Skocz do zawartości
Nerwica.com

BUPROPION/AMFEBUTAMON (Bupropion Neuraxpharm, Oribion, Welbox, Wellbutrin, Zyban)


nella31

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po miesiącach przeglądania forum i tygodniu brania Wellbutrin XR postanowiłem podzielić się z innymi doświadczeniami. Postaram się zawrzeć to, czego sam szukałem w wypowiedziach innych.

Zmagam się z depresją od 3 lat, natomiast zacząłem leczyć dopiero rok temu.

 

 

- Moje dolegliwości -

 

Głównie somatyczne: osłabienie (poczucie bycia chorym), senność (spokojnie 3 godz. w ciągu dnia), nadmierne pocenie bez powodu, zimne stopy i ręce aż po ciągłe poczucie dreszczy.

Na początku miałem też zgagę, i kłucia w podbrzuszu.

 

Psychiczne: brak motywacji, mała przyjemność z rzeczy dobrych/ nadmierne zamartwianie złymi, czasem poczucie nieokreślonego smutku, braku sensu itp.

 

 

- Dotychczas próbowałem -

 

Jak dotąd nie pomógł mi na dłużej żaden 3 SSRI. W skrócie:

- escitalopram (patrząc z perspektywy, pomógł najbardziej – szkoda że tylko przez 2-3 tyg.)

- wenlafaksyna (brałem najdłużej – 4 miesiące)

- fluoksetyna (chodziłem zamulony jeszcze bardziej niż zwykle 5 tygodni w nadziei, że w końcu się rozkręci)

 

 

- Wellbutrin XR -

 

Przechodząc do meritum. Od 7 dni biorę Wellbutrin. W skrócie – żadnej poprawy, jest jeszcze gorzej jeśli chodzi o samopoczucie (może trochę zmniejszyło się uczucie zimna, zimnych rąk).

Mocne zamulenie (coś jak poprzednio na wenlafaksynie). Senność w ciągu dnia, ale zwykle niemożność zaśnięcia z jednej strony, a brak sił na robienie czegokolwiek – irytacja (to inaczej niż na fluo, gdzie przynajmniej przesypiałem całą „zamułę”). Brak sił fizycznych na większy wysiłek (szkoda, bo przed rozpoczęciem przez 2 tyg. udało mi się regularnie poćwiczyć na siłowni - to był moment kiedy zaczynałem się lepiej czuć po odstawieniu fluo).

Mam też problemy z zaśnięciem - tu ratuje mnie na szczęście hydroxyzinum.

Na libido faktycznie nie wpływa ujemnie (zawsze miałem wysokie, także trudno powiedzieć czy zwiększył).

Poza tym standard: brak apetytu, żywe, czasami męczące sny (wiele jednej nocy).

 

Oczywiście czekam dalej, pełen nadziei (znowu) dzięki opiniom na zagranicznych forach.

 

To tyle. O ile nic spektakularnego nie wydarzy się w międzyczasie, to w następnym odcinku podsumowanie 2 tygodnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lunatic,

Dzięki za info. Niestety, fluoksetyna mnie zawiodła. Po odstawieniu dość szybko (choć jak się okazało - na krótko), wróciło mi trochę sił, natomiast zamulenie zastąpiła mocna senność - jednak dużo lepszy stan niż na fluo.

Co do Well - zapomniałem dodać, że biorę 150 mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Moje dolegliwości -

 

Głównie somatyczne: osłabienie (poczucie bycia chorym), senność (spokojnie 3 godz. w ciągu dnia), nadmierne pocenie bez powodu, zimne stopy i ręce aż po ciągłe poczucie dreszczy.

A badałeś sobie tarczycę? Może to z nią jest coś nie w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lew,

Badałem tarczycę. Wielokrotnie :)

 

-- 03 mar 2014, 09:17 --

 

Podsumowanie 2-ego tygodnia na Wellbutrin.

Dla tych, co nie lubią przydługich postów - w skrócie: nadal kiepsko.

 

Zmiany na plus:

+ udało mi się 2 razy dotrzeć na siłownię i nawet poćwiczyć

+ wrócił apetyt

+ często udaje się już zasnąć bez wsparcia hydroksyzyny

 

Oczywiście nie przesłoniły one minusów.

 

Minusy:

- 12 i 13 dni bardzo kiepskie. Miałem nawrót moich dolegliwości somatycznych: poczucia zimna (całego ciała, nie tylko ręce), mocniejszego pocenia i co najgorsze złe samopoczucie przekształciło się w poczucie bycia chorym (grypa itp.). Zwątpiłem już, myślałem o odstawieniu Well.

14 – postanowiłem od rana walczyć. Ibuprom Zatoki na ból głowy (innego nie miałem) + czekolada gorzka na śniadanie + próba zaakceptowania i olania symptomów (zalecona przez psychoterapeutę). Zadziałało na trochę – tzn. udane wyjście do sklepu a potem nawet na siłownię.

Niestety wieczorem błaha rzecz spowodowała smutek / lęk wolnopłynący (tego już dawno nie miałem).

- większa irytacja (na konkretne sprawy lub po prostu z powodu swojego stanu)

- ciężko mi się skupić

 

Inne:

- przesunęła mi się aktywność – wstaję o 7-8, kładę o 22

- nadal rzadziej niż wcześniej śpię w dzień – jednak co przy jednoczesnym braku energii / chęci do zrobienia czegokolwiek tylko irytuje jeszcze bardziej

 

Nie wiem czy wytrwam do zamierzonych 6 tygodni. Planuję za tydzień odwiedzić psychiatrę.

 

Mam przy okazji pytanie.

Zauważyłem u siebie coś takiego (miałem jeszcze zanim wpadłem na to, że mogę mieć depresję). Odkąd mam objawy depresji i sięgnę pamięcią, często po wysiłku (bieganie, intensywna siłownia) nie czuję się prawie wcale lepiej? Wręcz zauważyłem, że w ciągu kilku godzin potrafi pojawić się ten smutek / lęk wolnopłynący. Powinien być dobry humor (pamiętam to z czasów studiów), a tu nic. Mówiłem już o tym psychoterapeucie, ale nic konstruktywnego mi nie odpowiedział na to.

Czy ktoś z Was ma może informacje na ten temat - podobne doświadczenia, jakieś mądre artykuły, czy da się coś z tym zrobić (oprócz oczywiście wyleczenia z depresji)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 dni po odstawieniu Wellbutrinu.

Dopiero w ostatnim tygodniu obserwuję ustępowanie mocno zwiększonej potrzeby snu i znużenia spowodowanego przerwaniem leczenia.

Zdarzają się poranki, gdy budzę się rześki i wypoczęty. Nastrój coraz częściej dobry-normalny.

Pamiętam, że kilka lat temu objawy depresji ustąpiły własnie miesiąc po odstawieniu tego leku, także scenariusz zdaje się powtarzać.

Mija 11 miesiąc depresji. W końcu śmierdzi mi wiosenną remisją.

Dla mnie Wellbutrin na tle innych leków to mniejsze od nich zło.

 

syntuhajbeja, Podczas wysiłku fizycznego uwalniają się katecholaminy, których w depresji występuje niedobór. Poźniej jesteś z nich wypstrykany i stąd gorsze w następstwie samopoczucie. Ruch fizyczny długofalowo jest jednak bardzo korzystny.

 

-- 03 mar 2014, 13:04 --

 

Irytacja, nerwowość i nadwrazliwość na bodzce (gł. dzwięki) to najdokuczliwsze uboki Wellbutrinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marwil, Dzięki! Zapoznam się z tematem.

 

-- 10 mar 2014, 20:46 --

 

Podsumowanie 3 tygodnia.

Generalnie podobnie jak w tygodniu 2-gim, czyli kicha. Nadal prawie codziennie nasilone "stare" objawy somatyczne - do tego stopnia, że czasami mam ochotę rzucić ten lek w cholerę.

W tym tygodniu mam wizytę i coś mi się zdaje, że nie będę za przedłużaniem lub ew. zwiększeniem dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mozna bo co? bo jest wieksze ryzyko wystapienia drgawek? tak, ale przy zazyciu 150 mg przy natychmiastowym uwalnianiu a nie dawek niższych, przeciez 75mg o natychmiastowym uwalnianiu sa sprzedawane jako osobny lek, mi psychiatra nie zabronił dzielić, dzieliłem i kompletnie nic się nie działo, zrobisz jak zechcesz

 

-- 15 mar 2014, 14:50 --

 

w zasadzie to nawet mialem zalecone zeby dzielic bo mialem brać 75mg, zeby wziac taką dawkę nie ma innego sposobu jak podzielic 150 na polowke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam przy okazji pytanie.

Zauważyłem u siebie coś takiego (miałem jeszcze zanim wpadłem na to, że mogę mieć depresję). Odkąd mam objawy depresji i sięgnę pamięcią, często po wysiłku (bieganie, intensywna siłownia) nie czuję się prawie wcale lepiej? Wręcz zauważyłem, że w ciągu kilku godzin potrafi pojawić się ten smutek / lęk wolnopłynący. Powinien być dobry humor (pamiętam to z czasów studiów), a tu nic. Mówiłem już o tym psychoterapeucie, ale nic konstruktywnego mi nie odpowiedział na to.

Czy ktoś z Was ma może informacje na ten temat - podobne doświadczenia, jakieś mądre artykuły, czy da się coś z tym zrobić (oprócz oczywiście wyleczenia z depresji)?

 

Ja miałem podobnie. Bieganie miało pomóc mi w osiągnięciu lepszego samopoczucia. Na drugi dzień czułem się jeszcze słabszy i w ogól,e do niczego. Nasze mózgi po prostu nie zatrzymują na odpowiedni czas serotoniny mówiąc prostym językiem. Dlatego stosuje się leki, które ją wychwytują i zawracają.

 

-- 20 mar 2014, 21:19 --

 

Czy ktoś z Was stosował Wellbutrin?

Jak się po nim czuliście? Ja go stosuje od miesiąca i ogólnie jest lepiej ale nasiliły mi sie lęki. Moja lekarka mówi że ten lek ma też działanie przeciw lękowe ale ja go nie odczuwam. Może powinnam dodatkowo brac coś typowo przeciw lękowego?

 

Polecam Paroxetyne. W połączeniu z Wlebutrinem czułem się w miarę dobrze z tym mixie.

 

-- 20 mar 2014, 21:21 --

 

Hej!

Już ponad dwa miesiące biorę wellbutrin 300 i jest tak jak zawsze przy nowym leku tzn. na początku poprawa a potem znowu dół. Miałam tak samo przy citalu, luksecie, setalofcie, fluoksolu. Tyle że ostatnio nasiliły mi się stany lękowe i ciągle jestem poddenerwowana, czasem tak bardzo że mam wrażenie że mi odbija:( Tylko nie wiem czy powinnam to wiązać z przyjmowaniem wellbutrinu. A nawet jeżeli to działanie leku to może na Was nie będzie tak działał. Ja czekam na miejsce na nerwicach i mam nadzieję że tam mi dobiorą leki. Trzymajcie się i piszcie jak się czujecie!

 

 

Bo to lek dopaminergiczny. On pobudza, czuje się motywacje do działania, ale u mnie natręctwa nasilał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasze mózgi po prostu nie zatrzymują na odpowiedni czas serotoniny mówiąc prostym językiem. Dlatego stosuje się leki, które ją wychwytują i zawracają.
littentree, gdyby tak było to już dawno był bym zdrowy a to forum by nie istniało ;) Depresja to bardzo skomplikowana choroba o wieloczynnikowym podłożu, a teoria o "niedoborze" serotoniny już się staje nudna ;)

W tym że wysiłek fizyczny nie poprawia Ci nastroju w depresji nie ma nic dziwnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomógł wam ten lek na pustkę w sensie brak emocji?? ??? Na wycofanie???

Mi dobrze na pustkę kiedyś sulpiryd pomagał z tym że chyba jak u wielu osób i u mnie jego działanie zanikło po jakimś czasie.

 

Czy jest szansa uzyskać podobny efekt na wellbutrinie??? Biorę go już ponad miesiąc jedyne co czuje to swojego rodzaju odmulenie i większa jasność myślenia ale pozytywnych emocji nie obudził jak na razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Potrzebuję Wellbutrin XR 150. Kupię na allegro nieużyty. Od użytkownika z dobrymi opiniami na allegro.

 

W aptekach są absurdalne ceny (95PLN-120PLN). Kilka lat temu było <50PLN :(

 

Nie da się wystawić takiego leku na allegro, dlatego umówimy się, że będzie to jakiś inny przedmiot z opcją Kup teraz.

 

Proszę o propozycje w prywatnej wiadomości. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×