MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez marinka-21 11 gru 2013, 20:57
To moze.rzeczywiscie poprosze o mianseryne ,nie wiem ktory bardziej wyciszy?

przez Ella1010 11 gru 2013, 23:45
elfrid napisał(a):
Ella1010 napisał(a):
miko84 napisał(a):Nie pamiętam dokładnie, ale depresja przewlekła z lękiem prawdopodobnie.
Kochani jestem tu nowa na forum i bardzo potrzebuję Waszych opinii na temat: co zamiast Mirzatenu. Wczoraj przepisał mi ten lek mój lekarz, nie byłam do końca przekonana, ale jak dzisiaj poczytałam na forum co o nim piszecie to na 100% wiem ze nie chcę go brać. Przez depresję przytyłam od wakacji 6 kg bo "zajadam" i sam ten fakt nie jest dla mnie komfortowy. Nie mam problemów ze snem, wręcz ostatnio kładę sie w dzień bo chodzę bardzo senna. Mnie brakuje siły codziennej, takiego kopa rozpędowego a ludzie piszą że po Mirzatenie śpią i tyją ;-( to zupełniie nie dla mnie. Lekarz proponowała mi jeszcze inny lek tyle że podobno najdroższy (nie pamiętam nazwy ). Kilka lat temu brałam Lexapro, bardzo dobrze się na nim czułam ale zero ochoty na sex ;-( Teraz chciałabym tego uniknąć. Doradźcie proszę coś w tej kwestii. Bardzo dziękuję.

Po mirtazapinie nie ma problemów z funkcjami seksualnymi, a to wydaje się dla Ciebie równie ważne. Najrozsądniej spróbować i PILNOWAĆ diety - tego co się je i w jakich ilościach.
Rozumiem, że nie chciałaś SSRI z powodu spadku libido. Innym wyjściem jest Trittico, które nie ma wpływu na sferę seksualną. Co do drogiego leku pewnie proponował Valdoxan. Ale zostaw to sobie jako alternatywę.

Dzięki, dzięki za info. Tak, bardzo zależy mi na sferze intymnej ;-) Waham się,myślę.... na tak wiele wpisów w tym wątku nie przeczytałam żadnej opinii ze Mirzaten nie miał wpływu na wagę. Wręcz ludzie piszą że sporo kilogramów nabierali.Boję się tego bo i tak trudno mi pilnować wagi. Nie chcę się testować choć wiem że nie zobaczę jak nie sprawdzę. Co do tego drugiego leku nie pamiętam niestety nazwy ale lekarz mówił że ten lek pojawił się na rynku w 2009 roku i że jest droższy niż Mirzaten. Jeszcze jedno, kwestia snu, ja i tak w dzień chodzę często senna i wiecznie mało mi tego snu...

przez Kitex120 11 gru 2013, 23:47
miko84 napisał(a):mirtazapina poprawia funkcje poznawcze związane z aktywnością kory przedczołowej u pacjentów z depresją.

"przedstawiliśmy hipotezę, że podawanie mirtazapiny pacjentom z depresją, przez profil farmakologiczny leku, może poprawiać funkcje poznawcze związane z aktywnością kory przedczołowej. podczas depresji, obserwujemy znaczne pogorszenie wszystkich neuropsychologicznych testów. istotna poprawa funkcji poznawczych została zabserwowana po 3 i 6 miesiącach leczenia mirtazapiną, a po 6 miesiącach, większość badanych zaczęła osiągać wyniki takie jak zdrowi ludzie. poprawa testów neuropsychologicznych po zastosowaniu mirtazapiny nie była związana z poprawą depresji. mirtazapina może posiadać pozytywny wpływ na funkcje poznawcze związane z aktywnością kory przedczołowej u chorych na depresję. brak związku z poprawą depresji sugeruje, że lek może posiadać wzmacniające funkcje poznawcze właściwości."

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18399031

Wydaje mi się że korzystne działanie mirty na funkcje kory przedczołowej może być związana ze zwiększeniem wydzielania noradrenaliny która to w tym obszarze mózgu działa tak samo jak dopamina. A dopamina w korze przedczołowej pełni bardzo ważną funkcję. M.in przy negatywnych objawach schizofrenii także jest mniej dopaminy w tej części mózgu.

-- 11 gru 2013, 23:51 --

Ja sam po ponad 2 miesiącach zaczynam teraz odczuwać nieco stymulacji na mirtazapinie ale tak jak już pare dni temu pisałem, nie ma to nic wspólnego ze stanem lękowym. To nie jest taka nerwowa stymulacja tylko taka jakby to określić - chęć do zrobienia czegoś i myśl że wszystko będzie dobrze, bardzo mi to odpowiada.

-- 11 gru 2013, 23:54 --

Zresztą drugi mechanizm zwiększania noradrenaliny przez mirtazapinę to także blokada rec. serotoninowych 5TH2C bo te receptory blokują także wydzialenie obok dopaminy, także noradrenaliny, dobrze myślę?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lord Kapucyn 12 gru 2013, 11:13
Ella1010, Co do tego drugiego leku, który Ci proponował to biorąc pod uwagę cenę i rok wypuszczenia(2009) jestem niemal w 99.9% pewien, że chodzi o agomelatynę(Valdoxan). Cena to "jedyne" ~200zł- bo raz, że nie ma na to refundacji, a dwa że to oryginalny preparat, a nie generyk. Ewentualnie przychodzi mi do głowy bupropion(Wellbutrin, Zyban), ale rok nie pasuje.

Co do mirtazapiny(Mirzaten) to ona nie powoduje w żaden cudowny sposób przyrostu tkanki tłuszczowej tylko poprzez antagonizm/odwrotny agonizm rec. 5-HT2c/ histaminowego H1 powoduje zwiększenie apetytu=więcej, częściej jesz=tyjesz. Jeśli będziesz się kontrolowała tak jak napisał elfrid z tym co jesz i ile tego jesz to nie przytyjesz.

Co do tego zmulenia/ospałości po mirtazapinie to jest to wynik silnego odwrotnego agonizmu rec. H1. Dlatego często mirtazapinę przepisują jako "lek na bezsenność" i najlepiej brać ją na wieczór. To zmulenie następnego dnia faktycznie może być uciążliwe, ale z czasem na to działanie antyhistaminowe wyrabia się tolerancja organizmu i jest już lepiej, nie ma takiego zmulenia w ciągu dnia.

Mirtazapina faktycznie nie zaburza sfery seksualnej(zawdziecza to temu, ze w pewnych kwestiach ma działanie opozycyjne do SSRI). Większość leków z grupy SSRI(np. Lexapro-escitalopram)- w ten czy inny sposób zaburza sferę seksualną- obniżają libido, powodują anorgazmię i inne atrakcje.

Są inne leki, które nie powodują tycia, nie zaburzają sfery seksualnej, raczej nie powodują zmulenia- jak moklobemid(Moklar, Aurorix, Mobemid), tianeptyna(Coaxil), bupropion(Wellbutrin). No ale może Twój lekarz nie lubi "egzotyki", choć to dziwne skoro proponował Ci agomelatynę. :P
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez miko84 12 gru 2013, 11:43
Kitex120 to prawda, noradrenalina w korze przedczołowej działa dopaminowo. Chociaż uwalnianie dopaminy w tym obszarze mózgu odbywa się również przez pośrednią aktywację receptorów 5-HT1a:

mirtazapina zwiększa uwalanianie dopaminy w korze przedczołowej przez aktywację receptorów 5-HT1a.

"mirtazapina wykazuje w testach działanie agonistyczne receptorów 5-HT1a. tematem danego badania było sprawdzić działanie mirtazapiny na dopaminę i 5-HT środkowej korze przedczołowej u szczurów. mirtazapina spowodowała zależny od dawki wzrost poziomu dopaminy w środkowej korze przedczołowej (medial prefrontal cortex - mPFC) szczurów bez wpływu na 5-HT. w obecności selektywnego antagonisty 5-HT1a WAY100,635, wpływ mirtazapiny na korowe poziomy dopaminy był wyraźnie zredukowany. te wyniki wskazują, że mirtazapina powoduje wzmocnienie produkcji korowej dopaminy przez blokowanie receptorów alfa-2 i usprawnienie funkcji receptorów 5-HT1a."
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15145142

Wiem o jakiej stymulacji mówisz, chociaż wiele osób odbiera ją jako lęk i pobudzenie. Mirta często dosłownie próbuje "wyrwać" z depresji.

Tak, blokada 5-HT2c zwiększa uwalanianie dopaminy i noradrenaliny.

-- 12 gru 2013, 11:14 --

mirtazapina-powoduje uwalnianie dopaminy i noradrenaliny z neuronów noradrenalinowych w środkowej korze przedczołowej i korze potylicznej (przez antagonizm alfa-2).

"mirtazapina wykazuje działanie zwiększające noradrenalinę i dopaminę w środkowej korze przedczołowej (medial prefrontal cortex). nasze wcześniejsze badania wskazują, że dopamina w korze mózgu (cerebral cortex) pochodzi w większości z neuronów noradrenalinowych, a jej uwalnianie jest kontrolowane przez receptory alfa-2. wpływ mirtazapiny na dopaminę, DOPAC i noradrenalinę w środkowej korze przedczołowej, gęsto unerwionej przez dopaminowe i noradrenalinowe neurony, i w korze potylicznej, odbierającej podobne noradrenalinowe ale ze słabymi dopaminowymi projekcjami, został sprawdzony. podanie mirtazapiny zwiększyło dopaminę, DOPAC and noradrenalinę do podobnych poziomów w obu regionach, efekt całkowicie zablokowany przez agonistę alfa-2 klonidynę. równoczesne podanie mirtazapiny i dezypraminy spowodowało dodatkowy wzrost dopaminy, DOPAC i noradrenaliny w środkowej korze przedczołowej i korze potylicznej w porównaniu z podaniem każego z tych leków z osobna. te wyniki sugerują, że mirtazapina przez zablokowanie receptorów alfa-2 powoduje uwalnianie noradrenaliny i dopaminy z neuronów noradrenalinowych w korze mózgu."
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15033381

ciekawe czy jakby zamiast dezypraminy zastosować bupropion to efekt byłby podobny
miko84

przez barsinister 12 gru 2013, 15:25
Ella1010 napisał(a):Dzięki, dzięki za info. Tak, bardzo zależy mi na sferze intymnej ;-) Waham się,myślę.... na tak wiele wpisów w tym wątku nie przeczytałam żadnej opinii ze Mirzaten nie miał wpływu na wagę. Wręcz ludzie piszą że sporo kilogramów nabierali.Boję się tego bo i tak trudno mi pilnować wagi. Nie chcę się testować choć wiem że nie zobaczę jak nie sprawdzę.

nie jest aż tak źle, na mirtazapinie nie utyłem nawet pół kilo
utyłem na podobnym leku - mianserynie - ale po odstawieniu waga szybko wróciła do normy
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez marinka-21 12 gru 2013, 15:35
No i dostalam jednak mirtazapine do sertraliny ,ponoc pacjenci maja wiecej dzialan ubocznych na mianserynie ,mam brac 15mg ,ponoc dziala lepiej niz 30mg ,mialam takze propozycje wrocenia do efektinu ,lekarka mowila ze sertralina plus mitrazapina daje podobny efekt co efectin?

przez miko84 12 gru 2013, 16:12
To akurat prawda, mirtazapina jest lekiem lepiej tolerowanym od mianseryny. Rzeczywiście sertralina+mirtazapina działa na 3 neuroprzekaźniki - dopaminę, noradrenalinę i serotoninę podobnie a nawet lepiej niż wenlafaksyna. W dodatku poprawiając sen i uspokajając. Masz obeznaną lekarke.
miko84

przez marinka-21 12 gru 2013, 16:32
Zobacze dzisiaj przed spaniem pierwsza dawka,nie wiedzialam ze te tabletki ulegaja rozpadowi w jamie ustnej,ciekawi mnie tylko dlaczego w ulotce pisze ze nie nalezy laczyc z ssri i np z benzo?

przez miko84 12 gru 2013, 16:37
E tam, w ulotkach to różne bajdy piszą.
miko84

przez marinka-21 12 gru 2013, 16:46
Mam tylko nadzieje ze mnie troche wyciszy ten lek:-)

przez miko84 12 gru 2013, 16:48
Tylko się nie przestrasz tego wyciszenia z początku :)
miko84

przez marinka-21 12 gru 2013, 17:17
To znaczy?:-)

przez miko84 12 gru 2013, 17:23
Że początkowo może powodować zwiększoną senność i osłabienie ale to z czasem mija.
miko84

Sortuj wg