Chcesz się pozbyć nerwicy lękowej w parę tygodni?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez tomakin 14 lip 2013, 14:12
Aby dostarczyć 500 mg urydyny (to, co nas w spirulinie interesuje), trzeba jej zjeść grubo ponad 50 gramów. Obniżyłem to do 30 gramów, co jest już ilością znaczącą - niższą niż to, co stosowano w testach klinicznych, ale już znaczącą i w miarę oszczędną dla portfela.

Oczywiście można brać według zaleceń producenta - wtedy dostarczy się między innymi, w procentach zapotrzebowania dziennego:

- 3% witaminy B1
- 1% witaminy B3
- 0,3% kwasu foliowego
- 3% żelaza
- 0,6% magnezu
- 0,3% witaminy K
- 0,3% cynku

I tak dalej. Prawdziwa booooomba witaminowa. Spirulina to nie jest żaden lek, tylko żywność. Jej zaletą jest wysoka zawartość składników odżywczych. Zwykłe zielsko, które się je, tak jak je się brokuły, banany czy jabłka. Ale jeść 1 gram spiruliny dziennie (jak zaleca producent) ma mniej więcej tyle sensu, co jeść 1 plasterek banana, albo pić pół łyżeczki mleka. Oczywiście producent tego nie napisze, bo kto kupi od niego drogą spirulinę którą trzeba jeść garściami, żeby był jakiś efekt? Podobnie jest zresztą z lecytyną sojową, niby cenne źródło choliny, tyle że ilość zalecana przez producenta odpowiada 1/4 jednego jajka dziennie. Albo omega 3 - podobnie, zjedzenie jednej ryby na obiad dostarcza tyle tych kwasów, co 20 tabletek. Ale na opakowaniu jest jak byk napisane - 1 tabletka dziennie i nie przekraczać.

Branie tych suplementów w ilości zalecanej przez producenta to zwykłe wyrzucanie pieniędzy, to nie jest regulowane żadnymi konkretnymi przepisami i producent może sobie wypisać, co tylko chce - na spirulinie GAL nawet napisali, że zawiera witaminę B12, co jest kompletną bzdurą, można w sekundę na wiki sprawdzić. Można też sprawdzić, że ilości witamin i minerałów które podał na opakowaniu producent są po prostu wymyślone - http://en.wikipedia.org/wiki/Spirulina_ ... supplement) . Producent bierze jakiś produkt, który jest "modny", jak lecytyna, omegi czy właśnie spirulina, kupuje za grosze kilkadziesiąt kilogramów, pakuje w ładnie wyglądające pudełka, pisze na nich jakieś totalne bzdury (bo wolno mu napisać wszystko, nawet skład wziąć z księżyca) sprzedaje w cenie kilkadziesiąt albo kilkaset razy wyższej - i jest zadowolony. Ludzie biorą mikroskopijne ilości - i też są zadowoleni, bo wydaje im się, że coś robią dla swojego zdrowia. No niestety, nic nie robią. Spirulina w dawkach polecanych przez producenta dostarcza kilka procent, albo nawet poniżej jednego procenta składników odżywczych. Jedyną korzyść z jej spożywania w takich dawkach odnosi producent.

//edit - tam w linku dodajcie nawias na końcu, bo forum obcina. No i jest jeszcze jeden bardzo, bardzo cenny składnik w spirulinie - kwas gamma linolenowy, ale znowuż aby dostarczyć go w ilościach mających jakiekolwiek znaczenie dla organizmu, trzeba jeść jej sporo więcej.
Ostatnio edytowano 14 lip 2013, 14:16 przez tomakin, łącznie edytowano 1 raz

przez ala1983 14 lip 2013, 14:15
tomakin, Byłam na Twojej stronie, negujesz psychoterapię. Z tego też powodu będę Cię czytać nieco z przymrużeniem oka.

-- 14 lip 2013, 13:23 --

Ja uważam, że nie można polegać całe życie na suplementach czy zdrowym odżywianiu, bo nie zawsze mamy taką możliwość.
Owszem jest to ważne, ale ważniejszą funkcję odgrywa nasz mózg, sposób postrzegania świata, myślenia, nastawienie do problemów itp.. i na tym trzeba się głównie skupić. Jedzenie bananów może w tym pomóc, ale nie jest czynnikiem decydującym o jakości naszego życia :8):
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

przez tomakin 14 lip 2013, 14:25
Tydzień psychoterapii kosztuje tyle, co najważniejsze suplementy na całe życie...

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ala1983 14 lip 2013, 14:27
tomakin, Tyle, że terapia kiedyś się skończy, pozostawiając trwałe ślady na całe życie.

-- 14 lip 2013, 13:31 --

Poza tym ja też jem magnez, nie znaczy to jednak, że pozbyłam się depresji (tak jak pisze w temacie wątku) a jedynie mam mniejsze do niej skłonności, niejako zapobiegam. A jeśli przestanę brać, wszystko szlag trafi.
Psychoterapia działa nieco inaczej.

przez tomakin 14 lip 2013, 14:33
Tak, zapłacisz równowartość samochodu albo nawet małego mieszkania, będziesz miała trwałe ślady - i dalej będziesz chora, bo jeśli nie uzupełnisz niedoborów pokarmowych, to co najwyżej nauczysz się na psychoterapii żyć z chorobą.

Ja tam wolę zapłacić kilkaset razy mniej i trwale pozbyć się choroby, no ale każdy robi co on uważa za słuszne.

//edit - jeśli masz nawroty gdy przestajesz brać magnez, to może przestań torturować swoje ciało dietą w której magnezu brakuje, bo w takiej diecie jednocześnie musi brakować kilkunastu innych składników odżywczych. Jestem pewien, że gdybyś jedną dziesiątą tej kasy co wydajesz na terapię wydała na zdrowe odżywianie, miałabyś dużo większą poprawę nie tylko samopoczucia, ale też ogólnego stanu zdrowia. Nie da się żyć na diecie z ciągłymi niedoborami, w końcu doprowadzisz się do cukrzycy, raka albo zawału.

przez zmienny 14 lip 2013, 14:37
ala1983, najlepiej i suple i psychoterapia.

tomakin

olimp vita sport jest dostępny w większości aptek?

czy 10 jajek z żółtkami dziennie wystarczająco choliny dostarczy?

czy dwie łyżki siemie lniane załatwi omega3?
zmienny

przez ala1983 14 lip 2013, 14:39
Tak samo sport. Wiem po sobie, uprawiam dosyć ostro. (sam rower, ok. 4000 km rocznie). Niezależnie od pogody, co jest czasem kłopotliwe. Meszkam w zbyt małej miejscowości, aby możliwe było korzystanie z jakiś płatnych fitnessów czy siłowni.
I tu znowu daje się zaobserwować to co przy wspomaganiu się suplementami.. przestajesz - i zaczynasz się cofać.

przez *Wiola* 14 lip 2013, 14:43
zmienny, Taa 10 jajek dziennie i swędząca wysypka gratis ;)

Ludzie trochę zdrowego rozsądku zachowajcie/

. tomakin, No bez jaj :evil:
Moderator

przez zmienny 14 lip 2013, 14:44
*Wiola*, a 7 załatwi sprawę?
zmienny

przez tomakin 14 lip 2013, 14:45
Ala - jeśli tak jest, to jeszcze raz mówię - przestań znęcać się nad swoim organizmem dietą ubogą w składniki odżywcze, nawet efektów aktywności fizycznej nie jesteś w stanie utrzymać. To się skończy fatalnie pewnego dnia. Gdybyś zaczęła się normalnie odżywiać, a suplami uzupełniła to, czego nie da się w parę tygodni uzupełnić dietą (takie suple trzeba brać tylko miesiąc albo dwa, a potem odstawić już do końca życia), byłabyś trwale wyleczona, dodatkowo nie miałabyś zdewastowanego ciała w wieku lat 40.

Zmienny - nie wiem, jak apteki, na pewno jest na każdym stoisku z odżywkami sportowymi - i na allegro, cena z wysyłką nieraz jest niższa niż w sklepie.

10 jajek dostarcza 1200 mg choliny, czyli jakieś 200% zapotrzebowana - aż nadto wystarczy, żeby organizm miał z czego budować. Tyle że tak ilość jajek może być niezdrowa - nie chodzi o cholesterol, ale o substancje zwane TMAO, możesz pogooglać o tym. Jeśli będziesz to robił przez miesiąc czy dwa nic wielkiego się nie stanie, ale nie radzę tego robić codziennie. Chyba tylko wegetarianie mogą bezpiecznie jeść jajka w takich ilościach - ich flora jelitowa ma zupełnie inny skład i nie produkuje TMAO.

Siemię lniane w takiej ilości niemal nic nie dostarczy :D kup sobie omegi w aptece i celuj w 2000 mg EPA, takie dawki w badaniach klinicznych miały najlepszy efekt.

//edit

jak ktoś ma wysypkę po jajkach, to nawet jednego nie powinien jeść, ani nawet produktów w których użyto jajek. Znam ludzi co jedli po 30 - wegetariańscy kulturyści, nic im tam nie było, nie licząc oczywiście tego że zdobywali mistrzostwo świata w podnoszeniu ciężarów.

przez *Wiola* 14 lip 2013, 14:51
tomakin, Nie mam zdewastowanego ciała zapewniam Cię , mogę przedstawić świadków :mrgreen:

zmienny, Nie mam już czasu , muszę wyjść, ale wg mnie to głupota, Nic w .nadmiarze nie jest zdrowe, więc przede wszystkim zróżnicowana dieta , z zachowaniem zdrowego rozsądku
Moderator

przez tomakin 14 lip 2013, 14:53
taaaa, z pewnością zróżnicowana dieta pozwoli w miesiąc uzupełnić niedobory pokarmowe, które pogłębiały się przez ostatnie kilkanaście lat...

Wiola - nie musisz wyszukiwać świadków, starczy że pokażesz wynik densytometrii szyjki kości udowej :D Bo widzisz, ja jestem typowym romantykiem, mnie interesuje wnętrze człowieka. Wnętrze, rozumiesz. Kości, wątroba.... :D

przez ala1983 14 lip 2013, 14:53
Ala - jeśli tak jest, to jeszcze raz mówię - przestań znęcać się nad swoim organizmem dietą ubogą w składniki odżywcze, nawet efektów aktywności fizycznej nie jesteś w stanie utrzymać. To się skończy fatalnie pewnego dnia. Gdybyś zaczęła się normalnie odżywiać, a suplami uzupełniła to, czego nie da się w parę tygodni uzupełnić dietą (takie suple trzeba brać tylko miesiąc albo dwa, a potem odstawić już do końca życia), byłabyś trwale wyleczona, dodatkowo nie miałabyś zdewastowanego ciała w wieku lat 40.

Żadnej diety nie mam, jem normalnie i staram się też zdrowo :roll:

przez tomakin 14 lip 2013, 14:56
No właśnie, a powinnaś jednak poprosić kogoś, żeby Ci dietę ułożył - bo najwidoczniej nie masz zbyt dobrej. Skoro non stop brakuje Ci magnezu, to coś tam jest mocno nie tak. Nie można mieć diety w której brakuje tylko i wyłącznie magnezu, jeśli go nie ma - to nie ma też połowy innych minerałów i witamin.

Sortuj wg