TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez lunatic 22 sty 2014, 11:54
miko84 napisał(a): Likwidowanie tego efektu przez dodanie SSRI może przynieść skutek ale pogorszyć drastycznie działanie przeciwdepresyjne leku, bo to jego główny mechanizm

Dark Passenger napisał(a):(...) istnieją badania, które wskazują, że nasilanie przez tianeptynę wychwytu zwrotnego 5-HT ma marginalny wpływ na efekt terapeutyczny(tianeptyny-przyp.).

widze ze na forum tez sa podzielone zdania tak jak i u lekarzy :D
efekt główny a marginalny to sporo róźniaca :D
Ostatnio edytowano 22 sty 2014, 11:55 przez lunatic, łącznie edytowano 1 raz

przez miko84 22 sty 2014, 11:54
Podsumowując mamy więc:

- wpływ na dopaminę,
- wpływ na transmisję glutaminergiczną,
- wpływ na neuroplastyczność (BDNF i dendryty neuronów które rosną bujniejsze),
- wpływ na oś HPA,

oraz podejrzewa się też wpływ leku na receptory adenozyny (działanie przeciwne do kofeiny).

To jest bardzo ciekawy i "zdrowy" dla mózgu lek.

"Studies have shown that levels of free serotonin in plasma are increased in symptomatic patients with asthma. In addition, the concentration of free serotonin in symptomatic patients with asthma correlates positively with clinical status and negatively with pulmonary function. Thus, reducing the concentration of free serotonin in plasma might be useful in treating patients with asthma. We studied the effectiveness of tianeptine in treating patients with asthma. Tianeptine is the only drug known to be able to reduce levels of free serotonin in plasma and to enhance uptake by platelets. In this study, 69 children with asthma were assigned in randomized fashion to receive tianeptine and/or placebo in a double-blind crossover trial that lasted 52 weeks. Tianeptine provoked a dramatic and sudden decrease in both clinical rating and free serotonin plasma levels and an increase in pulmonary function."

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... x/abstract
miko84

przez Lord Kapucyn 22 sty 2014, 11:58
miko84, No właśnie nie wiadomo na pewno, bo w badaniach wykazano, że tianeptyna- owszem= obniża znacząco poziom serotoniny ale jej powinowactwo/wiązanie z transporterem serotoniny(SERT) jest bardzo słabe, więc za ten efekt musi odpowiadać coś innego. Potem badania na szczurach wykazały, że długie podawanie tianeptyny(kilka miesiecy) nie wpływa w żaden znaczący sposób(ani nie obniż, ani nie podwyższa) na ich poziom serotoniny. Było też badania, że podawali ludziom razem tianeptynę i fluoksetynę, okazało się że fluoksetyna wstrzymała dodatni wpływ tianeptyny na region CA1 hipokampa.

Ogólnie to jest pytanie w stylu co było pierwsze=jajko czy kura. Czy wychwyt zwrotny 5-HT moduluje te zmiany czy te zmiany modulują wychwyt zwrotny 5-HT.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez miko84 22 sty 2014, 11:59
No tak, faktem jest, że w pewien sposób wpływa na serotoninę - obniża jej poziomy. W sumie masz rację, nie jest ważne czy obniżenie poziomów serotoniny powoduje te zmiany czy te zmiany powodują obniżenie serotoniny. Chodzi tylko o to, że pewne obserwowane reakcje na lek, typu drażliwość, mogą wynikać z obniżenia serotoniny.

Ale tak logicznie myśląc, jeśli zwiększenie serotoniny powoduje wzrost kortyzolu i częściowo zaburza transmisję dopaminy oraz nasila początkowo lęk to czemu jego obniżenie nie miałoby mieć pozytywnego wpływu na oś HPA, transmisję dopaminy czy obniżenie lęku?
Ostatnio edytowano 22 sty 2014, 12:05 przez miko84, łącznie edytowano 2 razy
miko84

przez Lord Kapucyn 22 sty 2014, 12:00
Ten wpływ na receptory A1 może interesować, bo to odpowiada za właściwości przeciwbólowe i przeciwdrgawkowe tianeptyny.

Moderator/ R2 - D2

przez miko84 22 sty 2014, 12:04
Może odpowiadać też za pewne przeciwlękowe działanie tianeptyny (kofeina zazwyczaj jest lękotwórcza).
miko84

przez lunatic 22 sty 2014, 12:12
To w takim razie jak możnaby wyeliminować nerwowość po tianeptynie jeżeli nie przez SSRI?

przez Lord Kapucyn 22 sty 2014, 12:14
lunatic, Na początku to bym trochę spróbował benzo podjeść(z głową), nie warto przekreślać tego leku już na starcie przez nerwowość.

Moderator/ R2 - D2

przez lunatic 22 sty 2014, 12:19
Dark Passenger,
problem w tym ze potrzebowałbym coś na dłuższy czas, brałem ten lek kilka miesięcy i nerwowość nie znikała, nerwowosć to może złe słowo, wściekłość, wybuchowość, rozchwianie emocjonalne, to bardziej by pasowało, jeżeli to byłoby jekieś lekkie poddenerwowanie to na pewno bym mi to nie przeszkadzało, niestety to było silne, znów musze zmieniać lek bo po sertralinie mam jakąś reakcję alergiczną jak dawniej i nie ma sensu się z tym męczyć a wiem ze mi to kiedyś w ogóle nie przechodziło wiec to nie kwestia czasu

-- 22 sty 2014, 11:22 --

chociaż może tym razem nie będę się tak czuł po tianeptynie, ale to tylko moje pobożne zyczenia :D

przez miko84 22 sty 2014, 12:22
Uważam tak jak Dark Passenger - warto wytrwać, przetrzymać. No ale jeśli trwało to parę miesięcy to rzeczywiście długo. Ja pamiętam, że jak brałem go w 2009 roku to nie miałem takiej reakcji a lek rozkręcił się w pełni po 12 tygodniach. Brałem go wtedy prawie rok i nic z agresji czy drażliwości nie miałem.

Mógłbyś spróbować, może tym razem Twój stan będzie inny. Benzo to też dobre wyjście na jakiś czas. Nic z innych leków mi nie przychodzi do głowy, jeśli rzeczywiście drażliwość i agresywność jest wynikiem obniżenia serotoniny - ja miałem podobnie na mirtazapinie (lek blokuje receptory serotoniny) ale przechodziło z czasem.
Ostatnio edytowano 22 sty 2014, 12:26 przez miko84, łącznie edytowano 2 razy
miko84

przez Lord Kapucyn 22 sty 2014, 12:23
lunatic, Pytałeś czym można to załagodzić jeśli nie SSRI. Może jakiś lek wpłwający dodatnio na ukł. GABAergiczny(jakaś gabapentyna) albo dołożyć 5-HTP.

Moderator/ R2 - D2

przez lunatic 22 sty 2014, 12:25
a co sądzicie o ewentualnym dodaniu do tianeptyny czegoś aktywizującego gdyby pod tym względem działała za słabo? można z nią brać np. coś na dopaminę skoro sama w sobie już działa na dopaminę? miko84, pamiętam ze brałeś ją z Wellbutrinem, więc chyba można?

przez miko84 22 sty 2014, 12:26
Tak, super połączenie, czułem się świetnie. Wellbutrin+tianeptyna. Ale najpierw bym spróbował samej tianeptyny a później ew. dołożył wellbutrin. W archiwum są moje posty jak się dobrze czułem wtedy :) Chociaż błędnie myślałem, że to zasługa agonistów dopaminy, a to któryś z tych leków (lub połączenie) tak zadziałały.
Ostatnio edytowano 22 sty 2014, 12:28 przez miko84, łącznie edytowano 2 razy
miko84

przez lunatic 22 sty 2014, 12:26
Dark Passenger,
czyli też uważasz ze SSRI z tianeptyną nie ma sensu łączyć?

-- 22 sty 2014, 11:31 --

miko84 napisał(a):Tak, super połączenie, czułem się świetnie. Wellbutrin+tianeptyna. Ale najpierw bym spróbował samej tianeptyny a później ew. dołożył wellbutrin. W archiwum są moje posty jak się dobrze czułem wtedy :) Chociaż błędnie myślałem, że to zasługa agonistów dopaminy, a to któryś z tych leków (lub połączenie) tak zadziałały.

Narazie zaczynam brać samą tianeptynę tak jak mówisz i zobaczymy co będzie, brałem ją krótko z paro, drażliwości nie było, ale znów byłem dziwnie oszołomiony tym połączeniem, tak że chwilami mało co kontaktowałem, chociaż znalazłem badanie ze próbowano takich połączeń, ale tylko przez 6 tygodni w tym przypadku http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23683152

Sortuj wg