Skocz do zawartości
Nerwica.com

Napięcie mięśniowe


cronat

Rekomendowane odpowiedzi

Otrzymałem opinię logopedy / psychologa dotyczącą zaburzeń mojego pięcioletniego syna: dyslalia wieloraka złożona - jednocześnie wskazując na trudności syna w zakresie sensomotorycznym:

• wzmożone napięcie mięśniowe ciała dziecka w obrębie części dystalnych

• obniżone napięcie mięśniowe w osi ciała

• słabe reakcje równoważne

• słaba stabilizacja centralna

• słaba separacja ruchów globalnych

• trudności z odtwarzaniem wzorca ruchowego w zakresie dużej i małej motoryki (w tym praksji oralnych)

 

W związku z tym mam pytanie : Czy wyżej opisane zaburzenia mojego syna mogą mieć podłoże natury psychicznej, wypływu jego otoczenia, czy mogą być spowodowane znęcaniem się psychicznym nad dzieckiem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cronat, Witaj.

Zaburzenie , o którym napisałeś to zaburzenie mowy, odmiana dyslalii wyodrębniona ze względu na ilość zniekształconych głosek.

Występuje ona w przypadku kiedy kilka lub kilkanaście fonemów jest wymawianych niezgodnie z zazwyczaj ustalonymi normami społecznymi.

Można mówić o :dyslalii wielorakiej prostej - charakteryzującej się wadliwą wymową fonemów w obrębie jednej strefy artykulacyjnej, zniekształceniu ulega jedna cecha dystynktywna fonemów (np. dźwięczność) i dyslalii wielorakiej złożonej , która charakteryzuje się jednoczesnym zniekształceniem kilku cech dystynktywnych czyli. brak dźwięczności, albo/i zamiana miejsca artykulacji.

 

Według Ireny Styczek dyslalia ( alalia ) to opóźnienie w przyswajaniu sobie języka, na skutek opóźnionego wykształcenia się funkcji pewnych struktur mózgowych.[1]

Inną definicje przedstawia Genowefa Demelowa: dyslalia – to nieprawidłowość w realizacji jednej głoski, kilku głosek, a nawet wszystkich lub niemal wszystkich od razu, tzw. bełkot. Zachowane są rytm, melodia, akcent, ale mowa jest zatarta, mało zrozumiała lub zupełnie niezrozumiała.[2]

Termin dyslalia wywodzi się z foniatrii i najczęściej stosowany jest w klasyfikacjach zaburzeń mowy. Przyczyn powstawania tej wady wymowy jest wiele. H. Spionek (1981) uważa, że dyslalia nie jest jednostką chorobową, lecz zespołem objawów wywołanych różnymi czynnikami.

 

PRZYCZYNY DYSLALII

Zgodnie z założeniami H. Spionek przyczynami dyslalii mogą być:

1. Zmiany anatomiczne aparatu artykulacyjnego:

- nieprawidłowa budowa języka ( język zbyt długi, za duży – makroglosja, za krótki, zbyt gruby, krótkie wędzidełko podjęzykowe);

- nieprawidłowa budowa podniebienia ( zbyt mocno wysklepione, wąskie podniebienie twarde, tzw. gotyckie podniebienie: rozszczep podniebienia);

- zniekształcenie zgryzu ( zgryz otwarty, – gdy zęby dolnej szczęki nie schodzą się z zębami szczęki górnej w odcinku środkowym lub bocznym: przodozgryz { syn.progenia, prognacja} – wysunięcie dolnej szczęki do przodu w stosunku do górnej; tyłozgryz – cofnięcie dolnej szczęki, w stosunku do szczęki górnej);

- anomalie zębowe ( trwałe: diastema – szpara między pierwszymi siekaczami, protruzja – czyli wychylenie korony górnych zębów przednich na zewnątrz jamy ustnej, retruzja,– czyli wychylenie górnych zębów przednich do wewnątrz jamy ustnej; oraz anomalie zębowe przejściowe, jak w czasie wymiany uzębienia);

- przerost trzeciego migdałka;

- polipy;

- skrzywienie przegrody nosowej;

- przerost śluzówki nosa.

2. Nieprawidłowe funkcjonowanie narządów mowy, czyli:

- Niska sprawność języka, warg;

- Trudności koordynacji pracy wiązadeł głosowych z artykulacją nasady;

- Zakłócona praca mięśni napinających i przywodzących wiązadła głosowe

- Nieprawidłowa praca zwierającego pierścienia gardłowego;

- Brak pionizacji języka, tzw. infantylne połykanie ( prowadzące do wsuwania języka między zęby).

3. Nieprawidłowa budowa i funkcjonowanie narządu słuchu:

- Zaburzenie analizy i syntezy słuchowej;

- Wybiórcze upośledzenie słuchu; obniżenie słyszalności ( niedosłuch, głuchota);

- Zaburzenie słuchu fonematycznego.

4. Warunki niesprzyjające uczeniu się mowy ( dyslalia związana z czynnikiem społecznym):

- Nieprawidłowe wzorce wymowy; nieprawidłowa atmosfera, styl wychowania i postawy rodziców;

- Brak stymulacji rozwoju mowy.

5. Nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego dyslalia ośrodkowa; dyslalia centralna, występujące w przypadku afazji i dyzartrii.

6. Psychiczne podłoże dyslalii ( brak zainteresowania mową innych; odczuwanie własnych wypowiedzi jako czegoś trudnego, męczącego i w związku z tym ograniczanie ich, co nie sprzyja normalnemu rozwojowi mowy – dyslalia asocjacyjna).

7. Opóźniony rozwój psychomotoryczny ( dyslalia rozwojowa) i emocjonalny dziecka.[3]

 

Alalia jest najcięższym zaburzeniem mowy, powstającym w wyniku uszkodzenia mózgu. Charakteryzuje się całkowitym brakiem lub głębokim opóźnieniem w rozwoju mowy.

 

W ogóle dziecko z wadami wymowy wymaga wielospecjalistycznej opieki i stymulacji, zwłaszcza przed podjęciem nauki szkolnej.

Dziecko powinno mieć ułożony plan terapii logopedycznej, najlepiej w oparciu o terapię integracji sensorycznej tzw. terapia SI.

Ile dziecko ma lat? I dlaczego podejrzewasz znęcanie się psychiczne nad dzieckiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój syn, którym się bardzo intensywnie opiekowałem ma pięć lat, przed osiemnastoma miesiącami jego mama wywiozła dziecko do rodzinnego miasta i uwięziła je w domu swoich rodziców - nie mam z nim prawie żadnych kontaktów. Opinia pochodzi z akt sprawy sądowej o ustalenie kontaktów z synem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:( przykra sprawa. Niestey zupełnie się nie znam na tcy sprawach i bardzo żałuję, bo chciałabym CI jakoś pomóc. Ja niestety myślę - sądzę, że Monika się ze mna zgodzi - że znęcanie się nad dzieckiem zawsze jakoś wpłya na jego psychikę. A co konkretnie masz na myśli pod pojęciem "znęcanie się"?

PS Czy znasz jakieś leki na to wzmożone napięcie mieśniowe? Sama mam z tym ogromny problem - i też nie wiem czy to ma jakieś podłoże psychologiczne czy raczej neurologiczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×