Skocz do zawartości
Nerwica.com

zbyt duze przywiazanie do terapeuty


malgos33

Rekomendowane odpowiedzi

ja mam zaburzenia osobowości (bordera) + depresję chorobę afektywną jednobiegunową (to jest depresja biologiczna) - mam dwie diagnozy

 

niektórzy w borderze upatrują się chad ultra rapid - to wszystko jest płynne, a w takim wypadku stabilizatory nastroju są przydatne

mam bordera - pomogły mi leki :lol:

...

poza tym border nie jest chorobą

 

Ja też miałam więcej niż jedną diagnozę, tj poza zaburzeniami osobowości (racja, borderline to nie choroba, ale czy w związku z tym nie da się tego pozbyć? jestem przykładam że się da :) ) zdiagnozowano u mnie ChAD, doszły zaburzenia odżywiania i PTSD i już mi się nie chce przypominać co jeszcze... diagnozy są dla lekarzy i emerytów. Dla mnie najważniejsze było co teraz. Pierwszy epizod depresyjny przeżyłam sama, łykałam ziółka w stylu dziurawiec i po jakimś czasie się poprawiło. Środowisko też miało w tym swoje zasługi. Kiedy pojawił się u mnie stan hipomanii, leczyć niczego nie musiałam, bo życie było super i intensywne na maxa. Potem nagły zjazd - i ledwo byłam w stanie przejść z łóżka do toalety. Trafiłam na super lekarza - przepisał leki (antydepresant + stabilizator), powiedział, że to choroba afektywna dwubiegunowa i że raczej już do końca mniejsze lub większe dawki mam zażywać. I że psychoterapia to raczej nic mi nie da, bo chemia mózgu jest jaka jest. Leki działały ale nie na wszystko, więc jednak podjęłam decyzję o psychoterapii, zresztą przed jej rozpoczęciem jeszcze dostałam diagnozę, że poza ChAD są zaburzenia osobowości, ale tu lekarz też był sceptyczny co do terapii i "wyleczenia" mnie z tego. Mówił, że już nigdy nie będę miała osobowości zdrowej. Terapeuta był innego zdania, twierdził, że mogę dużo zmienić, chociaż nie mógł mi powiedzieć ile rzeczywiście, bo nie wiedział tego na początku. Pierwsze pozytywne skutki terapii zaczęłam odczuwać po okołu pół roku (dodam tylko, że nadal byłam na lekach, wtedy już 1,5 roku). Leków nie biorę od 7 lat i żadne objawy z przeszłości nie wracają. Okazało się, że depresja i hipomania nie były częścią ChAD, ale zaburzeń osobowości i sytuacji życiowej.

 

Do czego zmierzam - na Twoim miejscu nie byłabym tak pewna co do biologicznej przyczyny depresji, a już na pewno nie wspomagałabym się wyłącznie lekami przy zaburzeniach osobowości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cieszę się, ale to remisja nie wyleczenie - ja między pierwszym a drugim epizodem miałam kilka lat przerwy, ale to nie znaczy, że minęło

 

zaburzenie typu borderline przez niektórych ludzi uznawane jest spektrum choroby dwubiegunowej

poza tym nie zapominaj, że w przypadku chaj i chaj istnieje dziedziczenie, więc genetyka i biologia to główne podłoże

 

jeżeli Ci się udało - gratuluję i zazdroszczę (nawet 30% schizofreników ma jeden epizod psychozy w życiu i na tym kończy się ich choroba)

 

ale ja sobie nie dam ręki, że nie wróci, ani moja, ani Twoja choroba

 

PS ja sobie diagnozy sama nie postawiłam

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cieszę się, ale to remisja nie wyleczenie - ja między pierwszym a drugim epizodem miałam kilka lat przerwy, ale to nie znaczy, że minęło

 

zaburzenie typu borderline przez niektórych ludzi uznawane jest spektrum choroby dwubiegunowej

poza tym nie zapominaj, że w przypadku chaj i chaj istnieje dziedziczenie, więc genetyka i biologia to główne podłoże

 

jeżeli Ci się udało - gratuluję i zazdroszczę (nawet 30% schizofreników ma jeden epizod psychozy w życiu i na tym kończy się ich choroba)

 

ale ja sobie nie dam ręki, że nie wróci, ani moja, ani Twoja choroba

 

PS ja sobie diagnozy sama nie postawiłam

pozdrawiam

 

Psychidae, skoro takie myślenie o swoich problemach Ci pomaga, to okej, widocznie tak ma być. Mi tylko chodziło o to, że czasem nawet najlepsza diagnoza nie jest ostateczna i niepodważalna, nawet jeśli leczenie działa. Nigdy nie miałam ChAD - moje objawy, w tym hipomania, były wynikiem niespecyficznej reakcji na żałobę po dwóch najbliższych mi osobach w krótkim czasie. Ale o tym lekarz wiedzieć nie mógł, bo nie pytał, a ja nie wiązałam wtedy tych faktów.

 

Co do dziedziczności - w mojej rodzinie dwubiegunówki też nie było.

 

Jeśli zaś chodzi o BPD - jacy to ludzie uznają je za element ChAD? Przecież jedyne co może te dwa łączyć to podobne objawy fizyczne. Myślenie osób z BPD bardzo się różni od dwubiegunowych bez dodatkowej diagnozy zaburzeń osobowości i żaden dobry terapeuta tych dwóch nie pomyli. Psychiatra może, bo zwykle nie wnika w doświadczenia z przeszłości, nawet jeśli o nie pyta. Widzisz, ja wiele rzeczy trudnych z dzieciństwa wyparłam: przemoc psychiczną, fizyczną, seksualną, wczesne zerwanie więzi z matką... Dopiero na terapii, krok po kroku docierałam do tych rzeczy i stało się oczywiste z czego moje późniejsze problemy wynikają. W terapii moja osobowość naprawiła się nie w taki sposób, że nauczyłam się z tym żyć - po prostu mój sposób myślenia i przeżywania się zmienił na zdrowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w bpd jest zmienność nastrojów nawet kilka razy w ciągu dnia - co jest upatrywane w chad ultra rapid (zmiany faz mania-depresja nawet kilka razy dziennie) - stabilizatory nastroju są całkiem pomocne w bpd - raz pytałam o to profesora i powiedział, że istnieje takie myślenie w psychiatrii

w psychiatrii nie ma tak, że białe jest białe, a czarne jest czarne

 

"żaden dobry terapeuta tych dwóch nie pomyli" - niestety w medycynie nie ma zawsze i nie ma nigdy, tylko Bóg się nie myli a człowiek jest człowiekiem :lol: , terapeuta nie jest nieomylny

 

cieszę się, że terapia Ci pomogła, ale jak sama napisałaś czasem najlepsza diagnoza nie jest ostateczna i niepodważalna nawet, gdy terapia przynosi skutki (tyczy się to też Twojej obecnej sytuacji)

ja chodziłam na psychoterapię, ale nie przyniosła ona efektów

 

pozdrawiam

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro terapeuta nie jest nieomylny to psychiatra ze swoim stawianiem diagnoz też ;)

 

jak każdy człowiek, każdy się myli, to są sztuczne tabelki z objawami

dużo psychiatrów jest jednak psychoterapeutami i nawet oni się mylą

 

ale to nie diagnoza jest ważna - ważne jest leczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w BPD gwałtowna zmienność nastrojów to tylko jeden z objawów - jedyny podobny do tego nietypowego ChAD. Jest szereg innych kryteriów, których jak już wspomniałam DOBRY terapeuta diagnozujący zaburzenia osobowoście nie pominie tak jak zrobi to psychiatra, który zwykle nie będzie miał dostępu do takich informacji bo pacjent albo je zatai albo uzna za nieistotne i niezwiązane z tematem.

 

Co zaś do kwestionowania mojego "wyleczenia" (piszę w nawiasie, żebyś nie powiedziała, że BDP to nie choroba więc nie można jej wyleczyć) - w moim przypadku nastąpiła zmiana osobowości z dysfunkcyjnej na zdrową. Nie da się tego odwrócić:) Ty w swojej remisji (która może trwać i całe życie, ale o tym nie wiesz), nadal łykasz prochy i masz je łykać forever. Jest więc spore prawdopodobieństwo, że gdy je odstawisz, depresja wróci. Co z tym zrobisz, to Twoja decyzja - chciałam tylko Ci pokazać, że może jest inaczej niż myślisz i może za kilka lat będziesz mogła powiedzieć o sobie to, co ja teraz.

 

Przykro mi, że nie udało Ci się z psychoterapią. Ciekawa jestem jednak, czy powód był w wyborze leczenia czy w osobie leczącego (nie każdy terapeuta jest dobry/właściwy dla każdego pacjenta). No i jeszcze jedno: żadne leki nie "wyleczą" zaburzeń osobowości, nawet jeśli pomagają w objawach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to nie diagnoza jest ważna - ważne jest leczenie

 

Jak ci zdiagnozują zapalenie oskrzeli a masz naprawdę astmę to cię mogą leczyć - życzę powodzenia :D;)

 

btw. zaczynasz się motać i zaprzeczasz sama sobie ;)

 

dziecko, Ty chociaż wiesz jak się astmę diagnozuje? a poza tym jak masz astmę to możesz mieć zapalenie oskrzeli

a poza tym infekcje dolnego układu oddechowego moją zaostrzać przebieg astmy

 

-- 29 kwi 2014, 19:01 --

 

Dla typu borderline muszą wystąpić co najmniej trzy spośród cech wymienionych przy typie impulsywnym (powyżej), oraz co najmniej dwie spośród poniższych:

 

- zaburzenia w obrębie i niepewność co do obrazu ja (self image) oraz celów i wewnętrznych preferencji (włączając seksualne),

- ciążenie ku byciu uwikłanym w intensywne i niestabilne związki

- nadmierne wysiłki uniknięcia porzucenia,

- powtarzające się groźby lub działania o charakterze autoagresywnym (self-harm),

- chroniczne uczucie pustki.

 

Muszą wystąpić co najmniej trzy spośród cech wymienionych poniżej, a w tym druga:

 

- wyraźna tendencja do nieoczekiwanych działań bez zważania na konsekwencje

- wyraźna tendencja do zachowań kłótliwych i do wchodzenia w konflikty z innymi, szczególnie jeżeli impulsywne działania zostały pokrzyżowane lub skrytykowane

- ciążenie ku erupcjom gniewu lub gwałtowności, połączone z niezdolnością do kontrolowania wynikającego z tego wybuchowego zachowania

- trudność utrzymania jakiegokolwiek kursu działań

- niestabilny i kapryśny nastrój

 

podkreślone cech mogą odpowiadać obrazowi manii

odhamowanie seksualne też jest charakterystyczne dla manii

nie wspominając o czymś takim jak cyklotymia :D

 

może Ci się udało, ale co nie zmienia faktu, że nawet diagnoza i terapia, które pomogły nie mogą być później zweryfikowane - nie wiesz co będzie za 10 lat, czasami wystarczy, że uderzysz się w głowę i zabawa zaczyna się od początku

a poza tym moja droga - medycyna to sztuka

przed terapeutą, jak i psychiatrą zawsze można wszystko zataić, ale jaki to ma sens - łaski mu nie robisz, że się leczysz

 

nie wiem co to jest nietypowy chad? jest chad I/II/III

 

"Częstość epizodów jest różna w zależności od chorych, przeciętnie występują 4 epizody w ciągu 10 lat"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że jak brak Ci racjonalnych argumentów - to czepiasz się mojego życia, mojego zdrowia, zaraz będziesz się czepiała literówek - tak robi dziecko

 

jak dojdziesz do swojej iluzji zdrowienia i iluzji zdrowia psychicznego - daj znać o ile nie umrę wcześniej ze starości

 

pozdrawiam i życzę dużo zdrowia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla typu borderline muszą wystąpić co najmniej trzy spośród cech wymienionych przy typie impulsywnym (powyżej), oraz co najmniej dwie spośród poniższych:

 

- zaburzenia w obrębie i niepewność co do obrazu ja (self image) oraz celów i wewnętrznych preferencji (włączając seksualne),

- ciążenie ku byciu uwikłanym w intensywne i niestabilne związki

- nadmierne wysiłki uniknięcia porzucenia,

- powtarzające się groźby lub działania o charakterze autoagresywnym (self-harm),

- chroniczne uczucie pustki.

 

Muszą wystąpić co najmniej trzy spośród cech wymienionych poniżej, a w tym druga:

 

- wyraźna tendencja do nieoczekiwanych działań bez zważania na konsekwencje

- wyraźna tendencja do zachowań kłótliwych i do wchodzenia w konflikty z innymi, szczególnie jeżeli impulsywne działania zostały pokrzyżowane lub skrytykowane

- ciążenie ku erupcjom gniewu lub gwałtowności, połączone z niezdolnością do kontrolowania wynikającego z tego wybuchowego zachowania

- trudność utrzymania jakiegokolwiek kursu działań

- niestabilny i kapryśny nastrój

 

podkreślone cech mogą odpowiadać obrazowi manii

odhamowanie seksualne też jest charakterystyczne dla manii

nie wspominając o czymś takim jak cyklotymia :D

 

Taki tu chaos, że pozwolisz, że będę odpowiadać partiami, bo nie wiem już co jest powyżej, a co poniżej. Pierwsze na co zwracam uwagę - podkreśliłaś jeden symptom, przy założeniu, że z tej podgrupy muszą być minimum dwa, więc czytając ze zrozumieniem ten jeden nie jest jeszcze potwierdzeniem BPD.

Po drugie - zaburzenia osobowości a zaburzenia nastroju to dwa zupełnie inne spektra, a za objawami są zupełnie inne przyczyny (to tak jak z bólem głowy - może oznaczać kaca czy migrenę, ale może też wskazywać na nowotwór). I tego TERAPEUTA nie pomyli, przecież w zaburzeniach osobowości jest charakterystyczny sposób myślenia, na terapii pracuje się nad zmianą tego.

Trzy - weźmy dajmy na to takie dwa symptomy: 1. ciążenie ku byciu uwikłanym w intensywne i niestabilne związki i 2. chroniczne uczucie pustki. Jedna faza ChAD ich w sobie nie pomieści, tzn nie wystąpią obydwa naraz ani w manii, ani w depresji, a w zaburzeniu osobowości jak najbardziej mają rację bytu.

 

 

może Ci się udało, ale co nie zmienia faktu, że nawet diagnoza i terapia, które pomogły nie mogą być później zweryfikowane - nie wiesz co będzie za 10 lat, czasami wystarczy, że uderzysz się w głowę i zabawa zaczyna się od początku

 

No myśląc takimi kategoriami to możliwe, że jeszcze dziś mi cegła na głowę spadnie i będę roślinką do końca życia:) Nie mam wątpliwości co do tego, że moja diagnoza była właściwa, terapeuta, który pracuje z Tobą kilka lat ma więcej informacji o Twoich problemach co psychiatra z którym widzisz się raz na kilka tygodni czy miesięcy. Psychiatra nie roztrząsa Twojej przeszłości, skupia się na symptomach. Weźmy np. moment kiedy idziesz do lekarza z depresją - jakie jest prawdopodobieństwo, że usłyszysz pytanie: często pani miewa poczucie pustki? Jeśli sama o tym wspomnisz to może się będzie zastanawiał, ale jeśli nie to wstępnie zdiagnozuje zaburzenia nastroju jednobiegunowe i ewentualnie wyśle Cię do psychologa na testy diagnozujące i/lub terapię.

 

Co do weryfikacji - równie dobrze nie można zweryfikować farmakologii, bo przecież zawsze mogło zaistnieć szereg innych czynników które sprawiły, że pacjent depresyjny poczuł się lepiej: środowisko, dobry towar, samoistna remisja, cud...

 

a poza tym moja droga - medycyna to sztuka

przed terapeutą, jak i psychiatrą zawsze można wszystko zataić, ale jaki to ma sens - łaski mu nie robisz, że się leczysz

Problem w tym, że czasem chcesz coś powiedzieć ale nie wiesz jak, albo sama nie jesteś czegoś świadoma. Na terapii wiele treści jest wydobywanych z nieświadomości. Więc niby łaski nie robisz, ale nie wiesz, a wtedy specjalista może nie być w stanie Ci pomóc. I stąd najprostsza droga by stwierdzić, że jakaś terapia nie działa.

 

nie wiem co to jest nietypowy chad? jest chad I/II/III

 

"Częstość epizodów jest różna w zależności od chorych, przeciętnie występują 4 epizody w ciągu 10 lat"

 

Sama sobie odpowiedziałaś na to pytanie, tylko pozwolę sobie podkreślić:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po drugie - zaburzenia osobowości a zaburzenia nastroju to dwa zupełnie inne spektra, a za objawami są zupełnie inne przyczyny (to tak jak z bólem głowy - może oznaczać kaca czy migrenę, ale może też wskazywać na nowotwór). I tego TERAPEUTA nie pomyli, przecież w zaburzeniach osobowości jest charakterystyczny sposób myślenia, na terapii pracuje się nad zmianą tego.

Trzy - weźmy dajmy na to takie dwa symptomy: 1. ciążenie ku byciu uwikłanym w intensywne i niestabilne związki i 2. chroniczne uczucie pustki. Jedna faza ChAD ich w sobie nie pomieści, tzn nie wystąpią obydwa naraz ani w manii, ani w depresji, a w zaburzeniu osobowości jak najbardziej mają rację bytu.

 

wystarczy epizod mieszany (łączący cechy manii i depresji) :) zaburzenia ze spektrum chad, cyklotymia (chroniczne uczucie pustki jest przez większość rozumiana jako samotność, brak sensu)

zaburzenie osobowości nie wyklucza chad

Zaburzenie osobowości z pogranicza w porównaniu do innych zaburzeń osobowości jest związane z większym ryzykiem wystąpienia następujących:

- zaburzeń lękowych

- zaburzeń nastroju (w tym depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej)

- zaburzeń odżywiania (w tym anoreksji i bulimii)

- zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne

 

a poza tym - wybacz chyba rzadko występują książkowe przypadki - gdyby tak było nie byłoby błędów w diagnozie

 

 

 

PS zaburzenie myślenia występują w psychozach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy epizod mieszany (łączący cechy manii i depresji) :) zaburzenia ze spektrum chad, cyklotymia (chroniczne uczucie pustki jest przez większość rozumiana jako samotność, brak sensu)

nie wystarczy, bo to nadal szybko zmieniający się nastrój a nie jedno z drugim jednocześnie. To że niektórzy rozumieją pustkę jako samotność to już ich problem, pustka dla BPD to coś innego.

 

zaburzenie osobowości nie wyklucza chad

 

no oczywiście, podobnie jak schizofrenia nie wyklucza PTSD albo jak rak nie wyklucza nadciśnienia.

 

zaburzenie myślenia występują w psychozach

 

proszę Cię, przeczytaj choć jeden artykuł czy książkę nt. pogranicznego zaburzenia osobowości, albo innych zaburzeń osobowości - będziesz wiedziała o jakie dysfunkcyjne myślenie mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybko zmieniający się nastrój jest w chad ultra rapid - nawet kilka razy w ciągu dnia, o czym już wiele razy pisałam

Chroniczne uczucie pustki może ale nie musi występować ;) nie jest to warunek konieczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg wikipedii i innych internetowych źródeł też w fazie mieszanej: "Epizod afektywny mieszany – szybkie zmiany stanu nastroju, od depresji do manii, zmieniające się w ciągu godzin lub z dnia na dzień". Nie, żebym uważała wiki za źródło wszelkiej prawdy, ale czasem zgadza się to z naukowymi opisami:)

Oczywiście, wiem też o tych sześciu fazach:

mania depresyjno-lękowa (mania dysforyczna według późniejszego nazewnictwa)

depresja z pobudzeniem psychoruchowym (depresja agitowana według późniejszego nazewnictwa)

mania z ubóstwem myśli

osłupienie maniakalne

depresja z gonitwą myśli

mania zahamowana.

Tyle, że to nadal są zaburzenia nastroju, podasz dobrze dobrane leki i ustąpią. W zaburzeniach osobowości poje*any styl myślenia i reagowania (nawet jeśli psychotropy spowolnią reakcje) zostanie i nie naprawi się go lekami. Jeszcze raz odsyłam do literatury nt. BPD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Epizod mieszany przejawia się jednoczesnym występowaniem objawów zarówno depresji, jak i manii/hipomanii. Spowolnieniu psychoruchowemu może towarzyszyć przyspieszenie myśli, aż do gonitwy myśli, niepokój, drażliwość. Z kolei większej aktywności może towarzyszyć poczucie smutku, utraty radości i sensu życia, myśli samobójcze. Stany mieszane z drażliwością czy zwiększonym napędem psychoruchowym z utratą sensu życia („pobudzeniem z depresją”) wymagają szczególnie wnikliwej obserwacji pacjenta pod kątem myśli i tendencji samobójczych.

 

Jednak w przypadku zaburzeń osobowości, zwłaszcza zaburzeń osobowości typu borderline (ang. borderline personality disorder – BPD), występować mogą wszystkie wymienione kategorie, tj. zaburzenia przepływu neuroprzekaźników, zaburzenia nastroju, utrudniony kontakt z realnością, zaburzone zachowanie i uzależnienie.

 

Patrząc na cechy bpd trzeba przyznać, że większość gimbazów je ma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monika, zgadzam się - dlatego chciałabym Ciebie prosić o wydzielenie z tego wątku tej niewiadomo już dokąd zmierzającej dyskusji. Jednocześnie pragnę poinformować, że powiedziałam na powyższy temat już wszystko co mam do powiedzenia i nie widzę dalszego sensu w wymianie poglądów w formie jaką to przybrało, gdzie zastanawiam się czy psychidae się ze mną zgadza, czy nie:) Nie mówiąc już o podejmowaniu dyskusji o rzekomych zaburzeniach osobowości u gimnazjalistów, bo to byłoby niepoważne z mojej strony. Amen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrące swoje 3 grosze ;)

 

Psychoterapeuci nie patrzą w taki sposób jaki przedstawia to Psychidae, która mocno stoi po stronie ... takiej psychiatrycznej - gdzie są jakieś wytyczne, punkty do spełnienia żeby mieć taką a taką etykietę.

 

I myślę, że się mijacie bardzo ;)

Nie bez przyczyny Psychidae trzyma się CHAD'u i leków, a Zorzynek bezczelnie ogłasza wyzdrowienie ... i to dzięki terapii ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×