwójnie ślepej próby nie udowodniono przewagi lamotryginy nad placebo lub aktywnym komparatorem, którym był lit lub olanzapina (Berk i wsp., 1999; Anand i wsp., 1999; Bowden i wsp., 2000

Sama Lamo mnie ochroniła?
Przed czym? Na pewno nie przed manią. Jeszcze borykam się z resztkami depresji, a lekarze jak pisze Wolfx chcieli na biegu założyć mi smycz z olanzapiny, mimo, ze miałem depresję.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez Widmo 26 lis 2014, 12:39
Np. w tej pracy
http://www.ipin.edu.pl/fpn/archiwum/200 ... 004-06.pdf
w rozdziale:
Działanie przeciwmaniakalne lamotryginy
"Lamotrygina nie wykazuje istotnego działania przeciwmaniakalnego, natomiast nie powoduje pogorszenia stanu manii."
(...)
ALE i
"W trzecim badaniu oceniano 30 pacjentów z zespołami maniakalanymi leczonych lamotryginą lub
węglanem litu przez cztery tygodnie. W obydwu grupach wykazano podobne zmniejszenie nasilenia objawów maniakalnych (20)"
A w podsumowaniu
"W ostatnich latach lamotrygina ze względu na wykazane działanie normotymiczne, znalazła zastosowanie
w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej. Działanie normotymiczne
lamotryginy obejmuje zapobieganie nawrotom depresji i manii, stabilizację szybkiej
zmiany faz, natomiast w ostrym epizodzie chorobowym głównie działanie przeciwdepresyjne."

Widzisz nalezy odroznic jej skutecznosc w zaleznosci od tego czy jest ona podawana przy w pelni rozwinietej
manii. Wtedy trzeba przypatrzyc sie swiezszym doniesienia niz z poczatku pierwszego dziesieciolecia XXIw.
Warto poszukac jakies metaanalizy.
Od jej dzialania narmotymicznego i stanu zmierzajacemu do hipo/manii. Piszac chroni mialem i mam na mysli cytujac publikacje:
"Działanie normotymiczne lamotryginy obejmuje zapobieganie nawrotom depresji i manii, stabilizację szybkiej
zmiany faz"

Ty zas odnosisz sie do:
"natomiast w ostrym epizodzie chorobowym głównie działanie przeciwdepresyjne."
Musisz czytac uwazniej co inni pisza a nie odbierac swiata przez pryzmat wlasnych pogladow.

przez Siddhi 26 lis 2014, 12:48
W obecnej chwili jestem przekonany, właściwie pewny że zapierdolę się w ciągu najbliższych miesięcy.
Miesięcy? :P
Więc jak możesz mówić, że jest źle. W ciągu miesięcy może zdarzyć się wszystko. :smile:

Przeczytam później, bo nie całości czytałem, a może się okazać, że masz raka w fazie terminalnej i rzeczywiście jest to kwestia miesięcy, a Ty jako prawdziwy wojownik udający się do Walhalli nie chcesz poddać się chorobie, a ostatnie słowo ma należeć do Ciebie.
Siddhi

przez marwil 26 lis 2014, 12:59
Widmo,

"Profilaktyka nawrotu. Skuteczność lamotryginy w profilaktyce nawrotu (zwłaszcza w postaci depresji) wykazano w dwu badaniach będących otwartym przedłużeniem badań podwójnie ślepych (Huffman i wsp., 2000; Bentley i wsp., 2000) oraz w jednym badaniu randomizowanym, podwójnie ślepym versus placebo lub lit (Calabrese i wsp., 2001). W tym ostatnim badaniu lamotrygina okazała się być skuteczniejsza od placebo w profilaktyce depresji, ale nie manii, zaś lit skuteczniejszy od placebo w profilaktyce manii, w mniejszym stopniu depresji. "

To są rzetelne badania i co z tego, ze z przełomu wieków. Pacjenci się zmutowali?

Nie zmienię zdania co do Lamo na manię, jak i CBT w ogóle.

przez Widmo 26 lis 2014, 13:35
marwil napisał(a):To są rzetelne badania i co z tego, ze z przełomu wieków. Pacjenci się zmutowali?

Wrzucasz jakies opracowanko z neta
http://www.psychiatria.pl/artykul/nowe- ... j/800.html
ktore opiera sie jak napisano na koncu na danych z poczatku wieku.
Okazuje sie, ze pozostale a w szczegolnosci nowsze dane literaturowe wykazuja inne aspekty.
Poszukaj sobie w wielokrotnie tutaj umieszczanych odnosnikow do prac dot. standardow leczenia chad
Masz niezwykly dar postrzegania rzeczywistosci jednowymiarowo.

Ale wrocmy do poczatku.
Wlasnie z tego powodu pisalem Wolfxowi aby byl ostrozny:
"Mozliwe tez, ze lamotrygina Cie ochroni, ze skonczy sie tylko na hipomanii ale i tak za nia zaplacisz obnizeniem nastroju.
Mozliwe tez, ze ujdzie Ci ta hipo na sucho ale w chad I rodzaju to ryzyko jest jednak spore."
Czy jest w tym jakas sprzecznosc z faktami, ze lamo w przeciwienstwie do pozostalych stabilizatorow dziala lepiej antydepresyjnie niz antymaniakalnie?
Do tego, co jest najgorsze, czy nie widzisz sprzecznosci w tym, ze z jednej strony zakladasz sobie, ze lamo nie zadziala antymaniakalnie i MIMO WSZYSTKO odwodzisz bez skrupulow, bez cienia watpliwosci! Wolfxa od brania olanzapiny.
Twoj przyklad ze szpitala to w zasadzie trzecia podana przeze mnie mozliwosc.
Jak widzisz ja nie upieram sie przy jednym odcieniu rzeczywistosci, tym ktore, jak u Ciebie wylacznie pasuje pogladom opartym na wlasnym doswiadczeniu.

przez marwil 26 lis 2014, 14:16
Widmo, z początku wieku "opracowanko"?
Przecież to Naukowe wyniki badań.
To oczywiste, ze jeśli robiono rzetelne badania i lamo wypada w tym wypadku jak placebo, to jest to fakt i kropka. I co za różnica, czy badanie robi się w poniedziałek, czy w piątek.
Chętnie poznam dane literaturowe najnowszych wyników badań wykazujących skuteczność zapobiegania epizodom manii. Tylko nie odsyłaj do opracowanek z neta.

W którym zdaniu odwodziłem Wolfx'a od olanzapiny. Chyba od kozetki?
Ja odmówiłem olanzapiny w szpitalu, bo byłem w depresji a nie w manii.
Na moja manię mam sprawdzony amisulpryd 400 mg.

Hm, szare odcienie rzeczywistości
Ja widzę jeszcze kolory i każdy w wielu odcieniach ;)

-- 26 lis 2014, 13:39 --

marwil napisał(a):Widmo, Tu nie ma miejsca na myslenie zero-jedynkowe - każdy ma prawo do samodzielnego myslenia. Jak powiedział wybitny mąż stanu: "Nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne."
Psychiatria będzie się udoskonalać, zmieniać. Z czasem metody leczenia, aktualne substancje odejdą do lamusa. Mamy prawo być do niej krytyczni, wyciągać własne wnioski, spostrzeżenia na podstawie doświadczeń własnych i innych chorujących i wykorzystywać je w walce z chorobą.

przez Bipo20 26 lis 2014, 14:41
Tak się panowie składa że ostatnio Prof. nadzw. dr hab. n.med. Łukasz Święcicki odpowiedział mi że Lamotrygina to nie jest jest lek normotymiczny bo stabilizator nastroju ma chronić przed manią i depresję a Lamo zapobiega tylko depresjom.Nie ma maniakalnego działania.

-- 26 lis 2014, 13:52 --

Intel nie wierz w badania nad wpływem Lamo na funckje poznawcze pisałem już o tym tutaj.To musieli robić na otępiałych dziadkach z amnezją nie ma bata albo na takich zaburzonych co imi było wszystko jedno a że czuli sę lepiej to myśleli że z tym funkcjami poznawczymi było wcześniej gorzej.Te badania są tylko warte co nic.Zapytaj ludzi co to biorą i niech ci napiszą jak z pamięcią,zapominaniem słów,myleniem nazw,trudności w percepcji,przypomnieniu sobie czegoś....Ja robiłem testy pamięci krótkotrwałej 2x na lamo i 2x bez.Zero wątpilowści.Czułem się źle mieszaniec dowalał ze smutkiem i z brakiem sił podchodziłem do testu i bez żadnego wysiłku miałem 2x więcej pkt niż robiłem te testy na lamo mimo iż czułem się ok stabilnie :P
F31.6 Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, obecnie - epizod mieszany

Sortuj wg