Skocz do zawartości
Nerwica.com

Witam serdecznie


dziwny01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :D mam 25 lat (za miesiąc:P ) i ogólnie wszystko jest ok. Mieszkam z narzeczoną, za niedługo ślub, mam niezłą pracę. Mam parę problemów, ale według mnie nie kwalifikują się one do wizyty u psychologa, czego efektem jest moja wizyta tutaj. "Problemy" te kręcą się standardowo - wokół tej "niezłej" pracy, życia, motywacji - a raczej jej braku. Pracuję zmianowo, mój dzień wygląda często tak, że wstaję rano i nie mogę się za nic zabrać, narzekam że muszę iść zaraz do pracy (a wyjeżdżam o 17). Nic mnie nie cieszy, mam słomiany zapał do wielu rzeczy. Nie doceniam wielu spraw, moje uczucia-emocje są bliskie granicy zero. Nie potrafię rozmawiać o uczuciach, wszystko zamykam w sobie i co jakiś czas to "wybucha", ale we mnie, dołując mnie do oporu. Nawet z narzeczoną nie potrafię normalnie porozmawiać o tym co czuję (nie z jej winy, ona słucha i wszystko ok, ja nie mogę po prostu). Ciągle uważam że coś nie ma sensu - bo się nie opłaca, bo szkoda zaczynać, a zaraz muszę gdzieś iść itp. Jeśli ktoś ma podobne problemy, radzi sobie z nimi, chciałby wysłuchać i poradzić coś będę wdzięczny. Ogólnie sam nie wiem, szukam może osoby z którą mógłbym utrzymać kontakt mailowy, która pomogła by mi zdobyć chęci... sam nie wiem. ^^ Pozdrawiam wszystkich i życzę szybkiego radzenia sobie z wszelkimi problemami. Mój email dziwny01@gmail.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwny01, Witaj na forum!

 

Prokrastynacja?

 

To nieprzyjemne i kłopotliwe zjawisko z dziedziny psychologii. Polega na patologicznym wręcz odwlekaniu czynności, na których prokrastynator powinien się skupić w danej chwili, na rzecz zajęć bardziej przyjemnych lub mniej kłopotliwych. Według profesor psychologii Clary Lay, prokrastynacja ma miejsce, gdy między zamierzonym a faktycznym czasem wykonania pracy, pojawia się wyraźna luka.

 

Prokrastynatorzy mają ogromne problemy z zabraniem się do pracy i bardzo często uważani są po prostu za leni, osoby o słabej woli lub mało ambitne. Prokrastynacja dopiero niedawno została uznana za specyficzne zaburzenie psychiczne. Jest to tragiczny paradoks, tak jak i to, że większość osób cierpiących na tą przypadłość to perfekcjoniści. Prokrastynator, przed którym postawiono zadanie wymagające większego wysiłku traci wiarę w siebie i motywację – zaczyna odczuwać niepokój – nie dopuszcza do siebie myśli o popełnieniu błędu, co w efekcie zupełnie go paraliżuje.

Prokrastynacja jest głęboko zakorzenionym nawykiem, dlatego też nie da się jej pozbyć z dnia na dzień. Jedynie uparte dążenie do zmiany zachowania może przynieść pożądane skutki. Dobrym pomysłem jest więc stosowanie jak najszerszego spektrum środków w celu odzwyczajenia się od prokrastynowania.

By pokonać prokrastynację, musisz więc ją najpierw u siebie rozpoznać. Gdy już wiesz, z czym masz do czynienia, jedyną drogą jest twarde dążenie do zmiany nawyków. Nie jest to łatwe, pod wieloma względami walka z prokrastynacją przypomina walkę z nałogiem – im dłużej wytrzymujesz bez prokrastynacji, tym większe szanse na całkowite pokonanie tej przypadłości.

Możesz zwrócić się o pomoc do terapeuty, podjąć psychoterapię, a jeśli jesteś na tyle silny, żeby sobie dać sam radę, to próbuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×