Molestowanie Pytania

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

Molestowanie Pytania

przez NaaN 05 sty 2015, 19:06
ryska napisał(a):NaaN, dziękuję bardzo za tak obszerną odpowiedź. Niestety nie rozwiała ona do końca moich wątpliwości co do przypadków, z którymi miałam do czynienia, więc uściślę tym razem pytanie, bo sama nie poradzę sobie z zakwalifikowaniem:

Bo to w ogóle jest dość trudne, poza ewidentnymi przypadkami. Dlatego wsadziłam tutaj tak dużo materiału.

1. Nadopiekuńczy rodzic zbyt długo myje/ pomaga w myciu dziecka, w czynnościach samoobsługowych, w toalecie, aż do momentu, kiedy dziecko jest nastoletnie, zdaje sobie sprawę, że to złe. Ani rodzicowi ani dziecku nie sprawia to seksualnej przyjemności, rodzic nie rozumie, że postępuje nieprawidłowo, wydaje mu się, że to opieka, jego obowiązek; dla dziecka jest to niekomfortowe, nieprzyjemne, krępujące, ale nie broni się, nie reaguje i nie mówi nikomu w obawie przed reakcją rodzica (rodzic wytyka dziecku, że jest niesamodzielne, ale kiedy dziecko próbuje być samodzielne, to jest wyśmiewane, rodzic stara się mu udowodnić, że nic nie umie).

3.Czy czynność sex. zawierała elementy przemocy i kontroli nad twoją osobą?
(jeżeli została ci odebrana możliwość kontroli nad swoim ciałem)

Ewidentnie jest to wykorzystanie. Czy sex. trudno mi powiedzieć, raczej na to wygląda, ale b.mocno naruszone są granice tej młodej osoby

2. Starsze rodzeństwo pokazuje młodszemu książki i ilustracje o tematyce związanej z seksem (w ramach zaspokojenia dziecięcej ciekawości).

Jeśli nie ma zmuszania, to raczej jest to dzielenie się wiedzą.:)

3. Rodzice/ rodzeństwo dziecka chodzą po domu w bieliźnie, nie zamykają drzwi od wc, łazienki, kiedy z nich korzystają, myją się, przebierają się przy dziecku (zdejmując bieliznę). Dziecko teoretycznie nie jest zmuszone do oglądania ich (widzi ich tylko przelotnie i nie widzi narządów płciowych), ale jest skrępowane, stara się uniknąć patrzenia na nich, odwraca wzrok, ale raczej nie może tego całkowicie uniknąć chyba, że siedzi w tym czasie w innym pokoju i z niego nie wychodzi, tak na wszelki wypadek.

W naszej kulturze raczej przyjęte jest osłanianie swojego ciała i intymność w trakcie realizacji swoich potrzeb fizjologicznych. Ta próba definicji jaką przedstawiłam tutaj wskazuje też na dużą rolę odczuć ew. ofiar. Jest mi szalenie trudno zakwalifikować ten przypadek i myślę, że wymagałby on jakiegoś doprecyzowania. To co zwróciło moją uwagę, to fakt, że rodzice nie zauważają skrępowania/zażenowania dzieci.

Molestowanie Pytania

przez ryska 05 sty 2015, 19:49
NaaN ponownie dziękuję za wypowiedź.
Też mi się wydaje, że skoro nie ma w tych przypadkach mowy o zaspokojeniu seksualnym oprawcy, to trzeba je rozważyć pod tym kątem, jak czuła się ofiara. (Chociaż oczywiście w różnych sytuacjach każdy może czuć się trochę skrępowany a nie oznacza to, że jest molestowany).
I też jestem zaskoczona tym, że rodzice nie przejmowali się odczuciami dzieci.
Doprecyzować chyba już bardziej nie mogę, nie mam "pełnych danych".
agorafobia, choroba sieroca, DDD, DDRR, mieszane zaburzenia lękowe, nerwica lękowa, nerwica natręctw, osobowość anankastyczna, osobowość unikająca, osobowość zależna, socjofobia, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia depresyjne... cdn. ?

Molestowanie Pytania

przez NaaN 05 sty 2015, 21:33
Cieszę się, że mogłam pomóc. :)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Molestowanie Pytania

przez Nez 06 sty 2015, 05:22
Nie czytajcie NaaNa jak go czytam to mnie krew zalewa że tacy mężczyźni chodzą po ziemi. Prawda zawsze leży po środku, ale doceniam jednostronne zauważenie personalności problematyki pacjenta. Naprawdę chwalebne.

-- 06 sty 2015, 05:24 --

Miłość jest bezwarunkowa w każdą stronę, tak samo jak emocje. Ich dwuznaczność objawia się w kwestii różnicy płci.
Nez

Molestowanie Pytania

przez Follow_ 06 sty 2015, 08:37
Nez masz chyba trochę zbyt wyidealizowane spojrzenie na świat.
Są matki gwałcące/molestujące swoje córki i synów. Są ojcowie gwałcący/molestujący synów i córki.
Są rodzice, którzy nie kochają swoich dzieci i są dzieci, które nie kochają swoich rodziców.
Poddaję się nie mam siły na walkę...
Zazdroszczę ludziom szczęścia.

Molestowanie Pytania

przez Nez 06 sty 2015, 08:46
Nie rozumiem, napisałem gdzieś tutaj na forum że byłem molestowany psychicznie i fizycznie. Wciąż staram się kochać i szanować dzień który jest ;) Jeśli nie znasz się na tym to proszę nie krytykuj ;)

Ludzie, nie wiecie gdzie zaczyna się a gdzie kończy a. Gdzie b zaczyna się i kończy?
Nez

Molestowanie Pytania

przez Follow_ 06 sty 2015, 10:00
Nie zgadzam się z Twoim zdaniem i tyle.

Miłość jest bezwarunkowa w każdą stronę, tak samo jak emocje. Ich dwuznaczność objawia się w kwestii różnicy płci.

Dla mnie to wyidelizowane spojrzenie. Mam podobne doświadczenia za sobą i kiedyś byłam w grupie wsparcia dla osób z takimi doświadczeniami.
I pedofilia dotyka dzieci bez względu na płeć dziecka i napastnika....
I bezwarunkowa miłość nie występuje zawsze i nie zawsze jest odzwajemniania...

Są matki gwałcące/molestujące swoje córki i synów. Są ojcowie gwałcący/molestujący synów i córki.
Są rodzice, którzy nie kochają swoich dzieci i są dzieci, które nie kochają swoich rodziców.
Poddaję się nie mam siły na walkę...
Zazdroszczę ludziom szczęścia.

Molestowanie Pytania

przez Nez 06 sty 2015, 10:51
dżizas jak grochem o ścianę:D
Nez

Molestowanie Pytania

przez monapayne 12 kwi 2015, 11:59
Czy molestowanie zawsze jest po stronie mężczyzny? W sensie - kobieta pozwoliła mu się dotknąć, a on to wykorzystał aż za bardzo? Powiedziała 'tak', choć tego nie czuła?
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

Molestowanie Pytania

przez NaaN 12 kwi 2015, 22:06
robotnica napisał(a):Czy molestowanie zawsze jest po stronie mężczyzny? W sensie - kobieta pozwoliła mu się dotknąć, a on to wykorzystał aż za bardzo? Powiedziała 'tak', choć tego nie czuła?

Powiedziała tak choć tego nie czuła - to jednak po jej stronie jest odpowiedzialność - ja bym tu molestowania nie widziała, chyba, że póżniej mówiła "nie".

Nie tylko po stronie mężczyzny. Kobiety też mogą molestować chociaż mężczyźni rzadko się do tego przyznają ze względu na panującą obyczajowość.
Molestują też matki i to i córki i synów.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam Twoje pytanie < kobieta pozwoliła mu się dotknąć, a on to wykorzystał aż za bardzo?> Na każde działanie musi być wyrażona zgoda, n iekoniecznie werbalnie. Jeżeli nie protestuję, nie mówię wyrażnie <nie> to ta druga osoba ma pełne prawo przypuszczać, że się zgadzam, więc raczej trudno mówić o molestowaniu.

Molestowanie Pytania

przez jogwes 12 kwi 2015, 22:17
zwykle po stronie mężczyzn, gdyż kobieta niechce molestować, zwykle kobiety są bierne

Molestowanie Pytania

przez NaaN 12 maja 2015, 12:46
jogwes napisał(a):zwykle po stronie mężczyzn, gdyż kobieta niechce molestować, zwykle kobiety są bierne

To nie jest prawda - może jedynie w odniesieniu do dorosłych.
Kobiety stosunkowo często molestują dzieci, własne dzieci i to i córki i synów.

Sortuj wg