Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

w dawkach 150-200 mg sertralina wychwytuje dopamine

 

Sertralina na każdej dawce jest inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy, kilkadziesiąt razy słabszym niż serotoniny. Zwiększenie dawki do 150-200mg zwiększy teoretycznie efekt na dopamine 3-4 krotnie(w stosunku do 50mg), ale jednocześnie zwiększy działanie na serotonine kilkaset razy mocniej niż to na dopamine, co nie zwiększy w żaden sposób efektów leczniczych związanych z serotoniną, ale zwiększy mocno objawy niepożądane związane z serotoniną, a co w konsekwencji zupełnie przyćmi jakiekolwiek działanie na dopamine.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększanie dawki powyżej 50mg nie ma sensu ponieważ(jak sam piszesz) nie zwiększa inhibicji wychwytu zwrotnego serotoniny, ALE wpływa na spotęgowanie efektów ubocznych takiego działania. Działanie na dopamine natomiast teoretycznie się zwiększy, ale i tak tego nie odczujesz ze względu na zbyt silne działania niepożądane, związane ze zbyt silnym(acz pozbawionym sensu) działaniem na serotonine. Nie ma szans byś na dawce 150-200mg odczuł jakiekolwiek działanie na dopamine.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma po co brać wyżyszych dawek SERTRALINY-jak człowiek żle sie czuje po 100mg podniesienie do 150-200mg nie da NIC!

nie będzie cudów jak ktoś źle zareaguje na 100 mg ,że po 150-200 mg zaraz będzie czuł sie super!

 

[Dodane po edycji:]

 

Myślicie ,że 50 mg działa na dopaminę-nie byłabym tego pewna...raczej nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Brałam jakiś czas asentrę. Nie mam żadnej depresji ani nic z tych rzeczy, lek przepisał mi neurolog pomocniczo przy częstych bólach głowy. Na początku zażywania asentry bolała mnie bardziej głowa. Potem wszystko się jakoś ustatkowało, ale stwierdziłam, że bóle głowy nadal są takie same i tak samo częste, więc postanowiłam przestać się faszerować i odstawić lek. Na początku odstawiania brałam po połówce tabletki. Potem co dwa dni, a teraz w ogóle nie biorę. I mam problem, bo ciągle źle się czuję. Neurolog w ogóle nic mi nie mówił o skutkach ubocznych ani nie radził, jak to odstawić (dopiero w aptece farmaceutka uświadomiła mi, że to bardzo silny lek). A teraz codziennie mam zawroty (to jest zdecydowanie najgorsze) i bóle głowy, w ogóle jestem cały czas zmęczona, brak chęci do życia.

Może doradzicie, co ja mam teraz zrobić? Jestem uczennicą, muszę jakoś funkcjonować, a w takim stanie to bardzo ciężko jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak jest z tą dopamnia na 50 mg sertraliny?

 

Sertralina zawsze jest inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy o sile k1=260(serotoniny-ki=3.4). Jest więc 76 krotnie silniejszym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny niż dopaminy. Działanie na dopamine można zwiększać poprzez zwiększanie dawki(w konsekwencji - koncentracji), ale będzie się to wiązało ze zwiększeniem objawów niepożądanych związanych z działaniem serotoninergicznym, przy czym serotoninergiczne działanie lecznicze się raczej nie zwiększy, lub zwiększy niewiele.

 

W tej chwili udowodniono jedynie, że działanie dopaminergiczne sertraliny niweluje część objawów niepożądanych charakterystycznych dla SSRI.

 

Jasno jest napisane, ze dawki nawet powyzej 200 mg maja sens u wielu osob.

 

Bardzo rzadko. Głównie wtedy, gdy z jakichś powodów lek osiąga niskie stężenie w mózgu.

 

w wikipedii piszą,że Dodatkowo zmniejsza wychwyt zwrotny dopaminy – lecz tylko w przypadku stosowania większych dawek (150–200 mg).

 

Ej dobra, na polskiej wiki tak samo piszą, że GABA przekracza bariere krew-mózg, albo że trioxazin jest nieuzależniający :P

 

Tu w poscie Zaqa masz badzo dokladny, profesjonalny opis Sertry.

 

post436696.html#p436696

 

Profesjonalny nie za bardzo, ale zainteresował mnie pierwszy skan, w którym piszą, że sertralina może mieć działanie aktywizujące w pierwszych dniach leczenia ze względu na działanie na dopamine właśnie. Otóż tak jest właśnie w moim przypadku, co zauważyłem już z dwa lata temu a niedawno dowiedziałem się dokładnie dlaczego tak jest. Ogólnie, nie żebym zrzędził, ale sertralina to największy oszust wśród leków :P Na początku działa idealnie, a potem zamienia się w (prawie) zwykły SSRI :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tam jest napisane, że MOŻE występować potrzeba stałego stosowania leku, a nie że WSZYSCY MAJĄ go brać po grobową deskę :roll:

producent leku powinien ostrzec pacjenta i dlatego też jest to tam napisane...

 

ed:

 

zaburzenia DEPRESYJNO-lękowe.. właśnie....

depresja bądź lęki przeważają i w zależności od tego, które to jest... pobudzenie jest ok, albo i nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopaminergiczne działanie sertraliny nie ma żadnego udowodnionego działania terapeutycznego, może być jedynie pomocne przy niwelowaniu działań niepożądanych, ale dopóki dawka nie jest zbyt wysoka. 150mg to dla dopaminy znacznie gorzej niż 50mg, bo zbyt mocna stymulacja receptorów serotoninowych wręcz obniży poziom dopaminy. Wbijcie se do głowy, że sertralina to SSRI a nie SDRI.

 

teraz biorę mikro dawke 25 mg i jestem jakby spokojnijsza jest to mozliwe czy to placebo

 

Jak długo bierzesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×