Skocz do zawartości
Nerwica.com

psychiatra zmusza do psychoterapii normalne?


leahh

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, otóż mam taki problem, dosyć poważny. Od 3 miesięcy leczę się na depresję. Najpierw przez miesiąc brałam Setaloft 1 tabletkę, ale czułam się strasznie, bóle głowy, mdłości, okropne myśli, po miesiącu psychiatra zmieniła mi na Escitalopram 1 tabletkę, było lepiej fizycznie, ale psychicznie nie i teraz od prawie miesiąca biorę 1,5 tabletki Escilatopramu. Dodatkowo Pernazyna, bo mam nerwicę. Jest tylko taki problem, że wcale nie czuję się lepiej,a nawet powiedzialabym, że od kiedy biorę 1,5 tabletki Escilatopramu czuję się gorzej, wróciły mi myśli samobójcze, nic mi się nie chce, a był ju moment, w którym czulam się ociupinkę lepiej. Do tego moja psychiatra wręcz zmusza mnie do rozpoczęcie psychoterapii, mimo że byłam już na jednej konsultacji, psycholog kompletnie mi nie podeszła i bardzo się zraziłam, do tego po prostu czuję się na tyle źle, że nie mam przynajmniej na razie siły rozdrapywać swojej przeszłości, skoro nie mam nawet siły ciągnąć tego co jest teraz.Moja psychiatra chciałaby w ogóle odstawić leki i skupić się na psychologu, ale nie rozumiem tego, skoro ja odczuwam dyskomfort na myśl o psychoterapii, a lekarka twierdzi, że jak nie psychoterapia to nie ma na mnie pomysłu, bo leki nie pomagają.Sama już nie wiem co robić, czy faktycznie jestem takim beznadziejnym przypadkiem czy ona jest beznadziejnym lekarzem. W zasadzie czuję się zagubiona, a wydaje mi się, że leki dobiera mi na oślep. co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama już nie wiem co robić, czy faktycznie jestem takim beznadziejnym przypadkiem czy ona jest beznadziejnym lekarzem. W zasadzie czuję się zagubiona, a wydaje mi się, że leki dobiera mi na oślep. co o tym sądzicie?

Dlaczego tak bardzo wzbraniasz się przed podjęciem psychoterapii?

Jeśli terapeuta/psycholog, u którego byłaś nie podchodzi Ci, zawsze masz możliwość znalezienia kogoś innego.. Możesz zapytać swojego psychiatry, kogo Ci poleca.

Poza tym, różni ludzie różnie reagują na różne leki ;) Nie ma zasady, tu w grę wchodzi podejmowanie prób z danymi medykamentami, i nic w tym dziwnego.

Wracając do psychoterapii - jest optymalnym rozwiązaniem. Pomyśl, rozważ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poleciła mi już jednego, jej zdaniem najlepszego i jak kulą w płot. Poleca mi tylko prywatnie, natomiast mnie nie stać na płacenie co tydzień 100 zł, bo jestem studentką. Szukałam też na nf, ale w większości nie ma już miejsc albo nie mogę się zapisać, bo nie jestem zameldowana w Krk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poleciła mi już jednego, jej zdaniem najlepszego i jak kulą w płot. Poleca mi tylko prywatnie, natomiast mnie nie stać na płacenie co tydzień 100 zł, bo jestem studentką. Szukałam też na nf, ale w większości nie ma już miejsc albo nie mogę się zapisać, bo nie jestem zameldowana w Krk.

W takim razie zdaj się na siebie (w znaczeniu - szukaj na własną rękę, sprawdzaj w necie, popytaj znajomych etc.). Coś mi nie gra z wątkiem zameldowania - nie orientuję się super dobrze, ale nie musisz być (moim zdaniem) zameldowana w Kraku, by tam się leczyć/podjąć terapię. Sama leczę się w P-niu, choć nie mieszkam w nim od 2. lat.

Jasne, na NFZ kolejki są, ale warto byłoby spróbować - zapisać się i odczekać swoje..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leahh, to że nie jesteś zameldowana chyba nie powinno być problemem, musiałabyś się zarejestrować tam do przychodni gdzie psychologa znajdziesz i tyle... I nie dziw się, że wysyła do psychologa. Gdyby tego nie robił, to byłoby dziwne raczej. Lekami zaleczasz objawy, nie przyczyny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne... bierzesz na nerwicę perazynę, a na depresję escitalopram??? I nic ci się nie chce? No cóz... Perazyna ma to do siebie, że może powodować zmęczenie i senność... Z kolei leki typu SSRI równiez blokują dopaminę (poza serotoniną oczywiście), więc... nie podoba mi się takie połączenie...

 

Moim zdaniem

- spróbuj wyprosić zmianę leków na jakiś sulpiryd albo amisulpiryd (neuroleptyk, który przy małej dawce aktywizuje), ewentualnie jeśli to jest powazniejsza depresja to bym radził jakiś inny lek SSRI...

- jak się nie uda załatwić zmainy leków - poszukaj innego lekarza.

 

A psychoterapia swoją drogą też się na pewno przyda, bo leki pomagają tylko na moment i naprawdę rozwalają człowieka...

 

P.S. O ile nie chcesz mieć jakiejś dyskinezy/dyskinezy póxnej to bym radził uciekać od perazyny... To gówno tylko w małej dawce jest "przyjemne"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są różne rodzaje psychoterapii, różni psychoterapeuci, również leki. Nie zawsze można przewidzieć co będzie dla kogo odpowiednie, warto próbować.

Może znajdź innego psychoterapeutę lub w innym nurcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leahh, jaki typ depresji?

byłam już na jednej konsultacji, psycholog kompletnie mi nie podeszła i bardzo się zraziłam,

nie musisz jej lubic ..masz wspolpracowac. Ja w moja mnostwo razy mialam ochote rzucic doniczka i wyjsc trzasnawszy drzwiami bo mnie po glowce nie glaskala tylko trudne sprawy kazala rozbebeszac.. cudowna kobieta, ktorej zycie zawdzieczam, A Ty po jednej konsultacji nic o niej nie mozesz powiedziec jeszcze...

do tego po prostu czuję się na tyle źle, że nie mam przynajmniej na razie siły rozdrapywać swojej przeszłości,

Moze inny zestaw lekow? Po 3 miesiacach powinien juz byc jakis efekt zazywania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. Szukałam też na nf, ale w większości nie ma już miejsc albo nie mogę się zapisać, bo nie jestem zameldowana w Krk.

 

W kwestii leczenia zameldowanie nie ma najmniejszego znaczenia.

Możesz mieszkać w Zakopanem a leczyć się w Szczecinie ;) Na NFZ rzecz jasna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, otóż mam taki problem, dosyć poważny. Od 3 miesięcy leczę się na depresję. Najpierw przez miesiąc brałam Setaloft 1 tabletkę, ale czułam się strasznie, bóle głowy, mdłości, okropne myśli, po miesiącu psychiatra zmieniła mi na Escitalopram 1 tabletkę, było lepiej fizycznie, ale psychicznie nie i teraz od prawie miesiąca biorę 1,5 tabletki Escilatopramu. Dodatkowo Pernazyna, bo mam nerwicę. Jest tylko taki problem, że wcale nie czuję się lepiej,a nawet powiedzialabym, że od kiedy biorę 1,5 tabletki Escilatopramu czuję się gorzej, wróciły mi myśli samobójcze, nic mi się nie chce, a był ju moment, w którym czulam się ociupinkę lepiej. Do tego moja psychiatra wręcz zmusza mnie do rozpoczęcie psychoterapii, mimo że byłam już na jednej konsultacji, psycholog kompletnie mi nie podeszła i bardzo się zraziłam, do tego po prostu czuję się na tyle źle, że nie mam przynajmniej na razie siły rozdrapywać swojej przeszłości, skoro nie mam nawet siły ciągnąć tego co jest teraz.Moja psychiatra chciałaby w ogóle odstawić leki i skupić się na psychologu, ale nie rozumiem tego, skoro ja odczuwam dyskomfort na myśl o psychoterapii, a lekarka twierdzi, że jak nie psychoterapia to nie ma na mnie pomysłu, bo leki nie pomagają.Sama już nie wiem co robić, czy faktycznie jestem takim beznadziejnym przypadkiem czy ona jest beznadziejnym lekarzem. W zasadzie czuję się zagubiona, a wydaje mi się, że leki dobiera mi na oślep. co o tym sądzicie?

 

Po pierwsze to leki bierze się do 8 tygodnia w dawce terapeutycznej a nie odstawia po miesiącu, bo to abstrakcja. Po drugie lekarka zapewne zdiagnozowała Ci zaburzenia osobowości a nie depresje wynikającą z zaburzeń biochemii mózgu. Dlatego odsyła na terapię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×