Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
 • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...

Inga_beta

Użytkownik
 • Zawartość

  2599
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Inga_beta

  Początki psychoterapii

  Elme Przy takim zaburzeniu to najlepiej iść do psychoanalityka. To najbardziej delikatna psychoterapia i najglębsza. U jakich psychologów byłeś?
 2. Inga_beta

  Co byście powiedzieli sobie, dziecku?

  Zapytaj jej jak się czuje i wysłuchaj odpowiedzi. Dalej pytaj w zależnośći od tego co odpowie.
 3. Inga_beta

  Co na dzisiaj,czyli "dziennik"psychoterapii

  To nie da się na razie ocenić. Ale może spróbuj zamiast opowiadać o zdarzeniach, powiedzieć o tym że nie chcesz zadań oraz o tym struciu. Poza tym najlepiej jest mówić o tym co się na bieżąco czuje na terapii, bo jeżeli się nie mówi to narastają negatywne emocje i potem czuje się strucie.
 4. Inga_beta

  Co na dzisiaj,czyli "dziennik"psychoterapii

  Ginko Długo chodzisz na terapię? Dlaczego czujesz się struta przed? Co tak bardzo nie odpowiada ci na terapii?
 5. Inga_beta

  Początki psychoterapii

  Nie da się leczyć w psychoterapii na takich zasadach jak w medycynie. W medycynie czynnikiem leczniczym są leki. Lekarz ma listę chorób i listę leków a jego zadaniem jest zdiagnozowanie choroby i wybranie z listy leków odpowiedni do danej choroby. Natomiast w psychoterapii czynnikiem leczniczym są słowa terapeuty oraz jego uczucia. A tego nie da się usystematyzować i dokładnie określić kiedy i jakie słowa przy jakiej chorobie należy wypowiadać. Słowa powiązane z emocjami to coś czego nie da się kontrolować i okreslać jakie powinny być. Poczytajcie sobie historię choroby Kory. Można tu zobaczyć że mimo pełnej kontroli i usystematyzowania, poddania nauce całej medycyny, ona umarła, mimo że choroba była do wyleczenia. A przyczyną było zaniedbanie lekarza. I cisza, nikt nie krzyczy, nie obwinia medycyny. A takich przypadków w medycynie jest ogrom. I Witkowski nie napisze książki- "Strzeżcie sie medycyny i lekarzy" mimo że błędy w medycynie skutkują o wiele gorzej bo śmiertelnie.
 6. Inga_beta

  Początki psychoterapii

  No to masz tylu psychoterapeutów wokół i nie korzystasz?
 7. Inga_beta

  Początki psychoterapii

  No nie taka zwykła. Trzeba mieć podstawy wiedzy psychologicznej i terapeutycznej aby móc rozmawiać z osobą zaburzoną o jej problemach. Zwykły człowiek niczego na ten temat nie wie, więc o czym ma rozmawiać? Nie da się mówić o tym na czym się nie zna. Doprowadzenie przez T pacjenta do tego aby on dokonywał odkryć jest znacznie trudniejsze niż tylko rozmowa z nim o jego chorobie. A to włąśnie najbardziej lecznicze jest dokonywanie odkryć.
 8. Inga_beta

  Początki psychoterapii

  Ponadto jak dotąd zawsze się sprawdzała moja ocena terapeutów więc jestem swego pewna, co wcale nie oznacza że ta terapeutka nie może pomóc el33. Były tu przypadki że słąbi terapeuci pomagali tylko na zasadzie wysłuchania i dania uwagi, bez koniecznośći dokonywania odkryć przez pacjentów.
 9. Inga_beta

  Początki psychoterapii

  Gdybym nie wiedziała jakie to bym o nich nie pisała.
 10. Inga_beta

  Początki psychoterapii

  Ten fragment pokazuje jak wyglądała relacja el33 z mamą gdy el była małym dzieckiem myszak świetnie opisałaś terapię el :) Tak to właśnie wygląda z tamtej strony. A superwizowi mówi się to co się chce a nie to co rzeczywiście dzieje się na terapii.
 11. Inga_beta

  Początki psychoterapii

  Twoja podśwaidoma odpowiedź dla mnie brzmi- wolę miec mamę niz zdrowie.
 12. Inga_beta

  Zazdrość o pacjentów terapeuty

  Też uważam że to nie było celowe. Terapeuci nie robią takich manipulacji tylko czasami takie sytuacje się zdarzają. A zazdrość jest jak najbardziej normalnym uczuciem. Dobrze że to poruszyłaś na terapii i warto by było aby wypowiedzieć wszystko do końca, aby już nic nie zalegało.
 13. Inga_beta

  Początki psychoterapii

  el33 Twoja T popełnia błąd za błędem. Im szybciej odejdziesz z tej terapii tym dla ciebie lepiej. Psychika to nie jest worek treningowy w który można walić ile się da. Nie dziwię się że masz nawrót objawów. To co na wyprawia nie mieści się w głowie. Gdybyś jednak dalej chciała kontynuować tę terapię to absolutnie nie mów o traumie. To przede wszystkim na razie trzeba przykryć aby nie pogłębiać ataków wewnętrznych na siebie.
 14. Inga_beta

  Początki psychoterapii

  el33 Twoje objawy są niepokojące, bo za szybko się pojawiły i są bardzo silne. Nie podoba mi się też ocena terapeuty że ty nie chcesz przyjąć pomocy. Niestety ale pamiętam z tego co pisano na tym forum, że ci terapeuci którzy tak twierdzili, okazywali się później niekompetentni. Czy możesz bardziej szczegółowo opisać swoją terapię? Po to aby można było ją tutaj ocenić przez osoby które mają juz doswiadczenie. I niestety ale na podstawie tego co przeczytasz w ksiązce Witkowskiego nie dasz rady zrozumieć czy twój T popełnia jakies błędy, chyba że byłyby to błedy bardzo grubo szyte.
 15. Inga_beta

  Początki psychoterapii

  karolink krytykujesz psychoterapię, dobrą psychoterapię za to czego w niej nie ma. Te zagrożenia które wymieniasz nie występują w przypadku dobrej psychoterpii. Piszesz o czymś czego nie znasz. Gdybyś miała dobrą psychoterapię to byś zoabczyła że wszystko jest inaczej niż to co opisujesz. Np piszesz że T coś pacjentowi perswaduje lub zaleca. Tego nie ma w przypadku dobrej terapii wglądowej. Może być w przypadku b-p ale ty piszesz naraz o wszystkich jakby to była jedna metoda. Piszesz o możliwośći manipulacji. Jest taka możliwość ale dobry T tego nie robi. Nie dasz rady ocenić terapii jeżeli sama nie przebyłaś takiej prawidłowej. Bo na jakiej podstawie oceniasz że jest coś złe jeżeli nie wiesz jak ma być dobrze? natomiast terapeuta nie ma żadnych zasad i niczego nie musi przestrzegać - to nieprawda. T mają zasady których muszą przestrzegać a jeżeli tego nie robią to znaczy że prowadzą niewłąściwą terapię czyli nie są dobrymi T.
×