inteligencja a psychika

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

inteligencja a psychika

przez freitag20 22 mar 2013, 12:32
Witam

Chcialbym sie dowiedziec, czy jest jakis zwiazek miedzy inteligencja a zaburzeniami psychicznymi. Sa moze jakies badania tego tematu. Czy ludzie mniej inteligentni czesciej zapadaja na nerwice, depresje itp? Co rozumiem tutaj przez inteligencje to: bycie zaradnym, trzezwo patrzec na otaczajaca rzeczywistosc. Czy ludzie ktorzy gorzej radza sobie w zyciu sa bardziej narazeni na tego typu choroby? Jakie sa wasze obserwacje?

inteligencja a psychika

przez carlosbueno 22 mar 2013, 12:42
freitag20, kiedyś była tu podobna dyskusja i były zdania wręcz odwrotne że inteligencja sprzyja depresji, nerwicy np przez większą świadomość, skłonności do analizy i przemyśleń które są obce tym mało inteligentnym. Moim skromnym zdaniem ma ona drugorzędne znaczenie.
No i zaradność a inteligencja to też jednak dwie rożne sprawy znam wielu prostych, niewykształconych ludzi którzy znakomicie sobie radzą w życiu i takich niby inteligentnych, oczytanych a zupełnie sobie nie radzą z rzeczywistością. A co do tego że ludzie którzy sobie nie radzą w życiu są bardziej narażeni na problemy psychiczne to może jednak związek przyczynowo- skutkowy jest odwrotny ludzie z problemami psychicznymi nie radzą sobie z rzeczywistością.
Największy Forumowy Maruda

inteligencja a psychika

przez freitag20 22 mar 2013, 13:13
Hmm no wg mnie ludzie ktorzy sobie w zyciu nie radza, sa malo inteligentni. Ale moze sa rozne rodzaje inteligencji :) gdzies na internecie wyczytalem, ze wg badan przeprowadzonych w Szkocji na milionie mezczyz ryzyko popelnienia samobojstwa wsrod osob z najnizszym IQ bylo az 9 razy wieksze.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

inteligencja a psychika

przez carlosbueno 22 mar 2013, 13:23
freitag20, radzenie sobie z życiem a inteligencja mierzona w skali iq ma niewiele z sobą wspólnego już prędzej inteligencja emocjonalna sprzyja radzeniu sobie w życiu. Oczywiście osoby z b. niskim iq sobie raczej w życiu nie radzą nigdy nie dostaną dobrej pracy a z bardzo wysokim bez problemu skończą jakąś politechnikę i z reguły nieźle im się wiedzie.
Ja mam niby około 120 pkt iq czyli ponad przeciętna która wynosi 100 a zupełnie sobie w życiu nie radzę ale inteligencje emocjonalną mam na skrajnie niskim poziomie a ona w dużej mierze determinuje owe radzenie sobie z życiem.

-- 22 mar 2013, 13:35 --

A co do popełniania samobójstw przez osoby z niskim poziomem inteligencji to pewne znaczenie mają tu czynniki środowiskowe. Bardzo dużo samobójstw jest wśród nizin społecznych, osób nadużywających alkoholu, mających problemy finansowe, problem z prawem, którzy często wywodzą się ze środowisk patologicznych, są niewyedukowani i mają pewnie niskie iq. Osoby takie też unikają pomocy psychologa, są wyznawcami kultury macho gdzie facet musi być silny a jeśli nie spełnia tych wymogów to łatwiej im zdecydować się na ostateczny krok jakim jest samobójstwo.

inteligencja a psychika

przez wysłowiona 22 mar 2013, 13:57
Tak, tak, carlosbueno ma rację. Masz inteligencję mierzoną IQ i IE- inteligencję emocjonalną. Sprawa jest bardzo skomplikowana, bo definicji tej drugiej jest mnóstwo. Od wąskich zawierających głównie empatię po szerokie, mówiące praktycznie o wszystkim, co nie jest zdolnością intelektualną. No i z definicji właściwie konieczne jest, żeby te z mniejszą IE były bardziej podatne na depresję/nerwice. Na przykład Goleman, autor jednej z szerokich definicji kładzie nacisk na zdolność radzenia sobie ze stresem. Czyli kluczowa umiejętność (a raczej jej brak) w przypadku nerwicy.

inteligencja a psychika

przez Lord Kapucyn 22 mar 2013, 14:08
Były badania, które wykazały, że OCD (obssesive-compulsive disorder) oraz Zespół Aspergera- a są to często współistniejące zaburzenia- są związane z wyższym ilorazem inteligencji niż u przeciętnych ludzi. Nie zawsze się to sprawdza, ale może to tylko wyjątki potwierdzające regułę. :P Ludzie z osobowością dyssocjalną, tj. psychopaci zazwyczaj mają normalny, a często ponadprzeciętny iloraz inteligencji.

Konkretne zaburzenia psychiczne są raczej bardziej skorelowane z płcią, wiekiem czy kastą społeczną niż inteligencją.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

inteligencja a psychika

przez carlosbueno 22 mar 2013, 14:23
ja tam myślę że poziom IQ pomiędzy powiedzmy 80 a 100 nie sprzyja problemom psychicznym, gdyż jest dostateczna inteligencja aby radzić sobie w życiu przy jednocześnie dosyć niskiej świadomości, niższa niż 80 natomiast może powodować problemy życiowe ze szkołą później pracą i brak intelektualnych możliwości ich rozwiązania. Oczywiście tak umownie podaję. Natomiast najgorzej być umiarkowanie ponad przeciętnym gdzie inteligencji może nie starczyć na super studia czy jakiś innowacyjny biznes natomiast wystarcza aby se w głowie zrobić porządny rozgardiasz pytaniami egzystencjalnymi . ;)

inteligencja a psychika

przez MadGregor 22 mar 2013, 14:57
Jest pewna korelacja. Zaburzeniom psychicznym sprzyja nadmiar informacji, przy jednoczesnej niemożności ich przetworzenia, usystematyzowania (nie dość wysokiej inteligencji). Chociaż TYCH na przeciwnym biegunie intelektu również częściej posądza się o różnego rodzaju dziwactwa jak np.: ZA, natręctwa, bezsenność- chociaż te ostatnie da się wyjaśnić wzmożoną aktywnością mózgu, gdy jest się zaabsorbowanym jakimś zagadnieniem. Co do ZA jeszcze do niedawna sądzono, że występuję ono z (przynajmniej) ponadprzeciętnym iq. Teraz wiadomo, że inteligencja tych osób- a raczej elokwencja, na podstawie której ją szacowana- była efektem specyficznych zainteresowań aspergerowców, którzy niekiedy potrafili przesiadywać całe dnie studiując jakiś temat. Stąd akademicki język u bagatela dzieci, raczej wyrażony literalnym odtwarzaniem przyswojonych treści niż tworzeniem.
"Nie jesteśmy żywi, więc nie możemy umrzeć.Ale nie jesteśmy też martwi.Za długo pożerało mnie pragnienie, którego nie można zaspokoić.Za długo głodowałem, czekając na śmierć i nie umierając.Niczego nie czuję.Wiatru na mej twarzy, ani rozpryskującej się bryzy, ani ciepła kobiecego ciała."

inteligencja a psychika

przez carlosbueno 22 mar 2013, 15:09
Zaburzeniom psychicznym sprzyja nadmiar informacji
to już wiem czemu jestem zaburzony ;)
u mnie też inteligencja słowna jest dużo wyższa od kognitywnej czyli tej prawdziwej inteligencji.

inteligencja a psychika

przez Alien81 22 mar 2013, 15:30
Kobiety cierpiące na anoreksję mają z reguły, o ile wiem, wysokie IQ.
Coaxil 12,5 mg 1-0-1
Kojak, jak se przeczyta scenariusz, to se może sprawę rozwiązać w 45 minut. Nam to zajmuje trochę dłużej...

inteligencja a psychika

przez monk.2000 22 mar 2013, 16:56
Nie wiem czy tu ma tu w dyskusji jakieś znaczenie, ale dzieci przeważnie są bardziej radosne, nastawione na zabawę i chwilę teraźniejszą. Nie drążą tematów typu sens życia, marność egzystencji itd. A jak wiadomo inteligencja rośnie wraz z wiekiem. Schizofrenia np. ujawnia się tylko w określonym wieku, wcześniej nie (z na prawdę rzadkimi wyjątkami).

Dobrze powiedziane, że natłok informacji i niezdolność przetworzenia, mam takie uczucie. Właśnie bym to określił, zaburzeniami w sferze poznawczej. Teraz próbuję trochę filozofować, ale może są też jakieś inne recepty na to.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

inteligencja a psychika

przez Lord Kapucyn 22 mar 2013, 17:16
Według skali wechslerowskiej miałem górną wartość przedziału inteligencji ponadprzeciętnej/dolny próg inteligencji wysokiej. Mam OCD, depresję i bliżej nieokreślone zab. osobowości. carlos ma rację- nie starczy na arcytrudne studia czy innowacyjny biznes ale spokojnie starcza na zdruzgotanie psychiki problematyką egzystencjalną.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

inteligencja a psychika

przez carlosbueno 22 mar 2013, 17:24
Dark Passenger, no to ja mam podobną rekordową to 129 miałem. Mam kuzynkę co ma około 70( wiem bo kiedyś robiłem porządki w archiwum psychologicznym ;) ) i w ogóle ma podejście bezstresowe, beztroskie do wszystkiego nigdy nie widziałem żeby czymkolwiek się stresowała w przeciwieństwie do swojej mądrej i wykształconej siostry. No ale znam tez przypadki osób z niską czy na progu niepełnosprawności intelektualnej którzy też zmagają się depresją czy innymi zaburzeniami psychicznymi także nie jest to chyba czynnik decydujący.
monk.2000, ja oznaki depresji wykazywałem już od 7 roku życia i wcale taki beztroski nie byłem.

inteligencja a psychika

przez freitag20 22 mar 2013, 23:07
Zastanawia mnie co mówią niektórzy z was, że osoby bardziej inteligentne mogą mieć skłonności do bardziej intensywnych przemyśleń, które mogą prowadzić do tych zaburzeń. Natomiast tak z drugiej strony - czy te osoby właśnie nie mają łatwiej przy wychodzeniu z tych zaburzeń? Skoro są inteligentne i potrafią wiele rzeczy zrozumieć i przeanalizować, to nie jest im łatwiej sobie poradzić z problemami psychiki? :)

Sortuj wg