MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez miko84 08 lut 2014, 14:47
lunatic jak znasz angielski to polecam poczytać:

"Overcoming the Effects of Stress on Synaptic Plasticity in the Intact Hippocampus: Rapid Actions of Serotonergic and Antidepressant Agents"

http://www.jneurosci.org/content/22/9/3638.full.pdf
miko84

przez lunatic 08 lut 2014, 14:49
na tyle żeby coś wyłapać konkretnego może wystarczy mi znajomości, dzięki

-- 08 lut 2014, 14:00 --

a spotkałeś się gdzieś z czymś takim że antydepresanty zwiększające poziom noradrenaliny mogą mieć przeciwne dzialanie jeżeli chodzi o tą plastyczność?

-- 08 lut 2014, 14:01 --

i co w ogóle daje poprawa takiej plastyczności? poza poprawą pamięci

przez Tańczący z lękami 08 lut 2014, 15:09
miko84 napisał(a):Tak, podobno tianeptyna działa w pewien sposób na układ opioidowy. Co ciekawe zauważyłem na niej (nie tylko ja) zwężenie źrenic (podobny efekt ma mirtazapina), co charakterystyczne dla opioidów.

Z rozszerzonymi źrenicami mam problem od dawna i również zauważyłem, że miansa i mirta je zwęża po ok godzinie od zażycia, a ja czuje wtedy przyjemny "odlot". Od swojego lekarza z kolei usłyszałem, że tianeptyna jest jedynym lekiem, który w wielu testach na 100% odbudowuje hipokampa. Inne leki pewnie też, ale żaden lek ponoć w tylu badaniach nie miał udowodnionej skuteczności. Szkoda tylko, że ludzie tak kiepsko reagują na ten lek i wielu jest niezadowolonych.
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez lunatic 08 lut 2014, 15:12
Tańczący z lękami napisał(a):Od swojego lekarza z kolei usłyszałem, że tianeptyna jest jedynym lekiem, który w wielu testach na 100% odbudowuje hipokampa.

Tylko co to w praktyce daje ta odbudowa hipokampa. Samopoczucie lepsze? Brak lękow? Zwiększona motywacja/energia? Lepsza kontrola emocji?

przez miko84 08 lut 2014, 15:13
Podejrzewa się, że depresja to właśnie zaburzenia plastyczności. Plastyczność to ogólnie zdolność mózgu do przystosowywania się do nowych warunków, przekształcania się, odpowiadania na stres itp. Po pierwsze w depresji widoczne są zmiany w budowie hipokampu - pod wpływem stresu neurony hipokampu ulegają atrofii. Z drugiej strony mamy np. rozrost (hipertrofia) ciała migdałowatego (a przez to nasilone objawy lękowe).

"Chronic administration of the antidepressant tianeptine opposes the decrease in the rate of cell proliferation in the hippocampal formation induced by experimental model of depression. Tianeptine normalizes other parameters such as brain metabolite concentrations and hippocampal volume. The effect of tianeptine on the the rate of apoptosis in the hippocampus and temporal cortex was also investigated. It appears that this antidepressant regulates the rate of apoptosis in a local specific way. Furthermore, using a different paradigm, this antidepressant was shown to regulate dendritic remodeling in the hippocampus and amygdala. Tianeptine’s effect on neuroplasticity parameters seems mediated through the normalization of the glutamatergic transmission which is altered in depression. "

Tak więc tianeptyna wpływa pozytywnie na budowę hipokampu i przeciwdziała złemu wpływowi stresu na tę część mózgu. Można powiedzieć, że odbudowuje hipokamp i chroni go przed stresem. Co ciekawe chyba tylko ten antydepresant powoduje zmianę budowy dentrytów (stają się one bardziej bujniejsze - podejrzewa się, że w depresji, a to powoduje stres, dendryty są mniej rozgałęzione i mniej bujniejsze) w hipokampie i ciele migdałowatym.
Ostatnio edytowano 08 lut 2014, 15:16 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez Kitex120 08 lut 2014, 15:15
Dark Passenger napisał(a):Naltrekson po prostu przez pewien czas(kilka godzin) antagonizuje receptory opioidowe- głównie mu, słabiej kappa i delta. Po tym czasie dochodzi do nadprodukcji z odbicia endogennych opioidów(endorfin). W przypadku naltreksonu duże znaczenie ma dawka. Nie ma o tym tematu na forum? Jestem pewien, że ktoś to brał.

Tak, tak jest , tyko chciałem mika dopytać korzystając z jego obecności na forum, dzięki Dark za odpowiedz. A wracając do rozszerzonych zrenic to jest to wynik wyrzutu noradrenaliny. Tak samo bladość twarzy podczas stresu to też noradrenalina. Ja czasami jak się przestraszę czegoś to jestem blady jak ściana , zrenice takie jak 5 zł. i ręce się lekko trzęsą, typowa reakcja noradrenergiczna/adrenergiczna. A ciekawe z czego wynika rozszerzenie zrenic w skutek agonizmu 5TH2A receptora serotoniny, czy ma ona jakieś korelacje z adrenaliną/ noradrenaliną?
Ostatnio edytowano 08 lut 2014, 15:19 przez Kitex120, łącznie edytowano 1 raz

przez Lord Kapucyn 08 lut 2014, 15:16
lunatic napisał(a):a spotkałeś się gdzieś z czymś takim że antydepresanty zwiększające poziom noradrenaliny mogą mieć przeciwne dzialanie jeżeli chodzi o tą plastyczność?

Taki np. metylofenidat jest silnym inhibitorem wychwytu zwr. dopaminy i noradrenaliny, a wykazano, że ma działanie neuroprotekcyjne i np. chroni neurony przed destrukcyjnym wpływem kokainy. Także to akurat przeczy tej tezie.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez lunatic 08 lut 2014, 15:17
miko84 napisał(a):Podejrzewa się, że depresja to właśnie zaburzenia plastyczności.

No to gdyby tak było to w jaki sposób dałoby się wyjaśnić działanie antydepresantów, które nie wpływają na plastyczność a dają poprawę w depresji?

przez miko84 08 lut 2014, 15:18
lunatic podjerzewa się, że hipokamp to ta część mózgu która jest najbardziej dotknięta przez depresję (łącznie z ubytkiem tej części mózgu - osoby z depresją mają mniejszy hipokamp). I pozytywne zmiany w tej części mózgu mają ogromne znacznie w remisji.

Nikt nie mówi, że sprawa depresji jest taka prosta. Bo niby skoro jak twierdzono podwyższenie serotoniny ma działanie przeciwdepresyjnego to dlaczego działa też tianeptyna która działa w sposób przeciwny? Poza tym, jak już pisałem wiele leków na wpływ na plastyczność, tylko robią to w różne sposoby.
Ostatnio edytowano 08 lut 2014, 15:20 przez miko84, łącznie edytowano 1 raz
miko84

przez lunatic 08 lut 2014, 15:20
Dark Passenger napisał(a):Taki np. metylofenidat jest silnym inhibitorem wychwytu zwr. dopaminy i noradrenaliny, a wykazano, że ma działanie neuroprotekcyjne i np. chroni neurony przed destrukcyjnym wpływem kokainy. Także to akurat przeczy tej tezie.

Oo, no czyli to nie o to chodzi w takim razie, o ile to działanie neuroprotekcyjne wynika z jego wpływu na dopamine i noradrenalinę

przez Kitex120 08 lut 2014, 15:20
miko84 napisał(a):lunatic podjerzewa się, że hipokamp to ta część mózgu która jest najbardziej dotknięta przez depresję (łącznie z ubytkiem tej części mózgu - osoby z depresją mają mniejszy hipokamp). I pozytywne zmiany w tej części mózgu mają ogromne znacznie w remisji.

Dokładnie, bodajże przy schizofrenii jest podobnie.

przez lunatic 08 lut 2014, 15:22
miko84,
o tym czytałem akurat tutaj http://nauka.newsweek.pl/jak-leczyc-dep ... 2,1,1.html

przez miko84 08 lut 2014, 15:23
Pewnie przy wielu chorobach w których jakiś wpływ ma stres. No ale depresja jest w wielu przypadkach bezpośrednio związana z wpływem stresu. Ja bym powiedział, że depresja to choroba której źródłem jest stres i genetyczna podatność na jego wpływ.

Kitex120 agonizm 5-HT2a zwiększa aktywność osi HPA więc i pewnie ma jakiś pośredni wpływ na pobudzenie układu nerwowego.
miko84

przez lunatic 08 lut 2014, 15:28
tylko troche trudno zrozumieć jedną rzecz, jeżeli tianeptyna faktycznie najsilniej ze wszystkich antydepresantów uderzałaby w tą przyczynę czyli w zniszczony hipokamp to dlaczego niektórzy po niej by odczuwali pogorszenie

Sortuj wg