TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez miko84 06 lut 2014, 10:44
elfrid neuroleptyki przestają działać na depresję (nie mówię o innych chorobach jak CHAD czy schizo) po pewnym czasie i spotykam się z taką opinią na każdym kroku. Wystarczy czytać trochę to forum oraz inne (w tym zagraniczne). Wynika to z tego, że autoreceptory D2 szybko zmieniają swoją wrażliwość - czasami trwa to parę dni a czasami tydzień, dwa. Działanie neuroleptyków wynika po części właśnie z antagonizmu autoreceptorów D2, a przez to zwiększonemu uwalnianiu dopaminy (i to daje efekt przeciwdepresyjny). Zmiany receptorowe zachodzą bardzo szybko i to działanie odpada. Reszta działania przeciwdepresyjnego - czyli antagonizm 5-HT2 i np. działanie antagonistyczne 5-HT7 (amisulpryd) czy NRI (kwetiapina) może być niewystarczające. No ale jeśli ktoś stosuje neuroleptyki na depresję przez wiele miesięcy z dobrym skutkiem to tylko się cieszyć...

Mirtazapinę mam zamiar brać w dawce 45 mg. Swój plan już przedstawiałem - mam do spróbowania leki które już kiedyś działały i nie pcham się na razie w takie egzotyczne dla mnie nowości jak kwetiapina czy lit.

Czas brania leków przeciwdepresyjnych nie uważam za stracony bo udało mi się zrobić wiele rzeczy i w miarę normalnie funkcjonować. To co widać na forum to głównie żale, nie mam powodu by informować o każdym sukcesie. Nie jest tak, że leki nie działają u mnie wcale. Nie jest też tak, że szukam złotego środka. Po prostu sprawdzam leki i żyję normalnym życiem - brakuje mi tej poprawy nastroju, ale jak jej nie osiągnę to nie pójdę się wieszać. Cieszę się, że chcesz mi elfrid coś pomóc i doradzić ale trzymam się swojego planu - spróbowanie mirtazapiny z SSRI uważam za logiczne skoro miałem na tych lekach poprawę dawniej (ale zazwyczaj tak było, że mirtazapina mi się kończyła i zmieniałem na coś innego i nie brałem tego więcej niż 4 tygodnie). Spróbowanie tianeptyny także uważam za logiczne skoro w 2009 roku miałem odpowiedź na ten lek lub buporopion (przy czym ten drugi próbowałem jakiś czas temu przez 7 tygodni bez rezultatu).

Elfrid wydaje mi się, że próbujesz dopasowywać swoję reakcję na leki przeciwdepresyjnego do innych (teraz tańczący). Masz przykrą reakcję na SSRI ale reagujesz dobrze na leki typu mirtazapina/mianseryna tylko nie możesz zaakceptować zwiększonego apetytu a co za tym idzie tycia. Nie przypominam sobie byś sprawdzał jakiś inny lek (nie mówię o SSRI/SNRI) przez dłuższy czas.

Tańczący z lękami napisał(a):Kto sam nie zmieniał leków niech pierwszy rzuci we mnie receptą...heh :hide:

Hahahahahah! dobre :mrgreen:

-- 06 lut 2014, 10:18 --

Apropo mechanizmu przeciwdepresyjnego kwetiapiny to podejrzewa sie, że jest to efekt antagonizmu 5-HT2a (co mają inne leki przeciwdepresyjne, np. mirtazapina/mianseryna czy trazodon: "Even though the exact mechanism of action is not known, it appears to relate to the 5-HT2A antagonist effects, which may enhance the action of serotonin, and therefore augment the therapeutic effect of the selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs)."

-- 06 lut 2014, 10:18 --

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2656328/
miko84

przez depas 06 lut 2014, 12:11
miko84, czy mi się zdaje czy Ty brałeś niedawno, przed obecnym zestawem, właśnie tianeptynę przez ładnych kilka tygodni bez rezultatu? Czemu planujesz do niej wracać?
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

przez miko84 06 lut 2014, 12:27
Nie brałem wtedy tianeptyny. Trochę pościemniałem na forum :mrgreen: Stąd moje dość oszczędne uwagi na jej temat wtedy (nie wiem czy pamiętasz).
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez depas 06 lut 2014, 12:36
Rozumiem :)
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez miko84 06 lut 2014, 12:40
Brałem ją tylko w roku 2009 przez 8 miesięcy (najdłuższy czas na jednym leku). Odstawiłem z powodu nadczynności tarczycy (myślałem, że jak ją wyleczę to wszystkie objawy znikną). Z kolei nawrót depresji (po odstawieniu leku) wiązałem z lekami na nadczynność, hehe. Przekonałem się, że to nie leki na nadczynność powodowały depresję bo po ich odstawieniu hormony tarczycy były idealne a depresja stale obecna.
miko84

przez depas 06 lut 2014, 12:49
Wychodzi na to że najlepiej na Ciebie działała tianeptyna z tych wszystkich leków..?
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez miko84 06 lut 2014, 12:55
Problem w tym, że nie wiem do końca czy to była tianeptyna bo brałem ją początkowo (przez 4 miesiące) razem z bupropionem, później przez 4 miesiące samą. Miałem wtedy częściową remisję, dobrze się czułem, ale nie pamiętam, czy był to efekt tianeptyny czy bupropionu... Byłem przekonany, że to bupropion i ostatnio go próbowałem, ale dałem rady brać go ok 7 tygodni (miałem sporą potliwość i nasilenie ZOK) - ale tego działania nie było. Tianeptyny po raz 2 nie próbowałem brać nigdy i żeby sprawdzić czy to nie ona zadziałała jest tylko jedno wyjście - spróbować jej znowu.

Drugą moją odpowiedzią na lek (leki) była mirtazapina lub połączenie mirtazapiny z SSRI - też do końca nie wiem bo brałem najpierw samą mirtazapinę i miałem pewną odpowiedź (niestety przerwałem). Później próbowałem do niej wracać i nie było już tego działania (niestety potwierdza to tezę, że powrót do tego samego leku może nie być już tak skuteczny) - dodałem sertralinę i to działanie się pojawiło (ale skończyła mi się mirtazapina i coś później znowu pomieszałem). Chciałem sprawdzić czy to połączenie SSRI+mirtazapina więc... wszedłem na SSRI+mianseryna, bo uznałem, że to takie same leki a do tego mianseryna tańsza i można wyżej dawkować. A tu dupa, bo tego działania nie ma. Więc albo była to typowo SSRI+mirtazapina (ale już nie mianseryna, co się teraz przekonałem), albo po prostu efekt mirtazapiny (tylko po raz drugi nie chciała zadziałać, może trzeba więcej czasu? niektórzy piszą, że mirtazapina wkręca się u nich wyjątkowo długo - 10-12 tyg.).

Wiem, skomplikowane :mrgreen:

PS. Na pewno leki typu SSRI nie są w moim przypadku za skuteczne, bo próbowałem brać je wielokrotnie. (escitalopram przez 12 tygodni, sertralina 8 tygodni, paroksetyna raz przez 7 miesięcy, drugi raz przez 5,5 miesiąca, do tego fluoksetyna przez około 8 tygodni) Działają na ZOK, ale na depresję i lęk bardzo słabo. Do tego mają masę bardzo przykrych skutków ubocznych. Pewne rzeczy zaś wręcz pogarszają (indukują pewne lęki których normalnie nie mam, pogłębiają pewną anhedonię i niechęć oraz lenistwo, pogarszają motywację).
Ostatnio edytowano 06 lut 2014, 13:03 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez depas 06 lut 2014, 13:01
No racja, wygląda na to że będziesz musiał to sprawdzić osobiście. Gdyby po jakimś czasie nie było porządanej reakcji, zawsze możesz spróbować ponownie dorzucić ten bupropion. Ech, gdyby tylko był tańszy i dostępny w mniejszych dawkach niż 150mg...
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

przez miko84 06 lut 2014, 13:04
Tak zrobię. Pamiętam w tym 2009 roku, że któryś z tych leków wymagał około 3 miesięcy na zadziałanie w pełni. Ważny jest jednak u mnie czas. I tak tych leków nie ma zbyt dużo, więc te 12 tygodni na każdy nie jest znowu takie tragiczne...

Dochodzę do wniosku, że jednak mirtazapina a mianseryna różnią się od siebie dość wyraźnie. Na wyższej dawce mianseryny widoczny jest pewien negatywny wpływ na ciśnienie - widoczne przy zmianie pozycji czy długotrwałym staniu (czego na mirtazapinie wcale nie czułem). Co ciekawe mirtazapina dużo lepiej mnie usypiała od mianseryny. Nastrój też dużo lepszy na mirtazapinie niż mianserynie.
Ostatnio edytowano 06 lut 2014, 13:07 przez miko84, łącznie edytowano 2 razy
miko84

przez Tańczący z lękami 06 lut 2014, 13:05
depas, pomyślę o topi, ale najpierw chce się wybrać za jakiś czas do alergologa, bo coraz poważniej myślę, że wysypki wieczorne (są nawet po zmniejszeniu lamo!) to może nie być kwestia lamo a jeśli tak to podbiję pewnie dawkę
elfrid, na razie przeczekam parę dni na tej dawce lamo, może się unormuje a jak nie to będą zmiany
miko84, tianeptyna zawsze mnie ciekawiła i mam ją w szafie, ale nie można jej łączyć z SSRI, a te jednak mi pomagają na lęk w dłuższym czasie a całe zło zaczęło się od odstawienia paro i serty w dawkach terapeutycznych i trudności związane z powrotem na te dawki.
Zauważyłem też, że zimą to cholerstwo daje mi bardziej w kość...
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez miko84 06 lut 2014, 13:08
Tańczący z lękami pamiętam, że tianeptyna działała na mnie wyjątkowo przeciwlękowo (łącznie z działaniem na lęk społeczny, co było dość zaskakujące). Działanie przeciwlękowe SSRI w moim przypadku jest cholernie przereklamowane :) Wydaje mi się, że te leki są dobre na swojego rodzaju lęk paniczny, ataki paniki, silne fobie. Ale na taki lekki lęk podskórny (wolnopłynący) w moim przypadku są kijowe. SSRI powodują u mnie lęki których normalnie nie mam (np. przed odbieraniem telefonu...).

Poza tym, nie, że nie można łączyć tianeptyny z SSRI tylko jest to bez sensu trochę.
miko84

przez Tańczący z lękami 06 lut 2014, 13:29
miko84, właśnie przeciwstawne mechanizmy stąd nie biorę, bo nie chcę kolejny raz odstawiać SSRI.
Z tego, co się orientuję tianeptyny nie zaleca się łączyć z miansą (antagonizm lekowy), ale o mircie chyba nic nie piszą, więc jeśli zamierzasz niedługo przejść na mirtę to masz o krok bliżej do tianeptyny, chyba, że chcesz ją brać w monoterapii.
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez miko84 06 lut 2014, 13:39
Tianeptyna z mirtazapiną to może być ideał (obniżenie kortyzolu i tonizacja osi HPA) i nie wykluczam dodania do tianeptyny właśnie mirtazapiny, gdy remisja będzie częściowa. Ale najpierw chcę sprawdzić jak zadziała sama tianeptyna (może nie będzie potrzebne dokładnie kolejnego leku).
miko84

przez CórkaNocy 06 lut 2014, 16:12
a ja tam brałam wenlafaksynę z mirtazapiną i tianeptyną naraz, wenlę po to by zmniejszyć lęki, gdyż sama tianeptyna mnie pobudzała, a wszystko co mnie pobudza indukuje lęki, ale przeszkadza mi zawsze na wenli przewlekłe zmęczenie, spłycenie emocji, i na to pomagała tianeptyna do pewnego stopnia, a mirtazapina na sen, bo bez niej naprawdę kijowo śpię i taki zestaw dał mi lekarz i nie wspominał nic o przeciwstawności działania, chciał tylko sprawdzić jak to będzie działało

po jakimś czasie tianeptyna na senność po wenli i zmęczenie nie była wystarczająca, znowu zaczęło mnie mulić, więc uznałam, że po co brać tianeptynę jak i z nią i bez niej mnie muliło, osłabło jej działanie aktywizujące
CórkaNocy

Sortuj wg