Czy nerwica to domena ludzi słabych psychicznie?

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

przez cu.Kinia 30 cze 2011, 19:44
To zależy. Ja całe życie byłam osobą bardzo silną psychicznie, pewną siebie, no dosłownie niezniszczalną. Od dwóch lat jest gorzej, typowa nerwica lękowa przypałętała się po problemach, które mnie w pewnym momencie przerosły i okazało się, że jednak nie jestem taka cwana, jak mi się zdawało przez całe życie.

przez rober6666 30 cze 2011, 20:38
...a kto ma "mocną psychikę" ?
Ktoś kto jest na tyle prymitywny, bezduszny i tępy że ma wyje.bane na wszystko i wszystkich??
Z moich obserwacji wynika że debilizm ( ten potoczny , a nie jednostka chorobowa ) jest odwrotnie proporcjonalny do ryzyka nerwicy....
NON SERVIAM

Choroba Afektywna Dwubiegunowa - obecnie F.31.WAR
obserwowany

przez Siasia 30 cze 2011, 20:48
Moim zdaniem pokłady nerwicy i depresji drzemią w każdym człowieku, ale tylko od niego zależy, czy się uaktywnią. Podatność zwiększa zapewne wrażliwość, kumulacja stresu np. w pracy, trudnych wyborów życiowych itp.

cu.Kinia, mam to samo. Tez myślałam, że jestem cwańsza od wszystkich, a okazało się, że nie i przyszło wielkie rozczarowanie.
:(

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez statusquo 30 cze 2011, 21:06
co to znaczy mieć mocną psychikę? W czym się ona objawia?

Mam taką teorię, że życie jest jak chodzenie po polu minowym: chodzisz i zbierasz niewybuchy. Jeśli nie starasz się ich rozbroić na bieżąco prędzej czy wybuchną prędzej czy później. Podobnie jest z negatywnymi emocjami. Chodzisz, zbierasz do pewnego momentu może się wydawać, że jest spoko, leżą sobie gdzieś spokojnie i udają, że ich nie ma. Ale pewnego dnia pojawia się iskra i wtedy mogą zacząć wybuchać pojedynczo lub hurtem - raniąc nas samych lub osoby postronne.

Może jednak lepiej wypłakiwać się i wnerwiać na bieżąco, póki kontrolujemy o co chodzi?
“If you want happiness for an hour, take a nap. If you want happiness for a day, go fishing. If you want happiness for a year, inherit a fortune. If you want happiness for a lifetime, help someone else.” – Chinese Proverb

przez cu.Kinia 30 cze 2011, 22:09
Siasia napisał(a):Moim zdaniem pokłady nerwicy i depresji drzemią w każdym człowieku, ale tylko od niego zależy, czy się uaktywnią. Podatność zwiększa zapewne wrażliwość, kumulacja stresu np. w pracy, trudnych wyborów życiowych itp.

cu.Kinia, mam to samo. Tez myślałam, że jestem cwańsza od wszystkich, a okazało się, że nie i przyszło wielkie rozczarowanie.

Dobrze powiedziane - rozczarowanie. Dla mnie najgorsze było przyznać się przed samą sobą, że coś mi się nie udało, że ta siła, którą musiałam operować przez kilkanaście lat nagle się wypaliła.

przez Lord Kapucyn 30 cze 2011, 22:11
Depresja i inne choroby afektywne prawdopodobnie mają podłoże genetyczne.
Nerwica, a słabość psychiki - kwestia dyskusyjna. Ciężko generalizować, że zdrowi mają znieczulicę, a neurotycy przeczulicę. Prawda leży po środku.

-- 30 cze 2011, 22:13 --

Natomiast faktem jest, że osoby dotknięte neurozami często nie potrafią znaleźć miejsca w otaczającym świecie, nie potrafią się zaadaptować do warunków środowiskowych, nie radzą sobie w relacjach interpersonalnych, z presją na płaszczyźnie zawodowej, z dużym stresem etc. Czy to definicja słabości? Byc może.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Nel 30 cze 2011, 22:21
statusquo napisał(a):co to znaczy mieć mocną psychikę? W czym się ona objawia?

Czym ? Ano tym ze wszystko robisz z umiarem....zdrowym egoistycznie umiarem, odcinasz sie od emocji które niczemu nie sluża a szkodzą tobie. Irobisz to automatycznie, twoja psychika to robi, nic nie spycha nie odkłada, po prostu działa dla ciebie...abys empatycznie odczuwał do momentu kiedy nie niszczy to ciebie....tzn ja tak myslę - to moja autorska teoria po 3piwie... :(
...Wracam w siebie i znajduję świat!
Znowu raczej w przeczuciu i niejasnym pożądaniu niż w rzeczywistym kształcie i żywej sile...

Johann Wolfgang von Goethe
Nel

przez Lord Kapucyn 30 cze 2011, 22:22
Jak na definicję laika pod wpływem to wyszła Ci całkiem zgrabnie. ;)
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez Nel 30 cze 2011, 22:23
Mad_Scientist, no dzięki, mam paszport na 4 piwo? zanim zacznę miec f..e wizje.. :(
...Wracam w siebie i znajduję świat!
Znowu raczej w przeczuciu i niejasnym pożądaniu niż w rzeczywistym kształcie i żywej sile...

Johann Wolfgang von Goethe
Nel

przez Lilana 30 cze 2011, 22:37
To pytanie w tytule to troche takie sugerujące, że słaba psychicznie osoba to nieudacznik, a myślę, że tego typu wartościowanie nie ma sensu. Są ludzie, którzy np. dają radę ciągnąć całe życie w patologii, bo żyją filozofią cierpiętnictwa i szlachetnego umartwiania się. Dają radę, ale stoi za tym mało mądra filozofia. A są np. ludzie, którzy nie podzielają tej filozofii, i co tzn. że jeśli mają inne podejście, to są słabi? Oczywiście to przypadek dwóch skrajności, ale chodzi mi to to, że każdy inaczej swoje koleje losu przeżywa. Kwestia sposobu reagowania.

przez pramolan 06 lut 2012, 20:23
Odkopując temat poniekąd zgadzam się z waszym zdaniem, zgadzam się np. z tym, że każdy z nas posiada w sobie pokłady nerwicy i depresji które uaktywniają się pod wpływem negatywnych emocji tak samo jak każdy posiada pokłady szczęścia, równowagi i harmonii które uaktywniają się / utrzymują przez emocje pozytywne. Różnica pomiędzy poszczególnymi osobami polega tylko na stopniu wrażliwości no i kombinacji pewnych cech. Inaczej mówiąc czynnikiem spustowym dla nerwic i depresji mogą być pewnie cechy charakteru + okoliczności i sytuacje które spotykają nas w życiu. Negatywne emocje znowuż powstają przez nie właściwą INTERPRETACJĘ najogolniej mówiąc rzeczywistości.

przez Sorrow 06 lut 2012, 20:35
Negatywne emocje są funkcjonalne. Np. nienawiść służy do unikania nieprzyjaznych rzeczy. Np. ciastek. Ochydnych ciastek, szczególnie wstrętnych delicji i odrażających piegusek.

przez 19_latek 07 lut 2012, 23:59
Słaby psychicznie raczej nigdy nie bylem, chyba ze wrażliwy.
Wrażliwy w dzieciństwie byłem bardzo ale już taki nie jestem, zmieniłem sobie wiele rzeczy ktore mialem w pamieci i jest lepiej.
19_latek

przez ladywind 08 lut 2012, 11:19
Siasia napisał(a):Moim zdaniem pokłady nerwicy i depresji drzemią w każdym człowieku, ale tylko od niego zależy, czy się uaktywnią. Podatność zwiększa zapewne wrażliwość, kumulacja stresu np. w pracy, trudnych wyborów życiowych itp.

Dokładnie, i dochodzą do tego także doświadczenia jakie się miało w przeszłości
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

Sortuj wg