Skocz do zawartości
Nerwica.com

Upośledzenie umysłowe u dorosłych


Gość Michl

Rekomendowane odpowiedzi

Ja z czasem chyba robię się coraz bardziej upośledzony

Ja też. Nie brałem teraz leków przez dwa tygodnie i czułem jakiś obłęd, do tego urojenia straszne, zaburzenia świadomości, jak przygłup się czułem. Leki przy schizofrenii trzeba brać niestety, bo poprawiają mi funkcje poznawcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi testy na inteligencję wychodzą z każdym razem coraz gorzej :!: Zawsze mam problem z ułożeniem historyjki obrazkowej i nigdy nie robię tego poprawnie. A lekarz mi pieprzy, żeby krzyżówki rozwiązywać! No dajcie spokój, krzyżówki są dobre dla starych dziadków, którzy mają dużą wiedzę. Wątpię czy nawet zdrowy 20 paro latek byłby w stanie rozwiązać krzyżówkę...

 

Mi potrzeba prawdziwych leków prokognitywnych jak memantyna czy rywastygmina, ale neurolog i psychiatra powiedzieli, że nie mam demencji... To co mi w końcu kurwa jest skoro mam problem z rozwiązywaniem zadań z WAISA z liczb mam punktów 0 aż psycholożka wierzyć nie chciała i pytała się czy może zmęczony nie jestem.

 

A obecnie mam takie problemy

- Zaniki pamięci np. pojawiam się w pomieszczeniu i nie wiem skąd się tutaj wziąłem, po co, w jaki sposób, w głowie czuję uczucie pustki i jakbym został zresetowany.

- Gdy myślę o czymś np. o jakimś problemie, to nagle moje myśli zostają otamowane i za nic nie można kontynuować tej myśli, bo czuję w głowie jakąś blokadę. Porzucam więc tą myśl.

- Mam problemy ze znajdowaniem słów. Więc mam ubogie słownictwo w mowie.

- Mam problemy z koncentracją uwagi i podzielnością uwagi z tego powodu nie będę mógł prowadzić samochodu.

- Często nie rozumiem tego co czytam lub od razu zapominam to co czytam.

 

Na zachodzie schizofrenikom takie leki się przepisuje przy problemach z funkcjami kognitywnymi, a tutaj się boją nie wiadomo czego. Nie dość, że znacznie skuteczniejsze od tego ich piracetamu czy winpocetyny, to kosztują grosze nawet bez refundacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atypowe leki przeciwpsychotyczne ponoc dzialaja pozytywnie na funkcje kognitywne ile w tym prawdy nie wiem bo nie umiem porownac tych dwoch stanow bez lekow i z lekami. Co do testow iq to kiedys mialem 110 czyli tak w normie, bez lekow tyle samo i z lekami. Co do memantyny to tez chcialem sprobowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę zyprazydon, który najlepiej poprawia funkcje poznawcze z neuroleptyków atypowych, ale tego efektu w ogóle nie widzę. Z resztą biorę topiramat, który też obniża funkcje poznawcze...

 

Biorę też piracetam i nicergolinę na funkcje poznawcze.

 

Planuję położyć się do szpitala, żeby zrobili mi EEG, TK i szereg badań neuropsychologicznych i niech stawiają diagnozę. Bo np. psycholog przebąkiwał coś o akalkulii. Skąd akalukulia, przecież to jest przy uszkodzeniach mózgu! Wcześniej miałem tylko dyskalkulię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jakieś leki szkodzą ci na pamięć to ich nie zazywaj. PO co bierzesz ten risperidon? W czym ci on pomaga i jaka jest różnica w samopoczuciu jak go nie bierzesz? Masz schizofrenie z urojeniami i omamami ze musisz brac neuroleptyki? Neuroleptyki sa to leki silnie uspokajające - dlatego będą pogarszać funkcje poznawcze a nie polepszać. Jesli ktoś ma uposledzone funkcje poznawcze bo mu rojonenia i rózne schizy "zaprzątają uwage" to wtedy tak neuroleptyki moze pomoga na funkcje poznawcze. Nie mam teraz czasu zapoznawac sie z twoimi postami i historia twojej choroby. Skoro leczenie ci nie pomoga to nalezy ponownie zweryfikowac diagnoze i stosowane leczenie.

Edytowane przez xanonymous

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pamiętać że organizm przyzwyczaja się do leków i nagłe ich odstawienie wywoła skutki odstawienne. Z leków schodzi się na przestrzeni wielu tygodni stopniowo redukując dawkę tak aby mózg zdołał się zaadoptować do braku psychotropa w mózgu.

 

Risperydon to lek który wyłącza pół mózgu blokuje wiele receptorów jak niby to ma pomagać na lepsze myślenie? TO jakiś nonsens. Jest antagonistą receptorów adrenergicznych alfa 1 i alfa 2  a blokowanie tych alfa 2 powoduje sedacje i usypia mózg, co raczej na lepsze myślenie nie wpływa prawda? tylko wręcz odwrotnie. https://en.wikipedia.org/wiki/Risperidone#Pharmacodynamics

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha-2_adrenergic_receptor#Effects

https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha-2_adrenergic_receptor#Individual risperydon zmniejsza wydzielanie acetylocholiny poprzez blokade alfa 2. Czyli pod tym względem działa odwrotnie do donepezilu który nasila transmisje acetyclocholinergiczną. Masz zaburzenia krązenia mózgowego że bierzesz leki na krązenie mózgowe?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zaburzenia krązenia mózgowego że bierzesz leki na krązenie mózgowe?

To są jedyne leki (oprócz piracetamu) na pamięć na jakie może liczyć osoba z młoda osoba zaburzeniami pamięci. Z resztą one nie poprawiają funkcji poznawczych wyłącznie poprzez poprawę krążenia.

Mam F20.0 i dlatego muszę brać neuroleptyki. Jest wiele badań, że dane neuroleptyki poprawiają różne funkcje poznawcze nawet olanzapina, która przecież działa antycholinergicznie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie czujesz się senny, ile śpisz godzin na dobe?

Wiek tu nie ma nic do rzeczy, tylko ważna jest trafna diagnoza i co człowiekowi rzeczywiście dolega i jaka jest tego przyczyna. Leczy się chorobę/dolegliwości a nie wiek pacjenta:) Czytałem jak jednemu kolesiowi z forum hyperreal.info super pamieć i umysłowe ogarnięcie poprawiał Vicebrol (winpocetyna) ale u inych wcale nie musi ten lek działać. Czytałem też ... ktoś tu pisałw wątku o donepezilu że pacjent miał 48 lat i postawiono błędną diagnoze - choroba Alzheimer - przepisano donepezyl ktory w ogóle nie pomagał a jeszcze szkodził , inny lekarz postawił trafną diagnoże - depresja maskowana - dano leki SSRI i pacjt "cudownie" odzywkał pamieęc i funkcje poznawcze

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. jak tu sie usuwa swoje posty na forum? da sie w ogóle?

 

nie czujesz się senny, ile śpisz godzin na dobe?

Wiek tu nie ma nic do rzeczy, tylko ważna jest trafna diagnoza i co człowiekowi rzeczywiście dolega i jaka jest tego przyczyna. Leczy się chorobę/dolegliwości a nie wiek pacjenta:) Czytałem jak jednemu kolesiowi z forum hyperreal.info super pamieć i umysłowe ogarnięcie poprawiał Vicebrol (winpocetyna) ale u inych wcale nie musi ten lek działać. Czytałem też ... ktoś tu pisałw wątku o donepezilu że pacjent miał 48 lat i postawiono błędną diagnoze - choroba Alzheimer - przepisano donepezyl ktory w ogóle nie pomagał a jeszcze szkodził , inny lekarz postawił trafną diagnoże - depresja maskowana - dano leki SSRI i pacjent "cudownie" odzyskal pamieęc i funkcje poznawcze.

Możesz spróbować poprosić o betahistyna (np. powiedziećze masz zawroty głowy bo na taką przypadłośc ten lek jest zarejestrowany) ona super ożywia mózg jeśli np. jest to jakaś depresja układu nerwowego np. z powodu osłabienia neurotransmisji histaminergicznej .. - działanie prohistaminergiczne i uwalnia inne neuroprzekazniki. PObudza też receptor histaminowy H1 czyli znosi sedacje po lekach o działaniu antagonistycznym na H1

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dwa leki na padaczkę, bo pregabalina też przeciwpadaczkowa i też działa uspokajająco na mózg poprzez nasilenie GABA.  Jeden lek przeciwpadaczkowy nie był skuteczny na twoją padaczkę? Nie wiem jak sie leczy padaczke - moze i stosuje sie kilka lekow przeciwpadaczkowych?

No i jeszcze bierzesz piracetam i nicergoline tak? Czyli koktajl 5ciu leków.

Edytowane przez xanonymous

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta domniemana poprawa funkcji poznawczych podczas zażywania risperydonu ma wynikać właśnie ze zwiększonego uwalniania acetylocholiny w pewnych rejonach mózgu. Ale na ile ten efekt jest istotny klinicznie/na ile jest to mocne działanie to nie wiem.

Atypical, but not typical, antipsychotic drugs increase cortical acetylcholine release without an effect in the nucleus accumbens or striatum. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11850147

Więc po co sie bawić w jakieś wątpliwe działanie prokognitywne? nie lepiej od razu dołozyć sobie lek  o udowodnioenej skutecznosci - inhibitor acetylocholinesterazy?

Ale Risperidon ma wiele działań dodatkowych jak np. blokowanie H1 (sedacja) ... blokowanie adrenergicznych receptorow alfa 2 itd....

Może masz jakaś depresję maskowaną? przy depresji też ponoć mogą być osłabione funkcje poznawcze czy pamieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od biedy se możęsz kupic bez recepty w aptece suplement Citotrop - CDP-cholina. Czasem może byćtak że po tym suplemencie może boleć głowa więc trzeba to mieć na uwadze, co moze ujawnić się po dłuższym czasie brania, ale tobie nie musi sie ból głowy przytrafić , niektórych boli głowa po piracetamie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://bazalekow.mp.pl/lek/32715,Gliatilin-kapsulki-miekkie

http://pl.swissherbal.eu/sklep/alpha-gpc/

SSRI takie jak paroxetyna czy fluwoksamina upośledzały mi pamięc, podobnie bisoprolol - betabloker..... sertralina najmniej uposledzala, no i escitalopram tez mi niezle rył pamięć jak kiedys próbowałem brac , poszedłem do sklepiku zrobilem zakupy ... trzeba zapłacić a ja nie mam portfela ... hahaha masakra

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4047306/

Edytowane przez xanonymous

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... albo lecytyna, najtaniej wyjdzie jak sie kupi w proszku , np. firmy Vitalmax 200g okolo 20zl https://kulturystyka.sklep.pl/product-pol-260-Vitalmax-Lecitin-Powder-200-g.html

Lecytyna jest źródłem choliny, są też preparaty z fostatydylocholiną . a czy w lecytynie tez jest fosfatydylocholina?

Edytowane przez xanonymous

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według opisów w DSM-IV na co dzień funkcjonuję w realu jak osoba z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym. Umiarkowanego, to może nie mam, wtedy może faktycznie nie pisałbym składnych i analitycznych postów, ale wiele wskazuje na to, że w stopniu lekkim mam

 

Ale tak w ogóle, to (to do tych "mądrali" na forach, co zaprzeczają upośledzeniu, gdy ktoś pisze składne i analityczne posty), intelekt to o wiele więcej niż zdolność do pisania składnych i analitycznych postów. To zależy od indywidualnego przypadku, jedna osoba upośledzona będzie pisać w pełni normalne posty, druga nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Boże ten post... Chodzi o to że sam postowalem na tym forum skarżąc się na problemy z funkcjonowaniem, otwórz mimo IQ w normie (114/113 test wechslera) zachowuje się jakbym miał je znacznie niższe, tak jak Ty pisze składane posty ale mam zaburzenia pamięci (przykładowo nie pamiętam praktycznie nic z dzieciństwa), nic o niczym nie wiem poza wiedzą wyuczoną w szkole (napisałem dobrze maturę), nie myślę abstrakcyjnie (nie potrafię zazartowac np. W stylu Maćka zDvpy który ma silnie rozwinięte abstrakcyjne myślenie). 

 

Jak jestem z ludźmi tylko milczę i nie nie temu że mam jakiś stres był okres że nie czułem żadnego stresu no bo nie byłem świadomy tego jaki jestem, że inny, myślałem że ludzie się na mnie uwzieli i temu mnie od dziecka gnoją ale nagle dostałem olśnienia (pod wpływem kilku neutralnych uwag skierowanych w moją osobę że coś ze mną nie tak) i pod wpływem ogólnego tzw. dojrzewania, późnego zresztą... 

 

Ja na początku myślałem że jestem upośledzony umysłowo i zrobiłem sobie testy IQ bo na prawdę w kontaktach z ludźmi zachowuje się jak dziecko nic o niczym nie wiem i tylko przytakuje, to nie jest normalne. Kiedyś miałem myślenie oparte na własnej logice (przykład który już podawałem - kojarzenia rowera z homoseksualistami) ale niestety nie tylko, występuje też problem z ogarnięciem świata, jeżeli ktoś nie wierzy w to co pisze niech spojrzy na fakty, zwalniali mnie z każdej pracy a poradziłem sobie tylko w ochronie na orzeczenie (taka praca że od paru dni śpię tylko w pracy także domyslacie się że - jak to powiedział kierownik bo ja nigdy bym tak nie powiedział (wymaga to abstrachowania) delfina można nauczyć) 

 

Błagam wymien się że mną swoimi doświadczeniami na pw... 

 

Co by tu jeszcze powiedzieć... Czasem czuje silne podniecenie i zachowuje się jakbym był na amfetaminie (dosłownie), dodam że podobnie ma matka która też jest dziwna i której abstrakcyjne myslenie moim zdaniem też jest zaburzine (rzuca tekstami typu '' sraly muchy była wiosna'' nic swojego że tak powiem nie wymyśli) . Ale ona w przeciwieństwie do mnie ogarnia życie. 

Edytowane przez Niepewny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×