ARYPIPRAZOL (Abilify)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy arypiprazol pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
32
50%

Nie
12
19%

Zaszkodził
20
31%

Liczba głosów : 64

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez miko84 04 lut 2015, 10:24
slow_down jak się czujesz na licie? Ma działanie przeciwdepresyjne?
miko84

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez sailorka 04 lut 2015, 11:16
slow_down napisał(a):Olanzapina to olanzapina. Mirtazapina też jest rozpuszczalna i po niej się tyje. Forma przyjmowania leku jest bez znaczenia, bo przyswajasz tą samą substancję czynną w tej samej dawce.

Czyli moja lekarka mnie oszukała, bo powiedziała, ze po Zolafrenie Swift nie będę tyc. No ale trudno, od dziś zaczynam głodować.
Cześć, jestem czubkiem

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez miko84 04 lut 2015, 11:24
sailorka niestety, forma podania leku nie ma nic do tego czy się tyje czy nie. Mirtazapina jest dostępna głównie w takiej formie. To zostało wymyślone by ułatwić życie pacjentom, by nie musieli popijać tabletki gdy nie mają wody, ale i tak nie wyobrażam sobie nie popić takiej rozpuszczonej tableki - robi się dziwnie na języku i w przełyku.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez Lord Kapucyn 06 lut 2015, 12:40
devnull napisał(a):Wyczytałem na tej stronie:
http://bioinfo.mol.uj.edu.pl/articles/Kowalczyk06

Że "Wydaje się, że największy udział w zmianach depresyjnych mają udział szlaki aktywowane poprzez receptory 5-HT1A, 5-HT2A i 5-HT3."

Więc istnieje prawdopodobieństwo, jeśli się nie mylę, że Arypiprazol działa lepiej antydepresyjnie od Amisulprydu.
Bo działa podobnie jak AMI jeśli chodzi o dopaminę (choć mocniej), podobnie też jeśli chodzi o 5-HT7,
ale dodatkowo działą na 5-HT1A, 5-HT2A i 5-HT3 które prawdopodobnie też mają znaczenie, jeśli to dobrze zrozumiałem.

Co o tym sądzicie ?
Być może mylę agonizm z antagonizmem, dlatego pytam.

To co jest pewne to jest częściowym agonistą 5-HT1A, częściowym agonistą D2, częściowym agonistą 5-HT2c i słabym częściowym agonistą 5-HT7. Co do 5-HT2a i D3 to spotkałem sprzeczne wersje- jedne źródła podają, że jest ich antagonistą, a inne że częściowym agonistą.

Takie działanie Lawler C.P. określił jako "selektywne wobec stanu funkcjonalnego". Czyli(skupiając się na receptorach dopaminergicznych) częściowy agonista D2 w przypadku nadmiaru neuroprzekaźnika(dopaminy) wykazuje działanie antagonistyczne wobec tego receptora(przeciwpsychotyczne), natomiast w sytuacji gdy endogennego liganda jest mało to wywiera działanie agonistyczne. Teoretycznie powinien mieć porównywalne albo lepsze działanie przeciwdepresyjne od amisulprydu. FDA zatwierdziło go do leczenia "dużej" depresji jako "dodatek" w leczeniu skojarzonym. Z kolei amisulpryd jest dopuszczony do monoterapii dystymii- we Włoszech.

Na pewno fakt, że antagonizuje 5-HT2a i agonizuje D2 sprzyja temu, że wykazuje małe prawdopodobieństwo EPS i nie wzrasta po nim prolaktyna(a czasami wręcz spada).

Aha- no i jest jeszcze odwrotnym agonistą 5-HT2b, więc teoretycznie mógłby obniżać ciśnienie, ale badania pokazują, że wpływ jest niewielki.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez Zbychu 1977 06 lut 2015, 12:52
Pozostaje pytanie jaka dawka aripiprazolu zwiększa transmisje dopaminergiczną i serotoninergiczną.
Zbychu 1977

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez slow_down 06 lut 2015, 13:01
miko84 napisał(a):slow_down jak się czujesz na licie? Ma działanie przeciwdepresyjne?

Póki co poziom litu mam poniżej dolnej granicy, ale wyraźnie czuję działanie przeciwdepresyjne. Nastrój jest bardzo stabilny. Nie oddala mi, ale też wreszcie minęło uczucie pustki. Dlatego zmniejszyłem SSRI, choć kusi mnie kombinacja SSRI i olanzapiny, zwiększenie dopaminy poprawiłoby koncentrację, której teraz tak bardzo potrzebuję. Mimo że zwykle nie tyję na lekach, na olanzie pewnie musiałbym zrezygnować z mojego ulubionego jedzenia ;)
slow_down

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez Kalebx3 06 lut 2015, 13:51
choć kusi mnie kombinacja SSRI i olanzapiny

brałeś juz ten syf ( olzę ) ? ,że tak niemądrze gadasz ? To gorsze od kwetapliny . Ja po tym jak zombi przez dwa dni chodziłem , dobrze ,że wypadku w robocie nie spowodowałem i nie przejechałem kogś sztaplarką . Syf i nic więcej !
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez Lord Kapucyn 12 lut 2015, 12:40
Świetna sprawa ten Abilify- tydzień już po 7,5mg i od dwóch dni na 15mg. Działanie przeciwdepresyjne większe niż po większości zwykłych lpd=gówien.

Moderator/ R2 - D2

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez slow_down 12 lut 2015, 13:51
A jak ze skutkami ubocznymi? Oby na 15mg obyło się bez akatyzji ;)
slow_down

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez devnull 12 lut 2015, 17:13
Dark Passenger jest zaprawiony w lekach, dawka 15mg niejednego by ostro poklepała,
wielu zaczyna branie od 3,25mg, potem 7,5mg - co jest dawką optymalną w depresji,
tzn. średnią, niektórzy mogą potrzebować 15mg ale to na prawdę rzadkość,
z resztą ten lek w depresji stosuje się góra 2-3 miesiące, bo mimo wszystko
to neuroleptyk i jego działanie zaczyna w końcu lekko zamulać/kastrować emocje,
co sprawia, że lek traci swoją atrakcyjność. Dobrym przykładem jest np. Zbychu 1977.
"Gdybym polegał tylko na opinii psychiatrów, dawno bym nie żył"
Zaburzenia lękowo-depresyjne, Urojenia depresyjne, Dystymia, Osobowość unikająca i zależna.
Escitalopram 15mg
Amisulpryd 25-100mg
Alprazolam 1mg
Mianseryna 5mg (na sen)

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez slow_down 13 lut 2015, 21:22
Biorę teraz samą sertralinę z litem. Olanzapina mnie tuczyła w ch.., więc odstawka. A szkoda, bo na depresje działała świetnie. No i pytanie - jaki inny neuroleptyk? Kwetiapin odpada, bo chciałem się po niej zaj...ać. Amisulpryd mi już nie leży.
slow_down

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez miko84 14 lut 2015, 09:08
No to może spróbuj tego abi, a nóż Ci podpasuje, tycie na nim nie jest takie straszne jak na olanzapinie.
miko84

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez Lord Kapucyn 14 lut 2015, 11:30
miko84, Ale Marian tez juz chyba brał abi i miał po nim akatyzję. Czy się mylę?

Moderator/ R2 - D2

ARYPIPRAZOL (Abilify)

przez miko84 14 lut 2015, 11:41
Nie pamiętam ;) Wiem, że ja miałem po nim akatyzję. Z tą akatyzją na abi to jest 50:50, albo ją masz albo nie, trzeba sprawdzić na sobie. Jeśli próbował abi to zostaje mu zyprazydon, chociaż tutaj też może być tycie. No albo czekanie na breksiprazol.
miko84

Sortuj wg